Рішення від 21.01.2025 по справі 492/1765/24

Справа № 492/1765/24

Провадження № 2-а/492/15/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2025 року м.Арциз

Суддя Арцизького районного суду Одеської області Черевата В.І.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

23.12.2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнання протиправною та скасувати постанову № 1373 від 03 грудня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накла­дення на позивача ОСОБА_1 адміністративного стягнення в виді штрафу в сумі 17 000,00 грн. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та закрити провадження у справі. Судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1 211,20 грн. стягнути з відповідача на користь позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на військовому обліку в якості військовозобов'язаного з 12 грудня 2014 року і по теперішній час. 29 листопада 2024 року, під час перевірки документів в м. Арцизі Одеської області позивач був затриманий працівниками поліції і доставлений до структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , де дізнався, що він оголошений в розшук в зв'язку з невиконанням обов'язку уточнення облікових даних як військовозобов'язаного. 03.12.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 було винесено постану № 1373 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 17 000,00 грн. за те, що він не уточнив у встановлений законом строк персональних даних. Позивач вважає зазначену постанову протиправною, оскільки вона винесена з порушенням вимог ст. 268 КУпАП, оскільки оскаржувана постанова не містить відомостей стосовно його повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Позивач зазначає, що відповідачем не враховано, що позивач з 01.03.2024 року по 12.02.2025 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною - інвалідом - сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребує догляду, починаючи з 12.02.2024 року.

Також, позивач зазначає, що обов'язок з приводу оновлення даних, який визначено ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» він не порушував, що відповідно до примітки до ст. 210 КУпАП, положення ст. ст. 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2024 року головуючим суддею по даній справі визначено суддю Черевату В.І.

23.12.2024 року матеріали справи передано судді Череватій В.І.

Ухвалою судді Арцизького районного суду Одеської області від 23 грудня 2024 року, поновлено позивачу ОСОБА_1 строк для подання даної позовної заяви, відкрито провадження в адміністративній справі № 492/1765/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення. Розгляд справи призначено проводити у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня вручення йому копії даної ухвали для подання відзиву на позов. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідачем повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою Арцизького районного суду Одеської області від 25 грудня 2024 року, витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) належним чином завірені копії матеріалів справи, на підставі яких була винесена постанова № 1373 від 03 грудня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 гривень.

Витребувані докази надіслати на адресу суду протягом п'ятиденного строку з дня отримання даної ухвали.

Позивач та його представник звернулись до суду з відповіддю на відзив, згідно якої просили суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, звернувся до суду з відзивом на позов, згідно якого просив суд у задоволенні позову відмовити, з підстав, зазначених у відзиві та надав суду належним чином завірені копії матеріалів справи, на підставі яких була винесена постанова № 1373 від 03 грудня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 гривень.

Суд, розглянувши справу за наявними у ній доказами у їх сукупності, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд зазначає, що особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності передбачені статтею 286 КАС України § 2. «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Глави 11 «Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ».

Відповідно до ч. 2 ст. 269 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).

Проаналізувавши аргументи сторін наведені ними в позові та відзиві, дослідивши докази по справі, суд дійшов такого висновку.

Звертаючись до суду з адміністративним позовом позивач зазначив, що відповідач незаконно та протиправно виніс відносно нього постанову № 1373 від 03.12.2024 року, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідачем було грубо порушено норми ст. ст. 268, 278-281 КУпАП, у зв'язку цим, постанова підлягає скасуванню.

Судом встановлено, що постановою № 1373 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 03.12.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , притягнуто до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 гривень.

Згідно оскаржуваної постанови встановлено, що 29 листопада 2024 року приблизно о 12:00 годині в м. Арциз, ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, введеного Указом Президента України від 17.03.2014 р. № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», будучи військовозобов'язаним у передбачений законом строк не уточнив облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, таким чим допустив порушення абз. 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Як вбачається з копії витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в якості військовозобов'язаного з 12 грудня 2014 року, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_1 .

Як вбачається з копії довідки, виданої Державним підприємством «Дослідне господарство імені М.І. Кутузова інституту водних проблем і меліорації НААН України № 01-04-42 від 17.12.2024 року, ОСОБА_1 , з 01.03.2024 року по 12.02.2025 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною інвалідом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Ст. 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Так, військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів система «ОБЕРІГ» перебував у активному розшуку за електронним зверненням до органів Національної поліції України, як порушник ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

29.11.2024 р. на підставі електронного звернення № 47877 від 21.11.2024 р. працівником першого відділення Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області Поповим К.В. був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 , як порушник ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

29.11.2024 року на ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 1373, а саме в умовах особливого періоду будучі військовозобов'язаним у передбачений законом строк не уточнив облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України щ оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, таким чином допустив порушення абз. 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 210-1 КУпАП.

