Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
14 січня 2025 року справа № 520/392/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Григоров Д.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить :
- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 20.06.2024р. № 963290162341 про відмову у проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, яка видана Харківською обласною прокуратурою 01.05.2024р. за №21-76;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок призначеної мені пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки Харківської обласної прокуратури №21-76 від 01.05.2024р. про заробітну плату, без обмежень її граничного розміру виплати та в подальшому у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити перерахунки пенсії згідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно нових довідок про складові заробітної плати без додаткового (нового) рішення суду, оскільки таке обмеження постановою Ленінського районного суду м.Харкова від 08.08.2016р. та рішенням Харківського окружного адміністративного суду від.28.07.2022р. уже було визнано неправомірним та протиправним, та скасовано;
- згідно з новою довідкою Харківської обласної прокуратури від 01.05.2024р. №21-76 основний розмір моєї пенсії від середнього заробітку 98 000,00грн. має становити 98 000,00 х 90% = 88 200,00грн. Надбавка за почесне звання «Заслужений юрист України»: 20 930,00 х 25% = 523,25грн. Загальний розмір пенсії до виплати Пенсійним фондом: 88 200,00 + 523,25 = 88 723,25 гри. Такий розмір пенсії має нараховуватись і виплачуватись з 01.02.2022р.;
- у відповідності з ч.2 ст.46 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії не отримані з 01.04.2021р. з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, тобто Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, зобов'язано виплатити за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсацій і втрати частини доходів;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішення суду виконати негайно, звернувши увагу керівництва фонду, що попереднє рішення суду від 28.07.2022р. протизаконно не виконувалось до жовтня 2024р.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011р. №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Зі змісту позову встановлено, що при зверненні до суду позивач не згоден з рішенням відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 20.06.2024р. № 963290162341, та просить визнати його протиправними. Проте звернувся позивач до суду з зазначеним адміністративним позовом лише 07.01.2025р., тобто з порушенням шестимісячного строку, встановленого п.2 ст.122 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч вказаному, разом з позовною заявою позивачем не надано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та не надано будь-яких доказів поважності причин його пропуску.
Таким чином, враховуючи положення ч.1 ст.123 КАС України, наявні підстави для висновку про залишення позову без руху.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суд зауважує, що позивачем до Харківського окружного адміністративного суду подано позовну заяву, за прохальною частиною якої він, зокрема зазначає:
- згідно з новою довідкою Харківської обласної прокуратури від 01.05.2024р. №21-76 основний розмір моєї пенсії від середнього заробітку 98 000,00грн. має становити 98 000,00 х 90% = 88 200,00грн. Надбавка за почесне звання «Заслужений юрист України»: 20 930,00 х 25% = 523,25грн. Загальний розмір пенсії до виплати Пенсійним фондом: 88 200,00 + 523,25 = 88 723,25 гри. Такий розмір пенсії має нараховуватись і виплачуватись з 01.02.2022р.;
- у відповідності з ч.2 ст.46 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії не отримані з 01.04.2021р. з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, тобто Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, зобов'язано виплатити за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсацій і втрати частини доходів.
Таким чином, вищезазначені пункти позовних вимог не містять жодного прохання до суду щодо вирішення публічно-правового спору.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку про необхідність уточнення позивачем позовних вимог відповідно до фактичних обставин спору.
На підставі викладеного та керуючись статтями 122, 160, 161, 169, 241, 243, 256 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити недоліки позовної заяви, а саме:
- надати до суду уточнену позовну заяву, викладену у формі окремого документа, яка відповідає вимогам ст., ст. 160, 161 КАС України, в якій уточнити позовні вимоги, з урахуванням викладених позивачем в позовній заяві фактичних обставин спору;
- надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду та докази на підтвердження поважності причин пропуску такого строку;
Встановити позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали.
Невідкладно повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заява буде повернута заявнику з усіма доданими до неї документами, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Григоров