Рішення від 20.01.2025 по справі 380/26823/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 рокусправа № 380/26823/23

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючої судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Бугрінова Е.В.

за участю:

позивач ОСОБА_1 ,

представник відповідача 1, Львівської обласної військової адміністрації, Палко Д.І.,

представник відповідача 2, Міністерства охорони здоров'я України, Ігнатова А.О.

представник Департамента охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації Мойсей В.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за ОСОБА_1 до Львівської обласної військової адміністрації, Міністерства охорони здоров'я України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Яворівської міської ради, Шегинівської сільської ради, Судововишнянської міської ради, Мостиської міської ради, Новояворівської міської ради, Івано-Франківської селищної ради; за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департамента охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування розпорядження.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ел.пошта ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернувся до суду з позовом до Львівської обласної військової адміністрації (місцезнаходження: 79008, м.Львів, вул.Володимира Винниченка, 18, ЄДРПОУ 00022562, ел. пошта kancel@loda.gov.ua), Міністерства охорони здоров'я (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул.Грушевського, 7, ЄДРПОУ 00012925, ел. пошта moz@moz.gov.ua), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Яворівської міської ради, Шегинівської сільської ради, Судововишнянської міської ради, Мостиської міської ради, Новояворівської міської ради, Івано-Франківської селищної ради; за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Конопніцької, 3, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 02013047), в якому із урахуванням заяви про зміну предмета позову просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу, оформлене протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року;

-скасувати рішення Міністерства охорони здоров'я України щодо погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу, оформлене протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року

-визнати незаконним та скасувати розпорядження Львівської обласної військової адміністрації від 27.07.2023 №577/0/5-23ВА «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я спроможної мережі госпітального округу Львівської області».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що на виконання вимог пункту 4 Порядку функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я» (далі також Порядок №174), Львівська обласна військова адміністрація, усупереч вимогам пункту 12 Порядку №174, без отримання позицій до плану розвитку госпітального округу на рівні госпітальних кластерів від усіх територіальних громад, розробила пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекти планів розвитку госпітальних округу Львівської області, де на рівні Яворівського районного кластеру визначила кластерним КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради, яка розташована не в адміністративному центрі Яворівського району Львівської області, тоді як КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня», яка розташована в адміністративному центрі Яворівського району Львівської області (м. Яворів) віднесена до загального закладу охорони здоров'я.

Тобто, як вважає позивач, Львівська ОДА, не урахувавши позицію Яворівської територіальної громади, як це встановлено п.12 Порядку №174, викладену у численних зверненнях громадської організації «Сприяння розвитку місцевого самоврядування», членом якої є позивач, Яворівської міської ради, мешканців інших територіальних громад, порушила права позивача на отримання належного медичного обслуговування.

Крім того, позивач зазначає, що у Протоколах узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні територіальних громад Яворівського району, підписаних головами територіальних громад, пропозицій щодо віднесення КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня» та КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради до загального чи кластерного закладу охорони здоров'я не зазначено. Більше того, як вказує позивач, відповідно до листів органів місцевого самоврядування територіальних громад Яворівського району не приймалося рішення щодо узгодження позицій до плану госпітального округу Львівської області в частині Яворівського кластеру.

Також звертає увагу суду на те, що проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу погоджено, перевищуючи повноваження визначені Наказом Міністерства охорони здоров'я від 03.05.2023 №828, саме Робочою групою, а не Міністерством охорони здоров'я, як це передбачено пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів від 28.02.2023 №174.

У заяві про уточнення позовних вимог від 14.05.2024 позивач зазначив, що робоча група МОЗ, перевищуючи свої повноваження, без обговорення, без голосування погодила проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров'я згідно з додатком 2, якого не існує. Тому позивач вважає, що Міністерства охорони здоров'я проявило протиправну бездіяльність під час узгодження рішення колегіального органу, утвореного МОЗ, що призвело до ухвалення оспорюваного розпорядження ЛОДА.

При цьому позивач покликається на наказ МОЗ №828 від 03.05.2023, відповідно до якого МОЗ утворило робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів та затвердило Положення про цю робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів. Відповідно до цього Положення, робоча група є консультативно-дорадчим органом Міністерства охорони здоров'я України та, за результатами своїх засідань: 1) у разі відповідності пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я госпітального округу та проектів планів розвитку госпітального округу Порядку та іншим нормативно-правовим актам, подає опрацьовані документи на погодження керівництву МОЗ; 2) у разі невідповідності пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я госпітального округу та проектів планів розвитку госпітального округу Порядку та іншим нормативно-правовим актам, повертає їх розробнику для доопрацювання.

Отже, з урахуванням викладеного, у заяві про уточнення позовних вимог від 14.05.2024 позивач просить суд змінити предмет позову та:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівської госпітального округу;

скасувати рішення Міністерства охорони здоров'я України про погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівської госпітального округу, оформлене протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року;

визнати незаконним та скасувати розпорядження Львівської обласної військової адміністрації від 27.07.2023 №577/0/5-23ВА «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я спроможної мережі госпітального округу Львівської області».

Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою від 28.11.2023 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання у справі, а також залучити до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерство охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул.Грушевського, 7, ЄДРПОУ 00012925, ел. пошта moz@moz.gov.ua).

Від відповідача, Львівської ОДА (далі - також ЛОДА), до суду надійшов відзив на позовну заяву від 12.12.2023, у якому відповідач заперечує позовні вимоги, з тих підстав, що відповідачем дотримано порядок, визначений п.4 Порядку №174. Крім того, відповідач наголошує, що на засіданні Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів Львівський госпітальний округ (область) від 16.06.2023, яке відбулось у Міністерстві охорони здоров'я України, на якій подано до Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної військової адміністрації Протокол узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади від 16.06.2023, у якому запропоновано КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» знову віднести до загального закладу охорони здоров'я, був присутній Яворівський міський голова Ігор Грабовський. Протоколи узгодження пропозицій підписали й інші представники територіальних громад без зауважень.

Крім того, відповідач наголошує, що Порядком №174 не передбачено, що погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекти планів розвитку госпітальних кругів, затверджуються наказом Міністерства охорони здоров'я України, а отже вважає таке твердження позивача є безпідставним.

Відповідач вважає безпідставним твердження позивача про те, що рішення щодо узгодження позицій до плану госпітального округу повинно прийматися на засіданні сесії сільської/міської ради.

Відповідач також зазначає, що твердження позивача щодо неможливості отримати медичну допомогу після операції на серці на базі КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» внаслідок затвердження спроможної мережі не відповідають дійсності та не підтверджені жодними доказами, оскільки затвердження спроможної мережі не означає закриття КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» чи скорочення у ній тих чи інших напрямків надання медичної допомоги, а навпаки про розвиток у цьому закладі додаткових напрямів медичної допомоги, яких йому не вистачає як загальному закладу, а тим більше як кластерному закладу.

Відповідач вважає, що затвердження спроможної мережі не порушило права мешканців Яворівської територіальної громади на охорону здоров'я, враховуючи, що мешканці територіальної громади можуть продовжувати отримувати медичну допомогу у тому ж об'ємі та в тому ж самому закладі; затвердження спроможної мережі не порушує права мешканців Яворівської територіальної громади, оскільки, відповідно до чинного законодавства таке не обмежує можливість закладу підписати угоди з НСЗУ за умови відповідності вимогам специфікації до пакетів, а також Програма медичних гарантій не передбачає жодних підвищуючих чи понижуючих коефіцієнтів закладам того чи іншого статусу.

Відповідач зазначає, що рішення визначити КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» загальним закладом, забезпечує фінансовий захист населення від надмірних витрат та оберігає пацієнтів від порушення їх прав на охорону здоров'я, оскільки, зазначена лікарня, на відміну, від КНП Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи Новояворівської міської ради, яка визначена кластерним закладом, не має централізованого водовідведення, відділення екстреної медичної допомоги, не надає медичної допомоги при інсультах, ніколи не працювала в ургентному режимі 24/7 та надає медичну допомогу за меншою кількість напрямів медичної допомоги.

