Справа № 587/4502/24
15 січня 2025 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Вортоломей І. Г., за участю секретаря судового засідання Бондаренко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю,
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю та свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви відповідачки від 03 лютого 2014 року та відповідних документів, поданих до управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, їй була призначена державна соціальна допомога, а саме надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 6 років, щомісячно на період з 03 лютого 2014 року по 31 грудня 2020 року. Надалі, справу для продовження виплати на період з 01 січня 2021 року по 20 листопада 2023 року передано до Департаменту у зв'язку з приєднанням до Сумського міської територіальної громади Битицького, Великочернеччинського, Стецьківського старостатів. 03 грудня 2021 року відповідачкою було подано до департаменту заяву з проханням зробити перерахунок надміру виплачених коштів надбавки на догляд, оскільки несвоєчасно повідомила департамент про наявність обставин для припинення виплати надбавки на догляд. До заяви відповідачка додала наказ про припинення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від 22 серпня 2016 року №158-К та копію власної трудової книжки, згідно з якою остання звільнилася з роботи 01 листопада 2021 року. Як наслідок, рішенням департаменту від 18 листопада 2024 року відповідачці був проведений перерахунок раніше призначеної державної соціальної допомоги за період з 01 вересня 2016 року по 01 листопада 2021 року. В спірний період допомога була виплачена на загальну суму - 28533,48 грн. Надміру виплачені кошти у сумі 13478,42 грн були утримані за рішенням департаменту за рахунок наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20% щомісячної суми призначеної допомоги. Залишок заборгованості, що підлягає поверненню відповідачем, складає 15055,06 грн. Відповідачу було направлено лист-повідомлення з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку, але до цього часу кошти не повернуті. Посилаючись на викладене, представник позивача просить стягнути з відповідача надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю в розмірі 15055 грн 06 коп. та витрати по сплаті судового збору.
05 грудня 2024 року ухвалою Сумського районного суду Сумської області відкрито провадження у справі і призначено судове засідання на 02 січня 2025 року. Розгляд справи відкладено у зв'язку з неявкою відповідачки.
Представник позивача у судове засідання не з'явилася, направила до суду заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка ОСОБА_1 належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, відзиву на позов не подавала.
Згідно з ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» державна соціальна допомога призначається у таких розмірах: особам з інвалідністю з дитинства I групи - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю з дитинства II групи - 80 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю з дитинства III групи - 60 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; на дітей з інвалідністю віком до 18 років - 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розміри державної соціальної допомоги підвищуються у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму. Державна соціальна допомога встановлюється в новому розмірі з дня набрання чинності законом про збільшення розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 3 вищезазначеного Закону надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А встановлюється в розмірі: на дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 6 років - 200 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; на дитину з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років - 200 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років. Надбавка на догляд за іншою дитиною з інвалідністю встановлюється в розмірі: на дитину з інвалідністю віком до 6 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; на дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, а також одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.
Статтею 4 цього Закону визначено період, на який призначається державна соціальна допомога. Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності. На дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку.
Судом при розгляді справи встановлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 03 лютого 2014 року і відповідних документів, поданих до управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, їй була призначена державна соціальна допомога, а саме надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 6 років (а.с. 9-10). ОСОБА_1 підтвердила своїм підписом, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначені або припинені виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено (а.с. зв.б. 9).
Рішеннями управління соціального захисту населення Сумської РДА від 05 лютого 2014 року, від 30 листопада 2015 року, від 23 листопада 2017 року, 01 листопада 2019 року, 10 листопада 2021 року та від 06 грудня 2021 року відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу та надбавку на догляд за дитиною-інвалідом (а.с. 14-19, а.с. 22 зв.б., а.с. 23).
03 грудня 2021 року відповідачкою подано до департаменту заяву з проханням зробити перерахунок по догляду за дитиною з інвалідністю у зв'язку з тим, що вона вийшла з відпустки по догляду за дитиною до 3-х років 01 вересня 2016 року. Догляд за дитиною до 6 років не продовжувала, приступила до виконання обов'язків (вийшла на роботу 01 вересня 2019 року) та зайво отримані кошти просила утримати з майбутніх виплат (а.с. 20).
Абзацом 1 пункту 3.14 Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого назаком Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров'я України від 30 квітня 2002 року №226/293/169 (який діяв на момент надання допомоги) передбачено, що у разі працевлаштування особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю (крім одиноких матерів, одиноких батьків дітей з інвалідністю та одного з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікунів, піклувальників дитини з інвалідністю підгрупи А), виплата надбавки на догляд припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося працевлаштування.
Також пунктом 3.15 Порядку визначено, що у разі виникнення обставин, які призводять до припинення надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це органи з питань соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.
27 січня 2022 року Департаментом видано розпорядження по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , щодо утримання надміру сплачених коштів державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю за період 01 жовтня 2016 року по 02 грудня 2021 року відповідно до п. 27 Постанови КМУ від 03 лютого 2021 року №79 (зі змінами) з подальших виплат у розмірі 20% до повного погашення переплати (а.с.25 зв.б.).
