Постанова від 10.11.2010 по справі 2а-14279/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 листопада 2010 року 12:10 № 2а-14279/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнівест Груп»

до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнівест Груп»(далі -ТОВ «Юнівест Груп»або позивач) звернулося до суду з позовом про визнання незаконними дій Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва (далі -ДПІ у Солом'янському районі м. Києва або відповідач) щодо неприйняття податкових декларацій Позивача, зобов'язання прийняти податкові декларації за звітні періоди з березня 2010р. по червень 2010р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 жовтня 2010 р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до розгляду.

Представник позивача під час судового розгляду підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Позовні вимоги мотивовані тим, в порушення п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зі змінами та доповненнями (далі -Закон України №2181) ДПІ у Солом'янському районі м. Києва не було прийнято податкові декларацію з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств за за період з березня по червень 2010 року. Крім того, представник позивача зазначив, що при подачі Декларації позивачем було заповнено усі обов'язкові реквізити у відповідності до п.п. 4.4. Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників в органах державної податкової служби України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.08р. №827, зі змінами та доповненнями, внесеними Наказом Державної податкової адміністрації України від 27.01.2010, № 39 "Про затвердження змін до Методичних рекомендацій" (далі -Методичні рекомендації).

В судовому засіданні 10.11.2010р. представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої позивач просить:

1. визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Солом'янському районі м. Києва щодо неприйняття та невизнання нижче перерахованих документів податкової звітності «Юнівест Груп»:

- податкової декларації за березень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за березень 2010р.;

- податкової декларації за квітень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за квітень 2010р.;

- податкової декларації за травень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за травень 2010р.;

- податкової декларації за червень 2010р.;

- додатку №5 до податкової декларації за червень 2010р.;

- декларації з податку на прибуток підприємств за 2009 рік;

- додатку К 1/1 за 2009 рік;

- декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року;

- додатку К 1/1 за І квартал 2010р.;

- декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року;

- додатку К 1/1 за І півріччя2010р.;

- форми №1ДФ за І квартал 2010 року;

- податкового розрахунку комунального податку за І квартал 2010 року;

- форми №1ДФ за ІІ квартал 2010 року;

- податкового розрахунку комунального податку за 2 квартал 2010 року.

2. зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі м. Києва прийняти та визнати як документи податкової звітності, поданої ТОВ «Юнівест Груп»нижче перераховані документи:

- податкову декларацію за березень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за березень 2010р.;

- податкову декларацію за квітень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за квітень 2010р.;

- податкову декларацію за травень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за травень 2010р.;

- податкову декларацію за червень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за червень 2010р.;

- декларацію з податку на прибуток підприємств за 2009 рік;

- додаток К 1/1 за 2009 рік;

- декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року;

- додаток К 1/1 за І квартал 2010р.;

- декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року;

- додаток К 1/1 за І півріччя2010р.;

- форму №1ДФ за І квартал 2010 року;

- податковий розрахунок комунального податку за І квартал 2010 року;

- форму №1ДФ за ІІ квартал 2010 року;

- податковий розрахунок комунального податку за 2 квартал 2010 року.

Представник відповідача у судових засіданнях та в запереченнях, поданих до суду, проти позову заперечив, зазначивши, що податкові декларації з податку на додану вартість не були прийняті податковим органом, у звязку з тим, що податкова звітність з податку на додану вартість, включаючи розшифровки, мала наявні порвані аркуші, текст якої неможливо прочитати, а тому така звітність не була визнана як податкова.

В судовому засіданні 10 листопада 2010р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, адміністративний суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

ТОВ «Юнівест Груп»було направлено по пошті податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2010 року. Вказана декларація була отримана відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (копія в матеріалах справи).

Листом від 11.05.2010р. №10590/10/28 ДПІ у Солом'янському районі м. Києва повідомила Позивача, що його декларація з податку на додану вартість за березень 2010 року не визнана як податкова і вважається неприйнятою, у зв'язку з тим, що податкова звітність з податку на додану вартість, включаючи розшифровки, мала наявні порвані аркуші, текст якої неможливо прочитати, а тому така звітність не була визнана як податкова.

Окрім цього, позивачем було подано до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва: податкові декларації з ПДВ за квітень, травень, червень 2010 року з додатком №5; податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2009 рік, за І квартал 2010 року, за І півріччя 2010 року з додатком К 1/1; форму №1ДФ за І, ІІ квартали 2010 року; податкові розрахунки комунального податку за І, ІІ квартали 2010 року. Як вказано представником позивача та не заперечувалося представником відповідача, вказана податкова звітність не була прийнята ДПІ у Солом'янському районі м. Києва, підстав неприйняття такої звітності представник відповідача не зміг пояснити.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України №2181.

Відповідно до пп.4.1.1., 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті. Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.

Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

За наведених норм Закону, податковий орган зобов'язаний прийняти податкову декларацію без попередньої перевірки зазначених у ній показників та може не визнати податкову звітність як податкову декларацію виключно з підстав заповнення її всупереч правил, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення.

Нормативно-правовим актом, що регулює порядок її оформлення та подання, є Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за № 250/2054 (далі за текстом -Порядок № 166).

Згідно з п.п. 1.2, 3.1 Порядку № 166 декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". Декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти Е-mail; поштовими відправленнями.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 166, декларація подається платником у визначений у пункті 2.6 цього Порядку строк до підрозділу державної податкової інспекції (адміністрації), яким здійснюється приймання звітності, для реєстрації. До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період, без наростаючого підсумку.

Відповідно до п.п. 4.1.1 декларація подається платником незалежно від того, виникло у звітному (податковому) періоді в нього податкове зобов'язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податку

Достовірність даних підтверджується підписами керівника і головного бухгалтера та засвідчується печаткою підприємства. Оригінал декларації з відповідними додатками подається платником до податкового органу за місцезнаходженням платника на одному двосторонньому аркуші форматом А-4 з відповідними додатками на односторонніх аркушах форматом А-4 (п.3 Наказу).

Форму декларації з податку на прибуток підприємства та порядок складання декларації з податку на прибуток підприємства, що додаються затверджено Наказом ДПА України від 29.03.03р. №143.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого вказаним Наказом, декларація з податку на прибуток підприємства та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні.

Достовірність даних підтверджується підписами керівника і головного бухгалтера та засвідчується печаткою підприємства. Оригінал декларації з відповідними додатками подається платником до податкового органу за місцезнаходженням платника на одному двосторонньому аркуші форматом А-4 з відповідними додатками на односторонніх аркушах форматом А-4 (п. 1.6 Наказу).

Відповідно до п. 4.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених Наказом ДПА України від 31.12.08р. №827, працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації. У цьому контексті під обов'язковими реквізитами розуміються: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період; назва платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року N 118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України" або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ; ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи; місцезнаходження платника податків; назва ОДПС, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); підписи посадових осіб, засвідчені печаткою. Для звітів, у яких це передбачено формою: звітний (податковий) період, що уточнюється, у разі надання платником податків уточнюючого розрахунку; ініціали, прізвища та ідентифікаційні номери посадових осіб; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію для платників ПДВ.

Як свідчать обставини справи, подана позивачем податкова звітність має всі необхідні реквізити; підписані посадовою особою позивача та скріплені печаткою, а причини не прийняття Декларацій не відомі, даний факт не заперечувався представником відповідача.

Таким чином, враховуючи те, що представник відповідача не пояснив підстав не прийняття податковим органом податкової звітності, зазначеної представником позивача в заяві про уточнення позовних вимог, а також те, що вона відповідає вищевказаним нормам законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позову, з урахуванням уточнених позовних вимог.

На розподілі судових витрат на користь позивача, останній не наполягав.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Солом'янському районі м. Києва щодо неприйняття та невизнання нижче перерахованих документів податкової звітності «Юнівест Груп»:

- податкової декларації за березень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за березень 2010р.;

- податкової декларації за квітень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за квітень 2010р.;

- податкової декларації за травень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за травень 2010р.;

- податкової декларації за червень 2010р.;

- додатку №5 до податкової декларації за червень 2010р.;

- декларації з податку на прибуток підприємств за 2009 рік;

- додатку К 1/1 за 2009 рік;

- декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року;

- додатку К 1/1 за І квартал 2010р.;

- декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року;

- додатку К 1/1 за І півріччя2010р.;

- форми №1ДФ за І квартал 2010 року;

- податкового розрахунку комунального податку за І квартал 2010 року;

- форми №1ДФ за ІІ квартал 2010 року;

- податкового розрахунку комунального податку за 2 квартал 2010 року.

2. Зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі м. Києва прийняти та визнати як документи податкової звітності, поданої ТОВ «Юнівест Груп»нижче перераховані документи днем направлення їх до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва:

- податкову декларацію за березень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за березень 2010р.;

- податкову декларацію за квітень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за квітень 2010р.;

- податкову декларацію за травень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за травень 2010р.;

- податкову декларацію за червень 2010р.;

- додаток №5 до податкової декларації за червень 2010р.;

- декларацію з податку на прибуток підприємств за 2009 рік;

- додаток К 1/1 за 2009 рік;

- декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року;

- додаток К 1/1 за І квартал 2010р.;

- декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року;

- додаток К 1/1 за І півріччя2010р.;

- форму №1ДФ за І квартал 2010 року;

- податковий розрахунок комунального податку за І квартал 2010 року;

- форму №1ДФ за ІІ квартал 2010 року;

- податковий розрахунок комунального податку за 2 квартал 2010 року.

Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -12.11.2010р.