Відповідач просить у позові відмовити.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначив, що 10.04.2023 року Виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області листом №2158 скерував директору Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної ради Чемерису О.М. Протокол узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіально громади, де пропонувалось включити до переліку загальних закладів охорони здоров'я Яворівського кластеру КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» з відміткою «не узгоджено». Така позиція узгоджена рішенням Яворівської міської ради Львівської області від 17 лютого 2023 року №2669 «Про звернення депутатів Яворівської міської ради Львівської області VIІI скликання до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я та Львівської обласної військової адміністрації щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я».

Відомості про відкликання зазначеного протоколу чи скасування рішення ради відсутні. Отже позиція Яворівської територіальної громади щодо включення до переліку кластерних закладів охорони здоров'я Яворівського кластеру КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» не змінилась.

Також позивач звертає увагу суду, що погодження пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проєкти планів розвитку госпітальних округів має здійснити саме Міністерство охорони здоров'я, а не створена ним Робоча група з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів, тим більше Міністр охорони здоров'я одноособово.

Крім того, позивач зазначає, що при збереженні статусу КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня», як районної лікарні (кластерного закладу охорони здоров'я), остання не тільки зберігає існуючі напрямки медичної допомоги, а й має перспективу розвивати додаткові напрямки медичних послуг.

Також позивача обурює, що доїзди до міста Новояворівська, де заплановано кластерний заклад охорони здоров'я, збільшать його видатки на отримання медичних послуг в середньому на 200 грн, не говорячи про те, що він, як правило, відвідує лікарню у супроводі.

Позивач також зазначає, що у Яворівській лікарні є водовідведення, що підтверджується листом КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня» від 19.12.2023 №1147.

Також позивач не погоджується з такими твердженнями відповідача, ЛОДА, - що відділення екстреної медичної допомоги немає і у КНП Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи Новояворівської міської ради, а не лише у Яворові; що допомога пацієнтам з інсультами КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня» не може надаватись, так як КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня» віднесено до загальних закладів охорони здоров'я; що КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» ніколи не працювала в ургентному режимі 24/7; що КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» надає медичну допомогу за меншою кількістю напрямів медичної допомоги.

Від відповідача, ЛОДА, надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому зазначено, що у період дії правового режиму воєнного стану Львівська обласна державна адміністрація набула статусу Львівської обласної військової адміністрації, на підставі Указу № 68/2022 та здійснює повноваження у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку на території Львівської області та виконавчу владу на цій території. Юридичною особою, яка зареєстрована в передбаченому законом порядку є Львівська обласна державна адміністрація, якій присвоєно код ЄДРПОУ: 00022562. Отже, де-юре, суб'єкт владних повноважень Львівська обласна державна адміністрація у період воєнного стану теж наділений повноваженнями здійснювати владні (управлінські) функції та де - факто здійснює власні (та інші зумовлені умовами воєнного стану) повноваження у статусі Львівської обласної військової адміністрації. Відтак, відповідач наголошує, що Львівська обласна військова адміністрація та Львівська обласна державна адміністрація у період воєнного стану є одним і тим самим суб'єктом правовідносин.

Від третьої особи, Яворівської міської ради Львівської області, надійшло пояснення, в якому третя особа вказує, що Львівська обласна військова адміністрація подала для погодження Міністерству охорони здоров'я пропозицію спроможної мережі закладів охорони здоров'я, згідно з якою Комунальне некомерційне підприємство Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» пропонується як загальний заклад охорони здоров'я, з чим третя особа не погоджується, оскільки таке рішення суперечить нормативно-правовим актам та інтересам мешканців Яворівського району та Яворівської територіальної громади.

Так, третя особа зазначає, що відповідач, Львівська обласна військова адміністрація, не врахувала позиції всіх територіальних громад, які входять до складу Яворівського району, зокрема: Мостиської, Судововишнянської, Шегинівської, Івано-Франківської, і визначила кластерним заклад, що розташований в іншому, ніж адміністративний центр, населеному пункті району.

Також третя особа повідомляє, що упродовж 2022 року Яворівська міська рада Львівської області, з метою збільшення кількості і якості медичних послуг і напрямів медичного обслуговування, які можуть надаватися на території громади, виділила кошти у сумі понад 60 млн. гривень; протягом 2023 року Яворівська міська рада Львівської області розвивала медичну галузь громади шляхом покращення її матеріально-технічної бази та залучення фахових медичних працівників, що дало можливість значно збільшити спектр надання медичних послуг, що, в свою чергу, робить можливим визначити діючий у м. Яворів заклад охорони здоров'я, саме як спроможний кластерний заклад; працівники Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» є членами комісій при проходженні профілактичних оглядів населенням, чи членами військових-лікарських комісій у Яворівському РТЦКСП Міністерства оборони України; Комунальне некомерційне підприємство Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» розташоване поблизу двох пунктів пропуску через митний кордон України, що підкреслює важливість розвитку і розбудови цього закладу, як кластерного для того, щоб він міг відповідати міжнародним стандартам і надавати якісні медичні послуги, у випадку необхідності, іноземцям чи іншим особам. Просить позов задовольнити

14.05.2024 від відповідача, Львівської обласної державної адміністрації, надійшли додаткові пояснення, у яких зазначено, що відповідно до укладених договорів КНП «Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи» отримала фінансування з НСЗУ 202,96 млн.грн, має зареєстрованих в ЕСОЗ лікарів-спеціалістів 144 особи, середнього медичного персоналу 286 осіб.

Натомість КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» у 2023 році отримали фінансування з НСЗУ 84,03 млн.грн, зареєстрованих в ЕСОЗ лікарів-спеціалістів 88 осіб, середнього медичного персоналу 150 осіб.

Також відповідач наголошує, що затвердження спроможної мережі не порушило права мешканців Яворівської територіальної громади на охорону здоров'я, враховуючи, що мешканці територіальної громади можуть продовжувати отримувати медичну допомогу у тому ж об'ємі та в тому ж самому закладі.

Відповідно до чинного законодавства віднесення КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» до загального закладу охорони здоров'я не обмежує можливість закладу підписати угоди з НСЗУ за умови відповідності вимогам специфікації до пакетів.

Також, як відповідач вважає, Програма медичних гарантій не передбачає жодних підвищуючих чи понижуючих коефіцієнтів закладам того чи іншого статусу і зазначає, що КНП «Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи» надає такі види (пакети) послуг, яких не надає КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня», а саме: «Медична допомога при гострому мозковому інсульті», «Мамографія», «Цистоскопія», «Бронхоскопія», «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» та «Готовність закладу охорони здоров'я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях». Просить у позові відмовити.

09.06.2024 від позивача надійшли заперечення щодо додаткових пояснень відповідача від 14.05.2024.

У запереченнях позивач зазначив, що відповідач, вирішуючи питання щодо міста, де буде розташований кластерний заклад охорони здоров'я Яворівського кластеру Львівського госпітального округу, фактично не з'ясував позицію усіх територіальних громад, які входять до складу району, та прийняв протиправне рішення про розташування кластерного закладу охорони здоров'я в місті Новояворівську, Яворівського району, Львівської області, в місті, яке не є районним центром.

Також вказує, що наведені представником відповідача аргументи, що КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня» надає менший обсяг послуг ніж КНП «Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи» Новояворівської міської ради, не підтверджені жодним належним та допустимим доказом.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до доручення Львівської ОВА №14/0/6-23ВА від 04.04.2023, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я» та з метою формування спроможної мережі і Плану розвитку госпітального округу Львівської області О.Чемерису, керівнику департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, доручено провести наради та слухання з начальниками районних військових адміністрацій, головами сільських, селищних рад територіальних громад, керівниками закладів охорони здоров'я щодо формування спроможної мережі та Планів розвитку госпітального округу Львівської області, та за їх результатами сформувати пропозиції визначення спроможної мережі та проєкт Плану розвитку госпітального округу Львівської області відповідно до вимог, визначених Постановою.

