Справа № 201/648/25
Провадження № 1-кс/201/255/2025
20 січня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у залі суду в м. Дніпро клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділення СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Сватівської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів,
До суду надійшло клопотання слідчого, погодженого з прокурором внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000402 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.07.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В клопотанні слідчого зазначено, що 30.03.2023 головою так званої «луганської народної республіки» виданий так званий указ «О системе и структуре исполнительных органов Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) № УГ-270/23, відповідно до якого на тимчасово окупованій території Луганської області створена структура виконавчих органів влади так званої «лнр», до якої входить зокрема так зване «міністерство фінансів луганської народної республіки» (мовою оригіналу - « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
08.06.2023 «указом голови так званої луганської народної республіки» № УГ-26/23 затверджено так зване «положення про міністерство фінансів луганської народної республіки» (мовою оригіналу - «положение о министерстве финансов луганской народной республики») (далі - «Положення»), яким серед іншого визначено статус, завдання, функції зазначеного незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області.
Згідно п.1.1. вищевказаного «Положення», «Министерство финансов Луганской Народной Республики (далее - Министерство) является исполнительным органом власти Луганской Народной Республики, осуществляющим функции по нормативно-правовому регулированию на територии луганской народной республики в бюджетной и налоговой сферах, проводящим государственную политику в указанных сферах» (мовою оригіналу).
14.08.2015 «указом голови так званої луганської народної республіки» № 399/01/08/15 затверджено так званий «реестр должностей государственной гражданской службы луганской народной республики» (мовою оригіналу) (далі - «Реєстр»), в якому визначено, зокрема «Перечень должностей в министерствах Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) та зазначено, що до посад категорії «Руководители» (мовою оригіналу), яка є «Высшей группой должностей» (мовою оригіналу), відноситься посада «Заместителя Министра» (мовою оригіналу).
В березні 2023 року (більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, знаходячись на тимчасово окупованій території м. Луганськ, переслідуючи особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та реалізуючи його, вступила в злочинну змову з представниками так званої «лнр», які підконтрольні державі-агресору - РФ, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно зайняла посаду так званого «заместителя министра ІНФОРМАЦІЯ_3 » (мовою оригіналу).
16 листопада 2024 року в порядку ст. 135 КПК України громадянці України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, шляхом публікації відповідних повідомлень в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Разом з тим, згідно відповіді АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » №20.1.0.0.0/7-241113/84775-БТ від 15.11.2024, ОСОБА_5 є клієнтом АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Відповідно до розділу V Постанови правління Національного Банку України №162 від 29.07.2022 «Про затвердження Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків» банк відкриває поточний рахунок фізичній особі, яка не має рахунку в цьому банку. При цьому фізична особа повинна: пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Фізична особа-резидент додатково повинна пред'явити документ із РНОКПП; заповнити заяву про відкриття поточного рахунку. Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
З огляду на вищевикладене, є достатні підстави вважати, що у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » наявні копії матеріалів, які можуть бути використані в ході досудового розслідування з метою виконання вимог ст. 91 КПК України.
Разом з тим, вилучення вказаних документів без постановлення слідчим суддею ухали про тимчасовий доступ до речей та документів, є неможливим, оскільки інформація, яка міститься в зазначених документах, не може бути розкрита банком на підставі запиту органів прокуратури в порядку ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Беручи до уваги вищевикладене, з метою встановлення об'єктивних даних та виконання завдань кримінального провадження, виконуючи положення п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України, виникла необхідність в проведенні тимчасового доступу з можливістю копіювання документів, що посвідчують особу, які надала ОСОБА_5 для ідентифікації як клієнта банківської установи, в яких зафіксовано прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків, фотографії клієнтки банку та номеру його мобільних телефонів, а також заяву про відкриття рахунку та договору банківського рахунку, що в свою чергу має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та перебуває у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Згідно ст. 1 Закону України «Про інформацію», інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність», банк має право розкривати інформацію про банк чи пов'язаних із банком осіб, що збирається під час проведення банківського нагляду і становить банківську таємницю, органам державної влади, уповноваженим здійснювати досудове розслідування, в разі виявлення порушення законодавства, що містить ознаки кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
У зв'язку з тим, що вказані вище документи та інформація щодо ОСОБА_5 знаходяться у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованому за юридичною адресою: АДРЕСА_2 , (фактична адреса АДРЕСА_3 ), може бути також сформована і іншими відділеннями банківської установи, та відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, відноситься до охоронюваної законом таємниці, існує реальна загроза знищення або зміни вказаних документів.
