Справа № 202/14434/24
Провадження № 2-о/202/75/2025
13 січня 2025 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі судді Доценко С.І., за участю секретаря судового засідання Тарасової К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Індустріальний відділ ДРАЦС у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про встановлення факту реєстрації шлюбу на окупованій території,-
Заявники звернулись до суду із вищевказаною заявою, в якій просять встановити факт реєстрації шлюбу 20.08.2014 року Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим за актовим записом №12 між громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Прізвище дружині після державної реєстрації шлюбу присвоєно « ОСОБА_4 ».
Ухвалою судді від 12.12.2024 відкрито провадження у справі.
Заявники в судове засідання не з'явились, надали заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник в судове засідання не з'явився, просив розглянути заяву без участі представника на розсуд суду.
У зв'язку з неявкою учасників справи, з підстав передбачених ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Положення ч 2ст. 315 ЦПК України наголошує на те, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст.1,4ч.2Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно п. п. 1, 2, 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Так, у ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 уклав шлюб із ОСОБА_5 20.08.2014 року, який був зареєстрований Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим за актовим записом №12, що підтверджується копією Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 16.06.2021 року.
Факт реєстрації шлюбу підтверджений відміткою (штампом) РАЦСу м. Судак АР Крим про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті ОСОБА_2 (сторінка 10 паспорту).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства, а відповідно до ч. 1 ст. 36 СК України шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.
В даному шлюбі у подружжя народились діти: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у свідоцтвах про народження яких батьками зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Заявникам стало відомо, що згідно з даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актовий запис про шлюб між ними не внесено до Державного реєстру актів цивільного стану.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
З роз'яснень, даних Пленумом Верховного Суду України в пункті 1 своєї постанови №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" (з подальшими змінами), вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
-згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
-чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
-заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
-встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У пункті 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказано на те, що суди можуть встановити факти реєстрації шлюбу, якщо в органах РАГСу не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту цивільного стану. Із заявами про встановлення факту реєстрації шлюбу може звернутися подружжя або кожен із них. Якщо заяву подано лише одним з подружжя другий з них притягається до участі у справі як заінтересована особа.
З метою внесення вищевказаних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану, заявники звернулись до Індустріального відділу ДРАЦС у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) із відповідною заявою.
Однак листом від 04.12.2024.року заявникам надано відповідь РАЦС, у якій було зазначено, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актового запису про шлюб №12 від 20.08.2014 року, який був зареєстрований Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 не виявлено, тому зважаючи на той факт, що паперовий носій актового запису про шлюб №12 від 20.08.2014 року знаходиться на тимчасово окупованій території, а пред'явлене заявниками повторне свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 від 16.06.2021 року не зафіксоване за даними єдиного державного реєстру, а тому РАЦС рекомендовано звернутись до суду з питання державної реєстрації шлюбу та поновлення актового запису.
Відповідно до ч.3ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» «Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.»
Згідно п.3.17 «Правил внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання» затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011№ 96/5
Рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, належним способом реалізації прав заявників та їх законних інтересів є встановлення факту реєстрації шлюбу. Встановлення даного факту необхідно заявникам для поновлення (якщо після реєстрації шлюбу минуло більше року то актовий запис саме поновлюється), актового запису про шлюб і отримання свідоцтва про шлюб згідно законодавства України. Також встановлення цього фактів необхідно для внесення відповідних змін до актових записів про народження спільних дітей. Заявники мають бажання, що б діти народились у шлюбі. На цей час підстава внесення відомостей про батька рішення суду про встановлення факту народження. Для зазначення інших підстав внесення відомостей про батька необхідно встановлення факту реєстрації нового шлюбу саме в ту дату коли ці події відбулись.
Положеннями статей3,8,9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Питання про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Встановлення факту реєстрації шлюбу, заявникам необхідно для подальшої реєстрації шлюбу в органі державної реєстрації актів цивільного стану, у зв'язку із відсутністю такої реєстрації в Державному реєстрі актів цивільного стану.
Досліджені під час розгляду справи письмові докази дають підстави встановити факт державної реєстрації шлюбу державної реєстрації шлюбу реєстрації шлюбу 20.08.2014 року Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим за актовим записом №12 між громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви в повному обсязі.
На підставі викладеного такеруючись ст. ст.264-268,293-294,315-319 ЦПК України, суд,-
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Індустріальний відділ ДРАЦС у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про встановлення факту реєстрації шлюбу на окупованій території.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт державної реєстрації шлюбу 20.08.2014 року Судакським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим за актовим записом №12 між громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем м. Фергана Узбекистан, та громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою міста Дніпропетровська.
Прізвище дружині після державної реєстрації шлюбу присвоїти « ОСОБА_4 ».
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. І. Доценко