Рішення від 24.01.2025 по справі 200/8090/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року Справа№200/8090/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (адреса: 93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2024 року (18 листопада 2024 року направлено засобами поштового зв'язку) до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11.10.2024 № 057350008313 щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу, що надає право на отримання пільгової пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди: роботи стажером гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті з 13.06.2022 по 31.07.2022; перебування у відпустках без оплати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015; перебування у простоях: 1 місяць з періодів з 01.04.2020 по 13.05.2020 та з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022;

- зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 04.10.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 04.10.2024 звернувся до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Рішенням відповідача від 11.10.2024 № 057350008313 позивачу відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років.

Рішення від 11.10.2024 № 057350008313 позивач вважає протиправним, посилаючись на те, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди роботи стажером гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті з 13.06.2022 по 31.07.2022; перебування у відпустках без оплати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015; перебування у простоях: 1 місяць з періодів з 01.04.2020 по 13.05.2020 та з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022. Тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Зобов'язано відповідача подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

10.12.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що 04.10.2024 позивач звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

За принципом екстериторіального прийняття рішень заява була передана для розгляду та ухвалення відповідного рішення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Рішенням від 11.10.2024 № 057350008313 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. Страховий стаж складає 25 років 07 місяців 3 дні, в тому числі пільговий стаж відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV - 24 роки 15 днів (підземні професії Постанова № 202 (25) - 22 роки 3 місяці 27 днів та роботи підземні, провідні професії (20) - 1 рік 8 місяців 18 днів).

Відповідач вказав, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.03.2023 по 30.04.2023 на ДП "Добропіллявугілля-видобуток" у зв'язку з відсутністю сум нарахованої заробітної плати в Реєстрі. Пільговий стаж обчислено на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній: від 31.05.2024 №227, від 31.05.2024 №229, від 31.05.2024 №230, виданих ТДВ «Шахта «Білозерська», від 29.05.2024 №1/1040, виданої ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля"; від 07.06.2024 № 286, видана ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток".

До пільгового підземного стажу не зараховано періоди знаходження заявника: у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, з 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015; простоях з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020, 24.02.2022, 26.02.2022; прогулів 23.02.2023 по 18.05.2023; період роботи з 13.06.2022 по 31.07.2022 на ДП "Добропіллявугілля-видобуток" в якості стажера гірника очисного забою за довідкою від 07.06.2024 №286, яка видана ВП "Шахтоуправління "Добропільське ДП "Добропіллявугілля-видобуток", оскільки не зазначено інформацію за якою тарифною ставкою провадилась оплата праці або не долучено спуски-виїзди в шахту.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

04.10.2024 позивач звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

За принципом екстериторіального прийняття рішень заява була передана для розгляду та ухвалення відповідного рішення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Рішенням від 11.10.2024 № 057350008313 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. Страховий стаж складає 25 років 07 місяців 3 дні, в тому числі пільговий стаж відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV - 24 роки 15 днів (підземні професії Постанова № 202 (25) - 22 роки 3 місяці 27 днів та роботи підземні, провідні професії (20) - 1 рік 8 місяців 18 днів).

До страхового стажу не зараховано період роботи з 01.03.2023 по 30.04.2023 на ДП "Добропіллявугілля-видобуток" у зв'язку з відсутністю сум нарахованої заробітної плати в Реєстрі. До пільговий стажу відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV не зараховано період роботи з 13.06.2022 по 31.07.2022 на ДП "Добропіллявугілля-видобуток" в якості стажера гірника очисного забою за довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 07.06.2024 № 286, яка видана ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток", оскільки не зазначено інформацію за якою тарифною ставкою провадилась оплата праці або не долучено спуски-виїзди в шахту.

Рішення від 11.10.2024 № 057350008313 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону від 09.07.2003 № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналіз ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV дає підстави для висновку, що умовою реалізації права на призначення пенсії є:

- робота особи не менше 25 років на посадах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 № 202), або 20 років на провідних професіях на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень);

- зайнятість особи повний робочий день на роботах згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України Списком.

Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди: роботи стажером гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті з 13.06.2022 по 31.07.2022; перебування у відпустках без оплати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015; перебування у простоях: 1 місяць з періодів з 01.04.2020 по 13.05.2020 та з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022.

Щодо необхідності пільгового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI, суд зазначає наступне.

Як видно із копії трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 позивач у період з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 працював гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в ТДВ "Шахта "Білозерська"; з 01.04.2020 по 13.05.2020 та з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022 працював гірником підземним 4 розряду з повним робочим днем в ТДВ "Шахта "Білозерська"; з 13.06.2022 по 31.07.2022 працював стажером гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті у ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток".

Аналіз посад на яких працював позивач дає підстави для висновку про належність їх до Списку № 1, що передбачена ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі - Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що саме трудова книжка працівника є пріоритетним документом, що підтверджує його стаж роботи.

Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі № 235/805/17, від 06.12.2019 у справі № 663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі № 500/1561/17, від 05.12.2019 по справі № 242/2536/16-а.

При цьому, надання уточнюючих довідок підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Так в матеріалах справи наявна уточнююча довідка ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток" № 286 від 07.06.2024 та № 642 від 24.10.2024, які підтверджують безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на роботах згідно Списку № 1 у період з 13.06.2022 по 31.07.2022.

