Ухвала від 07.01.2025 по справі 120/1990/24

УХВАЛА

м. Вінниця

07 січня 2025 р. Справа № 120/1990/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Тютюн О.В.,

позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з"явився,

представника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях: Радуки Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника відповідача про заміну сторони (боржника) його правонаступником у виконавчому листі в адміністративній справі

за позовом: ОСОБА_1

до: Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області"

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, а саме на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії 01.02.2023 р.

Зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, а саме на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії 01.02.2023 р.

16.12.2024 на адресу суду надійшла заява Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" про заміну сторони (боржника ) у виконавчому листі. Заява мотивована тим, що на даний час вимоги рішення суду Державною установою «ТМО МВС України по місту Києву та Київський області» виконані бути не можуть, оскільки у ДУ ТМО припинилися публічно-правові повноваження (адміністративна компетенція) з підготовки та надання довідок про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (далі - Наказ № 259) із змінами, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 червня 2024 року № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259». При цьому, як поточні, так і архівні пенсійні справи пенсіонерів МВС, включаючи відповідні реєстри, бази даних тощо, передані від ДУ ТМО до відповідних Регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС (філій ГСЦ МВС), у зв'язку із зазначеним представник просить замінити неналежного боржника у виконавчому листі № 120/1990/24, виданому на виконання рішення суду від 14 травня 2024 року у справі № 120/1990/24, а саме замінити: Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях області (філія ГСЦ МВС) та зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС), підготувати й надати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України зазначені у Рішенні суду від 14 травня 2024 року у справі № 120/1990/24 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.12.2024 призначено розгляд заяви про заміну сторони (боржника) у виконавчому листі на 07 січня 2025 р. о 14:00 год.

В судовому засіданні представник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях області (філія ГСЦ МВС) заперечувала з приводу задоволення поданої заяви про заміну сторони (боржника) у виконавчому листі у цій справі. Додатково пояснила, що з урахуванням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2024 у справі № 120/1990/24 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 стосовно ОСОБА_1 за № 33/45-289 від 29 листопада 2024 року.

Листом від 03 грудня 2024 року за вих. № 31/33/16-4076-2024 регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) повідомлено позивача про направлення довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та надано її копію. Таким чином, представник зазначає, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2024 року в справі №120/1990/24 виконане.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи. Про причини неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи без її участі не надала.

В судове засідання також не з'явився представник Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, заяви про розгляд справи без його участі суду не надав. Про причини неявки суду не повідомив заяви про розгляд справи без його участі не надав.

Керуючись ч. 2 ст. 379 КАС України, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника позивача та представника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області».

З'ясувавши доводи поданої заяви, дослідивши матеріали справи, суд зауважує таке.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, а саме на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії 01.02.2023 р.

Зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, а саме на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії 01.02.2023 р.

Рішення суду набрало законної сили.

Станом на 07.01.2025 року на виконання вказаного рішення виконавчі листи не видавались.

В свою чергу, наказом МВС України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурною підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Наказом МВС України від 16.04.2021 № 291 «Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129» територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву визначено уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Згідно із наказом МВС України від 22.04.2024 № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (із змінами, внесеними наказом МВС України від 21.06.2024 № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259»):

визнаний таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (із змінами);

визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України;

уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

При цьому, Територіальним медичним об'єднанням Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву та Київській області, які є сторонами у справах щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та інших пенсійних питань у судах, наказано вжити заходів щодо залучення Головного сервісного центру МВС як співвідповідача.

Таким чином, з 22.04.2024 припинилися будь-які повноваження (адміністративна компетенція) Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» (код за ЄДРПОУ 37027405) із підготовки (обрахунку, видачі) та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України будь-яких довідок про розмір грошового забезпечення будь-яких осіб.

При цьому, судом встановлено, що Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі № 120/1990/24, яке набрало законної сили, ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення від 29.11.2024 № 31/33-289.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Отже, положення статті 379 КАС України застосовуються також у випадках необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Разом із тим, судом встановлено, що виконавчий лист на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі № 120/1990/24 не видавався.

Відтак, відсутні підстави для заміни сторони боржника у цій справі у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

В той же час, враховуючи те, що стадія виконання судового рішення є однією з стадій судового процесу, відтак суд вважає за необхідне вирішити питання щодо заміни відповідача в справі - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» на його правонаступника - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях.

Особливості заміни учасника справи його правонаступником врегульовано статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Як уже зазначалось вище, згідно із наказом МВС України від 22.04.2024 № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (із змінами, внесеними наказом МВС України від 21.06.2024 № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259») з 22.04.2024 припинилися будь-які повноваження (адміністративна компетенція) Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» (код за ЄДРПОУ 37027405) із підготовки (обрахунку, видачі) та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України будь-яких довідок про розмір грошового забезпечення будь-яких осіб.

Цим же наказом уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Верховний Суд в постанові від 22 січня 2020 року у справі № 2а/15057/09/2670 (К/9901/12973/18) зазначив, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин. При цьому, можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

Таким чином, враховуючи те, що станом на даний час функції щодо видачі довідок звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди покладено на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС), а також враховуючи те, що виконавчий лист у цій справі не видавався, суд вважає за необхідне відповідно до положень ст. 52 КАС України замінити відповідача в справі - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» на його правонаступника - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) (б-р Л. Українки, 26, м. Київ, 01133, код за ЄДРПОУ 45574396).

Щодо питання про зобов'язання Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях області (філія ГСЦ МВС) підготувати й надати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України зазначені у рішенні суду від 14 травня 2024 року у справі № 120/1990/24 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , то такі вимоги, викладені в поданій заяві, задоволенню не підлягають, оскільки питання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії підлягає вирішенню судом під час прийняття рішення по суті позовних вимог, що і було зроблено судом під час прийняття рішення від 14.05.2024 у справі № 120/1990/24.

При цьому статтею 52 КАС України передбачено, що усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Суд враховує, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі № 120/1990/24 ОСОБА_1 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях області (філія ГСЦ МВС) видано довідку про розмір грошового забезпечення та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що заява представника відповідача - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» про заміну сторони (боржника) його правонаступником у виконавчому листі, виданому в адміністративній справі №120/1990/24 підлягає задоволенню частково, відповідно до вищенаведених мотивів.

Керуючись ст.ст. 52, 248, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити частково заяву представника відповідача - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» про заміну сторони (боржника) його правонаступником у виконавчому листі, виданому в адміністративній справі №120/1990/24.

Відповідно до положень ст. 52 КАС України замінити відповідача в справі - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» на його правонаступника - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) (б-р Л. Українки, 26, м. Київ, 01133, код за ЄДРПОУ 45574396).

В задоволенні іншої частини заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна