про залишення позовної заяви без розгляду
м. Вінниця
22 січня 2025 р. Справа № 120/16686/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність рішення відповідача про відмову в перетинанні державного кордону України від 04.06.2024.
Ухвалою судді від 02.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
10.01.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_2 подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, мотивоване пропущення позивачем строку звернення до суду.
Вказане клопотання мотивоване тим, що у спорах, пов'язаних з відмовою у перетинанні державного кордону, законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня прийняття відповідного рішення прикордонним органом. Рішення про відмову в перетині державного кордону прийнято 04.06.2024, з яким позивач ознайомився та отримав примірник рішення 04.06.2024, про що свідчить його підпис, в тому числі, у вказаному рішенні був роз'яснений порядок та строки його оскарження. Однак позивач звернувся до суду з пропуском строку встановленого частиною третьою статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".
Ухвалою від 14.01.2025 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати причини пропуску цього строку, навести обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду та надати відповідні докази на їх підтвердження.
20.01.2025 представником позивача подано клопотання про продовження розгляду справи. Щодо строку звернення до адміністративного суду, з посиланням на ч. 2 ч. 4 ст. 122 КАС України представник зазначив, що оскільки позивач не виявив бажання вирішувати спір у досудовому порядку, який передбачений спеціальним законом «Про прикордонний контроль», тому і не скористався таким порядком, у зв'язку із чим у даному випадку застосовується загальний строк звернення до суду із адміністративним позовом, а саме шість місяців.
При вирішенні питання щодо залишення позовної заяви без розгляду, суд керується таким.
Згідно з пунктом 8 частини 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Наслідки пропущення строку звернення визначені у ст. 123 КАС України, зокрема, ч. 3 цієї статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 4 ст. 123 КАС України).
Так, в ухвалі від 14.01.2025 зазначено, що відповідно до частини першої та другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший).
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду для захисту прав, свобод та інтересів особи.
Відповідно до частини третьої статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право протягом одного місяця з дня прийняття відповідного рішення у передбаченому законом порядку оскаржити його до органу Державної прикордонної служби України вищого рівня або до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії.
Таким чином, у спорах, пов'язаних з відмовою у перетинанні державного кордону, законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня прийняття відповідного рішення прикордонним органом.
Враховуючи вищевикладене, суддя у вказаній ухвалі дійшов висновку, що оскільки 04.06.2024 позивач отримав примірник оскаржуваного рішення, а до суду з даним позовом позивач звернувся лише 01.12.2024 (згідно поштового штампу), тобто з пропуском строку, встановленого частиною третьою статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», що є спеціальною нормою у розумінні частини третьої статті 122 КАС України.
З цих підстав суд критично оцінює доводи представника позивача, викладені в клопотанні про продовження розгляду справи, щодо необхідності обчислення шестимісячного строку звернення до суду, відповідно до приписів ч. 2 ст. 122 КАС України, оскільки позивач враховуючи приписи ч. 4 ст. 122 КАС України не скористався правом досудового вирішення спору відповідно до статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», тому що в даному випадку підлягають застосуванню саме ч. 3 ст. 122 КАС України , а саме - місячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня прийняття відповідного рішення прикордонним органом встановленого частиною третьою статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль».
Позивачем або його представником заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій було б зазначено поважні причини пропуску цього строку, наведено обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, з наданням відповідних докази на їх підтвердження до суду не надано.
Таким чином, суд доходить висновку, що подане представником позивача клопотання про продовження розгляду справи не містить посилання на наявність поважних причин пропуску, доказів об'єктивної неможливості, звернення до суду із цим позовом у строк, визначений частиною третьою статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», що є спеціальною нормою у розумінні частини третьої статті 122 КАС України.
Крім того, аналогічної правової позиції щодо строку звернення до суду у цій категорії справ дотримується Третій апеляційний адміністративний суд, зокрема, у постанові від 29.11.2024 по справі № 280/6373/24.
Положеннями ч. 13 ст. 171 КАС України визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду (ч. 15 ст. 171 КАС України).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Враховуючи те, що представником позивача або позивачем не надано суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказано поважні причини пропуску цього строку або наведено обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, з наданням відповідних доказів на їх підтвердження, суд доходить висновку, що позивач не виконав вимог ухвали суду від 14.01.2025 про залишення позовної заяви без руху, тому, позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 240, 248, 256, 294 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна