Справа№592/20568/24
Провадження №2-о/592/75/25
17 січня 2025 року м. Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Литовченка О.В.,
присяжних - Каленіченко О.О., Єфіменка М.М.,
за участі секретаря судового засідання - Соляник Є.О.,
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про оголошення фізичної особи померлою,
установив:
ОСОБА_1 12.12.2024 звернулася до Ковпаківського районного суду м. Суми із заявою про оголошення фізичної особи ОСОБА_2 померлим. В обґрунтування поданої заяви зазначає, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав з нею за адресою: АДРЕСА_1 . 18.03.2024 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 . 21.03.2024 він прийняв присягу у військовій частині НОМЕР_1 . Під час виконання бойового завдання у складі підрозділу НОМЕР_2 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_3 02.05.2024 близько 04:20 год. ОСОБА_2 отримав поранення, несумісні з життям, в результаті обстрілу зі стрілецької зброї підрозділами збройних сил російської федерації, під час переміщення особового складу на вогневу позицію «НОКС» 7 аеромобільної роти НОМЕР_2 аеромобільної батальйону військової частини НОМЕР_3 в районі населеного пункту АДРЕСА_2 .
Оголошення ОСОБА_2 померлим необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть, оскільки від цього залежить виникнення її особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової грошової виплати після загибелі сина, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця та оформлення спадщини після його смерті. Від оголошення померлим залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника, як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, а саме: отримання загиблим статусу жертви міжнародного збройного конфлікту з подальшим отриманням членами сім'ї загиблого допомоги від гуманітарних організацій та можливості звернення членів сім'ї загиблого до міжнародних судів із відповідними вимогами.
Тому просить:
- Оголосити померлим громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми Сумської області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , військовослужбовця Збройних Сил України, солдата стрільця-снайпера 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону, військової частини НОМЕР_3 , під час проходження військової служби, під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Луганської області.
- Датою смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м, Суми Сумської області, паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Ковпаківським ВМ СМВ УМВС України в Сумській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 .
- Місцем смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми Сумської області, паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Ковпаківським ВМ СМВ УМВС України в Сумській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , вважати смт. Білогорівка, Сєвєродонецького району Луганської області.
- Вважати, що загибель громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми Сумської області, паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Ковпаківським ВМ СМВ УМВС України в Сумській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , військовослужбовця Збройних Сил України, солдата стрільця-снайпера 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону, військової частини НОМЕР_3 , настала під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
20.12.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду.
26.12.2024 до суду надійшли пояснення представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Ляшенко О.О.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала з підстав викладених в ній, просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Міністерства оброни України Ляшенко О.О. у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, просить прийняти рішення в межах чинного законодавства, що не суперечить інтересам обороноздатності України в умовах введеного на території України воєнного стану.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального Ганжала Ю. у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без участі представника відділу.
Суд, вислухавши доводи заявника, вивчивши матеріали справи і письмові докази, прийшов до такого висновку.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч. 1 ст. 308 ЦПК України, суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження, заявниця ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10-17).
Наказами за № № 124, 125 командира військової частини НОМЕР_3 від 27.04.2024 та від 28.04.2024 солдата ОСОБА_2 зараховано до списків особового складу військової частини (а.с. 47, 48).
02.05.2024 командиром 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону ОСОБА_3 складено рапорт про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 04.20 год. група вступила у стрілковий бій із противником в районі н.п. Білогорівка Сєвєродонецького району Луганської області, в результаті чого ОСОБА_2 отримав поранення несумісні з життям, тіло, ймовірно цього солдата, знаходиться на непідконтрольній території, однак із-за поточної інтенсивності бойових дій евакуація тіла не проведена, у зв'язку із чим він вважається безвісті зниклим (а.с. 42).
Наказом № 129 від 02.05.2024 солдата ОСОБА_2 вважати як безвісно зниклим під час виконання бойових завдань з 02.05.2024, вибув та вилучений зі складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони (а.с. 49).
04.05.2024 складено командиром військової частини НОМЕР_3 Повідомлення про зниклого безвісті 02.05.2024 року солдата ОСОБА_2 (а.с.20). Також командиром військової частини, заступником командира та оперативним черговим з цього приводу складена Доповідь за фактом безвісті зниклого під час виконання бойового завдання ОСОБА_2 (а.с. 21).