ОСОБА_1 був повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 16:00 годині 03.12.2024 року приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 1 за адресою: АДРЕСА_3 , про що свідчить дата та підпис у протоколі про адміністративне правопорушення.

В поясненнях позивач зазначив, що не уточнив данні у зв'язку сімейним обставинами.

В протоколі зазначено, що до протоколу долучено: копія посвідчення водія та витяг з ЄДРПВР.

03.12.2024 року, ОСОБА_1 прибув на розгляд вищевказаного протоколу та постановою № 1373 начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 на нього накладено штраф у сумі 17 000,00 грн.

Постанова набрала законної сили 14 грудня 2025 року та з моменту отримання ОСОБА_5 10 грудня 2024 року протягом 15 днів добровільно не виконана, у зв'язку з чим направлена до примусового виконання.

Як зазначено відповідачем у відзиві на позов, постанова є законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності до вимог статей 24, 27, 38, 235, 276, 277, 283-285 КУпАП та за порушення абз. 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за не уточнення облікових даних протягом 60 днів з 18 травня по 17 липня 2024 року.

Всім громадянам України необхідно уточнити свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Аналогічні норми права закріплені у абз. 1 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок військову службу», абз. 3 п. 10-1 ч. 1 Правилах військового обліку призовники військовозобов'язаних та резервістів затверджених постановою Кабінету Міністрі України від 30 грудня 2022 р. № 1487 Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радої України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номер: засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальною центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ - п. 22 розділу Проведення призову на військову службу під час мобілізації, оповіщення та прибуття резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Доводи позивача з приводу того, що він не був належним чином сповіщеним про місце і час розгляду справи, не відповідає дійсності, оскільки про дату розгляду він був повідомлений у складеному протоколі про адміністративне правопорушення та особисто приймав участь у розгляді справи у ІНФОРМАЦІЯ_7 03.12.2024 року.

Посилання позивача на примітку до положення статей 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що юридична відповідальність не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у том числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками адміністраторами) яких є державні органи в даному випадку є неприйнятними, оскільки уточнення облікових даних протягом 60 днів - обов'язок кожного громадянина згідно вимог закону і законодавцем встановлено три законні способи уточнення облікових даних.

З приводу можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, щодо збору інформації про військовозобов'язаних у територіального центру комплектування та соціальної підтримки є наступні можливості: перевірка РНОКПП (державний реєстр фізичних осіб - Державна податкова служба); отримання джерел доходів (державний реєстр фізичних осіб - Державна податкова служба); інформація про заклад та форму навчання (Єдина державна електронна база питань освіти - Міністерство освіти і науки України); список закінченої освіти (Єдина державна електронна база з питань освіти Міністерство освіти і науки України); інформація про перетин кордону (ІКС АРКАН Державна прикордонна служба); місце реєстрації та документи (Єдиний державний демографічний реєстр, Державна міграційна служба); отримання судових рішень (Єдиний державний реєстр судових рішень Державна судова адміністрація); інформація про місце роботи (Пенсійний фонд України).

В свою чергу позивач повинен був уточнити облікові дані у відповідності до вимог закону та відповідно до п. 8 ч. 1 Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ № 1487 від 3 грудня 2022 року, ст. 7, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» з метою уточнення облікових даних повідомити територіальний центр комплектування та соціальної підтримки наступну інформацію відносно себе: прізвище, відомості про зміну прізвища; власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; по батькові (за наявності); дата народження; місце народження; стать; місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження) - за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; відомості про сімейний стан особи та членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), а також дітей); реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); відомості про громадянство (зміну громадянства); відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою; відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатної (поновлення дієздатності); відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); реєстраційний номер облікової картки платника податків; відцифрований образ обличчя особи, відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); відомості про освіту та спеціальність; відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти; відомості про досвід роботи за спеціальністю; відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підстав обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; відомості про наявність (відсутність) судимості; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; відомості про статус ветерана війни; відомості про володіння іноземними мовами; відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин; відомості про внутрішньо переміщену особу; відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Позивач ОСОБА_5 є порушником вимог закону з приводу не уточнення облікових даних, вчинених в особливий період під час дії воєнного стану. За період оголошення воєнного стану та загальної мобілізації, жодного разу до моменту доставляння працівниками поліції 29.11.2024 року до територіального центру комплектування і соціальної підтримки, не звертався, будь-яких інших дій направлених на уточнення облікових даних не вчиняв.

Як вбачається з копії справи про адміністративне правопорушення № 1373 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, копії журналу обліку військовозобов'язаних доставлених співробітниками національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до копії протоколу про адміністративне правопорушення № 1373 від 29.11.2024 року, 29.11.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , роз'яснено суть адміністративного правопорушення, зміст статті 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП та повідомлено, що розгляду справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 16 год. 00 хв. 03 грудня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 1 за адресою: АДРЕСА_3 , про що свідчить його підпис у протоколі. Згідно пояснень ОСОБА_1 у протоколі, він вчинив вищевказане адміністративне правопорушення за сімейними обставинами, також ОСОБА_1 отримав другий примірник протоколу, про що свідчить його особистий підпис у протоколі.