Згідно протоколу розрахунку стажу форми РС-право, період роботи з 13.06.2022 по 31.07.2022 зараховано відповідачем тільки до страхового стажу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем підтверджено пільговий стаж роботи за вказаний період, а тому відповідачем неправомірно не зараховано вказаний період до пільгового стажу.

Твердження відповідача про те, що у вказаній довідці не зазначено інформацію за якою тарифною ставкою провадилась оплата праці або не долучено спуски-виїзди в шахту, суд оцінює критично, оскільки як вбачається з довідки ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток" № 286 від 07.06.2024, вказана довідка видана на підставі діючої особової картки, особового табельного рахунку № 13100794, контрольного табелю спусків в шахту та наказах по підприємству.

При цьому суд зазначає, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення з відповідними запитами до установ, підприємств, організацій, де працював заявник.

До того ж, у постанові від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а Верховний Суд зазначив про те, що орган, що призначає пенсію, за наявності сумнівів має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що відповідачем надсилались відповідні запити до підприємства, де працював позивач у спірний період, з метою перевірки вірності видачі уточнюючих довідок.

Щодо не зарахування до пільгового стужу періоду перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 та перебування у простоях по виробничій необхідності з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи наявні уточнюючі довідки ТДВ "Шахта "Білозерська" від 31.05.2024 № 227, 229, № 230 відповідно до яких, позивач у період з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 - перебував у відпустках без збереження заробітної плати; з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022 - перебував у простоях по виробничій необхідності.

В листі Міністерства соціальної політики України від 08.02.2016 № 713/039/161-16 надано роз'яснення в якому зазначено, що відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

У постанові від 19.03.2019 по справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 26.03.2020 по справі № 423/2860/16-а.

Згідно протоколу розрахунку стажу форми РС-право, періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 та перебування у простоях по виробничій необхідності з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020, а також 24.02.2022, 26.02.2022 зараховані відповідачем тільки до страхового стажу.

Отже, до пільгового стажу позивача підлягає зарахуванню період перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 та період перебування у простоях по виробничій необхідності з 01.04.2020 по 13.05.2020 та з 05.06.2020 по 12.07.2020 (в розрахунку 1 місяць), а також 24.02.2022, 26.02.2022, що в своїй сукупності становить 3 місяці 12 днів, а з урахуванням врахованого відповідачем за Списком № 1 пільгового стажу - 1 рік 8 місяців 18 днів, загальний пільговий стаж за Списком № 1 становить 2 роки.

Згідно із пунктом 5 постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"" від 06 грудня 1991 року № 1931-XII Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.

На виконання постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06 грудня 1991 року № 1931-XII Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"" працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.

У листі від 02 жовтня 2018 року № 19997/0/2-18 адресованому Пенсійному фонду України Міністерство соціальної політики України зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2018 року № 1209-27, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховують Роз'яснення № 8.

Суд зазначає, що статтею 114 Закону № 1058-IV передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 18.11.2024 по справі № 200/1009/24.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 28.11.2024 по справі № 200/1548/24, від 19.12.2024 по справі № 200/5674/24.

З огляду на вказане, двом повним рокам роботи позивача за професією, відповідає 2 роки 6 місяців стажу підземної роботи та роботи в металургії.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та в рішенні від 11.10.2024 № 057350008313 зазначив, що пільговий стаж позивача за Постановою № 202 (25) складає 22 роки 3 місяці 27 днів. Разом з тим, вказані розрахунки є помилковими, оскільки відповідачем розраховано вказаний пільговий стаж не по день звернення із заявою про призначення пенсії - 04.10.2024, а станом на 07.06.2024, що підтверджується протоколом розрахунку стажу форми РС-право.

При цьому суд зазначає, що в матеріалах справи наявна уточнююча довідка ВП "Шахтоуправління "Добропільське" ДП "Добропіллявугілля-видобуток" № 642 від 24.10.2024, яка підтверджує, що станом на 24.10.2024 продовжує працювати гірником очисного забою 5 розряду.

Отже, пільговий стаж позивача за Постановою № 202 (25) складає 22 роки 7 місяців 27 днів (22 роки 3 місяці 27 днів + 4 місяці 0 днів), а зважаючи на встановлені обставини, із зарахуванням 30 місяців стажу до стажу за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, спеціальний стаж позивача становить більше 25 років що є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Підсумовуючи встановлені при розгляді справи обставини та надану їм оцінку, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 11.10.2024 № 057350008313 про відмову позивачу у призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу, що надає право на отримання пільгової пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV період роботи з 13.06.2022 по 31.07.2022 на посаді стажера гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті у Відокремленому підрозділі "Шахтоуправління "Добропільське" Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток", періоду перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 та періоду перебування у простоях по виробничій необхідності з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020 (в розрахунку 1 місяць), а також 24.02.2022, 26.02.2022 та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, починаючи з 04.10.2024.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 1211,20 грн.

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11.10.2024 № 057350008313 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що надає право на отримання пільгової пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV період роботи з 13.06.2022 по 31.07.2022 на посаді стажера гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті у Відокремленому підрозділі "Шахтоуправління "Добропільське" Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток", періоду перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 22.11.1998 по 29.11.1998, з 03.09.1999 по 09.09.1999, 02.09.2011, 01.10.2011, 30.10.2011, 05.04.2015 та періоду перебування у простоях по виробничій необхідності з 01.04.2020 по 13.05.2020, з 05.06.2020 по 12.07.2020 (в розрахунку 1 місяць), а також 24.02.2022, 26.02.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, починаючи з 04.10.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич