Постанова від 17.01.2025 по справі 480/5947/24

Головуючий І інстанції: І.Г. Шевченко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 р. Справа № 480/5947/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.10.2024, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, по справі № 480/5947/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області третя особа: Акціонерне товариство "Сумиобленерго"

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), третя особа - Акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі - третя особа, АТ "Сумиобленерго"), в якій просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області №2960287402-2024-2 від 3 червня 2024 року про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 ;

- призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок агресії Російської Федерації проти України на підставі заяви від 18.03.2024 року та доданих до неї документів.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, тому воно є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Вважає, що оскільки підприємство, на якому позивач працює з 18.06.2021, відноситься до об'єктів критичної інфраструктури, а трудове каліцтво з ним сталося 07.04.2022, що пов'язане з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 03.06.2024 №2960287402-2024-2 щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ, на підставі заяви ОСОБА_1 від 18.03.2024 року та доданих до неї документів.

ГУ ПФУ в Сумській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначило, що початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури відбувся вже більше ніж через рік з дня настання страхового випадку, який стався з позивачем 07.04.2022. За інформацією, наданою Адміністрацією Держспецзв'язку від 31.05.2024 № 07/02/01-5435/СЕД, об'єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 07.04.2022 до Реєстру ОКІ не внесений, отже, на дату настання страхового випадку (07.04.2022) позивач не належав до числа працівників ОКІ, відповідно, підстави для призначення потерпілому одноразової грошової допомоги за нормами Закону № 2980-ІХ, а саме різниці між сумою, визначеною цим Законом, та фактично отриманою сумою, відсутні.

Позивач та третя особа не скористались правом надання відзивів на апеляційну скаргу.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 працює в АТ «Сумиобленерго» з 18.06.2021 на посаді електромонтера з експлуатації розподільних мереж ІІ групи Тростянецької експлуатаційної бригади Тростянецької дільниці у філії «Охтирський район електричних мереж», що підтверджується копією наказу AT "Сумиобленерго" від 18.06.2021 № 735-к (а.с.72) та записами в трудовій книжці позивача (а.с.33-34).

Крім того, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримував пенсії по інвалідності II групи (а.с.6).

У зв'язку з необхідністю ремонту електромереж, 07.04.2022 працівники Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ", серед яких був позивач, виконували ремонтно-відновлювальні роботи ПЛ-10 кВ фідер "СТФ" від ПС-35/10 кВ "Буймер". Після виконання робіт, на зворотному шляху до Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ", поблизу села Білка на ґрунтовій дорозі, що з'єднує між собою село Грузьке та село Білка, службовий автомобіль ГАЗ-3307 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , в якому пересувалися працівники Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ", під час руху лівим заднім колесом наїхав на протитанкову міну в результаті чого відбулося її спрацювання та підрив автомобіля разом з працівниками Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ", серед яких був позивач.

У подальшому позивач був направлений на стаціонарне лікування, за результатом якого йому встановлено другу групу інвалідності, що підтверджується довідками до актів МСЕК Серія 12ААВ №274257 від 15.11.2022 та №666421 від 05.09.2023 (а.с.25-27) та посвідченнями (а.с.6).

За результатами події, що сталася 07.04.2022, Управлінням Держпраці у Сумській області проведено спеціальне розслідування групового нещасного випадку, про що 27.06.2022 складено акт спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 07.04.2022 о 15 год 40 хв в АТ "Сумиобленерго" (а.с.8-18, 55-зворот-60), відповідно до якого нещасний випадок, який стався 07.04.2022 із електромонтером з експлуатації розподільних мереж II групи Тростянецької експлуатаційної бригади Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ" AT "Сумиобленерго" ОСОБА_1 визнаний таким, що пов'язаний з виробництвом.

Окрім цього, рішенням міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за №3/ІІІ/6/1 від 10 серпня 2023 року установлено факт одержання позивачем поранення (ушкодження здоров'я) від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння 07.04.2022 на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с.30).

За вказаним фактом слідчим СВ ВП№1 (м. Тростянець) Охтирського РВП ГУНП в Сумській області 07.04.2022 внесено відомості до ЄРДР за ст. 438 ч.2 КК України та розпочато досудове розслідування кримінального провадження №12022200540000094 (а.с.23).