Слідчий надав заяву про слухання справи за його відсутністю.
Суддя, дослідивши клопотання та матеріали додані до нього, приходить до таких висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Частиною 2 ст. 91 КПК України передбачено, що доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження. Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, а також шляхом проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів, як один із заходів забезпечення кримінального провадження, полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володіння якої знаходяться такі речі та документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їхні копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Клопотання слідчого, яке надійшло до суду відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
Також з наданих суду документів вбачається, що існує обґрунтована підозра вчинення кримінального правопорушення такого ступеню тяжкості, що може бути підставою для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ.
Очевидно, що без отримання тимчасового доступу до документів про які просить слідчий неможливо отримати ці документи і, відповідно, неможливо визначити коло осіб причетних до злочину, а отже завдання для виконання якого слідчий звертається з клопотанням, може бути виконане, а потреби досудового розслідування виправдовують ступінь втручання в підприємницьку діяльність.
Отже слідчим надано суду належні та достатні докази того, що дана слідча дія є необхідною в даному кримінальному провадженні, а дані які необхідно здобути слідчому мають суттєве значення для виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола причетних осіб, а також ефективного та повного досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 7 ст. 164 КПК України строк дії ухвали не може перевищувати 2 місяця з дня постановлення.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст. ст. 91,93 110,131-132, 159-160 163-166, 309, 369-372 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , до документів з подальшим виготовленням їх копій та вилучення у копіях, що перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), юридична адреса: АДРЕСА_4 , з наданням можливості їх вилучення та копіювання в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою, зазначеною на офіційному сайті АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » як адреса для кореспонденції: АДРЕСА_3 , а саме до наступних документів (речей):
- реєстр (виписка) руху грошових коштів на паперовому і електронному носіях по банківських карткових рахунках, інших рахунках в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які належать ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_5 , по кредитових і дебетових оборотах з повною розшифровкою даних контрагентів (номерів рахунків, найменування і коду в ЄДРПОУ за наявності такого), призначення, дати, часу і суми платежів із зазначенням залишків на рахунках, найменування і МФО банку-відправника (одержувача), відомостей про одержувачів грошових коштів (прізвище, ім'я, по-батькові, РНОКПП, адреси реєстрації та проживання); відомостей про документи, на підставі яких зроблені такі платежі, номери транзакцій; прізвище, ім'я, по - батькові одержувачів за період з 01:00 год. 24.02.2022 по 14.01.2025;
- відомості про дати та місця зняття, перерахування грошових коштів з банківських рахунків, відеозаписів з банкоматів та приміщень АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які містять інформацію у графічному вигляді про осіб, які знімали готівкові кошти з банківських карток ОСОБА_5 , інших рахунків ОСОБА_5 , інформацію щодо підключення послуги смс-інформування з відображенням руху грошових коштів по рахункам, інформацію про пристрої, які застосовувалися для входу до особисто кабінету ОСОБА_5 в « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (місце використання, Ip - адреси, MAC - адреси, Інтернет - провайдер тощо) за період з 01:00 год. 24.02.2022 по 14.01.2025;
- відомості про рух банківських операцій ОСОБА_5 із зазначенням всіх відомих відомостей, операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта за період часу з 01:00 год. 24.02.2022 по 14.01.2025;
- речі та документи (з можливістю вилучення у копіях інформації в електронному та паперовому вигляді документів) в яких зафіксовано прізвище, ім'я, по-батькові ОСОБА_5 , дата та місце народження, адреси реєстрації та фактичного проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серія та номер паспорту, фотографія клієнта банку та номери мобільних телефонів (банківська справа)..
Ухвала оскарженню не підлягає та підлягає негайному виконанню.
Строк дії ухвали становить 2 місяці з моменту її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1