Відповідно до інформації ЛОДА, що міститься у листах від 05.04.2023 №1-435/0/23 та від 05.04.2023 №5/35- 2994/0/2-23/6-22, ЛОДА надіслала для погодження головам районних військових адміністрації та керівникам територіальних громад щодо надсилання на погодження протоколи узгодження позицій територіальних громад області та листи-узгодження позицій районних військових адміністрацій до плану розвитку госпітального округу Львівської області.

Також, як зазначає позивач, міські, селищні голови, крім Яворівського міського голови, не узгодивши з громадою, підписали ці листи-узгодження.

Позивач також наголошує, що зазначені протоколи узгодження позицій територіальних громад Мостиської ТГ, Судововишнянської ТГ, Шегинівської ТГ, Івано-Франківської ТГ, Яворівської ТГ не містять узгодження позицій територіальних громади щодо розташування кластерного закладу охорони здоров'я в місті Новояворівську Яворівського району (яке не є районним центром).

Позивач також вказує, що на його запити до органів місцевого самоврядування територіальних громад Яворівського району, більшість громад надало офіційну відповідь, що на їх адресу від Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації не надходив проект спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу для з'ясування позицій територіальних громад Яворівського району щодо розташування кластерного закладу охорони здоров'я в місті Новояворівську Яворівського району (яке не є районним центром), лише їх представники ознайомлені з Проєктом на нарадах, та що їх органи місцевого самоврядування не надсилали до Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації позицію територіальної громади щодо розташування кластерного закладу охорони здоров'я в місті Новояворівську Яворівського району (яке не є районним центром) за виключенням Яворівської ТГ, виконавчий комітет якої листом від 24.02.2023 №958 скерував Львівській ОВА Звернення депутатів Яворівської міської ради Львівської області VІІІ скликання щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я.

Крім зазначеного, виконавчий комітет Яворівської міської ради листом від 10.04.2023 №2158 звернувся до директора Департаменту охорони здоров'я ЛОДА Чемериса О.М., де зазначає, що вважає доцільним визначити КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна лікарня» кластерним закладом охорони здоров'я.

Просить позов задовольнити.

11.07.2024 від відповідача, Міністерства охорони здоров'я України (далі також МОЗ), надійшов відзив на позовну заяву.

МОЗ проти позову заперечує з таких підстав.

МОЗ вважає, що доводи позивача про бездіяльність МОЗ та не відповідність форми прийнятого рішення на засіданні Робочої групи спростовуються тим, що Положенням про робочу групу, затвердженим наказ МОЗ від 03.05.2023 № 828, передбачено оформлення прийнятого рішення у вигляді протоколу, а Порядком № 174 не визначено обов'язок МОЗ щодо оформлення прийнятого рішення на засіданні Робочої групи саме у формі наказу.

Відповідач, МОЗ, вважає, що твердження позивача про відсутність додатку 2 нічим не обґрунтовані та спростовуються його наявністю, додаток 2 має назву Додаток № 2 до протоколу № 8 засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів від 16.06.2023 та був долучений до Листа МОЗ від 14.07.2024 № 25-04/19223/2-23.

Також відповідач зазначає, що як вбачається із Протоколу № 20 засідання Робочої групи від 20.12.2023 15:00 Робочою групою погоджено доопрацьовані Плани розвитку в тому числі Львівського госпітального округу.

Відповідач наголошує, що погодження спроможної мережі госпітальних округів, в тому числі Львівського, Міністерством було здійснено у два етапи, першим з яких було погодження 16.06.2023 проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу згідно з додатком 2, другим з яких було погодження 20.12.2023 доопрацьованого Плану розвитку.

МОЗ не погоджується із поясненнями Яворівської міської ради Львівської області від 22.01.2024 стосовно непогодження Яворівською міською радою пропозиції щодо визначення Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» як загального закладу охорони здоров'я з тих підстав, що Яворівським міським головою ОСОБА_2 узгоджено та підписано власноручно визначення вже зазначеного КНП загальним закладом охорони здоров'я (Протоколу узгодження позицій від 16.06.2023). Більше того, голова Ігор Грабовський був присутній особисто на засіданні Робочої групи, що підтверджується Протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів Львівський госпітальний округ (область) від 16.06.2023 10:00. Як видно із Протоколу, Ігор Грабовський пропонував КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» для визначення останнього кластерним, з огляду на розташування, оскільки місто Яворів є адміністративним центром. В свою чергу, Львівською ОДА було запропоновано КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради з огляду на більший потенціал, потужність та кадровий склад.

Також відповідач, МОЗ, покликається на те, що 19 червня 2023 року отримано лист Львівської облдержадміністрації від 19.06.2023 № 5/5-5644/0/2-23/6-22, додатком до якого є протокол узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади, в якому Яворівський міський голова узгодив статус КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» як загального закладу охорони здоров'я. Відтак відповідач вважає, що твердження голови Яворівської міської ради викладені у поясненнях від 22.01.2024 не відповідають дійсності та вводять суд в оману.

Відповідач, МОЗ, також не погоджується із позивачем щодо неможливості отримати медичну допомогу після операції на серці на базі КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня», оскільки такі не відповідають дійсності та не підтверджені жодними доказами.

Відповідач наголошує, що затвердження спроможної мережі це не про закриття КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» чи скорочення у ній тих чи інших напрямків надання медичної допомоги, а навпаки про розвиток у цьому закладі додаткових напрямів медичної допомоги, яких йому не вистачає як загальному закладу, а тим більше як кластерному закладу.

Також відповідач, МОЗ, вважає, що затвердження спроможної мережі не порушило права мешканців Яворівської територіальної громади на охорону здоров'я, враховуючи, що мешканці територіальної громади можуть продовжувати отримувати медичну допомогу у тому ж об'ємі та в тому ж самому закладі; затвердження спроможної мережі не порушує права мешканців Яворівської територіальної громади, оскільки, відповідно до чинного законодавства таке не обмежує можливість закладу підписати угоди з НСЗУ за умови відповідності вимогам специфікації до пакетів, а також Програма медичних гарантій не передбачає жодних підвищуючих чи понижуючих коефіцієнтів закладам того чи іншого статусу.

26.07.2024 від третьої особи, Департаменту охорони здоров'я ЛОДА, на адресу суду надійшли пояснення, в яких третя особа заперечує проти позову з тих підстав, що КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради запропоновано як кластерний закладом з огляду на більший потенціал, потужність та кадровий склад. Просить у позові відмовити.

06.08.2024 стосовно пояснення третьої особи, Департаменту охорони здоров'я ЛОДА, від позивача надійшло заперечення, у якому позивач зазначив, що Департамент, при визначенні кластерних та загальних закладів охорони здоров'я на рівні Яворівського госпітального кластеру, не брав до уваги місце розташування кластерного закладу охорони здоров'я та не брав до уваги позицію усіх територіальних громад Яворівського району щодо розміщення кластерного закладу охорони здоров'я не в адміністративному центрі. Позивач також не вважає таємницею, що КНП Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи Новояворівської міської ради не задовольняє потреб населення відповідно до мінімального (базового) переліку напрямів медичного обслуговування згідно з додатком до Постанови 174. Ця лікарня, як і КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня», потребує розвитку до рівня кластерної лікарні, що було проігноровано Департаментом, ЛОДА та МОЗ відповідно, в проекті спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу КНП Новояворівська лікарня ім. Юрія Липи Новояворівської міської ради протиправно зазначена, як кластерний заклад охорони здоров'я.

01.08.2024 від позивача отримано відповідь на відзив МОЗ.

Позивач вважає, що відповідач не дотримався вимог стосовно проставлення грифу «Погоджено», як того вимагає постанова Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55 «Деякі питання Документування управлінської діяльності».

Також позивач наголошує, що відповідач навмисно оминає питання повноважень створеної наказом МОЗ від 03.05.2023 № 828, Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів.

Позивач також зазначає, що створена МОЗ Робоча група з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів не уповноважена погоджувати пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекти планів розвитку госпітальних округів, бо такі повноваження надані лише МОЗ, відповідно до частини 6 Постанови Кабінету Міністрів від 28.02.2023 №174.

Отже, на думку позивача, на даний час не існує погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекту плану розвитку госпітального округу Львівської області Міністерством охорони здоров'я України. Відповідно не має підстав для видачі спірного Розпорядження Львівської обласної військової адміністрації від 27.07.2023 №577/0/5-23ВА «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я спроможної мережі госпітального округу Львівської області».

Позивач знову наголошує на відсутності Додатку № 2 до протоколу № 8 засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів від 16.06.2023, а також на тому, що 20.12.2023 Робочою групою розглядався та обговорювався доопрацьований План розвитку саме Львівського госпітального округу немає, як немає інформації про розгляд протоколів погодження територіальними громадами.

Стосовно пояснень Яворівської міської ради, то позивач зазначає, що «появі протоколу узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади від 16.06.2023 є одне пояснення, на міського голову був здійснений тиск і він, перевищуючи свої повноваження, ідучи в супереч позиції Яворівської територіальної громади, підписав цей документ підготовлений не в міській раді. За таку лояльність до органів державної влади міський голова в подальшому отримав грамоту від Міністра охорони здоров'я України.

Тому позивач робить висновок, що «рішення Яворівської міської ради Львівської області від 17 лютого 2023 року №2669, Протокол узгодження позицій від 16.06.2023 підписаний Яворівським міським головою Грабовським І.А., яким нібито узгоджено статус КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня», як загального закладу охорони здоров'я, не може бути належним та допустимим доказом того, що Яворівська територіальна громада Львівської області має таку ж позицію».

Також позивач вважає, що саме Яворівська міська рада як представник територіальної громади, а не Яворівський міський голова, має висловлювати свою позицію стосовно статусу лікувального закладу, як це зробила Яворівська міська рада Львівської області на пленарному засіданні ХL сесія (восьмого скликання), ухвалюючи рішення №2669 «Про звернення депутатів Яворівської міської ради Львівської області VIІI скликання до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я та Львівської обласної військової адміністрації щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я». У затвердженому радою рішенні рада просить, зокрема, включити до переліку надавачів медичних послуг КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна районна лікарня», як кластерний заклад охорони здоров'я.

Просить позов задовольнити.

10.09.2024 суд отримав заяву відповідача, МОЗ, яка є заявою по суті справи.

У цій заяві відповідач, МОЗ, зазначив, що в основу розробки пункту 12 Порядку № 174 в частині урахування позицій усіх територіальних громад, законодавець вкладав поняття «думка, пропозиція» з огляду на природу та саму суть створення територіальної громади. Про це свідчить в тому числі пункт 19 Постанови № 174, в якому зазначено: «Пропозиції щодо визначення спроможної мережі та проекти планів розвитку госпітального округу подаються до МОЗ разом з протоколом узгодження пропозицій територіальних громад у межах відповідних госпітальних округів».

Відповідач, МОЗ, наголошує, що саме територіальній громаді належить право комунальної власності на заклади охорони здоров'я, а тому у розумінні цивільного законодавства думка власника щодо належного йому майна є обов'язковою, як і думка громади у питанні визначення кластерного закладу. Додатково зазначає, що згідно з положеннями Постанови № 174: 1)територіальні громади надають свої позиції, 2)МОЗ погоджує, однак вирішальним є саме 3)затвердження спроможної мережі Головою обласної державної адміністрації, згідно положень Постанови № 174.

Просить у позові відмовити.

13.09.2024 суд отримав додаткові пояснення відповідача, ЛОДА, по суті справи.

Відповідач, ЛОДА, в означених поясненнях вказав, що Порядком №174 не передбачено, в який спосіб відбувається оформлення пропозицій (позиції) територіальних громад. Тому вважає, що пропозиції (позиції) територіальних громад містяться в протоколах узгодження позицій територіальних громад до розвитку госпітального округу Львівської області. Просить у позові відмовити.

20.09.2024 суд отримав додаткові пояснення позивача.

Так, позивач зазначає, що на його суб'єктивний погляд, урахування позицій територіальної громади це урахування громадської думки кожної окремо взятої територіальної громади щодо питання формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я у госпітальному кластері, до якого ця громада належить.

Позивач вважає, що законодавець, при прийнятті рішення, щодо визначення кластерного закладу в іншому населеному пункті району, не в районному центрі, ставить в залежність від позиції (громадської думки) територіальних громад, які можуть бути сформовані лише шляхом прийняття рішення представницьким органом ради, а саме сільською, селищною, міською радою. Однак, ні МОЗ, ні Львівська ОДА не вжили заходів для отримання такої позиції територіальної громади і без врахування позиції, зокрема Яворівської міської громади сформованої в рішенні Яворівської міської ради Львівської області від 17 лютого 2023 року №2669, визначили кластерним заклад, що розташовується в іншому населеному пункті району, не в районному центрі.

30.09.2024 від представника позивача суд отримав «письмові заперечення проти доводів додаткових пояснень відповідачів», у яких представник позивача, адвокат Бережнов Є.В., зазначив, що оскільки територіальна громада самостійно вирішує питання місцевого значення, в межах Конституції і законів України через представницькі органи якими є відповідні ради, то «позиція територіальної громади» повинна мати форму рішення ради.

Представник позивача вважає, що не взявши до уваги те, що позиція територіальних громад Яворівського району Львівської області щодо визначення кластерного закладу була відсутня, оскільки було відсутнє рішення відповідних рад, відповідачі порушили гарантії місцевого самоврядування.

Також представник позивача зазначає, що п.12 Порядку міг бути реалізований лише за умови, що на момент прийняття спірного розпорядження, КНП «Новояворівька лікарня ім. Ю.Липи» забезпечувала б мінімальний (базовий) перелік напрямів медичного обслуговування згідно з додатком. Однак доказів що такий мінімальний перелік існував, відповідачами не надано. Просить позов задовольнити.

29.11.2024 від Департаменту охорони здоров'я ЛОДА надійшли додаткові пояснення, в яких представниця Департаменту зазначила, що формування спроможної мережі і визначення КНП «Яворівська ЦРЛ» загальним закладом охорони здоров'я не вплинуло у бік погіршення на лікування кардіологічних хворих у закладі, а також, що 11.04.2023 у приміщенні департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації відбулися наради з питань формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я області та обговорення регламентуючих це питання нормативно-правових актів, на яких були присутні керівники закладів охорони здоров'я Львівської області і з ними наради проводилися по кожному району Львівської області окремо згідно укладеного графіку. Наради проводилися в форматі інформування учасників та обговорення, укладених протоколів нарад не надано.

02.12.2024 від відповідача, МОЗ, надійшли додаткові пояснення стосовно питань, що постали у судовому засіданні 11.11.2024, а саме: про продовження засідання Робочої групи після оголошення повітряної тривоги; яким чином станом на 16.06.2023 було відомо про лист від 19.06.2023; дата протоколу № 8 - 16.06.2023, дата листа МОЗ про погодження спроможної мережі 14.07.2023. Яку дату вважати датою погодження МОЗ?; стосовно публікації результатів погодження спроможної мережі

У цих поясненнях представниця відповідача виклала свої міркування стосовно означених питань.

06.01.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначив, звертає увагу на те, що залучені до нарад керівники закладів охорони здоров'я Львівської області не наділені правом подавати пропозиції від імені територіальних громад та висловлювати позицію територіальних громад щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я передбачені пунктами 12,19 Порядку функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 №174 «Деякі питання організації спроможної мережи закладів охорони здоров'я».

Також позивач зазначає, що протокол №8 не може містити інформацію про лист Львівської ОДА від 19.06.2023 №5/5-5644/0/2-23/6-22, оскільки протокол складається на підставі записів, зроблених безпосередньо під час засідань, поданих текстів та тез доповідей і виступів, довідок, проектів рішень тощо.

Позивач зауважує, що погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я саме Міністерством охорони здоров'я України не існує, оскільки такі погодження викладені в листі від 14.07.2023 №25-04/19223/2-23, що має інформативний характер.

Крім того, позивач навів міркування щодо термінів «позиція» і «пропозиція», зо містяться у постанові КМ України №174 віл 28.02.2023.

Ухвалою від 19.12.2023 суд постановив у заявах ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 про залучення їх третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - відмовити; залучити третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

Яворівську міську раду (81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вул. Львівська,15, e-mail: post@yavoriv-rada.gov.ua),

Шегинівську сільську раду (81321, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Шегині, e-mail: sheg.s.rada.s@ukr.net),

Судововишнянську міську раду (81340, Львівська обл., Яворівський р-н, м. Судова Вишня, пл. Івана Франка, e-mail:svgromada@ukr.net),

Мостиську міську раду (81300, Львівська обл., м. Мостиська, вул. Грушевського, буд. 6, e-mail:mostrada@ukr.net),

Новояворівську міську раду (81053, вул. Шевченка 2, Новояворівськ, Львівська область, e-mail: novoyavmiskrada@ukr.net) ,

Івано-Франківську міську раду (81070, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Івано-Франкове, площа Ринок, буд. 1, e-mail: i-fsr@ukr.net).

Ухвалою від 03.01.2024 суд постановив заяви ОСОБА_26 та ОСОБА_27 про вступ у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача повернути без розгляду.

Ухвалою від 19.03.2024 суд постановив перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання.

Ухвалою від 10.04.2024 суд постановив витребувати у Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул.Грушевського, 7, код ЄДРПОУ 00012925, ел. пошта moz@moz.gov.ua) належним чином засвідчену копію наказу Міністерства охорони здоров'я України про погодження спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу.

На виконання цієї ухвали Міністерство охорони здоров'я України звернулося до суду із клопотанням, в якому зазначило, що відповідно до пункту 16 Порядку функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я», спроможна мережа затверджується Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою обласної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрацій за погодженням з МОЗ. На засіданні Робочої групи МОЗ з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проєктів планів розвитку госпітальних округів пунктом 2 протоколу від 16 червня 2023 року № 8 було погоджено проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу. Видача МОЗ наказу про погодження не передбачена чинним законодавством України. Відповідно такого наказу нема.

Ухвалою від 12.06.2024 суд постановив клопотання представника відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації задовольнити; залучити третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департамент охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Конопніцької, 3, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 02013047).

Ухвалою від 12.06.2024 суд постановив заяву позивача про зміну предмета позову та клопотання позивача про залучення співвідповідача задовольнити; прийняти заяву про зміну предмета позову в адміністративній справі №380/26823/23 до розгляду; здійснювати розгляд адміністративної справи №380/26823/23 з урахуванням таких позовних вимог:

-визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу, оформлене протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року;

-скасувати рішення Міністерства охорони здоров'я України щодо погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу, оформлене протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року

-визнати незаконним та скасувати розпорядження Львівської обласної військової адміністрації від 27.07.2023 №577/0/5-23ВА «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я спроможної мережі госпітального округу Львівської області»; залучити до участі в справі співвідповідача Міністерство охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, ЄДРПОУ 00012925, ел. пошта moz@moz.gov.ua); здійснювати розгляд адміністративної справи №380/26823/23 з такими учасниками процесу: позивач ОСОБА_1 ; відповідачі Львівська обласна військова адміністрація; Міністерство охорони здоров'я України; треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Яворівська міська рада, Шегинівська сільська рада, Судововишнянська міська рада, Мостиська міська рада, Новояворівська міська рада, Івано-Франківська селищна рада; третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департамент охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації.

Ухвалою суду від 12.06.2024 суд постановив в ухвалах суду від 19.12.2023 про залучення третіх осіб; від 19.03.2024 про перехід із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; від 10.04.2024 про витребування доказів; від 12.06.2024 судового засідання; від 12.04.2024 про залучення третіх осіб, постановлених у справі №380/26823/23, замість Івано-Франківської міської ради - зазначити: Івано-Франківської селищної ради.

Ухвалою суду від 01.10.2024 суд постановив закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи по суті.

Суд встановив таке.

28.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я» (далі також Постанова №174).

Відповідно до п.4 Постанови №174 постановлено обласним, Київській міській державним (військовим) адміністраціям (крім державних адміністрацій, визначених пунктом 5 цієї постанови) розробити та подати до 1 травня 2023 р. для погодження Міністерством охорони здоров'я пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекти планів розвитку госпітальних округів.

Механізм функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж та механізм визначення надкластерних, кластерних, загальних та інших видів закладів охорони здоров'я, що входять до спроможної мережі закладів охорони здоров'я відповідного госпітального округу визначений Порядком функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2023 № 174 (далі також Порядок № 174).

Наказом МОЗ №828 від 03.05.2023 (далі також Наказ №828) утворено Робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів та затвердило Положення про цю робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів.

На засіданні Робочої групи пунктом 2 Протоколу від 16.06.2023 № 8 погоджено проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу.

Протоколом засідання Робочої групи від 16.06.2023 № 8 крім, погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу згідно з додатком 2, доручено Львівській обласній військовій адміністрації врахувати висловлені зауваження до Плану розвитку госпітального округу, подати до МОЗ в місячний термін доопрацьований План розвитку госпітального округу та надати електронні версії планів розвитку кожного закладу спроможної мережі та протоколи погодження територіальними громадами.

Листом МОЗ від 14.07.2024 № 25-04/19223/2-23 повідомлено Львівську ОДА та доручено їй врахувати зауваження Робочої групи 16.06.2023.

Львівською ОДА листом від 11.08.2024 № 5/5-7804/0/2-23/6-22 в місячний строк повідомлено МОЗ про врахування зауважень та надано доопрацьований план розвитку Львівського госпітального округу та електронні версії планів розвитку кожного закладу спроможної мережі та протоколи погоджень з територіальними громадами.

Протоколом № 20 засідання Робочої групи від 20.12.2023 15:00 Робочою групою погоджено доопрацьовані Плани розвитку в тому числі Львівського госпітального округу.

Листом Львівської облдержадміністрації від 19.06.2023 № 5/5-5644/0/2-23/6-22, разом з протоколом узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади, в якому Яворівський міський голова узгодив статус КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» як загального закладу охорони здоров'я.

Листом від 05.04.2023 №5/35-2994/0/2-23/6-22, адресованому головам районних військових адміністрацій та керівникам територіальних громад, Львівська ОДА зобов'язала голів районних військових адміністрацій до 12 год 11.04.2023 особисто подати директору департаменту охорони здоров'я погоджені листи узгодження позицій територіальних громад області до плану розвитку госпітального округу Львівської області.

У цьому ж листі проінформовано про те, що 06.04.2023 відбудеться нарада на платформі ZOOM, на якій, зокрема, буде розглянуто питання формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я області на виконання постанови КМУ від 28.02.2023 №174, для участі у якій запрошуються голови районних адміністрацій та територіальних громад.

11.04.2023 начальником Яворівської районної військової адміністрації подано Лист-узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівського госпітального кластеру. З цього листа видно, що, зокрема, у протоколі узгодження на рівні Яворівської ТГ наявні розбіжності. Спірною представлено частина проєкту плану розвитку госпітального округу Львівської області, де КНП ЯМР ЛО «Яворівська ЦРЛ» представлено як загальний заклад охорони здоров'я. Органом, який висловлює зауваження виступає Яворівська територіальна громада в особі Яворівської міської ради Львівської області. В обґрунтування причин відхилення зазначено, що тип закладу суперечить п.12 Порядку №174. Адміністративний центр Яворівського району є Яворів, тому Яворівська міська рада вважає за доцільне визначити КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна лікарня» кластерним закладом.

До цього листа додано протоколи узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади (далі також ТГ), Шегинівської ТГ, Судововишнянської ТГ, Мостиської ТГ, Новояворівської ТГ, Івано-Франківської ТГ. Ці протоколи підписано сільськими, селищними, міськими головами відповідно.