05.05.2024 № 1590 наказом командира військової частини НОМЕР_3 призначено комісію для проведення спеціального розслідування за фактом зникнення безвісті солдата ОСОБА_2 , яке продовжувалося Наказом № 2127 від 05.06.2024 та затверджено наказом № 1915 від 22.06.2024 (а.с. 43-45).
Відповідно до витягу із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_3 від 21.05.2024 стрілець-снайпер 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону, військової частини НОМЕР_3 , ОСОБА_2 дійсно 2 травня 2024 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Луганській області, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів неподалік населеного пункту Білогорівка Сєвєродонецького району Луганської області, о 04 год.20 хв. під час обстрілу вважається безвісті зниклим (а.с. 18).
Відповідно до витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 144 від 17.05.2024 солдата ОСОБА_2 стрільця-снайпера 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону, безвісті зниклого під час виконання бойових завдань з 02.05.2024, увільнено від займаної посади та вважати таким, що перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_3 з 17.05.2024 (а.с. 51).
У червні 2024 року було складено Акт проведення спеціального розслідування, затверджений командиром військової частини НОМЕР_3 , за фактом зникнення безвісті солдата ОСОБА_2 , за змістом якого, ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 04 год. 20 хв. стрілець-снайпер 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти 2-го аеромобільного батальйону, військової частини НОМЕР_3 , ОСОБА_2 дійсно 2 травня 2024 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Луганській області, забезпеченні їх здійснення, знаходячись в районі ведення воєнних (бойових) дій поблизу населеного пункту Білогорівка Сєвєродонецького району Луганської області та виконуючи бойове завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, вважається безвісті зниклим (а.с. 52-56).
27.10.2024 за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , стрільця-снайпера 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 7-ої аеромобільної роти НОМЕР_6 аеромобільного батальйону, військової частини НОМЕР_3 , складено Акт про настання смерті від 02 травня 2024 року. Згідно з матеріалами службового розслідування, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 засвідчили, що солдат ОСОБА_2 отримав поранення, несумісні з життям, неподалік населеного пункту Білогорівка Сєвєродонецького району Луганської області. Тіло загиблого військовослужбовця неможливо евакуювати у зв'язку з інтенсивним обстрілом зі сторони противника та штурмом позицій (а.с. 19).
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за заявою ОСОБА_1 30.05.2024 внесено відомості про кримінальне правопорушення № 12024200480001648 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 115 КК України, 29.05.2024 до чч Сумського РУП надійшло повідомлення від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про те, що її син солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 мешканець АДРЕСА_1 , стрілець снайпер 3-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу, 7-ї аеромобільної роти НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_3 зник безвісті поблизу н.п. Білогорівка, Сєвєродонецького району Луганської області (29588) (а.с. 57).
За твердженням ОСОБА_1 у судовому засіданні, про результати проведеного досудового розслідування вона не поінформована. До Відділу ДРАЦС у м. Суми із заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_2 заявниця не зверталася.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.11.2024, яке набрало законної сили 19.12.2024, справа № 592/18906/24, провадження № 2-о/592/342/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті, у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з необґрунтованістю.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 зазначила, що оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.
У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.
Оголошення фізичної особи померлою є юридичною фікцією, техніко-правовим прийомом, за якого суд визнає дійсними юридичні факти і обставини, які не підтверджуються неспростовними доказами через брак останніх або їх недостатність.
Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.
Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
За змістом частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) від 18 червня 2020 року № 5-р(ІІ)/2020 принцип верховенства права (правовладдя) вимагає суддівської дії у ситуаціях, коли співіснують суперечливі норми одного ієрархічного рівня. У таких ситуаціях до судів різних видів юрисдикції висунуто вимогу застосовувати класичні для юридичної практики формули (принципи): «закон пізніший має перевагу над давнішим» (lex posterior derogat priori); «закон спеціальний має перевагу над загальним» (lex specialis derogat generali); «закон загальний пізніший не має переваги над спеціальним давнішим» (lex posterior generalis non derogat priori speciali). Якщо суд не застосовує цих формул (принципів) за обставин, що вимагають від нього їх застосування, то принцип верховенства права (правовладдя) втрачає свою дієвість.
