Справа № 641/34/25
іменем україни
про залишення позовної заяви без руху
23 січня 2025 року с-ще Краснокутськ
Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Каліберда В.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення -
Позивач ОСОБА_1 у січні 2025 року звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
21.01.2025 року до Краснокутського районного суду Харківської області за підсудністю згідно ухвали Комінтернівського районного суду м. Харкова від 07 січня 2025 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому позивач просить: скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 про праві про адміністративне правопорушення №54/7700-п від 25.12.2024 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП: НОМЕР_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та провадження по справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП: НОМЕР_1 закрити; судові витрати покласти та стягнути з відповідача у повному обсязі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.01.2025 справа надійшла в провадження судді Каліберди В.А.
Вивчивши матеріали позовної заяви на предмет дотримання законодавства під час звернення до суду, суддя дійшов висновку, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Так, за правилами адміністративного судочинства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст.160 КАС України, а також вимогам ст.161 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, а саме до позовної заяви не додано квитанцію про сплату судового збору, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху.
Так, відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року за № 3674-VI «Про судовий збір».
Судовий збір, що підлягає сплаті за звернення до суду з даним адміністративним позовом складає 605,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати витрат чи звільнити від оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Положення ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначають вичерпний перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно з положеннями ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити оплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, або позивачами є певні категорії осіб, перелічені у вказаній статті. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Позивачем ОСОБА_1 до позовної заяви не додано доказів на підтвердження того, що наявна будь-яка з умов, передбачених ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», в результаті встановлення якої суд мав би правові підстави для звільнення від судового збору.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити позов ОСОБА_1 без руху, надавши позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення даної ухвали, протягом якого позивачу необхідно усунути зазначені вище недоліки адміністративного позову, в тому числі зазначити підстави і надати докази на підтвердження обставин, що можуть бути підставами для відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору позивача відповідно до закону, або надати докази сплати судового збору.
У разі, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві на підставі п.1 ч.4 ст. 169 КАС України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 132, 160, 161, 169, 242, 248, 256 КАС України, Закону України «Про судовий збір», суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення ним недоліків позовної заяви у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи в мережі інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://court.gov.ua/sud2022/.
Суддя В. А. Каліберда