21 січня 2025 року справа № 580/3324/24 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі №580/3324/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФР46342 від 11 лютого 2021 року, без обмеження її максимального розміру в подальшому, починаючи з 20 січня 2023 із урахуванням усіх визначених законодавством України до неї доплат, підвищень, індексації та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024, яке набрало законної сили позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФР46342 від 11 лютого 2021 року, без обмеження її максимального розміру в подальшому, починаючи з 20 січня 2023 із урахуванням усіх визначених законодавством України до неї доплат, підвищень, індексації та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
Позивачем до суду подано заяву в порядку ст. 382 КАС України, в якій він просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі №580/3324/24 щодо здійснення виплати ОСОБА_1 , пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №ФР46342 від 11.02.2021, без обмеження її максимального розміру в подальшому, починаючи з 20.01.2023 із урахуванням усіх визначених законодавством України до неї доплат, підвищень, індексації та виплати різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
В обґрунтування поданої заяви позивачем вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області не виконується рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3324/24, оскільки відповідачем не здійснюється виплата пенсії без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. Щодо виплати доплати до пенсії за період із 20.01.2023 до 29.02.2024 в сумі 10328,01 грн, відповідач повідомив, що вона відбудеться за наявності відповідного фінансування.
Відповідач заперечуючи проти встановлення судового контролю за виконанням судового рішення зазначив, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФР46342 від 11 лютого 2021 року, без обмеження її максимального розміру в подальшому, починаючи з 20 січня 2023 року із урахуванням усіх визначених законодавством України до неї доплат, підвищень, індексації та її розмір становить 21701,49 грн. Пенсію у перерахованому розмірі ОСОБА_1 отримує із грудня 2024 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 20.01.2023 до 29.02.2024 становить 10328,01 грн. Стосовно виплати доплати пенсії в сумі 10328,01 грн повідомив, що нараховані позивачу згідно з рішенням суду кошти у сумі 10328,01 грн включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. З вказаного вбачається, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше
не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України. Враховуючи вищезазначене, виплата позивачу нарахованої доплати пенсії в сумі 10328,01 грн на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі № 580/3324/24 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Порушення такої черговості призведе до порушення прав громадян, закріплених в Конституції України, та до порушень Закону України від 30.05.2014 № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні». Отже, фактична невиплата нарахованої доплати пенсії позивачу зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником у яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості, що жодним чином не може свідчити про намір ухилитися від виконання судового рішення чи умисного невиконання або про бездіяльність Головного управління при виконанні рішення суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Із матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 позов задоволено повністю, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФР46342 від 11 лютого 2021 року, без обмеження її максимального розміру в подальшому, починаючи з 20 січня 2023 із урахуванням усіх визначених законодавством України до неї доплат, підвищень, індексації та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
Так, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024, відповідачем надано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 11.07.2024, відповідно якого здійснено перерахунок та виплату пенсії з 20.01.2023 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії після перерахунку становить 21701,49 грн.
При цьому суд не надавав правової оцінки конкретному розрахунку суми пенсії позивача під час прийняття рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі №580/3324/24.
З огляду на викладене, подана заява про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у цій справі до задоволення не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 249, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА