ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
13 жовтня 2010 року 09:09 № 2а-10629/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві
до Відкритого акціонерного товариства «Меридіан»ім. С.П. Корольова
про стягнення економічних санкцій
Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві (надалі ДІКЦ в м. Києві, позивач) звернулася до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Меридіан»ім. С.П. Корольова (далі -ВАТ «Меридіан»або відповідач) суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 10 577 грн. 46 коп. а також суму штрафу в розмірі 21 154 грн. 92 коп.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.07.2010р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача заперечуючи проти позову вказав, що відповідачу не було нічого відомо про проведення перевірки, окрім цього, акт перевірки відповідачем отримано не було.
В судовому засіданні 13 жовтня 2010р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Відповідно до частини першої статті 8 Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507-XII (далі - Закон № 507) визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням.
Відповідно до статті 2 Закону № 507 цей закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Статтею 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Частиною другою статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” передбачено, що контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким органом, відповідно до Положення про Державну інспекцією з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 (далі по тексту - Положення) є Державна інспекція з контролю за цінами, яка є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства економіки України і підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 11 Положення Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 4 та 5 Положення.
За змістом абзацу 2 пункту 4 Положення Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві в період з 29 квітня 2010 року по 25 травня 20010 року проведено планову перевірку дотримання позивачем державної дисципліни цін при наданні послуг, за результатами якої складено акт від 25 травня 2010 року №119 (далі по тексту -Акт перевірки).
В ході проведення перевірки було встановлено ряд аналогічних порушень, в результат чого, сума необгрунтовано нарахованої виручки за надання послуг з водопостачання та водовідведення орендарям та споживачам, внаслідок застосування вільних тарифів на водопостачання та водовідведення за період з травня 2009р. По квітень 2010 року становить 10 698, 93 грн. з ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що вказана перевірка проводилася в присутності головного бухгалтера Нескоромової Ірини Миколаіївни, головного енергетика Точаненка Григорія Івановича з відома голови правління Проценка В'ячеслава Олександровича.
Як свідчить підпис на копії Акта перевірки, один примірник акту було отримано Нескоромовою І.М. 25.05.2010р., акт було підписано без заперечень.
Таким чином, матеріали справи справи свідчать про те, що представники відповідача були присутні при проведенні перевірки та отримали копію Акта перевірки, у зв'язку чим судом не приймаються заперечення представника відповідача про необізнаність відповідача щодо проведення перевірки та не отриманні акта перевірки.
На підставі висновків акту перевірки, позивачем було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 01.06.2010р. №70, яким відповідачу визначено до сплати суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 10 577 грн. 46 коп., а також нараховано штраф в розмірі 21 154 грн. 92 коп.
Статтею 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення»передбачено, що в народному господарстві застосовується вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до вимог статті 7 Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Відповідно до вимог статті 8 Закону №507 державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом: встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів
Згідно статті 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації.
Рішення ДІКЦ в м. Києві від 01.06.2010р. №70 відповідачем оскаржено не було, доказів зворотнього представником відповідача суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Меридіан»ім. С.П. Корольова в дохід Державного бюджету на:
- р/р 31118106700010, код 21081100, одержувач: УДК у Солом'янському районі м. Києва, код 26077951, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 суму необгрунтовано одержаної виручки в розмірі 10 577 (десять тисяч п'ятсот сімдесят сім) гривень 46 копійок;
- р/р 31118106700010, код 21081100, одержувач: УДК у Солом'янському районі м. Києва, код 26077951, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, штраф в розмірі 21 154 (двадцять одну тисячу сто п'ятдесят чотири) гривні 92 копійок.
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -15.10.2010р.