Ухвала від 17.01.2025 по справі 757/1972/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1972/25-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про відсторонення від посади Начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, у кримінальному провадженні № 62024050010000109 від 11.01.2024 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про відсторонення від посади Начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, у кримінальному провадженні № 62024050010000109 від 11.01.2024 року.

Зі змісту та матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024050010000109 від 11.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за фактом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво у даному провадженні доручено групі прокурорів відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу Голови Державної екологічної інспекції України № 116-тр/р від 02.09.2021 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області, з 03.09.2021 року в порядку переведення з Державної екологічної інспекції у Харківській області зі збереженням 6 (шостого) рангу державного службовця.

В подальшому, наказом Т.в.о. голови Державної екологічної інспекції України № 12-тр/р від 15.02.2022 ОСОБА_5 начальнику Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головному державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Донецької області, з 18.02.2022 року присвоєно 5 (п'ятий) ранг державного службовця в межах посад державної служби категорії «Б».

Згідно пункту 1 частини 3 Посадової інструкції начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області очолює інспекцію, здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності, особисто відповідає за розроблення і реалізацію у межах своєї компетенції державної політики із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території Донецької області.

Окрім цього, згідно пункту 2 частини 3 Посадової інструкції начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області організовує та забезпечує виконання Інспекцією Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр міністра України, наказів міністерства, доручень міністра, його першого заступника та заступників, наказів Державної екологічної інспекції України, доручень Голови Держекоінспекції, розпоряджень Голови Донецької обласної держадміністрації.

Також, Згідно пункту 4 частини 3 Посадової інструкції начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, інших державних службовців та працівників Інспекції, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім своїх заступників); організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників; порушує перед Головою Держекоінспекції питання про присвоєння рангів державних службовців своїм заступника, а також щодо заохочення та притягнення їх до відповідальності.

Згідно пункту 5 частини 3 Посадової інструкції начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області підписує накази та листи; розподіляє обов'язки між своїми заступниками; затверджує положення про структурні підрозділи Інспекції і посадові інструкції працівників; подає Голові Держекоінспекції на затвердження структуру, штатний розпис і кошторис; здійснює контроль за використанням фінансових та матеріальних ресурсів.

Відповідно до пункту 9 частини 3 Посадової інструкції начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин. Вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

Крім того встановлено, що Наказами Державної екологічної інспекції № 48 від 02.02.2021 та № 20 від 20.02.2023 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області (ЄДРПОУ 380344476) (далі - Інспекція).

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

З огляду на викладене ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно, постійно здійснював функції представників влади, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 року №440 «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» (далі - Постанова №440) відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Пунктом 2 Постанови №440 визначено, що робота державних службовців та працівників державного органу за межами України допускається лише у разі службового відрядження, оформленого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 3 цієї Постанови у разі перебування державного службовця або працівника державного органу в робочий час в Україні поза межами робочого місця без рішення керівника державної служби, зазначеного в пункті 1 цієї постанови, або за кордоном, крім перебування у службовому відрядженні, оформленому в установленому порядку, до них може бути застосоване дисциплінарне стягнення відповідно до закону.

Скасовано наказ Національного агентства України з питань державної служби від 17 березня 2022 р. № 20-22 «Про внесення змін до Типових правил внутрішнього трудового розпорядку» (пункту4 Постанови №440).

Ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 3, який набирає чинності з 25 квітня 2022 року (пункту5 Постанови №440).

Згідно із статтею 66 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (із змінами) до державних службовців може бути застосовано один із таких видів дисциплінарного стягнення: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби.

Пунктом 4 ст.63 Закону України «Про державну службу» керівник державної служби, який в установленому цим Законом порядку не вжив заходів для притягнення підпорядкованого йому державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинений дисциплінарний проступок, а також не подав матеріали про вчинення державним службовцем адміністративного проступку, корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, кримінального правопорушення до органу, уповноваженого розглядати справи про такі правопорушення, несе відповідальність згідно із законом.

Досудовим розслідуванням з'ясовано, що наприкінці лютого 2022 року (точний час органом досудового розслідування не встановлено) у начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області ОСОБА_5 , який є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, маючи владні повноваження, винник злочинний умисел, спрямований на розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у особливо великих розмірах, вчиненій організованою групою в умовах воєнного стану, а також внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене організованою групою.

З метою втілення свого злочинного умислу ОСОБА_5 , використовуючи своє службове становище, приблизно в кінці лютого 2022 року створив і очолив організовану групу, до складу якої залучив таких осіб:

-ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває на посаді завідувача сектору бухгалтерського обліку та фінансів - головного бухгалтера Державної екологічної інспекції у Донецькій області на підставі Наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області № 25-0 від 07.02.2020.

-ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який перебуває на посаді начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області на підставі Наказу № 342-о від 24.12.2020.

ОСОБА_7 , обіймаючи посаду завідувача сектору бухгалтерського обліку та фінансів - головного бухгалтера Державної екологічної інспекції у Донецькій області, була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно, постійно здійснювала функції представників влади, тобто згідно до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України була службовою особою.

ОСОБА_8 , обіймаючи посаду начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно, постійно здійснював функції представників влади, тобто згідно до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.

Надалі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 перебуваючи у підпорядкуванні ОСОБА_5 та повністю йому довіряючи, бажаючи здійснити розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, підтримали злочинний план ОСОБА_5 , спрямований на розтрату чужого майна, та добровільно погодились виконувати його вказівки, як організатора організованої групи.

Відповідно до розподілу ролей між членами організованої групи ОСОБА_5 відвів собі роль керівника (організатора) та виконавця організованої групи та здійснював:

-загальне керівництво, координацію та управління організованою групою, планування і контроль її протиправної діяльності;

-організацію розтрати коштів державного бюджету;

-надавав вказівки учасникам організованої групи щодо нарахування щомісячної заробітної плати, отримання її та розпорядження нею;

-здійснювали розподілення отриманих від злочинної діяльності прибутків між членами організованої групи;

-передавав учасникам організованої групи вказівки щодо маскування вчинення кримінального провадження;

-затверджував Подання на встановлення премії та надбавки працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області, зокрема ОСОБА_8 ;

-погоджував первинні бухгалтерські документи щодо нарахування та виплати щомісячної заробітної плати ОСОБА_8

ОСОБА_7 , яка є безпосереднім підлеглим ОСОБА_5 - завідувачем сектору бухгалтерського обліку та фінансів - головним бухгалтером Державної екологічної інспекції у Донецькій області, керівник організованої групи була відведена роль виконавця, а саме співробітника, до обов'язків якого входило ведення бухгалтерського обліку, управління наявними банківськими рахунками, складання та підписання первинних бухгалтерських документів щодо нарахування та виплати щомісячної заробітної плати ОСОБА_8 , складання та подання звітності до контролюючих органів із внесенням недостовірних відомостей, надання порад та консультацій у бухгалтерській сфері з метою приховування злочинної діяльності.

ОСОБА_8 , який працює на посаді начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області, організатором відведено роль пособника, а саме особи, яка повинна була щомісячно отримувати заробітну плату та частину грошових коштів перераховував ОСОБА_7 та її родичам, імітувати виконання своїх службових обов'язків на території України.

Стійкість організованої групи ОСОБА_5 забезпечував за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників її керівнику, неухильного дотримання єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.

Крім того, стійкість організованої ОСОБА_5 групи знаходила своє вираження у згуртованості та стабільності. Так, між учасниками організованої групи були постійні внутрішні зв'язки. Характерним було обговорення спільних проблем у реалізації відомого усім плану, визначення способів конспірації та прикриття злочинної діяльності від викриття правоохоронними та контролюючими органами.

Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою - начальником Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області, будучи наділений адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, зловживаючи службовим становищем, діючи організованою групою за заздалегідь розробленим планом з завідувачем сектору бухгалтерського обліку та фінансів - головним бухгалтером Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7 , а також за пособництва начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції ОСОБА_8 , вчинили розтрату коштів, призначених для виплати заробітної плати працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області, у особливо великих розмірах, а також в умовах воєнного стану, шляхом внесення недостовірних даних до первинних документів, на підставі яких здійснювались нарахування та виплата заробітної плати працівників за період часу з квітня 2022 рік по червень 2024 року за наступних обставин.

Встановлено, що Наказом Державної екологічної інспекції у Донецькій області № 342-0 від 24.12.2020 ОСОБА_8 призначено на посаду начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області, відповідно до якого, він з 24.12.2020 приступив до виконання своїх посадових обов'язків на вищевказаній посаді.

