20 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8184/24
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що він звільнений з військової служби та з 2014 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення. Після перерахунку його пенсії з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року основний розмір його пенсії був незаконно зменшений до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а також було застосовано обмеження максимального розміру пенсії. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, стверджуючи, що при здійсненні перерахунку пенсії за ним зберігається право на збереження відсотку нарахування пенсії, визначеного на момент її призначення, а норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо обмеження пенсії військовослужбовцям визнані неконституційними. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення під час перерахунку з 01.02.2022 року та 01.02.2023 року основного розміру його пенсії, з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення №1030 та №1031 від 21.12.2023 року, виданих Службою зовнішньої розвідки України, з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.02.2022 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від суми грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром на підставі довідки №1030 від 21.12.2023 року, виданої Службою зовнішньої розвідки України, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.02.2023 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від суми грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром на підставі довідки №1031 від 21.12.2023 року, виданої Службою зовнішньої розвідки України, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 27.12.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що перерахунок пенсії позивача проведено на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вказував, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Службі зовнішньої розвідки України, з якої у 2014 році був звільнений у запас. Вислуга для призначення пенсії склала 28 років.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 20.04.2014 року призначило позивачу пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74% грошового забезпечення.
У березні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 року грошового забезпечення осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи із 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач не погодився із зменшенням відсоткового розміру його пенсії та звернувся до суду з позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року у справі №340/2399/19 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок його пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з перерахунком, з урахуванням виплачених сум.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання цього рішення суду у грудні 2019 року здійснило з 01.01.2018 року повторний перерахунок пенсії, виходячи із 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
У грудні 2023 року Служба зовнішньої розвідки України на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року у справі №340/6241/23 оформила та направила до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пов'язаного зі зростанням у 2022 - 2023 роках розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для визначення окладів осіб офіцерського складу СЗР, а саме:
- №1030 від 21.12.2023 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року, становить 59144 грн.,
- №1031 від 21.12.2023 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року, становить 71772 грн.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача на підставі цих довідок, той звернувся до суду з новим позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року у справі №340/1681/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.10.2024 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.02.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №1030 від 21.12.2023 року та з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №1031 від 21.12.2023 року, виданих Службою зовнішньої розвідки України за нормами, чинними на 01.01.2022 року та 01.01.2023 року відповідно, з урахуванням виплачених сум.
У жовтні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило перерахунки пенсії позивача із підвищеного грошового забезпечення, вказаного в оновлених довідках, починаючи з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року. Основний розмір пенсії обчислено, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії до виплати обмежено максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що склало з 01.02.2022 року - 19340 грн., з 01.03.2022 року - 19340 грн., з 01.07.2022 року - 20270 грн., з 01.12.2022 року - 20930 грн., з 01.02.2023 року - 20930 грн., з 01.03.2023 року - 20930 грн., з 01.03.2024 року - 23610 грн.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, не погоджуючись зі зменшенням відсотку, застосованого відповідачем при цьому перерахунку його пенсії, та з обмеженням максимального розміру його пенсії.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 55 Закону №2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 66 Закону №2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Суд установив, що відповідач, виконуючи у жовтні 2024 року рішення суду в адміністративній справі №340/1681/24, здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року.
При цих перерахунках відповідач обчислив основний розмір пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, проти 74 %, які застосовувалися раніше.
При цьому відповідач керувався нормою частини 2 статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Оцінюючи ці доводи відповідача, суд виходив з того, що стаття 13 Закону №2262-XII визначає розміри пенсій, які призначаються за вислугу років.
Відповідно до цієї норми (у редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії у квітні 2014 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як свідчать матеріали справи, позивачу, який був звільнений з військової служби у запас та мав вислугу 28 років, у квітні 2014 року пенсія за вислугу років була призначена відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення (50% + (28 - 20) х 3%) та під обмеження, установлені частиною 2 цієї статті, не підпадала.
Між тим, пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 року, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII та цифри "80" замінено цифрами "70".
Тобто, зміна максимального розміру пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до Закону №2262-XII (з 80 % до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Суд зазначає, що передбачені Законом №2262-ХІІ процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Стаття 13 Закону №2262-XII регулює саме порядок призначення пенсії за вислугу років. Відтак зміни, внесені до цієї статті, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення поширюються на правовідносини щодо призначення пенсій за вислугу років, які виникли після набрання чинності цими змінами, але не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.
При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям, яку врахував Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенні від 22.11.2019 року у справі №340/2399/19 між тими самими сторонами.
Відтоді правове регулювання правовідносин щодо перерахунку пенсій військовослужбовців на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ не змінювалося, а зміни до цієї норми не вносилися.
Посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 року у справі №580/5962/20 щодо перерахунку пенсії прокурорів суд відхиляє, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними.
Суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи у жовтні 2024 року перерахунок пенсії позивача, належної до виплати з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Також суд установив, що відповідач при цьому перерахунку пенсії, обчислюючи розмір пенсії, належної до виплати, обмежив її десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
При цьому відповідач керувався Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VІ, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону №3668-VІ,, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 12.04.2023 року.
Отже з 12.04.2023 року норма статті 2 Закону №3668-VІ, на яку посилається відповідач, втратила чинність.
Доводи відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.
Суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру таких пенсій, а не норми Закону №3668-VI.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21, від 21.04.2023 року у справі №380/8024/21 у подібних правовідносинах.
Натомість відповідач, здійснюючи у жовтні 2024 року перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №340/1681/24 та обчислюючи пенсію позивача, належну до виплати за минулий період, а саме з лютого 2022 року, надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, неправильно застосував норми Закону №2262-ХІІ.
Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом. Чинне законодавство не містить норм, які б визначали розмір максимального обмеження пенсій, призначених за Законом №2262-XII.
Відповідач незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, фактично позбавивши позивача права на отримання нарахованих та встановлених йому підвищень до пенсії.
На час звернення позивача до суду з цим позовом пенсія виплачується йому у такому ж обмеженому розмірі (23610 грн.).
Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними.
Оскільки спір стосується виплати вже нарахованих сум пенсії, які не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, то відповідно до частини 2 статті 55 Закону №2262-ХІІ такі вимоги не обмежуються будь-яким строком, а положення статей 122, 123 КАС України до них не застосовуються.
Суд вважає, що порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача здійснити повторний перерахунок пенсії, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження максимального розміру пенсії.
З огляду на задоволення позову, здійснені позивачем витрати на оплату судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а також щодо обмеження максимального розміру пенсії та невиплати йому пенсії у повному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2022 року повторний перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Служби зовнішньої розвідки України №1030 від 21.12.2023 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження максимального розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року повторний перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Служби зовнішньої розвідки України №1031 від 21.12.2023 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 2422,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