Рішення від 14.01.2025 по справі 420/12395/24

Справа № 420/12395/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місце знаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр.-т. Соборний, 158-б) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 22 квітня 2024 року (надіслана поштою 17.04.2024) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місце знаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр.-т. Соборний, 158-б), в якій з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. № 17666/24 від 02.05.2024), позивач просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Запорізькій області від 16.01.2024 року №154450007396 про відмову у призначенні пенсії за віком;

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком зарахувавши до страхового стажу період роботи секретарем-машиністкою адвоката з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року.

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Запорізькій області призначити та виплатити позивачу пенсію за віком з 10.01.2024 року.

Ухвалою суду від 21 травня 2024 року після усунення виявлених недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що по досягненню 60-річного віку, позивач 15.09.2023 року звернулась до територіального підрозділу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком.

10.01.2024 року позивач звернулась із заявою до пенсійного органу повторно, проте відповідно до рішення від 16.01.2024 року ГУ ПФУ в Запорізькій області їй знову було відмовлено у призначенні пенсії, з підстав того, що відсутня реєстрація договору в службі зайнятості.

На думку позивача, вказане твердження пенсійного органу є хибним, адже в період з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року реєстрація договорів в службі зайнятості не проводилась, адже не передбачалась діючим законодавством.

Так, відповідно до трудового договору від 03.05.1995 року позивач в період з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року працювала секретарем-машиністкою у адвоката ОСОБА_2 .

Сплата страхових внесків адвокатом Шаркевичем В.Т. за своїх працівників підтверджується квитанціями банківської установи та відомостями на виплату заробітної плати, що надані до суду.

Через канцелярію суду 05.06.2024 року від Головного управління ПФУ в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого представник проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити позивачу у їх задоволенні з огляду на таке.

Позивач 10.01.2024 р. звернулась із заявою про призначення пенсії за віком згідно з ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

Розглянувши заяву та надані документи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 16.01.2024 № 154450007396. Згідно з наданих позивачем документів, було встановлено, вік позивача 60 років, страховий стаж 27 років 11 місяців 9 днів.

В даному рішенні було зазначено, що згідно з статті 26 Закону № 1058 у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

За результатами розгляду документів, до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 03.05.1995р. по 31.12.1997р. згідно трудового договору від 03.05.1995р., оскільки відсутня реєстрація договору в службі зайнятості, також не містить інформацію щодо сплати внесків до Пенсійного фонду України ФОП ОСОБА_2 за зазначений період, саме за заявника - ОСОБА_1 .

Страховий стаж позивача зараховано частково за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Через канцелярію суду на виконання вимог ухвали 06.06.2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли матеріали пенсійної справи позивача.

Також, через канцелярію суду 10.06.2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого представник проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що під час опрацювання наданих позивачем документів, до страхового стажу не були зараховані періоди трудової діяльності з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року, оскільки в трудовій книжці позивача відсутній відповідний запис про роботу та не надано документів, які це підтверджують.

Відповіді на відзиви до суду не надходили.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що по досягненню 60-річного віку, позивач,15.09.2023 року звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка № 3756 про призначення пенсії за віком.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням № 154450007396 від 22.09.2023 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з тим, що страховий стаж особи становить 27 років 11 місяців, що є недостатнім для призначення пенсії. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 26.06.2026 року.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач повторно звернулась до територіального пенсійного органу із заявою встановленого зразка №131 від 10.01.2024 року.

Відповідно до розписки-повідомлення, позивач до пенсійного органу надала:

- довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- заяву про призначення пенсії;

- паспорт;

- диплом про навчання;

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим ПКМУ від 12.08.93 №637

- заяву про спосіб виплати пенсії;

- інший документ;

- пам'ятка пенсіонера;

- свідоцтво про народження дитини;

- трудову книжку НОМЕР_3 .

Проте, за результатами розгляду вказаної заяви та поданих документів Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області 16.01.2024 року було прийнято рішення № 154450007396 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Як вбачається із вказаного рішення:

Вік заявниці 60 років 06 місяців 15 днів.

Необхідний страховий стаж передбачений ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 30 років.

Страховий стаж особи 27 років 11 місяців 9 днів.

Результати розгляду поданих документів: до страхового стажу не враховано період роботи 03.05.1995 року по 31.12.1997 року згідно трудового договору від 03.05.1995 року, оскільки відсутня реєстрація договору в службі зайнятості, лист №1500-0605-8/4487 від 09.01.2024 року. Про сплату страхових внесків не містить підстав видачі, не містить інформації щодо сплати внесків до ПФУ ФОП ОСОБА_2 за зазначений період, саме на заявника - ОСОБА_1 .

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Крім того, судом досліджено трудову книжку НОМЕР_3 видану на ім'я позивача; трудовий договір від 03.05.1995 року укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; лист Головного управління ПФУ в Одеській області № 1500-0605-8/4487 від 09.01.2024 року, яким повідомлено, що страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування ФОП ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України за найманих працівників за період з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року - сплачені; належним чином засвідчені матеріали пенсійної справи позивача та надані до позовної заяви докази на підтвердження сплати страхових внесків.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (надалі - Закон № 1058-IV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено умови призначення пенсій за віком.

Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пп. 1.8., 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок № 22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Суд встановив, що по досягненню 60 років, позивач, 15.09.2023 року звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка № 3756 про призначення пенсії за віком вперше. Рішенням № 154450007396 від 22.09.2023 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з тим, що страховий стаж особи становить 27 років 11 місяців, що є недостатнім для призначення пенсії. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 26.06.2026 року.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач повторно звернулась до територіального пенсійного органу із заявою встановленого зразка №131 від 10.01.2024 року.

Проте, за результатами розгляду вказаної заяви та поданих документів Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області 16.01.2024 року було прийнято рішення № 154450007396 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Як вбачається із оскаржуваного рішення, підставами для відмови у призначенні пенсії за віком є: вік заявниці 60 років 06 місяців 15 днів. Необхідний страховий стаж передбачений ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 30 років. Страховий стаж особи 27 років 11 місяців 9 днів. Результати розгляду поданих документів: до страхового стажу не враховано період роботи 03.05.1995 року по 31.12.1997 року згідно трудового договору від 03.05.1995 року, оскільки відсутня реєстрація договору в службі зайнятості, лист №1500-0605-8/4487 від 09.01.2024 року. Про сплату страхових внесків не містить підстав видачі, не містить інформації щодо сплати внесків до ПФУ ФОП ОСОБА_2 за зазначений період, саме на заявника - ОСОБА_1 .

Дослідивши надані до суду докази та зміст наданих документів, суд доходить висновку, що пенсійним органом помилково не враховано спірний період до страхового стажу позивача, з огляду на таке.

Так, відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 вказаної статті Закону, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так, як вже було встановлено судом, підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу в оскаржуваному рішенні зазначено: «не враховано період роботи 03.05.1995 року по 31.12.1997 року згідно трудового договору від 03.05.1995 року, оскільки відсутня реєстрація договору в службі зайнятості, лист №1500-0605-8/4487 від 09.01.2024 року. Про сплату страхових внесків не містить підстав видачі, не містить інформації щодо сплати внесків до ПФУ ФОП ОСОБА_2 за зазначений період, саме на заявника - ОСОБА_1 ».

Аналізуючи вказані підстави для відмови з урахуванням наведених вище норм законодавства, суд зазначає, що Головне управління дійшло помилкових висновків щодо не врахуванням оскаржуваного періоду до страхового стажу позивача у зв'язку з відсутністю реєстрації трудового договору та відсутністю інформації про сплату роботодавцем за позивача страхових внесків, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Тобто, саме на страхувальника, який є роботодавцем, покладається обов'язок зі сплати відповідних внесків за найману особу відповідно до цього закону.

Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до п. 4 розділу 1 Положення, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

У свою чергу, судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачем при зверненні до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії було надано копію листа-відповіді № 1500-0605-8/4487 від 09.01.2024 року, яким повідомлено, що страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування ФОП ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України за найманих працівників за період з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року - сплачені.

Таким чином, зазначені доводи Головного управління в оскаржуваному рішення є необґрунтованими, адже наданому для розгляду листу не надано належної оцінки.

Стосовно відсутності реєстрації трудового договору в центрі зайнятості, суд погоджується з доводами позивача, що це не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії, адже як вже було зазначено вище, відповідно до п. 3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються, зокрема, письмові трудові договори, який у свою чергу був наданий до пенсійного органу. Суд також зазначає, що у вказаній нормі Закону відсутні посилання на необхідність реєстрації трудового договору в центрі зайнятості. А тому, на думку суду такі твердження Головного управління є безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить, що позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Запорізькій області від 16.01.2024 року №154450007396 про відмову у призначенні пенсії за віком, є правомірними та належать задоволенню.

Щодо решт позовних вимог суд зазначає, що враховуючи, що суд дійшов висновку про безпідставне неврахування відповідачем періодів роботи позивача з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року, суд вважає, що є правомірними й позовні вимоги про зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком зарахувавши до страхового стажу період роботи секретарем-машиністкою адвоката з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року.

Між тим, з урахуванням того, що питання призначення пенсії вирішується територіальним управлінням Пенсійного фонду України на обліку в якому перебуває позивач, за вказаними позовними вимогами має відповідати - Головне управління ПФУ в Одеській області, та у задоволенні цих позовних вимог, пред'явлених до Головного управління ПФУ в Запорізькій області, слід відмовити.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання призначити та виплатити позивачу пенсію за віком з 10.01.2024 року, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», внесені зміні до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від25 листопада 2005 року № 22-1, зокрема, п.4.2 Порядку передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу та п.4.10. передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, враховуючи, що встановлені та з'ясовані судом обставини свідчать про протиправне відхилення відповідачем наданих позивачем документів на підтвердження свого страхового стажу та судом не встановлено необхідності у наданні позивачем додаткових доказів для підтвердження свого страхового стажу, суд доходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати позивачу з моменту звернення, а саме з 10.01.2024 року є правомірними та належать задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Однак, яке вже було зазначено, з урахуванням того, що питання призначення пенсії вирішується територіальним управлінням Пенсійного фонду України на обліку, в якому перебуває позивач, за вказаними позовними вимогами має відповідати - Головне управління ПФУ в Одеській області, та у задоволенні цих позовних вимог, пред'явлених до Головного управління ПФУ в Запорізькій області слід відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи що позов задоволено частково, на користь позивача належить стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн., сплачений за основну позовну вимогу, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місце знаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр.-т. Соборний, 158-б) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 16.01.2024 року №154450007396 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії від 10.01.2024 року та зарахувати до страхового стажу спірний період роботи з 03.05.1995 року по 31.12.1997 року секретарем-машиністкою адвоката.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) призначити та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком з урахуванням висновків суду з 10.01.2024 року.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, місце знаходження: 69005, м. Запоріжжя, пр.-т. Соборний, 158-Б) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко