ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
16 вересня 2009 року 10:25 № 2а-7343/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Погодіна Володимира Олеговича
від відповідача: Синявської Наталії Юріївни
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Акціонерний комерційний банк "ПРАВЕКС-БАНК"
до Відділ державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві
про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії
Акціонерний комерційний банк «ПРАВЕКС-БАНК»звернувся з позовом до відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 21.05.2009, а також зобов'язати відділ державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві винести постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Сергеєва О.О. від 10.03.2009 № 131 про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 на користь Акціонерного комерційного банку «Правекс-банк»заборгованості в сумі 19 007 доларів США та 1600 грн. плати, внесеної за вчинення виконавчого напису.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відділом державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві 21.05.2009 неправомірно відмовлено у відкритті виконавчого провадження, на підставі того, що у виконавчому документі сума заборгованості не зазначена у національній валюті, оскільки статтею 19 Закону України "Про виконавче провадження" не передбачено такої вимоги до виконавчого документу, як обов'язкова наявність суми заборгованості у національній валюті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач подав письмові заперечення проти позову, в якому просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд,-
Акціонерний комерційний банк «ПРАВЕКС-БАНК»звернувся з позовом до відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 21.05.2009, а також зобов'язати відділ державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві винести постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Сергеєва О.О. від 10.03.2009 № 131 про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 на користь Акціонерного комерційного банку «Правекс-банк»заборгованості в сумі, 19 007 доларів США та 1600 грн. плати, внесеної за вчинення виконавчого напису.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві було подано заяву про відкриття виконавчого провадження за виконавчим написом нотаріуса від 10.03.2009 № 131.
21.05.2009 відповідачем була винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження на підставі пункту 7 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" (далі по тексту - Закон) у зв'язку з відсутністю у виконавчому документі розрахунку боргу у національній валюті.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно статті 26 Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі:
1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання;
2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону;
3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;
4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або підвідомчістю виконання рішення;
5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;
6) у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 19 цього Закону;
7) наявності інших обставин, передбачених законом, які виключають здійснення виконавчого провадження.
Про відмову у відкритті виконавчого провадження державний виконавець у 3-денний строк після надходження до нього виконавчого документа виносить постанову, яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, і не пізніше наступного дня надсилає її заявникові.
Згідно статті 32 Закону України «Про Національний банк України» грошовою одиницею України є гривня, що дорівнює 100 копійкам. Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються. Офіційне співвідношення між гривнею та золотом або іншими дорогоцінними металами не встановлюється.
Статтею 192 Цивільного кодексу України (далі по тексту -Кодекс) визначено, що законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Стаття 524 Кодексу чітко визначає, що зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Згідно статті 533 Кодексу грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, враховуючи те, що у виконавчому написі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Сергеєва О.О. від 10.03.2009 № 131 про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 на користь Акціонерного комерційного банку «Правекс-банк»заборгованості в сумі, 19 007 доларів США відсутня сума заборгованості у гривневому еквіваленті, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог до відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві.
У відповідності до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163,Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Літвінова