Рішення від 15.01.2025 по справі 159/6823/24

Справа № 159/6823/24

Провадження № 2-а/159/11/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,

e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 рокум.Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Лесика В.О.,

з участю секретаря судового засідання Посполітак Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

14.10.2024 ОСОБА_1 , через свого представника, звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування заявленого позову вказав, що постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП у виді штрафу в сумі 17000 гривень.

Підставою притягнення його до адміністративної відповідальності, як зазначено у постанові від 03.10.2024, є не перебування його на військовому обліку станом на 27.09.2024.

Вважає вказану постанову незаконною та такою, що підлягає скасування з наступних підстав.

27.09.2024 він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оформлення відстрочки від призиву на військову службу по мобілізації, оскільки має на утриманні трьох дітей, однак працівники установи склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення, а в подальшому, була винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності у його відсутності, не зважаючи на те, що він був в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В протоколі та в постанові не вказано, з якого часу він перебуває на військовому обліку, не зазначено яку саме норму законодавства він порушив.

Своє місце проживання не змінював, його до військомату через ІНФОРМАЦІЯ_3 не викликали, а 27.09.2024 з'явився до відповідача самостійно.

З наведених підстав просить постанову скасувати, як незаконну.

17.10.2024 було відкрито провадження у справі та визначено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.

Одночасно відповідачу надано строк для надання відзиву на позов.

У відзиві на позов представник ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначила, що позов не визнає з наступних підстав.

Так, 27.09.2024 працівником ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено, що позивач порушив правила військового обліку, а саме: станом на 27.09.2024 не перебував на обліку за зареєстрованим місцем проживання АДРЕСА_1 . 26.10.2024 був поставлений на військовий облік. В зв'язку з наявними порушеннями, позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності. Постанова позивачу було вручена під його розписку 07.10.2024, а тому твердження останнього, що його не впустили в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 є надуманим.

В судове засідання позивач та його представник не з'явились, надавши відповідну письмову заяву про розгляд справи у відсутності та Витяг із застосунку Резерв+.

Суд, дослідивши надані матеріали, приходить до висновку, про підставність заявлених позовних вимог.

Так в ході судового розгляду встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про притягнення його до відповідальності встановлено, що він в ході перевірки 27.09.2024 в ІНФОРМАЦІЯ_6 , без поважних причин, в особливий період, не перебуває на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання - АДРЕСА_1 .

Однак наданий позивачем Витяг із застосунку Резерв + свідчить протилежне. В ньому зазначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 успішно оновив свої облікові дані 15.07.2024, тобто до 16 липня 2024 року, а відтак в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Відповідно до абз. 2 ч. 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з абз. 4 пункту 1 частини II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-ІХ: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти)та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, у новій редакції викладено ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Тобто, зазначені дані необхідно було оновити до 16 липня 2024 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

З наданого позивачем скріншоту вбачається, що 15.07.2024 ОСОБА_1 успішно оновив свої облікові дані у застосунку "Резерв +".

Тобто, позивач виконав у повній мірі вимоги ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Отже, відповідач при винесенні оскаржуваної постанови, не врахував положення Закону, не в повній мірі з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

За таких обставин в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 243 КАС України, датою ухвалення рішення, ухваленого у відсутності учасників справи є дата складання повного рішення.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 72-77, 139, 241, 242, 246, 255, 271, 286 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Постанову про адміністративне правопорушення № 1821 від 27 вересня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП та накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн. - скасувати.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Головуючий:В. О. Лесик