Справа № 750/18433/24
Провадження № 3/750/323/25
17 січня 2025 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Григор'єв Р.Г., дослідивши матеріали начальника ВАП УПП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,-
22.12.2024 від начальника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього документами, вважаю, що такі підлягають направленню на доопрацювання, з наступних підстав.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За змістом п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2008 р., п. 12 Постанови ВССУ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 № 11, повернення протоколу про адміністративне правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення можливе в разі складання його не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП.
Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені у частині першій статті 256 КУпАП, згідно яких у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я особи, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Якість оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, відповідність його змісту положенням частини першої статті 256 КУпАП, повнота збору доказової інформації і належне її процесуальне оформлення на пряму впливають на дотримання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, до яких стаття 245 КУпАП відносить всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом. При цьому стаття 251 КУпАП покладає обов'язок щодо збирання доказів на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначені статтею 255 цього Кодексу.
Свою деталізацію положення статті 251 КУпАП віднайшли в Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496\27941.
Відповідно до пунктів першого та п'ятнадцятого розділу 11 наведеної Інструкції отримання пояснень від осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків здійснюють уповноважені на те посадові особи органів поліції, які в обов'язковому порядку долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення разом з висновком експерта, речовими доказами, протоколами про вилучення речей і документів, рапортами посадових осіб, а також іншими документами та матеріалами, що містять інформацію про правопорушення.
Отже, документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення є не лише доказами у справі, але й невід'ємною частиною протоколу про адміністративне правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 22 грудня 2024 року, близько 02 год. 15 хв., ОСОБА_1 , будучи притягнутим до адміністративної відповідальності постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 21.05.2024 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмір 170 грн., за місцем свого мешкання, а саме: в АДРЕСА_1 ,маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння вчинив стосовно своєї цивільної дружини ОСОБА_2 , домашнє насильство, а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах, штовханнях ударах руками по тілу, погрожував фізичною розправою матері потерпілого ОСОБА_3 , чим завдав йому психологічних страждань, внаслідок чого булла завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_3 . Натомість, в матеріалах справи відсутні детальні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що унеможливлює всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставин справи та вирішити її в точній відповідності з законом.
З наявного протоколу про адміністративне не можна встановити, хто саме є потерпілою особою, оскільки заява про вчинення правопорушення складена ОСОБА_2 , а безпосередньо потерпілим у протоколі про адміністративне правопорушення зазначений ОСОБА_3 . Крім того, в матеріалах справи відсутні детальні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та потерпілого, а також не додано рапорт оперативного чергового про надходження виклику по факту вчинення домашнього насильства, тому без усунення описаного недоліку неможливо всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставин справи та вирішити її в точній відповідності з законом.
За таких обставин, даний протокол підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Направити протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення разом з доданими до нього документами на доопрацювання начальнику ВАП УПП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Руслан ГРИГОР'ЄВ