Рішення від 16.01.2025 по справі 160/29697/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2025 рокуСправа №160/29697/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про винесення додаткового судового рішення по адміністративній справі №160/29697/24, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 року по вищезазначеній справі було задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ФД93799 від 31.01.2024 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД93799 від 31.01.2024 року, наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та враховуючи раніше виплачені суми.

- у задоволенні решти позовної заяви - відмовлено;

- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

До суду 06.01.2025 року від позивача надійшла заява про ухвалення додаткового судового рішення, в якій останній просить зобов'язати Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з 01.04.2019 року здійснити йому перерахунок та виплати пенсії на підставі довідки № ФД 92993 від 13.09.2024 р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 60% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці, з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи вказану заяву позивач зазначив, що відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії з 60% до 55% сум грошового забезпечення, як військовослужбовця, який брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС під час проходження служби і віднесений до 3 категорії.

Ухвалою суду від 15.01.2025 року задоволено заяву позивача про виправлення описки по адміністративній справі №160/29697/24. Виправлено описку в резолютивній частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 року по адміністративній справі №160/29697/24, а саме: вважати вірним номер та дату довідки про розмір грошового забезпечення, що надана ІНФОРМАЦІЯ_1 - № ФД92993 від 13.09.2024 року, замість помилково вказаного «№ФД93799 від 31.01.2024 року».

Відповідно до ч.1 ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно із ч.3 ст.252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені (ч.5 ст.252 КАС України).

Вивчивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить висновку про наявність підстав для ухвалення додаткового рішення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу по пенсійній справі №ФД-92993 від 01.04.2007 року пенсія позивача призначена виходячи з 60% грошового забезпечення.

Відповідно до пенсійної справи №ФД-92993 з 01.01.2008 року проведений перерахунок пенсії позивача та її розмір обраховано виходячи з 55% грошового забезпечення.

В силу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах, а саме: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Разом з тим, з набуттям чинності 29.04.2006 року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV нова редакція пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала указаної вище 5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2, 3 і 4.

За приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Аналізуючи вищевказані норми законодавства, можна дійти висновку, що лише з 29.04.2006 року при реалізації права громадян на призначення пенсії за наведеним Законом №2262-ХІІ, підлягала застосування стаття 13 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону №3591-IV, яка не передбачала вищевказаної 5-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 3.

Водночас, наведеними нормами не регулюється питання проведення перерахунку вже призначених до 29.04.2006 року пенсій, при цьому, порядок перерахунок призначених пенсій врегульований спеціальною нормою частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, призначення пенсії вперше та перерахунок уже призначеної пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення, а прийняті нормативно-правові акти та Закони не мають зворотної дії в часі за нормами Конституції України, а їх застосування під час перерахунок вже призначених пенсій є таким, що суперечить нормам чинного законодавства України.

Отже, при перерахунку пенсії позивача застосуванню підлягає відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого відбулося призначення позивачеві пенсії, тобто 60% грошового забезпечення, що також узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.02.2022 року у справі № 200/7786/19-а.

Враховуючи наведене, відповідач при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 року не мав правових підстав застосовувати зворотну дію Закону в часі та зменшувати відсотковий розмір уже призначеної пенсії з 60% сум грошового забезпечення до 55% за нормами ст.13 Закону №2262-ХІІ без врахування 5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2, 3 і 4, оскільки вказані норми набули чинності лише з 29.04.2006 року та стосувалися призначення пенсій вперше, а не перерахунку призначеної позивачу з 09.07.1996 року пенсії, тобто призначеної до 29.04.2006 року.

За таких обставин, суд вважає за можливе ухвалити додаткове судове рішення, яким визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії виходячи із 55% сум грошового забезпечення протиправними, та як наслідок зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату пенсію позивачу виходячи із 60% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241-246, 252 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії виходячи із 55% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату пенсію ОСОБА_1 виходячи з 60% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма