43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"19" грудня 2007 р.
Справа № 02/94-2А.
від 19.12.2007р. справа № 02/94-2А
Господарський суд Волинської області у складі: судді Костюк С.В.,
при секретарі судового засідання Сур'як О.Г.
за участю представників сторін:
від позивача : Водько В.Л., довіреність № 96 від 08.11.2007р.
від відповідача : Войчук І.В., довіреність № 10/01-115 від 23.07.2007р.
Розглянув справу
за позовом Державного підприємства «Мисливське господарство «Старовижівське»
до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
Відповідно до п. 6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, спір розглядається за нормами КАС України.
В судовому засіданні сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.49, 50 КАС України. Заяви про відвід судді відповідно до ст.27 КАС України та про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступило.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суть спору: Позивач звернувся з адміністративним позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Старовижівського відділення Ратнівської МДПІ від 25.06.2007р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, а саме:
- № 0000381501/2 на суму 45грн. 83коп.;
- № 0000401501/2 на суму 1грн. 20коп.;
- № 0000391501/2 на суму 141грн. 03коп.
Обгрунтовуючи заявлену вимогу позивач зазначає, що дані рішення прийняті на підставі акту перевірки від 12.04.2007р., який вручено платнику 17.04.2007р., з застосованими штрафними санкціями не згідний, оскільки по даному платежу проводилась звірка сплати станом на 12.10.2005р. та було прийнято податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій №0004302800/0, №0004312800/0, які товариством повністю сплачені, поточні платежі сплачувались своєчасно, тому підстав для нарахування штрафних санкцій не було.
Відповідач у відзиві на позов вимоги позивача відхиляє з тих підстав, що адміністративний позов не відповідає вимогам п.3 ст.106 КАС України; оспорювані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки від 12.04.2007р., штрафну санкцію за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку нараховано згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В підтвердження заявленої вимоги позивачем представлено платіжні доручення про сплату штрафної санкції по податку за землю, нарахованої відповідно до податкових повідомлень-рішень від 01.08.2005р., платіжне доручення про сплату поточних платежів за період з жовтня 2005 року по січень 2007 року, акт податкової перевірки від 29.07.2005р., на підставі якого приймались податкові повідомлення-рішення від 01.08.2005р., що були предметом спору по справі № 5/18-2А.
Відповідачем представлено облікову картку по земельному податку за 2005-2006р.р., Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 16.08.2006р. по справі № 5/18-2А, якою залишено без змін Постанову господарського суду Волинської області від 09.03.2006р. у справі № 5/18-2А, згідно якої було відмовлено ДП «Мисливське господарство «Старовижівське» про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Ратнівської МДПІ від 01.08.2005р., на підставі яких до підприємства були застосовані штрафні санкції в розмірі 2923грн. 41коп., додаткове пояснення по справі від 19.12.2007р.
Представлені сторонами матеріали підтверджують наступне.
Старовижівським відділенням Ратнівської МДПІ 12.04.2007р. проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності оплати податків до бюджету державним підприємством "Мисливське господарство "Старовижівське", про що оформлено акт перевірки №88/1501/20128245 від 12.04.2007р.
За матеріалами перевірки встановлено порушення підприємством п.1 ст.14 Закону України від 03.07.1992р. №2335-ХІІ "Про плату за землю" зі змінами та доповненнями та пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, а саме платником несвоєчасно сплачено земельний податок з юридичних осіб.
На підставі акту податкової перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення, якими до підприємства застосовано штраф згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку. Зокрема, податковими повідомленнями-рішеннями від 25.06.2007р.
- №0000381501/2 застосовано штраф в розмірі 20% за затримку на 53 календарних дні граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, в сумі 229,15грн., що становить 45,83грн.;
- №0000401501/2 за затримку на 12 днів сплати земельного податку в сумі 12грн. штраф в розмірі 10%, що складає 1,20 грн.;
- №000391501/2 за затримку сплати узгодженої суми 1410,29грн. на 29 календарних днів штраф в розмірі 10% або 141,03грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення є предметом спору по даній справі.
Дослідивши представлені сторонами докази та оцінивши їх в сукупності, господарський суд дійшов висновку, що оспорювані рішення прийняті у відповідності до чинного законодавства, а тому підстав для визнання їх нечинними немає.
Даного висновку суд дійшов виходячи із наступного.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені, штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (надалі Закон № 2181).
Зокрема, порядок узгодження сум податкового зобов'язання унормований ст.5 Закону № 2181. Так, відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 даного закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього закону вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 (звернення до контролюючого органу зі скаргою про перегляд рішення та подальша процедура адміністративного оскарження).
Відповідного до п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ (далі Закон - №2181-ІІІ), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ для подання податкової декларації. Цим же Законом (п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17) встановлено порядок нарахування штрафних санкцій та пені, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, а саме , у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах :
- при затримці до 30 календарних днів - 10% погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів - 20% погашеної суми податкового боргу ;
Враховуючи те, що матеріалами податкової перевірки від 04.05.2007р. на підставі якої прийняті оспорювані рішення встановлено факт несвоєчасної сплати платником узгоджених сум податкового зобов'язання по земельного податку, який не спростовано доказами поданими позивачем, тому застосування штрафної санкції по податкових повідомлення-рішеннях від 25.06.2007р. є правомірним.
Твердження позивача в частині того, що відповідачем безпідставно проводилось часткове зарахування поточних платежів в рахунок погашення податкового боргу по земельному податку, оскільки зобов'язання були неузгодженими із-за оскарження податкових повідомлень-рішень від 01.08.2005р. в судовому порядку, спростовується матеріалами, представленими відповідачем.
Виходячи з зазначеного та керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.69, 86, 158-160 КАС України, господарський суд
В позові відмовити.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
На постанову в 10-денний строк з дня виготовлення її повного тексту може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.
Суддя С.В.Костюк
Дата підписання повного тексту
постанови 26.12.2007р.
Суддя Костюк С.В.