ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
місто Київ
22 жовтня 2010 року < Час проголошення > № 2а-13058/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовомдержавної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
простягнення заборгованості у розмірі 1 884,63 грн.
Державна податкова інспекція у Оболонському районі міста Києва звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податкової заборгованості у сумі 1 884,63 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача узгодженого податкового боргу, який самостійно відповідачем не сплачений.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2010 у справі № 2а-13058/10/2670 відкрито скорочене провадження та встановлено відповідачеві строк для подання заперечень проти позову та всіх доказів на їх підтвердження до 20.10.2010, а також повідомлено, що у разі визнання позову він може у десятиденний строк з дня одержання ухвали подати до суду відповідну заяву про визнання позову.
У встановлений судом строк заперечення проти позову або ж заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.
Відповідно до статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений Кодексом адміністративного судочинства строк оскарження. Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) взято на податковій облік в державній податковій інспекції у Оболонському районі міста Києва 22.02.2008 за №7637. Позивачем відповідачеві було видано Свідоцтву про сплату єдиного податку від 01.01.2009 серії Є № НОМЕР_2 зі ставкою 200,00 грн. щомісячної сплати.
Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва визначено податкове зобов'язання з єдиного податку у сумі 1 884,63 грн.
Відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»фізичній особі-підприємцю поштовим листом з повідомленням про вручення поштової кореспонденції надіслано: першу податку вимогу від 08.04.2009 № 1/1404, а також другу податку вимогу від 01.02.2010 № 2/44, які вручені відповідачеві, про що свідчать матеріали справи.
Згідно облікової картки платника податку сума боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 становить 1884,63 грн.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та надані на їх обґрунтування докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених Законами України. Право на прийняття відповідних рішень надано головам державних податкових інспекцій та їх заступникам.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку, при цьому ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Рішенням Оболонської районної ради у місті Києві від 20.12.2007 № 11/2 з 01.01.2008 затверджена ставка єдиного податку для фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються роздрібною торгівлею іншими непродовольчими товарами у розмірі 200 грн. щомісяця.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
Згідно з пунктом 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Таким чином, судом встановлено, що податкові вимоги надіслано (вручено) відповідачу у встановленому чинним законодавством порядку.
Згідно з підпунктом 3.1.1 пункту 3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Доказів сплати суми заборгованості або оскарження її у судовому порядку до суду не надходило.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 1 884,63 грн. такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 35, 37, 69, 70, 71 та 158, 162, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу з єдиного податку у розмірі 1 884,63 грн. (одна тисяча вісімсот вісімдесят чотири гривні 63 копійки) на розрахунковий рахунок №3421337970006 УДК у Оболонському районі ГУ ДКУ у місті Києві, код платежу 16050200, код ЗКПО 26077916, МФО 820019.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя А.В. Літвінова