Встановлено, що наприкінці лютого 2022 року, більш точної дати у ході досудового розслідування не встановлено, після повномасштабного вторгнення рф на територію України, ОСОБА_8 разом зі своєю родиною вирішив покинути територію України, про що повідомив ОСОБА_5 .

У зв'язку з цим в кінці лютого 2022 року, більш точної дати у ході досудового розслідування не встановлено, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на розтрату коштів, призначених для виплати заробітної плати працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області, а саме незаконної виплати заробітної плати ОСОБА_8 з яким він тривалий час був знайомий та працював.

При цьому ОСОБА_8 лише номінально мав числитись на роботі в Державній екологічній інспекції у Донецькій області та отримувати щомісячно заробітну плату з бюджету цієї організації, фактично не виконуючи свої службові обов'язки, а в подальшому частину грошових коштів мав перераховувати ОСОБА_7 та її родичам, для подальшого розподілу між учасниками організованої групи.

ОСОБА_5 як організатором злочину ОСОБА_7 була відведена роль виконавця, а ОСОБА_8 - пособника у розтраті коштів державного бюджету, які мали отримуватись як заробітна плата для останнього.

Реалізовуючи свій злочинний намір, у березні-квітні 2022 року, більш точної дати та місця у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, керуючись метою протиправного збагачення, використовуючи авторитет та впливовість посади начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області, знаючи, що згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, відповідальність за несвоєчасне складення первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи, тобто бухгалтер та керівник, і що без ОСОБА_7 він не доведе свій злочинний умисел до кінця, довів до відома завідувачу сектору бухгалтерського обліку та фінансів - головного бухгалтера Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7 свій злочинний план і вказав на необхідність виплати щомісячної заробітну плату ОСОБА_8 , за умови, що останній перебуватиме за межами території України та не виконуватиме своїх службових обов'язків.

Діючи умисно, з мотивів сприяння ОСОБА_5 в отриманні матеріальної вигоди за рахунок коштів державного бюджету, з метою кар'єризму, на вказану вимогу ОСОБА_5 , ОСОБА_7 погодилась.

ОСОБА_7 як бухгалтеру було достовірно відомо, що відповідно до Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконаної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці.

Отримавши згоду ОСОБА_7 на вчинення злочину, ОСОБА_5 довів свій злочинний умисел до відома ОСОБА_8 , отримавши від нього згоду на співучасть у сприянні вчиненню злочину, приховуванню кримінального правопорушення і, таким чином, стати пособником в розтраті ОСОБА_5 та ОСОБА_7 коштів Державної екологічної інспекції у Донецькій області шляхом зловживання ними своїм службовим становищем.

У подальшому ОСОБА_5 , будучи достовірно обізнаним, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує свої службові обов'язки, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, 13.06.2022 виніс Наказ № 76-о «Про виведення з простою та запровадження дистанційної роботи» з 08.06.2022 визначено припинити режим тимчасового призупинення роботи (простою) та надано дозвіл на запровадження дистанційної роботи собі та 9 працівникам, у тому числі ОСОБА_8 .

У свою чергу ОСОБА_8 , діючи як пособник ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що він не виконує свої посадові обов'язки та не дотримується штатного розпису Державної екологічної інспекції у Донецькій області отримував щомісячну заробітну плату на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», та частину грошових коштів перераховував ОСОБА_7 та її родичам.

Таким чином, у період часу з квітня 2022 по червень 2024 на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_7 , діючи всупереч Закону України «Про оплату праці», за пособництва ОСОБА_8 , з метою розтрати коштів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, здійснюючи облік виконаної працівником указаної організації роботи, щомісяця вносили недостовірні відомості до табелів обліку використання робочого часу щодо виконаної ОСОБА_8 роботи відповідно до встановлених норм і, вносили останнього до подання на встановлення премії та надбавки, як наслідок, здійснювали недостовірний бухгалтерський облік витрат на оплату його праці, що відображали у щомісячних відомостях на виплату грошей Державної екологічної інспекції у Донецькій області, з державного бюджету.

Установлено, що на підставі зазначених відомостей на виплату грошей та подання на встановлення премії та надбавки, що містили недостовірні відомості щодо обліку виконаної ОСОБА_8 роботи, у вказаний період часу ОСОБА_7 безпідставно нараховано та виплачено заробітну плату та інші платежі шляхом перерахування грошових коштів із розрахункового рахунку Державної екологічної інспекції у Донецькій області на картковий рахунок ОСОБА_8 НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», які в подальшому ним були отримані та використані на власний розсуд.

При цьому, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , усвідомлював, що останній перебуває за межами території України та фактично не може виконувати покладені на нього посадові обов'язки, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 № 440 щодо необхідності перебування працівника на території України.

Отже, внаслідок безпідставного (з порушенням чинного законодавства) нарахування та виплати заробітної плати ОСОБА_8 шляхом внесення, на виконання злочинного плану, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 недостовірних даних до первинних документів (на підставі яких здійснювалось нарахування заробітної плати, надбавки та премії) та, відповідно, регістрів бухгалтерського обліку щодо фактичного виконання роботи начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_8 , у період з квітня 2022 року по червень 2024 року, останньому зайво нараховано та виплачено заробітної плати на загальну суму 1372003,06 гривень, а також як наслідок зайво нараховано та сплачено єдиного соціального внеску на загальну суму 301840,67 гривень, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державі у розмірі 1673843,73 гривень, що відповідно до п. 4 примітки до ст. 185 КК України є особливо великим розміром.

При цьому, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022, який неодноразово продовжувався відповідно до Указів Президента України та згідно Указу Президента України № 4024-IX від 29.10.2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжений на 90 діб.

У подальшому, 07.03.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» від 03.03.2022 № 2117-ІХ, згідно з яким ч. 4 ст. 191 КК України доповнено словами, якщо вони вчинені «чи в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Тобто в період з квітня 2022 року по червень 2024 року ОСОБА_5 діючи у складі організованої групи з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , здійснили розтрату бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у організації розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у особливо великих розмірах, вчиненій організованою групою в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_7 , діючи у складі організованої групи, за пособництва ОСОБА_8 , з метою розтрати коштів державного бюджету, здійснюючи облік виконаної працівниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області, щомісяця вносили недостовірні відомості до табелів обліку використання робочого часу щодо виконаної ОСОБА_8 роботи відповідно до встановлених норм, до наказів «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи», наказів «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області» та дорозрахунково-платіжних відомостей і, як наслідок, здійснювали недостовірний бухгалтерський облік витрат на оплату його праці, що відображали в щомісячних відомостях на виплату грошей Державною екологічною інспекцією у Донецькій області. А саме:

1.У квітні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за квітень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за квітень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за квітень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 27 942, 59 грн.

2.У травні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за травень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за травень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за травень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 5 345, 46 грн.

3.У червні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за червень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 28.06.2022 року №84-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у червні 2022 року» у розмірі 30%» та наказу від 28.06.2022 року №83-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у червні 2022 року» у розмірі 290%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за червень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за червень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 33 250, 29 грн.

4.У липні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за липень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 28.07.2022 року №96-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у липні 2022 року» у розмірі 30%» та наказу від 28.07.2022 року №95-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у липні 2022 року» у розмірі 150%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за липень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за липень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 23 547, 00 грн.

5.У серпні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за серпень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 25.08.2022 року №105-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у серпні 2022 року» у розмірі 30%» та наказу від 25.08.2022 року №106-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у серпні 2022 року» у розмірі 800%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за серпень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за серпень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 72 466, 00 грн.

6.У вересні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за вересень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 27.09.2022 року №117-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у вересні 2022 року» у розмірі 30%» та наказу від 27.09.2022 року №118-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у вересні 2022 року» у розмірі 1000%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за вересень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за вересень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 135 472, 51 грн.

7.У жовтні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 25.10.2022 року №131-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у жовтні 2022 року» у розмірі 30%» та наказу від 25.10.2022 року №130-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у вересні 2022 року» у розмірі 1000%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за жовтень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за жовтень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 87 466, 00 грн.

8.У листопаді 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за листопад 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 26.11.2022 року №142 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у листопаді 2022 року» у розмірі 30% та наказу від 26.11.2022 року №141-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у листопаді 2022 року» у розмірі 1000%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за листопад 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за листопад 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 87 820, 66 грн.

9.У грудні 2022 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за грудень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за грудень 2022 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за грудень 2022 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 86 192, 17 грн.

