Справа № 308/14002/24
(заочне)
21 січня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді - Шепетко І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Петришина Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерство соціальної політики України про стягнення повторно отриманої допомоги, -
Директор Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради Марина Стасюк звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки суму надміру (повторно) виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 16 000,00 грн. та суму понесених судових витрат в розмірі 3028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.04.2022р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подала заяву через Портал Дію про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб разом з малолітніми дітьми: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із зазначенням фактичного місця проживання АДРЕСА_1 . Зареєстрована адреса: АДРЕСА_2 , що підтверджується інформацією з Порталу Дія та призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви Міністерством соціальної політики України ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 в сумі 16 000,00 грн.
Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради повторно була опрацьована електронна заява відповідача про надання допомоги на проживання, подана через Портал Дія, сформовано особовий рахунок № НОМЕР_2 по заяві та виконане повторне призначення та виплата допомоги за березень та та квітень 2022 ОСОБА_1 в сумі 16 000,00 грн.
Зазначають, що в зв'язку з вищенаведеним виникла надміру виплачена сума коштів повторно призначеної допомоги внутрішньо переміщеним особам по номеру особового рахунку № НОМЕР_2 за період з березня по квітень включно 2022 року в розмірі 16 000 грн, на яку відповідач права не мав.
В результаті проведеної перевірки Головним управлінням Національної соціальної сервісної служби у Закарпатській області складено Акт проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей №1 від 17.01.2023.
Підпунктом 4 пункту 13 вищевказаного акта Головним управлінням Національної сервісної служби у Закарпатській області виявлено факт подвійного призначення та виплати допомоги одному і тому ж отримувачу допомоги за двома і більше особовими рахунками - двійниками, зокрема по особовому рахунку № НОМЕР_1 , сформованому Міністерством соціальної політики України за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 та особовому рахунку № НОМЕР_2 , сформованому Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 .
Підсумовуючи зазначене вище, зазначили що ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям нараховано та виплачено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у подвійному розмірі.
З огляду на зазначене, Департаментом вжито заходів досудового врегулювання спору, шляхом направлення вимоги про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги в сумі 16 000,00 грн. Відповідні матеріали направлялися на адреси фактичного місця проживання - АДРЕСА_1 та місця реєстрації - АДРЕСА_2 .
Проте, станом на дату подання позову відповідачем борг не погашено.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.09.2024 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомлення сторін. Також вказаною ухвалою відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
17.10.2024 на адресу суду надійшли пояснення третьої особи щодо позову, в яких Міністерство соціальної політики України просило позов задовольнити, в обґрунтування заявленого зазначили, що за інформацією, наявною в базах даних Мінсоцполітики, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам разом із дітьми ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
20.04.2022 ОСОБА_1 самостійно сформувала заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг на себе та дітей, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Під час формування електронної заяви також була сформована довідка про взяття облік внутрішньо переміщеної особи на відповідача від 20.04.2022 № 442016.
Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради було опрацьовано електронну заяву відповідача про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам по номеру особового рахунку № НОМЕР_2 призначено допомогу з 01.03.2022 по 31.05.2022 в розмірі 16 000,00 грн (2 000 грн - на себе, 6 000 грн - на дітей).
Відповідачу виплачена допомога внутрішньо переміщеним особам за березень та квітень 2022 року по номеру особового рахунку № НОМЕР_1 на загальну суму 16 000,00 грн. Також, по особовому рахунку № НОМЕР_2 за цей ж період виплачена допомога на загальну суму 16 000 грн. Враховуючи вищенаведене, виникла подвійна сума надання виплати допомоги ВПО, яка становить 16 000,00 грн.
У судове засідання представник позивача не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду невідомі.
Відзиву у визначений судом строк відповідач не надіслав. Згідно з ч.8 ст.178ЦПК України - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином. Під час подання пояснення по справі представник третьої особи клопотав про розгляд справи без участі представника Міністерства соціальної політики України за наявними матеріалами.
21.01.2025 ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області постановлено проводити заочний розгляд справи.
У зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані суду докази, виходячи з їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд приходить до наступного висновку.
З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що 20.04.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подала заяву через Портал Дію про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб разом з малолітніми дітьми: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із зазначенням фактичного місця проживання АДРЕСА_1 . Зареєстрована адреса: АДРЕСА_2 , що підтверджується інформацією з Порталу Дія та призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви Міністерством соціальної політики України ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 в сумі 16 000,00 грн.
Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради повторно була опрацьована електронна заява відповідача про надання допомоги на проживання, подана через Портал Дія, сформовано особовий рахунок № НОМЕР_2 по заяві та виконане повторне призначення та виплата допомоги за березень та квітень 2022 ОСОБА_1 в сумі 16 000,00 грн.
Отже, за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 , поданої через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія), про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на неї та неповнолітнім дітям призначено і виплачено допомогу на проживання відповідно до Постанови №332 за період з 01.03.2022р. по 30.04.2022р. в розмірі 8000,00грн. щомісячно (2000,00 грн. - ОСОБА_1 , 3000,00 грн. - доньці ОСОБА_2 та 3000,00 грн,- сину ОСОБА_3 ) на загальну суму 16 000,00грн. по особовому рахунку № НОМЕР_1 (підтверджується довідкою від 19.08.2024 ЦБ/ПБ 10026/10026) та в розмірі 8000,00 грн. щомісячно (2000,00 грн. - ОСОБА_1 , 3000,00 грн. - доньці ОСОБА_2 та 3000,00 грн- сину ОСОБА_3 ) на загальну суму 16 000,00 грн. по особовому рахунку № НОМЕР_2 (підтверджується довідкою від 19.08.2024 ЦБ/ПБ 50036/50036).
Відтак виникла надміру виплачена сума коштів повторно призначеної допомоги внутрішньо переміщеним особам по номеру особового рахунку № НОМЕР_2 за період з березня по квітень включно 2022 року в розмірі 16 000,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 20.10.2014 №1706- VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-УІІ) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №1706-УІІ факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з п. 2-1 Порядку №509 (в редакції на момент подання відповідачем заяви про взяття на облік), заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб- порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
У разі подання заяви в електронній формі через Портал Дія, у тому числі мобільний додаток Порталу Дія, складення та/або подання будь-яких інших заяв, документів чи відомостей для отримання довідки не вимагається.
Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом "Дія. Підпис" ("Дія ГО") особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Порталу Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно до пункту 6-1 цього Порядку.
Відповідно до пункту 6-1 Порядку №509, інформаційна взаємодія Порталу Дія та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб здійснюється відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 №1278 «Про запровадження експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери» завданнями експериментального проекту є, в тому числі, забезпечення електронної інформаційної взаємодії Єдиної інформаційної системи соціальної сфери з Єдиним державним веб-порталом електронних послуг (Портал Дія) для забезпечення дистанційного доступу громадян до всіх послуг, що надаються інституціями соціальної сфери. Держателем Єдиної інформаційної системи соціальної сфери є Міністерство соціальної політики України, а адміністратором - Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України".
Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакції на момент подання відповідачем заяви про надання допомоги), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "Є-Підтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Відповідно до п. 3 Порядку №332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: до я осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
Відповідно до п.6 Порядку №332, для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Відповідно до п. 9 Порядку № 332 список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку формується Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації та надається державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви внутрішньо переміщеною особою.
Згідно з розрахунком призначеної та виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 сума переплати відповідачу за березень, квітень 2022 становить 16 000,00 грн.
Відповідно до п. 29 Порядку 332 (чинного на момент подання позовної заяви), у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.
З матеріалів справи вбачається, що позивач направляв на адресу відповідача листи від 03.02.2023 №31.03-11/326 та від 26.03.2024 №25.04.02-11/978, про необхідність здійснення повернення надміру сплачених коштів.
Докази повернення відповідачем отриманих коштів в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Отже, в даній ситуації механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась повторно.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача коштів в розмірі 16 000,00 грн., як набуті без достатньої правової підстави.
Згідно частин 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Обґрунтування наявності обставин повинні здійснюватися за допомогою належних, допустимих і достовірних доказів, а не припущень, що й буде відповідати встановленому статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод принципу справедливості розгляду справи судом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Будь-яких заперечень по суті позовних вимог відповідачем суду не надано.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню; обставини, що спростовують позовні вимоги, судом не встановлені.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 5, 7, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 259, 263-265, 268, 273, 279 ЦПК України, суд,
Позов Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерство соціальної політики України про стягнення повторно отриманої допомоги - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради суму надміру (повторно) виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 16 000,00 (шістнадцять тисяч гривень 00 копійок) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради витрати із сплати судового збору в сумі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони у справі:
Позивач: Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради, місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України з безконтактним носієм № НОМЕР_4 , орган видачі 8026, дата видачі 01.11.2018, місце реєстрації: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання згідно довідки від 20.04.2022 №2106-7575302376 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_5 ;
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Міністерство соціальної політики України, місцезнаходження 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866.
Суддя І.О. Шепетко