18.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, до якої згідно розписки-повідомлення позивачем було додано акт розслідування нещасного випадку, виписку з акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності, РНОКПП, довідку про реєстрацію місця проживання (а.с.49-62).

За результатом розгляду поданої позивачем заяви, рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 03.06.2024 №2960287402-2024-2 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури.

Підставою для відмови у вказаному рішенні зазначено, що відповідно до абзацу 2 пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду житію та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної Інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396, для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому працювала потерпіла особа, до ОКІ працівник уповноваженого органу надсилає письмовий запит до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру ОКІ та набуття ним правового статусу ОКІ. Відповідно до пункту 16 Порядку ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415, з моменту присвоєння ОКІ унікального реєстрового номера в Реєстрі він вважається таким, що набув правовою статусу ОКІ.

Згідно з актом спеціального розслідування групового нещасного випадку від 27.06.2022 за формою Н-1/П, що стався 07.04.2022 в AT «Сумиобленерго», філія "Охтирський район електричних мереж" (Тростянецька експлуатаційна бригада Тростянецької дільниці), працівником якої є потерпілий, знаходиться за адресою: Сумська область, м. Охтирка, пул. Снайпера, 84.

Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги від 15.11.2022 серії 12 ААА №080585 потерпілому ОСОБА_1 15.11.2022 первинно встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок вищезазначеного поранення.

За інформацією Адміністрації Держспецзв'язку від 31.05.2024 № 07/02/01-5435/СЕД, наданою на запит головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, об'єкт, розташований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Снайпера, 84, станом на 07.04.2022 до Реєстру ОКІ не внесений.

Відтак, оскільки на дату настання страхового випадку (07.04.2022) ОСОБА_1 не належав до числа працівників ОКІ, тому підстави для призначення потерпілому одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам OKI, внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України." (а.с.31-32).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що подані позивачем разом із заявою від 18.03.2024 документи у повному обсязі надавали змогу відповідачу встановити право позивача на призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ, а отже, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03.06.2024 №2960287402-2024-2 не відповідає критеріям правомірності та є протиправними.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст. 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та Указом Президента України від 23.07.2024 №469/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб. Тобто, введений воєнний стан триває станом і на сьогодні.

Відшкодування працівникам та роботодавцям пов'язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, здійснюється за рахунок коштів держави-агресора, а також коштів, отриманих з/від відповідних фондів на відновлення України, у тому числі міжнародних, міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги, інших джерел, передбачених законодавством. Порядок визначення і відшкодування працівникам та роботодавцям пов'язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 15 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

З метою підтримки осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей, було прийнято Закон України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України».

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ (далі - Закон №2980-ІХ) визначено, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону №2980-ІХ одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України. Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю), передбаченої Законом №2980-ІХ, визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 (далі - Порядок №1396), відповідно до абзацу 2 пункту 11 якого визначено, що для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Судовим розглядом встановлено, що на виконання вимог Порядку №1396 ГУ ПФУ в Сумській області направило запит до Адміністрації Держспецзв'язку для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, що розташований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Снайпера, 84, на якому працює позивач, до ОКІ, та у відповідь на який Адміністрація Держспецзв'язку листом від 31.05.2024 №07/02/01-5435/СЕД повідомила ГУ ПФУ в Сумській області про те, що об'єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (на якому стався страховий випадок), станом на 07.04.2022 до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - ОКІ) не внесений (а.с.51).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об'єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об'єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.

Відповідно до п.4 цієї Постанови встановлено адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації під час воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування з дня набрання чинності цією постановою забезпечити: функціонування, формування і ведення Реєстру в автоматизованій системі, що забезпечує роботу як одномашинний однокористувачевий комплекс, який обробляє інформацію однієї або кількох ступенів обмеження доступу.

Тобто, початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 відбувся після настання страхового випадку, який стався з позивачем 07.04.2022.

При цьому, частиною 4 статті 6 Закону №2980-ІХ встановлено, що до завершення формування реєстру об'єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України "Про критичну інфраструктуру" перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1109 від 09.10.2020 року «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури» (в редакції, чинній на 07.04.2022 року, далі - Постанова №1109) затверджено Перелік об'єктів критичної інфраструктури.

Судовим розглядом встановлено, що позивач працює в АТ «Сумиобленерго» з 18.06.2021 на посаді електромонтера з експлуатації розподільних мереж ІІ групи Тростянецької експлуатаційної бригади Тростянецької дільниці у філії «Охтирський район електричних мереж», що підтверджується копією наказу AT "Сумиобленерго" від 18.06.2021 № 735-к.

Тобто, АТ "Сумиобленерго" має відокремлені підрозділи, одним з яких є філія "Охтирський район електричних мереж" АТ "Сумиобленерго".

Згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань АТ «Сумиобленерго» відноситься до енергетичної галузі, основним видом діяльності якого згідно КВЕД є 35.13 Розподілення електроенергії (а.с.81-84).

Відповідно до Переліку об'єктів критичної інфраструктури в розділі 1 «Паливно-енергетичний сектор» вказана «електроенергетика», а саме виробництво електричної енергії, забезпечення функціонування ринку електричної енергії, організація купівлі-продажу електричної енергії на ринку, управління системами передачі та енергопостачання, розподіл електричної енергії.

З огляду на основний вид діяльності АТ «Сумиобленерго» (35.13 Розподілення електроенергії), а також затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 1109 Перелік секторів критичної інфраструктури, вказане підприємство, яке здійснює діяльність розподілення електроенергії, відноситься до об'єктів критичної інфраструктури.

Оскільки позивач працює на посаді електромонтера з експлуатації розподільних мереж ІІ групи філії "Охтирський район електричних мереж" АТ "Сумиобленерго", що є відокремленим підрозділом АТ "Сумиобленерго", тому він відноситься до осіб з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури.

Так, підставою для відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України стало отримання ГУ ПФУ в Харківській області листа від Адміністрації Держспецзв'язку від 31.05.2024 №07/02/01-5435/СЕД, згідно із яким об'єкт, розташований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул.Снайпера, 84, станом на 07.04.2022 до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - ОКІ) не внесений.

Тобто, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення бралася до уваги інформація щодо внесення об'єкта, розташованого за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Снайпера, 84, станом на дату настання страхового випадку - 07.04.2022, тобто до початку функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415.

З огляду на вказане, оскільки як станом на 07.04.2022, так і на час прийняття оскаржуваного рішення, Тростянецька дільниця філії «Охтирський район електричних мереж» АТ «Сумиобленерго» відповідно до Постанови КМУ №1109 відносилася до переліку об'єктів критичної інфраструктури, та, оскільки страховий випадок з позивачем стався до введення в дію Реєстру об'єктів критичної інфраструктури затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415, відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення мала бути врахована норма, передбачена частиною 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, чого безпідставно зроблено не було.

Колегія суддів вказує, що згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).

До таких осіб, враховуючи досліджені вище матеріали справи, відноситься і позивач, оскільки як встановлено судовим розглядом, саме внаслідок нещасного випадку, який мав місце 07.04.2022 при експлуатації розподільних мереж II групи Тростянецької експлуатаційної бригади Тростянецької дільниці філії "Охтирський РЕМ" AT "Сумиобленерго" під час виконання трудових обов'язків ОСОБА_1 , що стався у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій на території Сумської області, позивачу було встановлено 15.11.2022 II групу інвалідності (тобто до 01.05.2023), що підтверджується довідками до актів МСЕК Серія 12ААВ №274257 від 15.11.2022 та №666421 від 05.09.2023 (а.с.25-27) та посвідченнями (а.с.6). Поряд з цим в оскаржуваному рішенні відсутнє обґрунтування не врахування вказаних обставин, в розрізі норми п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ.

Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що подані позивачем разом із заявою від 18.03.2024 документи у повному обсязі надавали змогу відповідачу встановити право позивача на призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ, а отже, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03.06.2024 №2960287402-2024-2 є протиправним.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 03.06.2024 №2960287402-2024-2 щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ та зобов'язання відповідача призначити та виплатити таку допомогу на підставі заяви позивача від 18.03.2024 року та доданих до неї документів.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 по справі № 480/5947/24 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло