Ухвала від 22.01.2025 по справі 202/9574/24

Справа № 202/9574/24

Провадження № 1-кс/202/528/2025

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

УХВАЛА

Іменем України

22 січня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваної ОСОБА_5 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 , погоджене з прокурором групи прокурорів, заступником керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дніпра, громадянки України, маючої вищу освіту, заміжньої, працюючої на посаді лікаря-терапевта, голови постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,

підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади відносно підозрюваної ОСОБА_5 .

З клопотання вбачається, що в провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження №42024041110000280 від 04.06.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією рф проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 05.30 год. 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, строк дії котрого продовжено та триває на теперішній час.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2022, затвердженого законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, постановлено на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва оголосити загальну мобілізацію (пп.1-2); призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами (п. 4); місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку: своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини; здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України (п. 8); головам обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані , визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2022 № територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя; районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 вище вказаного положення, у тому числі беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві; сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік .

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи лікарем терапевтом консультативно-діагностичного центру Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» Дніпровської міської ради наказом від 01.06.2023 року № 236/1 увійшла до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 з покладенням функцій голови ВЛК.

Згідно з Посадовою інструкцією на лікаря терапевта консультативно-діагностичного центру Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» Дніпровської міської ради покладені наступні завдання та обов'язки: проведення огляду осіб призовного віку із застосуванням сучасних методів дослідження та діагностики; перевірка наявності та повноти медичної документації в особових справах призовників та за необхідності вживати заходів по її доставці до призовної комісії з лікувально-профілактичних установ, наявність картки Ф-025, Ф-025 1/о, картки щеплень Ф-063, епікризу на підлітка у 15-ти річному віці, характеристики за 9-й та 11-й класи, коледжів, ВУЗів або ЖЕУ, а також наявність оригіналів(копій) медичних документів, що підтверджують захворювання або інвалідність на момент огляду призовника; проводити направлення на госпітальне обстеження призовників з метою максимально повного встановлення діагнозу у профільні відділення лікувальних установ 2-го та 3-го рівня згідно наказу Департаменту охорони здоров?я населення Дніпровської міської ради; по закінченню медичного освідчення призовника робити обґрунтований висновок щодо діагнозу та ступеню обмеженої придатності його до проходження військової служби, керуючись відповідними графами статей Додатку № Наказу Міністра Оборони України N? 402 від 2008 року; за підсумками проведення призову та приписки формувати списки осіб, визнаних непридатними або тимчасово непридатними до військової служби та таких, що потребують лікування та Д-спостереження для подальшого скерування їх у Центри Первинної Медичної Допомоги за місцем проживання; оформлення відповідної документації та скеровування на ВЛК у військові шпиталі демобілізованих військовослужбовців, які отримали захворювання або поранення під час проходження служби в лавах ЗСУ.

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерством оборони України 14.08.2008 № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям; основними завданнями військово-лікарської експертизи, у т.ч. є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (п. 2.1 глави 2 Розділу І).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби» , «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду) », «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (п. 3.8 глави 3 розділу ІІ).

Відповідно до п. 2-6 Правил перетинання державного кордону України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи лікарем терапевтом консультативно-діагностичного центру Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» Дніпровської міської ради у складі ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 та виконуючи функції голови ВЛК, вносила до офіційних документів завідомо неправдиві відомості.

ОСОБА_5 внесла завідомо неправдиві відомості до картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 09.03.2022 року, а саме діагноз, котрий підпадає під ознаки статті 54а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, що насправді не відповідає дійсності.

Встановлено, що 09.03.2022 року ОСОБА_7 перебував за межами Дніпропетровської області, що виключає можливість ОСОБА_5 , як лікаря терапевта, проводити його огляд та достовірно впевнитись у сформованому висновку щодо діагнозу.

Враховуючи, що картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 09.03.2022 року містить зафіксовану інформацію, котра підтверджує чи посвідчує певні події, які спричинили та здатні спричинити наслідки правового характеру; може бути використана як доказ у правозастосовчій діяльності; складається та видається повноважними (компетентними) особами юридичної особи; складений з дотриманням визначеної законом форми та містить передбачені законом реквізити, відповідно до примітки до ст. 358 КК України, та є офіційним документом.

Крім того, слідством встановлено, що ОСОБА_5 , попередньо домовившись з начальником відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , отримала необхідну медичну документацію ОСОБА_9 та внесла до картки обстеження та медичного огляду вказаного військовозобов'язаного завідомо неправдиві відомості, а саме діагноз який підпадає під ознаки статті 66а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, що насправді не відповідає дійсності, оскільки 13.02.2023 року ОСОБА_9 перебував за межами Дніпропетровської області, що виключає можливість ОСОБА_5 , як лікаря терапевта, проводити його огляд та достовірно впевнитись у сформованому висновку щодо діагнозу.

В подальшому, ОСОБА_5 внесла до довідки військово-лікарської комісії №11/899 від 13.02.2023 року завідомо неправдиві відомості про непридатність ОСОБА_9 до військової служби із виключенням з військового обліку.

Діючи далі, ОСОБА_8 отримав раніше виготовлений ОСОБА_5 документ, а саме довідку військово-лікарської комісії, котра містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_9 до військової служби з виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023 року та надав на підпис начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_10 , який не був обізнаний у злочинні наміри ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та ОСОБА_5 , тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_9 до військової служби, котре ОСОБА_10 підписав та засвідчив печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

18.06.2023 року в міжнародному пункті пропуску «Рава-Руська» ОСОБА_9 , використовуючи виготовлені ОСОБА_5 документи, слідуючи порадам ОСОБА_8 , перетнув державний кордон України.

17.01.2025 року, в порядку ст.ст. 276-278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме: повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення від УСБУ у Дніпропетровській області; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до матеріалів кримінального провадження №42023040000000430 від 07.08.2023; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до мобільного телефону ОСОБА_12 » з сім-карткою: НОМЕР_2 , імей 1: НОМЕР_3 , імей2: НОМЕР_4 ; відповіддю Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №5-4-5746вих-24 від 31.07.2024; відповіддю 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України №02.3/23452-24-Вих від 24.09.2024; копіями документів, на підставі яких ОСОБА_7 перетинав державний кордон України; протоколом обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 ; протоколами оглядів речових доказів; протоколами висновків судово-почеркознавчої експертизи.

Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 22.01.2025 року відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Слідчий у клопотанні зазначає, що перебування підозрюваної ОСОБА_5 на посаді лікаря - терапевта, голови постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 сприяло вчиненню злочину.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 використовувала свою посаду та повноваження у власних корисних інтересах, сприяла незаконному перетину державного кордону України, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

У зв'язку з вищезазначеним, слідчий вважає, що є достатні підстави вважати, що з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрювана ОСОБА_5 , продовжуючи обіймаючи посаду лікаря - терапевта, голови постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства, знищити, приховати або спотворити докази, тим самим запобігти органу досудового розслідування у їх виявленні та вилученні.

Тому слідчий просив відсторонити підозрювану ОСОБА_5 від посади голови постійно діючої військово-лікарської комісії, лікаря - терапевта в ІНФОРМАЦІЯ_3 строком на два місяці.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Підозрювана та її захисник, адвокат ОСОБА_4 , заперечували проти задоволення клопотання. Остання зазначила, що застосування такого суворого заходу забезпечення кримінального провадження суперечить основоположним правам підозрюваної, оскільки позбавить її права на працю, котре передбачене ст. 43 Конституції України та ст. 8 Конвенції про захист права людини і основоположних свобод. ОСОБА_5 єдиний член сім'ї, який працює і застосування такого заходу забезпечення поставить родину у важке матеріальне становище.

Вислухавши учасників судового процесу, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, кримінальне провадження №42024041110000280 від 04.06.2024 року, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Встановлено, що в провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження №42024041110000280 від 04.06.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.

17.01.2025 року, в порядку ст.ст. 276-278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді голови постійно діючої військово-лікарської комісії, лікаря - терапевта в ІНФОРМАЦІЯ_3 , сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України, шляхом внесення в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей, використовуючи надане їй службове становище.

Вказане підтверджується повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення від УСБУ у Дніпропетровській області; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до матеріалів кримінального провадження №42023040000000430 від 07.08.2023; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до мобільного телефону ОСОБА_12 » з сім-карткою: НОМЕР_2 , імей 1: НОМЕР_3 , імей2: НОМЕР_4 ; відповіддю Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №5-4-5746вих-24 від 31.07.2024; відповіддю 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України №02.3/23452-24-Вих від 24.09.2024; копіями документів, на підставі яких ОСОБА_7 перетинав державний кордон України; протоколом обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 ; протоколами оглядів речових доказів; протоколами висновків судово-почеркознавчої експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2022 № територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

На підставі встановленого, слідчий суддя дійшов висновку що, підозрювана ОСОБА_5 , з урахуванням наданих їй повноважень, визначених Посадовою інструкцією лікаря терапевта консультативно-діагностичного центру Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» Дніпровської міської ради, використовуючи своє службове становище, має можливість знищити, приховати або спотворити будь-яку з речей чи документів;продовжуючи працювати на займаній посаді, ОСОБА_5 зможе продовжити злочинну діяльність, оскільки правопорушення, у вчиненні котрих вона підозрюється, пов'язані безпосередньо із виконанням її службових обов'язків.

З урахуванням наведеного, вважаю, що органом досудового розслідування доведено наявність у кримінальному провадженні підстав, що виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної ОСОБА_5 , як відсторонення її від займаної посади.

Слід також зазначити, що посилання сторони захисту на те, що застосування відсторонення від посади позбавить підозрювану ОСОБА_5 права на працю і поставить її сім'ї у тяжке матеріальне становище, не є слушним, оскільки підозрювана ОСОБА_5 відстороняється від посади голови постійно діючої військово-лікарської комісії, лікаря - терапевта в ІНФОРМАЦІЯ_3 та може працювати в будь-якій медичній установі за фахом .

Водночас враховується, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні.

Керуючись ст.ст. 131, 154, 156, 157, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ :

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення ОСОБА_5 від посади задовольнити.

Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови постійно діючої військово-лікарської комісії, лікаря - терапевта в ІНФОРМАЦІЯ_3 на строк до 08.03.2025 року включно.

Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 .

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1