Відповідно у ситуації, коли внаслідок збройної агресії рф проти України фізична особа пропала безвісти, суд має право оголосити цю фізичну особу померлою відповідно до частини другої статті 46 ЦК України саме на підставі цих приписів (за умови доведеності зазначених обставин), використовуючи ці норми як спеціальні.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
За змістом статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (станом на час виникнення правовідносин у цій справі):
- воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
- бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння);
- воєнні дії - організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України;
- район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Відповідно бойові дії є однією із форм воєнних дій. Ці категорії співвідносять як ціле (воєнні дії) та частина (бойові дії). Тому воєнні дії, які законодавець згадує у частині другій статті 46 ЦК України, не обмежуються лише бойовими діями.
Законодавець у 2018 році вніс зміни до частини другої статті 46 ЦК України, доповнивши частини другу і третю статті 46 після слів «воєнними діями» словами «збройним конфліктом».
Збройний конфлікт - це збройне зіткнення між державами (міжнародний збройний конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні) або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні (внутрішній збройний конфлікт) (пункт 7 частини першої статті 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2469-VIII «Про національну безпеку України»).
Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Отже, телеологічне тлумачення норми права дозволяє врахувати специфіку випадків зникнення фізичних осіб під час активних бойових дій і акцентувати увагу на суспільній потребі у встановленні справедливості та визначеності щодо статусу зниклої особи, але лише після спливу розумного строку для її пошуку.
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що законодавець, формуючи припис речення другого частини другої статті 46 ЦК України («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Зазначене унаочнює, що правильним є таке тлумачення цього припису, що здійснюватиметься без прив'язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.
Наведене тлумачення відповідає і європейським стандартам. Так, відповідно до Рекомендації CM/Rec(2009)12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо принципів, які стосуються осіб, зниклих безвісти, та презумпції смерті (прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 09 грудня 2009 року на 1073-му засіданні заступників міністрів), якщо обставини зникнення безвісти особи є такими, що дають підстави для висновку про ймовірність її загибелі, то для подання запиту бажано, щоб час, що минув з моменту зникнення або з моменту отримання останньої звістки про те, що особа жива, становив не більше одного року (пункт 2 принципу четвертого).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що стаття 48 ЦК України регулює правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою. Ця стаття передбачає механізм скасування судом рішення про оголошення фізичної особи померлою у разі, якщо вона з'являється або стає відомою інформація про її місцезнаходження. Завдяки цьому механізму законодавець також прагне забезпечити справедливість, враховуючи потребу в захисті прав людини та її законних інтересів. Стаття 48 ЦК України формує справедливий та розумний баланс між інтересами держави, суспільства та окремих осіб, у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, що є ключовим для функціонування правової системи.
Велика Палата Верховного Суду виснує, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309).
У цьому Наказі № 309 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (стаття 8 Конституції України). Цей принцип є однією з основних засад цивільного судочинства (пункт 1 частини третьої статті 2 ЦПК України). Суд під час розгляду справи керується принципом верховенства права (частина перша статті 129 Конституції України, частина перша статті 10 ЦПК України), на якому має бути засноване судове рішення (частина перша статті 263 ЦПК України).
Одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності. Він вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
Отже, фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 ЦК України).
З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
У п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз'яснено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Судом при розгляді даної справи встановлено, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зокрема розділу 2 «Території активних бойових дій», 2.5 "Луганська область" "Сєвєродонецький район" Код НОМЕР_7 , "смт Білогорівка Лисичанської міської територіальної громади" зазначена дата початку бойових дій - 24.02.2022, дата завершення бойових дій не зазначена.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам загалом, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який є у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).
Тобто станом на час подачі заяви та розгляду справи за заявою ОСОБА_1 про оголошення померлим ОСОБА_2 не сплив, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України шестимісячний строк після завершення якого, суд може оголосити фізичну особу померлою, оскільки активні бойові дії на місці імовірної загибелі ОСОБА_2 - Луганська область, Сєвєродонецький район, смт. Білогорівка Лисичанської міської територіальної громади не закінчились.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги заяви не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 89, 263, 264, 293, 294, 306-308, 315 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про оголошення фізичної особи померлою - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення виготовлно 21.01.2025.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_8 .
Заінтересовані особи: Міністерство оборони України - м. Київ прос. Повітряних Сил, 6, ЄДРПОУ 00034022.
Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) - м. Суми вул. Петропавлівська, 75, ЄДРПОУ 42375143.
Суддя О.В. Литовченко
Присяжні О.О. Каленіченко
М.М. Єфіменко