Постанова від 09.11.2010 по справі 2а-15922/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

09 листопада 2010 року 20:45 № 2а-15922/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючої судді Літвінової А.В., суддів Кузьменка В.А. та Пісоцької О.В., при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: Ситєнкова Максима Миколайовича

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доКиєво-Святошинської виборчої комісії Київської області

провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1, кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області 08 листопада 2010 року звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про визнання протиправним рішення відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2010 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-15922/10/2670 в частині позовних вимог про:

- визнання протиправною та скасування постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 05.11.2010 №26/1 щодо повторного перерахунку голосів виборців на виборчих ділянках №13008, №13012, №13013, №13019 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради в одномандатному виборчому окрузі;

- визнання протиправною та скасування постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області №26/2 щодо повторного перерахунку голосів виборців на виборчій ділянці №13008;

- визнання протиправною бездіяльності Києво-Святошинської районної виборчої комісії, яка полягає у неналежному збереженні виборчої документації з виборчих дільниць №13008, №13012, №13013, №13019, що були передані їй представниками виборчих комісій виборчих дільниць;

- визнання протиправною бездіяльності Києво-Святошинської районної виборчої комісії, яка полягає у неприйнятті рішення про результати виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області;

- зобов'язання Києво-Святошинської районної виборчої комісії встановити результати виборів та скласти протокол про результати виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5.

Позовні вимоги мотивовано порушенням відповідачем процедури прийняття рішення про результати виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області. За посиланням позивача, відповідачем безпідставно винесені постанови про призначення повторного перерахунку голосів виборців на виборчих ділянках №13008, №13012, №13013, №13019.

Ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2010 про відкриття провадження в адміністративній справі №2а-15922/10/2670, від 08.11.2010 про закінчення підготовчих дій та призначення справи до судового розгляду доведено до відома відповідача в порядку, визначеному частиною десятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідачеві запропоновано надати суду заперечення та всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.

Відповідач в судовому засіданні 09.11.2010 проти позову заперечив з посиланням на відсутність порушень з боку відповідача при прийнятті оскаржуваних постанов, оскільки при прийнятті оскаржуваних постанов відповідач діяв відповідно до приписів статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Під час судового розгляду справи в судовому засіданні оголошувалась перерва на підставі статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку із необхідністю одержання нових доказів. Відповідача зобов'язано було надати суду документи, які суд витребував ухвалою про відкриття провадження у справі, зокрема, надати суду всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов, а також надати суду належним чином засвідчені копії постанов №26/1 та 26/2.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Стаття 172 названого Кодексу встановлює особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.

Відповідно до частини першої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною четвертою названої норми передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Києво-Святошинська районна виборча комісія знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Янтарна, 12.

Згідно із частиною шостою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області, про що свідчить посвідчення №6, видане 10.10.2010 Києво-Святошинською районною виборчою комісією.

Постановою Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 05.11.2010 №26/1 призначено повторний перерахунок голосів виборців на виборчих ділянках №13008, №13012, №13013, №13019 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради в одномандатному виборчому окрузі.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначаються Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 №2487-VІ із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 30.08.2010 №2491-VI (далі за текстом - Закон).

Відповідно до частини першої статті 25 Закону територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.

При цьому, пунктом 16 частини другої статті 25 Закону визначено, що районна територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради.

Відповідно до статті 75 Закону протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту надходження перших протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або протоколів про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі та інших виборчих документів дільничної, територіальної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та (або) результатів відповідних місцевих виборів.

У разі відповідності протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів вимогам цього Закону занесені до них відомості оголошуються.

За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Аналіз зазначених приписів Закону свідчить, що право територіальної виборчої комісії приймати рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців здійснюється на підставі оціночного критерію та є виключним (дискреційним) повноваженням комісії.

Разом з тим, підставною повторного підрахунку голосів є відповідні акти, оформлені з урахуванням вимог чинного законодавства.

Відповідача було зобов'язано надати суду документи, які стали підставою для прийняття постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 05.11.2010 №26/1 та постанови №26/2.

Представником відповідача надано суду копії актів, які стали підставою для прийняття оскаржуваних постанов.

Слід зазначити, що процедура перерахунку голосів виборців направлена на забезпечення всебічного і повного з'ясування волевиявлення виборців, а тому не порушує права позивача.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині скасування постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 05.11.2010 №26/1 щодо повторного перерахунку голосів виборців на виборчих ділянках №13008, №13012, №13013, №13019 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради в одномандатному виборчому окрузі та постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 05.11.2010 №26/2 щодо повторного перерахунку голосів виборців на виборчій ділянці №13008 не підлягають задоволенню.

Позовна вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Києво-Святошинської районної виборчої комісії, яка полягає у неналежному збереженні виборчої документації з виборчих дільниць №13008, №13012, №13013, №13019, що були передані їй представниками виборчих комісій виборчих дільниць не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не наведено суду жодних доказів щодо неналежного збереження Києво-Святошинською районною виборчою комісією виборчої документації з виборчих дільниць №13008, №13012, №13013, №13019 (докази щодо втрати, пошкодження виборчої документації та ін.).

Відповідно до приписів частини одинадцятої статті 77 Закону виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою «Уточнений») в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

Частиною дванадцятою названої норми передбачено, що територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися.

З матеріалів справи вбачається, що у строк, встановлений Законом Києво-Святошинською районною виборчою комісією Київської області не прийняте рішення про результати виборів, в чому вбачається протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті у встановлений Законом строк рішення про результати виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області. А тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Водночас, прийняття одного із рішень про результати виборів на підставі складеного територіальною виборчою комісією протоколу, є дискреційним повноваженням комісії, тому позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача прийняти таке рішення є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до приписів статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. При цьому, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, керуючись статтями 35, 69-71, 158-163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Києво-Святошинської районної виборчої комісії, яка полягає у неприйнятті рішення про результати виборів в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Києво-Святошинської районної ради Київської області у строк, встановлений Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 №2487-VІ із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 30.08.2010 №2491-VI.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1, 70 грн.

Постанова відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова відповідно до частини п'ятої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя Літвінова А.В.

суддя Кузьменко В.А.

суддя Пісоцька О.В.