На зміну розрахунку від 08 грудня 2021 року надано розрахунок від 27 січня 2022 року переплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на ОСОБА_1 по о/р № НОМЕР_1 за період з 01 жовтня 2016 року по 02 грудня 2021 року, згідно з яким переплата за 2016 рік становить 853,40 грн; за 2017 рік - 3675,80 грн; за 2018 рік- 3945,80 грн; за 2019 рік - 5364,79 грн; за 2020 рік-7599,40 грн; за 2021 рік - 7541,82 грн. Всього сума переплати становить 28981,01 грн. (а.с. 26).
Рішенням №327 від 18 листопада 2024 року Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради «Про визнання попереднього акту департаменту недійним з прийняттям нового рішення по справі» визнано недійсними розпорядження Департаменту від 27 січня 2022 року з моменту його прийняття з подальшим прийняттям нового рішення Департаменту у цій справі про повернення коштів надбавки на догляд ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2016 року по 01 листопада2021 року. Уповноваженим суб'єктам Департаменту провести перерахунок раніше наданої соціальної гарантії із визначенням суми надміру виплачених коштів за період з 01 вересня 2016 року по 01 листопада 2021 року (а.с. 29 зв.б.,а.с. 30).
На заміну розрахунку від 27 січня 2022 року надано розрахунок від 18 листопада 2024 року переплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2016 року по 01 листопада 2021 року:
з 01 вересня 2016 року по 30 листопада 2016 року - (1405,00-1130,00)*3 = 825,00;
з 01 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року - (1550,40-1247,00) = 303,40;
з 01 січня 2017 року по 30 квітня 2017 року - (1550,40-1247,00)*4 = 1213,60;
з 01 травня 2017 року по 30 вересня 2017 року - (1631,40-1312,00)*5 = 1597,00:
з 01 жовтня 2017 року по 30 листопада 2017 року - (1729,40-1452,00)*2 = 554,80;
з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року - (1762,40-1452,00) = 310,40 ;
з 01 січня 2018 по 30 червня 2018 року - (1762,40 - 1452,00)*6 = 1862,40;
з 01 липня 2018 року по 30 листопада 2018 року - (1795,90-1452,00)*5 = 1719,50;
з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року - (1860,90-1497,00) = 363,90;
з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року - (1860,90-1497,00)*6 = 2183,40;
з 01 липня 2019 року по 31 липня 2019 року - (1944,30-1564,00) = 380,30;
з 01 серпня 2019 року по 31 серпня 2019 року - (1978,09-1564,00) = 414,09;
з 01 вересня 2019 року по 30 листопада 2019 року - (2153,80-1564,00)*3 = 1769,40 ;
з 01 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року - (2255,60-1638,00) = 617,60;
з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року - (2255,60-1638,00)*6=3705,60;
з 01 липня 2020 року по 30 листопада 2020 року - (2357,40-1712,00)*5=3227,00;
з 01 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року - (2435,80-1769,00) = 666,80;
з 01 січня 2021 року по 30 червня 2021 року - (2435,80-1769,00)*6 = 4000,80;
з 01 липня 2021 року по 31 жовтня 2021 року - (2552,80-1854,00)*4 = 2795,20;
з 01 листопада 2021 року по 01 листопада 2021 року - (2552,80-1854,00):30*1=23,29
Всього виплачено - 28533 грн 48 коп (а.с. 31).
Відповідно до пункту 6.3 Порядку суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправдивими Відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо) стягуються на підставі рішення місцевого органу з питань соціального захисту населення.
Департаментом частково утримано переплату допомоги в сумі 13478 грн. 42 коп., сума до стягнення склала 15055,06 грн (а.с. 31 зв.б.- а.с. 32).
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Відповідно до сталої судової практики, добросовісність є оціночним поняттям, яке передбачає собою сумлінну, чесну поведінку набувача, відсутність з його боку мети зловживати наданим правом, тоді як недобросовісність, навпаки, може проявлятися у зловживанні правом у власних інтересах та на шкоду інтересам іншій особі, несумлінне ставлення до власних обов'язків тощо, тобто така поведінка має бути умисна та переслідувати конкретну мету.
Згідно з абзацами 5-7 пункту 26 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю №79, якщо отримувачем приховано чи подано недостовірні дані або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та визначення їх розміру, що призвело до надмірних виплат коштів, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану отримувача; повідомляють отримувачу про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Згідно з висновком, до якого дійшла колегія суддів Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року, прийнятій за результатами розгляду справи №753/15556/15 (провадження № 14-445цс18), правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
30 вересня 2021 року, 13 квітня 2022 року, 17 квітня 2024 року на адресу відповідачки були направлені рекомендовані листи-повідомлення з пропозицією повернути переплачені кошти за спірний період на рахунок департаменту в добровольному порядку (а.с. 26 зв.б, а.с. 27-28).
До цього часу належна до повернення сума в розмірі 15055,06 грн. не спалчена.
Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може гуртуватися на припущеннях.
Таким чином, оскільки відповідачка у добровільному порядку надану тимчасову державну допомогу не сплатила, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути суму тимчасової державної допомоги в розмірі 15055 грн. 06 коп.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачену при подачі позову суму судового збору 2422 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 141, 212-215, 247, 280 ЦПК України, суд
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (40035, м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, код 26440890) державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в розмірі 15055 (п'ятнадцять тисяч п'ятдесят п'ять) гривень 06 копійки та 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І. Г. Вортоломей