Справа № 932/13051/24
Провадження № 3/932/5588/24
20 січня 2025 року суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Клепка Л.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції № 3 Дніпровського районного Управління поліції № 1 ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , за ч.2 ст.184 КУпАП, -
Згідно протоколу серії ВАД № 642955 від 31.10.2024, який надійшов до суду 30.12.2024, ОСОБА_1 у період часу з 14.10.2024 по 25.10.2024 ухилялася від виконання своїх обов'язків щодо навчання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого учень 4-Б класу Дніпровської гімназії № 89 ОСОБА_2 без поважних на те причин у період часу з 14.10.2024 по 25.10.2024 не приймав участі у навчальному процесі. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги ст.150 Сімейного Кодексу та повторно, протягом року, вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Будучи належним чином повідомленою про час і місце судового розгляду шляхом направлення смс-повістки на номер, вказаний в протоколі, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про перенесення розгляду справи суду не надала.
Приймаючи до уваги наведене, а також обов'язок сторони, якій відомо про направлення протоколу до суду, самій в розумні інтервали часу вживати заходів щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, суд, враховуючи положення ч.1 ст.268 КУпАП, з метою недопущення строків розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 .
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого частинами 1, 2 ст.184 КУпАП, проявляється у невиконанні батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за проведенням дозвілля); незабезпечення дитині безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов тощо.
Неналежним виконанням обов'язків щодо виховання дітей є бездіяльність, внаслідок якої обов'язки з виховання виконуються неякісно і у неповному обсязі. Таке ухилення може бути у формі бездіяльності, пов'язаної із незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, що доводиться шляхом надання доказів, якими відповідно до ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з протоколу, підставою притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є ухилення матері від виконання своїх батьківських обов'язків щодо навчання дитини, яка у період з 14.10.2024 по 25.10.2024 без поважних причин не долучалася до шкільного процесу.
Разом з тим, згідно доданої до протоколу амбулаторної довідки № 124 від 14.10.2024, учень гімназії № 89 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 14.10.2024 перебував на лікуванні з діагнозом: ГРВІ, гострий бронхіт. Доказів зворотнього та невідвідування дитиною занять без поважних причин - суду не надано.
Подання керівника навчального закладу на адресу правоохоронного органу про пропуски занять здобувачем освіти 4-Б класу ОСОБА_3 стосується 2023-2024 навчального року та періоду навчання з 02.09. по 15.10 2024-2025 навчального року, що не узгоджується з періодом, зазначеним у фабулі протоколу, і не інкримінується особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. До того ж, за своєю правовою природою протокол не є самостійним беззаперечним доказом, а викладені у ньому обставини повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду. Таких доказів матеріали даної справи не містять.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
За змістом статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Оскільки досліджені судом докази в межах пред'явленого ОСОБА_1 обвинувачення не надають суду підстав для висновку про наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, і перебирати на себе функції обвинувачення та відшукувати докази вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд не може, так як винуватість особи має доводитися саме в суді, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 247 ч.1 п.1, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст.184 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська і набирає законної сили після закінчення строку оскарження в разі, якщо скарга не подана.
Суддя Л.І.Клепка