Крім того, як вбачається з копії оскаржуваної постанови, копію постанови від 03 грудня 2024 року № 1373 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 отримав 10 грудня 2024 року, про що свідчить його особистий підпис у постанові.

Поняття адміністративного правопорушення викладено в частині першій статті 9 КУпАП, за змістом якої адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з пунктом першим статті 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Положеннями частини 3 статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, тобто за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. Об'єктивною стороною вказаного правопорушення є порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин в особливий період, відмова від отримання повісток, проходження медичного огляду, тощо.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу вимог статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Поряд з цим, відповідно до приписів ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду вказаної адміністративної справи, як і на момент вчинення позивачем вищенаведених дій та винесення оскаржуваної постанови, правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу за мобілізацією в умовах воєнного стану.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону № 3543-XII визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до абз. 6 ч. 3 статті 22 Закону № 3543-XII, інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п. 2 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Статтею 235 КУпАП визначено, що адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України), розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно із частин 1 та 2 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Стаття 280 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На виконання ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Докази, надані сторонами по справі, мають бути належним чином досліджені судом із наданням їм відповідної правової оцінки на предмет їх належності і допустимості, повноти та достатності для визнання правомірності дій та рішень суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Керуючись ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Європейський суд з справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Дослідивши оскаржувану постанову, судом встановлено що вона відповідає вимогам законодавства, оскільки містить всі елементи, що повинні міститися в постанові відповідно до ст. 283 КУпАП, а позивач порушив вимоги абз. 6 частини 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що передбачає адміністративну відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Накладення адміністративного стягнення відбулося в межах строків притягнення особи до адміністративної відповідальності, розгляд справи про адміністративне правопорушення та винесення оскаржуваної постанови здійснене уповноваженою особою, в межах своїх повноважень.

Щодо аргументів позивача, що він не був належним чином проінформований про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд зазначає таке.

Як вбачається зі змісту протоколу № 1373 про адміністративне правопорушення від 29 листопада 2024 року, в ньому міститься інформація щодо повідомлення, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 16 год. 00 хв. 03 грудня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 1 за адресою: АДРЕСА_3 , та в протоколі в графі "підпис особи, що притягається" містить підпис позивача та дата "29.11.2024 року".

Таким чином позивача було повідомлено про дату час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.

При цьому, як вбачається зі змісту Постанови № 1373 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 03 грудня 2024 року, розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся саме 03 грудня 2024 року, що на думку суду не є порушенням прав відповідача з огляду на таке.

Статтею 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

При цьому, статтею 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, трудові колективи розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України.

Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, забезпечуючи відповідно до Конституції України додержання законів, охорону державного і громадського порядку, прав громадян, координують на своїй території роботу всіх державних і громадських органів по запобіганню адміністративним правопорушенням, керують діяльністю адміністративних комісій та інших підзвітних їм органів, покликаних вести боротьбу з адміністративними правопорушеннями.

Абзацом першим статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення визначені в статті 245 КУпАП, згідно з якою, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

При цьому, статтею 277 КУпАП встановлено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Таким чином, з урахуванням наведених вище приписів щодо завдань КУпАП, обов'язків та повноважень відповідача, а також обмежених строків розгляду справ про адміністративне правопорушення та безпосередніх обставин даної справи, дії відповідача щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення 03.12.2024 року о 16:00, судом розцінені, як добросовісні та такі, що направлені на реалізацію відповідачем своїх повноважень встановлених КУпАП.

При цьому, відповідач, який обізнаний про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, не був обмежений в реалізації своїх прав при розгляді справи про адміністративне правопорушення, та виключно з власних міркувань не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 1 за адресою: АДРЕСА_3 , 03.12.2024 року, та не з'ясував стан розгляду справи.

Таким чином, всебічно дослідивши обставини справи, а також надані сторонами докази кожен окремо та у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є недоведеними та безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.

В своєму відзиві представник відповідача просить суд постановити у справі окрему ухвалу стосовно ОСОБА_1 , посилаючись на те, що останнім надано не справжню довідку, від ДП «Дослідне господарство імені М.І. Кутузова інституту водних проблем і меліорації НААН України», про те, що ОСОБА_1 здійснює огляд за дитиною з інвалідністю. Разом з тим, суду надано лише запит до відповідного підприємства без відповіді останнього на нього, тому суд позбавлений можливості вирішувати дане питання.

Щодо судових витрат.

За змістом ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

При подачі позову до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1 211,20 грн., про що свідчить квитанція про сплату позивачем судового збору, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати, слід залишити за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 90 139, 241-246, 255, 257, 286 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 21.01.2025 року.

Суддя В.І. Черевата