Листом від 27.04.2023 №5/5-3708/0/2-23/6-22, адресованому Міністру охорони здоров'я Львівська ОДА подала на погодження пропозиції щодо визначення спроможної мережі та проєкт плану розвитку госпітального округу разом з протоколом узгодження пропозицій територіальних громад у межах Львівського госпітального округу.

Перелік погоджених закладів спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу погоджено Протоколом Робочої групи з питань спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проектів планів розвитку госпітальних округів від 16.06.2023 №8 та затверджено Розпорядженням начальника Львівської ОВА 27.07.2023 №577/о/-5-23ВА.

Позивач не погоджується з таким Розпорядженням, бо вважає, що те, що кластерний заклад КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради визначено без урахування позицій всіх територіальних громад щодо розташування кластерного закладі не в адміністративному центрі району, - порушує його права. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Оцінюючи обставини цієї справи та докази суд зазначає таке.

Відповідно до ч.6 ст.14 Основ законодавства України про охорону здоров'я Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування реалізують державну політику у сфері охорони здоров'я в межах своїх повноважень, передбачених законодавством.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст.49 Конституції України передбачено, що держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.

Відповідно до ч.ч.1-5 Основ законодавства України про охорону здоров'я органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють розвитку закладів охорони здоров'я усіх форм власності.(ч.1)

Порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності визначаються законом.(ч.2)

Мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я формується з урахуванням планів розвитку госпітальних округів, потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної якості такого обслуговування, своєчасності, доступності для громадян, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.(ч.3)

З метою забезпечення територіальної доступності якісної медичної та реабілітаційної допомоги населенню визначається госпітальний округ. Госпітальний округ поділяється на госпітальні кластери, в межах яких організовано комплексний доступ населення до медичного обслуговування в стаціонарних умовах. Межі госпітальних округів та госпітальних кластерів, порядок їх визначення та функціонування, а також порядок визначення кластерних, надкластерних та інших видів закладів охорони здоров'я, що входять до спроможної мережі закладів охорони здоров'я госпітального округу, визначаються Кабінетом Міністрів України на основі потреб населення у комплексному медичному обслуговуванні в стаціонарних умовах.(ч.4)

Органи місцевого самоврядування здійснюють планування розвитку мережі закладів охорони здоров'я комунальної форми власності, приймають рішення про створення, припинення, реорганізацію чи перепрофілювання закладів охорони здоров'я з урахуванням затвердженого у встановленому порядку плану розвитку госпітального округу.(ч.5)

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, (…)заклади охорони здоров'я, а також кошти, отримані від їх відчуження.(…).

Статтею 32 цього ж Закону визначено повноваження, органів місцевого самоврядування зокрема, у сфері охорони здоров'я. Так, відповідно до підпункту а пунктів 1, 6, 8, 11 цієї статті до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, управління закладами охорони здоров'я (…); організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм (п.6); сприяння роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, молодіжної політики (п. 8); внесення пропозицій до відповідних органів про ліцензування індивідуальної підприємницької діяльності у сфері охорони здоров'я (п.11).

Відповідно до п.13 ч.1 ст.44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям такі повноваження: забезпечення відповідно до законодавства розвитку (….), охорони здоров'я; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері (…) охорони здоров'я (…).

Відповідно до п.4 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Частинами 1-3 ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. (ч.1). Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.(ч.2). Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. (ч.3).

Згідно з п.6 ч.1 ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань (…)охорони здоров'я (…).

Пунктами 1,3 ч. 1 ст.22 цього ж Закону місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі (…) охорони здоров'я; вживає заходів до збереження мережі закладів (…) охорони здоров'я (…)та розробляє прогнози її розвитку, враховує їх при розробці проектів програм соціально-економічного розвитку.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №174 від 28.02.2023 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров'я», якою затверджено Порядок функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж (далі також Порядок №174) госпітальні округи з поділом на госпітальні кластери функціонують з метою забезпечення територіальної доступності до якісної медичної та реабілітаційної допомоги населенню.

Пунктом 12 Порядку №174 передбачено, що у госпітальному кластері визначається один кластерний заклад охорони здоров'я, який розташовується в адміністративному центрі району (абз.1).

Обласні держадміністрації з урахуванням позицій усіх територіальних громад, які входять до складу району, та за умови задоволення потреб населення відповідно до мінімального (базового) переліку напрямів медичного обслуговування згідно з додатком кластерним можуть визначити заклад, що розташовується в іншому населеному пункті району (абз.2).

У госпітальному кластері може бути визначено більше ніж один кластерний заклад охорони здоров'я з розрахунку не менше ніж 120 тис. осіб, що обслуговуються кожним кластерним закладом охорони здоров'я, з урахуванням територіальної доступності населення до медичного обслуговування та спроможності таких закладів забезпечити медичне обслуговування населення відповідно до мінімального (базового) переліку напрямів медичного обслуговування згідно з додатком (абз.3).

Пунктами 19-20 Порядку №174 передбачено, що пропозиції щодо визначення спроможної мережі та проекти планів розвитку госпітального округу подаються до МОЗ разом з протоколом узгодження пропозицій територіальних громад у межах відповідних госпітальних округів. (п.19). План розвитку госпітального округу доводиться до відома органів місцевого самоврядування відповідного госпітального округу для обов'язкового врахування під час прийняття рішення щодо створення, реорганізації чи перепрофілювання закладів охорони здоров'я.(п.20).

Аналізуючи означені вище норми, суд висновує таке.

Вирішення питань охорони здоров'я та реалізація державної політики у сфері охорони здоров'я є компетенцією обласної державної адміністрації. У зв'язку з цим, зокрема, обласна державна адміністрація відповідно до своєї компетенції забезпечує збереження мережі закладів охорони здоров'я та розробляє прогнози її розвитку.

Ці компетенції покладено в основу Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 28.01.2023, пунктом 4 якої вказано, зокрема, обласним, Київській міській державним (військовим) адміністраціям (крім державних адміністрацій, визначених пунктом 5 цієї постанови) розробити та подати до 1 травня 2023 р. для погодження Міністерством охорони здоров'я пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проекти планів розвитку госпітальних округів.

Так, на виконання цього пункту ЛОДА вчинено такі дії.

Листом від 05.04.2023 №5/35-2994/0/2-23/6-22, адресованому головам районних військових адміністрацій та керівникам територіальних громад, Львівська ОДА зобов'язала голів районних військових адміністрацій до 12 год 11.04.2023 особисто подати директору департаменту охорони здоров'я погоджені листи узгодження позицій територіальних громад області до плану розвитку госпітального округу Львівської області. У цьому ж листі проінформовано про те, що 06.04.2023 відбудеться нарада на платформі ZOOM, на якій, зокрема, буде розглянуто питання формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я області на виконання постанови КМУ від 28.02.2023 №174, для участі у якій запрошуються голови районних адміністрацій та територіальних громад.

11.04.2023 начальником Яворівської районної військової адміністрації подано Лист-узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівського госпітального кластеру. З цього листа видно, що, зокрема, у протоколі узгодження на рівні Яворівської ТГ наявні розбіжності. Спірною представлено частину проєкту плану розвитку госпітального округу Львівської області, де КНП ЯМР ЛО «Яворівська ЦРЛ» представлено як загальний заклад охорони здоров'я. Органом, який висловлює зауваження виступає Яворівська територіальна громада в особі Яворівської міської ради Львівської області. В обґрунтування причин відхилення зазначено, що тип закладу суперечить п.12 Порядку №174. Адміністративний центр Яворівського району є Яворів, тому Яворівська міська рада вважає за доцільне визначити КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна лікарня» кластерним закладом.

До цього листа додано протоколи узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади (далі також ТГ), Шегинівської ТГ, Судововишнянської ТГ, Мостиської ТГ, Новояворівської ТГ, Івано-Франківської ТГ. Ці протоколи підписано сільськими, селищними, міськими головами відповідно.

Стосовно Листа-узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівського госпітального кластеру суд зауважує, що лише Яворівська територіальна громада в особі Яворівської міської ради Львівської області не погодилася з проєктом плану розвитку госпітального округу Львівської області та мотивувала це тим, що КНП ЯМР ЛО «Яворівська центральна лікарня» визначено загальним закладом охорони здоров'я, а не кластерним.

При цьому Яворівська міська рада покликалася на те, що саме Яворів є адміністративним центром Яворівського району, тому саме в цьому місті повинен існувати кластерний заклад.

Про незгоду з визначенням кластерного закладу у іншому місці, ніж районний центр, а саме в м. Новояворівську, викладено у рішенні Яворівської міської ради Львівської області від 17.02.2023 №2669 «Про звернення депутатів Яворівської міської ради Львівської області VІІІ скликання до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я та Львівської обласної військової адміністрації щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я»; у листі виконавчого комітету Яворівської міської ради від 10.04.2023 №2158, скерованого на адресу директора департаменту охорони здоров'я ЛОДА; у листі виконавчого комітету Яворівської міської ради від 01.06.2023 №3581, скерованого на адресу міністра охорони здоров'я.

Від інших територіальних громад Яворівського району, а саме: Шегинівської ТГ, Судововишнянської ТГ, Мостиської ТГ, Новояворівської ТГ, Івано-Франківської ТГ не надійшло зауважень стосовно визначення типів закладів охорони здоров'я (кластерний, загальний, надавач медичних послуг, що надає первинну медичну допомогу).

Суд також зауважує, що форма Протоколів узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу, які підписані відповідно сільськими, селищними та міськими головами, передбачає зазначення зауважень та способів їх урахування.

При цьому, суд наголошує, що окрім Яворівського міського голови, інші голови узгодили позиції та підписали протоколи без зауважень.

Крім того, суд звертає увагу на те, що на запит позивача про надання публічної інформації Шегинівська сільська рада, Судововишнянська міська рада повідомила, що її представники ознайомлені з проєктом спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу на нараді в Департаменті охорони здоров'я ЛОДА, однак не надсилали пропозиції громади щодо розташування кластерного закладу. Із зазначеного висновується, що ці територіальні громади відреагували на лист від 05.04.2023 №5/35-2994/0/2-23/6-22, однак зауважень у них стосовно, серед іншого і місця розташування кластерного закладу, не виникло.

З відповіді Мостиської міської ради на запит позивача видно, що цьому представницькому органу також було відомо про можливість висловити зауваження у Протоколі узгодження позицій, однак доказів того, що зауваження були подані - відсутні.

Інші представницькі органи в межах Яворівського району не висловили своїх зауважень до Протоколів узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу.

Також поза увагою суду не може залишитися та обставина, що Шегинівська сільська рада, звертаючись до суду із клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, не висловлювала своєї позиції стосовно спору, що розглядається у цій справі.

Інші представницькі органи територіальних громад Яворівського району Львівської області, були залучені судом як треті особи, однак від них не надійшло жодної заяви по суті спору, в яких би викладалася позиція щодо формування спроможної мережі та розташування кластерного закладу.

Таким чином, територіальні громади Яворівського району, від імені яких діяли їхні голови, сільські, селищні міські, окрім Яворівської територіальної громади, не висловили зауважень чи пропозицій стосовно розташування кластерного закладу у м. Новояворівську, який не є адміністративним центром району. При цьому, такою можливістю означені громади володіли, оскільки були повідомлені про розгляд питання формування спроможної мережі закладів охорони здоров'я області на виконання постанови КМУ від 28.02.2023 №174, 11.04.2023.

Далі, листом від 27.04.2023 №5/5-3708/0/2-23/6-22, адресованому Міністру охорони здоров'я Львівська ОДА подала на погодження пропозиції щодо визначення спроможної мережі та проєкт плану розвитку госпітального округу разом з протоколом узгодження пропозицій територіальних громад у межах Львівського госпітального округу.

Наказом МОЗ №828 від 03.05.2023 (далі також Наказ №828) утворено Робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів та затвердило Положення про цю робочу групу з питань погодження пропозиції щодо визнання спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів.

На засіданні Робочої групи пунктом 2 Протоколу від 16.06.2023 № 8 погоджено проєкт спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу.

Протоколом засідання Робочої групи від 16.06.2023 № 8 крім погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівського госпітального округу згідно з додатком 2, доручено Львівській обласній військовій адміністрації врахувати висловлені зауваження до Плану розвитку госпітального округу, подати до МОЗ в місячний термін доопрацьований План розвитку госпітального округу та надати електронні версії планів розвитку кожного закладу спроможної мережі та протоколи погодження територіальними громадами. Ці зауваження (пропозиції) стосувалися статусу, серед іншого, КНП «Яворівська КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» як загального закладу охорони здоров'я» та КНП Новояворівської міської ради Львівської області «Нововорівська лікарня імені Юрія Липи».

Листом Львівської облдержадміністрації від 19.06.2023 № 5/5-5644/0/2-23/6-22, разом з протоколом узгодження позицій до плану розвитку госпітального округу Львівської області на рівні Яворівської територіальної громади, в якому Яворівський міський голова узгодив статус КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» як загального закладу охорони здоров'я повідомлено МОЗ України.

Листом МОЗ від 14.07.2024 № 25-04/19223/2-23 повідомлено Львівську ОДА та доручено їй врахувати зауваження Робочої групи 16.06.2023.

Львівською ОДА листом від 11.08.2024 № 5/5-7804/0/2-23/6-22 в місячний строк повідомлено МОЗ про врахування зауважень та надано доопрацьований план розвитку Львівського госпітального округу та електронні версії планів розвитку кожного закладу спроможної мережі та протоколи погоджень з територіальними громадами.

Протоколом № 20 засідання Робочої групи від 20.12.2023 15:00 Робочою групою погоджено доопрацьовані Плани розвитку в тому числі Львівського госпітального округу.

Отже, повноваженням визначати кластерний заклад, що розташовується в іншому населеному пункті району, відмінному від адміністративного центру району, належить обласним адміністраціям. При цьому має бути урахована позиція територіальних громад району.

Як встановив суд, незгоду із розміщенням кластерного закладу у м. Новояворівську висловила Яворівська територіальна громада. Доказів того, що інші територіальні громади Яворівського району висловили свою незгоду із розміщенням у м. Новояворівську кластерного закладу, - суду не надано.

Отже, суд переконаний, що означені суб'єкти, Шегинівська ТГ, Судововишнянська ТГ, Мостиська ТГ, Новояворівська ТГ, Івано-Франківська ТГ погодилися з місцем розташування кластерного закладу у м. Новояворівську, яке не є адміністративним центром району.

Стосовно міркувань позивача, що позиції територіальних громад, які повинні бути ураховані щодо розташування кластерного закладу охорони здоров'я в іншому населеному пункті району, аніж центр району, викладаються виключно у формі рішення представницького органі місцевого самоврядування - відповідної ради, то суд зазначає таке.

Згідно з ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Отже, рада приймає рішення не щодо будь-якого питання, а лише стосовно того, яке визначено повноваженнями, що закріплені у законі.

З аналізу норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.ст. 32,42,44, 60) видно, що у сфері охорони здоров'я у представницьких органів місцевого самоврядування відсутні повноваження стосовно висловлювання позиції територіальної громади щодо місця розміщення кластерного закладу охорони здоров'я.

Водночас саме на місцеві державні адміністрації Закон покладає завдання щодо реалізації державної політики в галузі (…) охорони здоров'я; вжиття заходів до збереження мережі закладів (…) охорони здоров'я (…)та розробку прогнозів її розвитку, враховання їх при розробці проектів програм соціально-економічного розвитку.

Тому суд вважає, що вирішення питання про визначення кластерного закладу є пріоритетом державної політики у сфері охорони здоров'я.

При цьому основною умовою, за якої заклад охорони здоров'я може вважатися кластерним є задоволення потреб населення відповідно до мінімального (базового) переліку напрямів медичного обслуговування згідно з додатком, як це передбачено Порядком №174.

З матеріалів справи видно, що саме КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради відповідає вимогам мінімального (базового) переліку напрямів медичного обслуговування як кластерного медичного закладу.

Так , як встановив суд у КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» станом на 2022 укладено договорів з НСЗУ на 17 пакетів та отримано фінансування на загальну суму 77 034 517,59грн; у КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради станом 2022 укладено договорів з НСЗУ на 25 пакетів та отримано фінансування на загальну суму 206 555772,11грн.

Стосовно кадрового забезпечення то станом на 01.01.2023 в у КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» працювало 74 лікарів та 121 середнього медичного персоналу; у КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради працювало 114 лікарів та 274 середнього медичного персоналу.

Також як видно з інформації, наданої Національною службою здоров'я України від 19.07.2024 №23756/11-15-24, у КНП Яворівської міської ради «Яворівська центральна районна лікарня» відсутнє відділення екстреної медичної допомоги, не надається медична допомога при інсультах, ця лікарня ніколи не працювала в урґентному режимі та надавала медичну допомогу за меншою кількістю напрямків.

Стосовно зауважень позивача щодо Протоколу №8 Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та проєктів планів розвитку госпітальних округів Львівський госпітальний округ (область) від 16.06.2023, то суд зазначає таке.

У протоколі № 8 зазначено «обговорення на цьому було закінчено у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги та роботою ППО». Чи продовжувалось засідання робочої групи після тривоги? За інформацією отриманою у робочому порядку від секретаря робочої групи Віктора Шапошника засідання робочої групи після оголошення відбою повітряної тривоги не відновлювалось.

Інструкцією з діловодства у Міністерстві охорони здоров'я України, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 25.02.2014 № 143 передбачені вимоги до складання та змісту протоколів нарад (пункти 118-131 Інструкції), серед яких зокрема відсутня вимога щодо складання та підписання протоколу в день засідання робочої групи чи комісії. Відповідно до пункту 121 Інструкції, датою протоколу є дата проведення засідання. Якщо засідання тривало кілька днів, то через тире зазначаються перший і останній день засідання. Таким чином, за інформацією отриманою у робочому порядку від секретаря робочої групи Віктора Шапошника через велике навантаженням та значний об'єм інформації протокол № 8 датований 16.06.2023 формувався після засідання, за період формування надійшов лист від Львівської облдержадміністрації від 19.06.2023 № 5/5-5644/0/2-23/6-22, короткий зміст якого відображений в протоколі № 8.

Однак датою протоколу № 8 є дата засідання у відповідності до пункту 121 Інструкції.

Стосовно інформації у протоколі № 8 про лист Львівської облдержадміністрації від 19.06.2023 № 5/5-5644/0/2-23/6-22, представник відповідача пояснила, що додатково секретарем робочої групи Віктором Шапошником було зазначено, для зручності роботи членів робочої групи були створені папки зі спільним доступом куди одразу завантажувалась вся інформація в тому числі лист від 19.06.2023, зі змістом якого ознайомлювались всі члени робочої групи.

Стосовно дати погодження спроможної мережі, то відповідно до пункту 16 Порядку №174 спроможна мережа затверджується Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою обласної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрацій за погодженням з МОЗ. Таким чином, 16.06.2023 є датою засідання робочої групи, а погодження МОЗ відображено в листі МОЗ від 14.07.2023 № 25-04/19223/2-23.

Щодо публікації результатів погодження спроможної мережі, то 24.07.2023 на офіційному веб-сайті МОЗ було оприлюднено інформацію про погодження перелік закладів охорони здоров'я, які сформували спроможну мережу у 18 госпітальних округах. (https://moz.gov.ua/uk/moz-vzhe-pogodiv-spromozhnu-merezhumedzakladiv-u-18-oblastjah).

Таким чином, суд не вбачає у зауваженнях позивача порушення МОЗ України законодавства, яке б вплинуло на правомірність формування спроможної мережі та визначення кластерним закладом КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради.

Стосовно порушення прав позивача внаслідок визначення кластерним закладом КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради, то суд зазначає таке.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.01.2019 у справі № 822/3345/17 зазначено, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Верховний суд у постанові від 23.08.2023 у справі № 910/5958/20 дійшов висновку про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/ або законного інтересу.

Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту.

Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Таким чином, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо порушує права, свободи чи законні інтереси позивача.

Як встановив суд, унаслідок затвердження спроможної мережі, - КНП «Яворівська ЦРЛ» не було закрито, у цій лікарні не було скорочено напрямків медичної допомоги чи посади лікарів, а відтак жителі територіальної громади продовжують отримувати медичну допомогу у тому ж обсязі і в тому ж закладі.

Крім того, сам медичний заклад має можливість підписати угоду з НСЗУ за умови відповідності вимогам специфікації до пакетів.

Також, що важливо, Програма медичних гарантій не передбачає жодних підвищуючих чи понижуючих коефіцієнтів закладам того чи іншого статусу.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для висновку про порушення права позивача на охорону здоров'я через розташування кластерного закладу в іншому місті, аніж адміністративний центр району.

Стосовно аргументів позивача, що він, як кардіологічний хворий, позбавлений можливості отримувати медичну допомогу, оскільки кардіолога, у зв'язку із визначення кластерного закладу у м. Новояворівську, у Яворові нема, то суд зазначає таке.

Як встановив суд, у КНП Яворівської міської ради Львівської області «Яворівська центральна районна лікарня» працює 1 лікар-кардіолог. Кількість хворих з хворобами системи кровообігу ( в т. ч. кардіологічних хворих) за 9 місяців 2024 становила 692 особи; у 2022 році (до формування спроможної мережі) працював 1 лікар-кардіолог, проліковано 762 особи вказаної категорії.

Таким чином, формування спроможної мережі і визначення КНП «Яворівська ЦРЛ» загальним закладом охорони здоров'я не вплинуло, у бік погіршення, на лікування кардіологічних хворих у закладі.

Отже, аргументи позивача в означеній частині є безпідставними.

Таким чином, звертаючись з цим позовом до суду, позивач не надав жодного доказу на підтвердження обставин порушення його прав, свобод або інтересів допущеною оскаржуваною бездіяльністю та діями Міністерства охорони здоров'я України про погодження проєкту спроможної мережі закладів охорони здоров'я Львівської госпітального округу, оформленими протоколом засідання Робочої групи з питань погодження пропозицій щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров'я та перспективних планів розвитку госпітальних округів №8 від 16 червня 2023 року та розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації від 27.07.2023 №577/0/5-23ВА «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я спроможної мережі госпітального округу Львівської області».

Відсутність порушеного права є підставою для відмови у задоволенні позову.

З урахуванням викладеного, Міністерство охорони здоров'я України та Львівська обласна військова адміністрація діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України та відповідно до критеріїв правомірності рішень, дій та бездіяльності, що визначені ч.2 ст.2 КАС України.

Відтак, суд висновує про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними і у їх задоволенні суд відмовляє.

Судові витрати, відповідно до ст.139 КАС України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Львівської обласної військової адміністрації (місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Володимира Винниченка, 18, ЄДРПОУ 00022562, ел. пошта kancel@loda.gov.ua), Міністерства охорони здоров'я (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, ЄДРПОУ 00012925, ел. пошта moz@moz.gov.ua), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Яворівської міської ради(81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вул. Львівська,15, e-mail: post@yavoriv-rada.gov.ua), Шегинівської сільської ради (81321, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Шегині, e-mail: sheg.s.rada.s@ukr.net), Судововишнянської міської ради (81340, Львівська обл., Яворівський р-н, м. Судова Вишня, пл. Івана Франка, e-mail:svgromada@ukr.net), Мостиської міської ради81300, Львівська обл., м. Мостиська, вул. Грушевського, буд. 6, e-mail:mostrada@ukr.net), Новояворівської міської ради (81053, вул. Шевченка 2, Новояворівськ, Львівська область, e-mail: novoyavmiskrada@ukr.net), Івано-Франківської селищної ради (81070, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Івано-Франкове, площа Ринок, буд. 1, e-mail: i-fsr@ukr.net); за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Конопніцької, 3, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 02013047) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування розпорядження відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 21.01.2025.

Суддя Лунь З.І.