10.У січні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за січень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 27.01.2023 року №4 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у січні 2023 року» у розмірі 20% та наказу від 27.01.2023 року №3-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у січні 2023 року» у розмірі 50%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за січень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за січень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 15 221, 59 грн.

11.У лютому 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за лютий 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 27.02.2023 року №1 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у лютому 2023 року» де вказано, що ОСОБА_8 виплатити премію у розмірі 20%» та наказу від 27.02.2023 року №10-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у лютому 2023 року» ОСОБА_8 виплатити надбавку за інтенсивність праці у розмірі 50%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за лютий 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

12.У березні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за березень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 28.03.2023 року №18-о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у березні 2023 року» у розмірі 20% та наказу від 28.03.2023 року №19-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у березні 2023 року» у розмірі 350%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за березень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за березень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 37 875, 00 грн.

13.У червні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за червень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 27.06.2023 року №41 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у червні 2023 року» у розмірі 30% та наказу від 27.06.2023 року №40-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у червні 2023 року» у розмірі 550%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за червень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за червень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 53 625, 00 грн.

14.У липні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за липень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 25.07.2023 року №51 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у липні 2023 року» де вказано, що ОСОБА_8 виплатити премію у розмірі 30 % та наказ від 25.07.2023 року №50-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у липні 2023 року» ОСОБА_8 виплатити надбавку за інтенсивність праці у розмірі 670%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за липень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

15.У серпні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за серпень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за серпень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за серпень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 34 875, 00 грн.

16.У вересні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за вересень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 27.09.2023 року №73 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у вересні 2023 року» у розмірі 20% та наказу від 27.09.2023 року №72-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у вересні 2023 року» у розмірі 310%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за вересень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за вересень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 34 875, 00 грн.

17.У жовтні 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 30.10.2023 року №90 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у жовтні 2023 року» у розмірі 30% та наказу від 30.10.2023 року №89-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у жовтні 2023 року» у розмірі 480%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за жовтень 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за жовтень 2023 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 48 375, 00 грн.

18.У листопаді 2023 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за листопад 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 28.11.2023 року №101 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у жовтні 2023 року» де вказано, що ОСОБА_8 виплатити премію у розмірі 30 та наказу від 28.11.2023 року №100-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у листопаді 2023 року» ОСОБА_8 виплатити надбавку за інтенсивність праці у розмірі 700%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за листопад 2023 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

19.У січні 2024 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за січень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 31.01.2024 року №8 -о «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у січні 2024 року» у розмірі 30% та наказу від 31.01.2024 року №12-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у січні 2024 року» у розмірі 50%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за січень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за січень 2024 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 10 193, 48 грн.

20.У лютому 2024 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за лютий 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця.

Крім того, ОСОБА_5 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 перебуває за межами території України та не виконує своїх посадових обов'язків, діючи умисно, за попередньо розробленим планом вніс завідомо недостовірні (неправдиві) дані відносно останнього до наказу від 26.02.2024 року №17-о «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи у лютому 2024 року» у розмірі 50%.

В подальшому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за лютий 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за лютий 2024 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 28 329, 35 грн.

21.У травні 2024 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за травень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за травень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за травень 2024 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 13 196, 34 грн.

22.У червні 2024 року, діючи на виконання розробленого ОСОБА_5 злочинного плану ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи за попередньою змовою з ним та ОСОБА_7 , здійснюючи облік виконаної роботи працівниками відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції у Донецькій області, достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм, вніс до табеля обліку використання робочого часу за червень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо виконаної роботи ним протягом указаного місяця, а ОСОБА_7 та ОСОБА_5 діючи всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, внесли дорозрахунково-платіжної відомості за червень 2024 року завідомо недостовірні (неправдиві) дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 .

На підставі розрахунково-платіжної відомості за червень 2024 року, яка містила недостовірні дані щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_8 , на картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», зараховано 10 177, 20 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у організації внесення та внесені службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

19.12.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Макіївки, Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Прокурор в судовому засіданні вказане клопотання підтримав та просив задовольнити.

Підозрюваний та захисник проти задоволення клопотання заперечували та вказали на те, що прокурором не доведено, що підозрюваний перебуваючи на вказаній посаді, протиправно перешкоджатиме розслідуванню кримінального провадження.

