532/2836/24
3/532/43/2025
13 січня 2025 р. м. Кобеляки
Суддя Кобеляцького районного суду Полтавської області Омельченко І.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , головного бухгалтера філії «Кобеляцький райавтодор» ДП «Полтавський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»,
за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 11117 від 03.12.2024 року, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером філії «Кобеляцький райавтодор» ДП «Полтавський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», 20.11.2024 року порушила встановлений законом порядок утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи, а саме:
-не сплачено податок на доходи фізичних осіб до бюджету, що підлягає утриманню із сум доходу, нарахованого у вигляді заробітної плати (заборгованість зі сплати до бюджету), в загальній сумі 586143,95 гривень; несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб до бюджету, що підлягає утриманню із сум доходу, нарахованого у вигляді заробітної плати, в загальній сумі 928750,18 гривень, чим порушила пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176, абз. 9 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями);
-не сплачено військовий збір до бюджету, що підлягає утриманню із сум доходу, нарахованого у вигляді заробітної плати (заборгованість зі сплати до бюджету), в загальній сумі 25056,35 гривень; несвоєчасно перераховано військовий збір до бюджету, що підлягає утриманню із сум нарахованого доходу у вигляді заробітної плати в загальній сумі 90336,41 гривень, чим порушила пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 з урахуванням вимог пп. 1.4, пп. 1.5, пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, абз. 9 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину не визнала в інкримінованому їй адміністративному правопорушенні та прохала закрити провадження в зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, про що подала пояснення, в яких зазначила наступне. ГУ ДПС у Полтавській області було проведено документальну планову виїзну перевірку філії «Кобеляцький райавтодор» ДП «Полтавський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», за результатами перевірки був складений акт № 16345/16-31-07-01-02/03446535 від 20.11.2024 року. Період фінансово-господарської діяльності платника податків, який перевірявся: липень 2018 року - червень 2024 року. Відповідно до пункту 2.8 посадової інструкції головного бухгалтера філії «Кобеляцький райавтодор», головний бухгалтер за погодженням з керівником підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань. Згідно положення про філію, філія є відособленим підрозділом підприємства, не є юридичною особою, діє відповідно до чинного законодавства і цього положення (п.3.1); філія здійснює свою діяльність на принципах внутрішнього господарського розрахунку, підпорядкованості та підзвітності органам управління підприємства, яке несе відповідальність по зобов'язаннях філії (п.3.2); забезпечення діяльності філії здійснюється начальником за рахунок коштів, переданих філії підприємством як оборотні кошти, отримані філією за результатами господарської діяльності (п.5.9); всю повноту відповідальності за матеріальні цінності, що знаходяться у філії, облік і звітність, а також виконання вимог цього положення несе начальник філії. Відповідальність за організацію бухгалтерського і податкового обліку покладається на головного бухгалтера філії (п.5.10); ступінь відповідальності інших працівників філії визначається їхніми функціональними обов'язками (посадовими інструкціями) (п.5.11). Протягом 2023-2024 філією не провадиться господарська діяльність, не укладаються договори щодо виконання робіт чи надання послуг. Філія, як і підприємство в цілому, знаходиться в скрутному фінансовому становищі та перебуває в процесі банкрутства з 11.05.2021 року. Розрахунки з контрагентами, сплата обов'язкових платежів до держави, а також заробітна плата, виплачується невчасно.
Суддя, розглянувши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Вказане правопорушення може бути вчинене виключно спеціальним суб'єктом - посадовою особою підприємства, установи чи організації, або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності.
Суд має встановити наявність статусу спеціального суб'єкта в особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
З доводів ОСОБА_1 , викладених у поясненнях, вбачається, що філія «Кобеляцький райавтодор» повністю залежна від фінансування ДП «Полтавський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», а ОСОБА_1 , як посадова особа філії, відповідальна за невиплату обов'язкових платежів лише за умови наявності достатніх коштів на рахунку філії, отриманих від ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України». Саме підприємство несе відповідальність по зобов'язаннях філії.
Таким чином, у даному випадку ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
У відповідності з вимогами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, тому провадження відносно неї слід закрити.
Керуючись статтями 247, 280, 283 КУпАП, суддя,-
Постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя