Справа № 524/315/25
Провадження 3/524/546/25
27.01.2025 суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП,-
До Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаної справи, вважаю, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП підлягає поверненню з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складення, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості , необхідні для вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення ч.2 ст.173-2 КУпАП виражається в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю малолітній чи неповнолітній особі.
Між тим, в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, фактично не вказано суть вчиненого адміністративного правопорушення, зокрема які дії або бездіяльність вчинялись відносно малолітньої особи та чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю малолітній особі.
Окрім того в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вказано, що потерпілою є малолітня особа 2022 року народження, при цьому в супереч вимогам ст.. 270 КУпАП ні протокол, ні матеріали справи не містять даних про законного представника, який має право представляти інтереси потерпілого.
За правилом ч.2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
При викладенні фабули особа яка складала протокол про адміністративне правопорушення зазначила, що ОСОБА_1 вчинила умисні дії фізичного характеру які полягали в стусанах, кусанні, штовханні своєї матері ОСОБА_2 . При цьому з письмових пояснень ОСОБА_2 та пояснень особи, що притягається до адміністративної відповідальності постає, що ОСОБА_2 , внаслідок цього конфлікту були спричинені тілесні ушкодження та за вказаним фактом відкрите кримінальне провадження, яке на даний час перебуває в поліції.
Дані обставини можуть свідчити про наявність ознак діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, зокрема кримінального правопорушення проти життя та здоров'я особи, однак в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що за фактом даної події в порядку КПК України приймалось процесуальне рішення.
У справах «Малофєєва проти Росії»(«Malofeyevav.Russia»,рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії»(«Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до змісту п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП,відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і не можуть бути усунені суддею під час розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП начальнику Батальйону патрульної поліції в м. Кременчук УПП в Полтавській області ДПП для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256,283 КУпАП України,
Повернути справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП начальнику Батальйону патрульної поліції в м. Кременчук УПП в Полтавській області ДПП для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр ГУСАЧ