Слідчий суддя, заслухавши думку часників судового розгляду, дослідивши матеріали судового провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.

Так встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024050010000109 від 11.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за фактом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво у даному провадженні доручено групі прокурорів відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора.

19.12.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Макіївки, Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Обставинами, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного сприяло вчиненню кримінального правопорушення є те, що:

-ОСОБА_5 діючи у складі організованої групи з особами які прямо перебували в його підпорядкуванні, а саме ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , здійснили розтрату бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у особливо великих розмірах в умовах воєнного стану;

-ОСОБА_5 , як начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області підписував розрахунково-платіжні відомості щодо нарахування та виплати незаконної заробітної плати ОСОБА_8 , призначеної для виплати заробітної плати працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області;

-ОСОБА_5 , як начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області підписував накази «Про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи» та накази «Про встановлення надбавки за інтенсивність працівникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області за результатами роботи», до яких включав ОСОБА_8 , достовірно знаючи, що він, перебуває за межами території України та не виконував роботу відповідно до встановлених норм;

-перебуваючи на посаді начальникаДержавної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_5 має можливість застосовувати заходи дисциплінарного вплину до підлеглих працівників, а отже, таким чином впливати на свідків;

- перебуваючи на посаді начальникаДержавної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_5 має доступ до усіх документів, щодо нарахування та виплати заробітної плати, всіх бухгалтерських документів та документів щодо табулювання підлеглих працівників, а отже має можливість їх зміни, приховування та знищення.

Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Частинами 1, 2 статті 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України на слідчого суддю покладається функція здійснення контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Основна мета функції судового контролю полягає в захисті прав і законних інтересів учасників кримінального судочинства. Для її досягнення перед судовим контролем постає низка завдань: а) запобігти неправомірним діям і рішенням, що порушують конституційні права і свободи громадян; б) відновлювати права, безпідставно порушені органами досудового розслідування; в) надавати правомірним діям і рішенням особи, що провадить дізнання, слідчого, прокурора юридичної сили, легалізувавши, тим самим, отримані докази тощо.

Сторона обвинувачення зазначає, що застосування до підозрюваного ОСОБА_5 заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення від посади забезпечить виконання ним процесуальних обов'язків підозрюваного та зможе запобігти впливу останнього на свідків, у тому числі, що є його підлеглими по роботі та на даний час у вказаному кримінальному провадженні ще не допитані.

Проте, слідчий та прокурор не довели належними доказами, що підозрюваний може незаконно впливати на свідків, потерпілого, які не є його підлеглими, не перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні та є працівниками інших органів та структур.

Слідчий у клопотанні не навів конкретних фактів, які б підтверджували протиправну поведінку підозрюваного. Зокрема, слідчим не зазначено, яких свідків необхідно допитати у кримінальному провадженні, а також матеріли клопотання не містять інших будь-яких доказів, що підозрюваним здійснюється чи здійснювався вплив на свідків, потерпілого або підозрюваний іншим чином перешкоджає або має намір перешкодити кримінальному провадженню.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Відтак, будь-які обмеження щодо реалізації права на працю, в тому числі, і відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Так, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати наслідки такого відсторонення для інших осіб. Судовим розглядом встановлено, що підозрюваний раніше не судимий, має постійне місце проживання, позитивно характеризується за місцем роботи, що свідчить про його міцні соціальні зв'язки, тому відсторонення ОСОБА_5 від посади матиме негативні наслідки для осіб, які перебувають на його утриманні.

Підстави для відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади Начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області для запобігання його протиправній поведінці є лише припущенням сторони обвинувачення, яке не базується на жодних фактичних обставинах справи та не підтверджується жодним доказом.

Аналізуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що матеріалами клопотання не підтверджено та прокурором в судовому засіданні не доведено наявність підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може негативно впливати на хід досудового розслідування, незаконним засобом впливати на свідків у кримінальному провадженні, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування і такі потреби досудового розслідування відповідають засадам розумності і пропорційності і виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому клопотання слідчого задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 154, 155, 158, 534, 309, 392 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про відсторонення від посади Начальника Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, у кримінальному провадженні № 62024050010000109 від 11.01.2024 року - залишити без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали буде оголошено о 08 год. 10 хв. 22.01.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1