Рішення від 14.01.2025 по справі 360/814/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

14 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/814/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн за період його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01.10.2022 по 20.01.2023;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн за період його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01.10.2022 по 20.01.2023, а саме за 31 день жовтня 2022 року, 30 днів листопада 2022 року, 31 день грудня 2022 року та 20 днів січня 2023 року, з врахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є військовослужбовцем Державної прикордонної служби та проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).

У період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року у відповідності до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 серпня 2022 року № 165 (гриф) позивач перебував в оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області.

У період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф на території Чернігівської області.

Всупереч вимог чинного законодавства позивачу за вказані періоди не було виплачено додаткової винагороди у розмірі 100 тисяч гривень за період участі у бойових діях, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф на території Чернігівської області. За окреслений період відповідачем нараховувалася та виплачувалась позивачу винагорода у розмірі 30000 грн, а не 100000 грн.

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19 липня 2023 року невиплата вказаної допомоги сталася через те, що нібито від ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) не надходило документів, що підтверджують участь позивача у бойових діях, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф.

Крім того зазначено, що за період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року позивач взагалі не має права на вказану виплату, оскільки у відповідності до наказу Головнокомандувача ЗСУ від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не входила в період з 01 січня 2023 року до 31 січня 2023 року до районів ведення воєнних (бойових) дій.

Позивач вважає, що невиплата оскаржуваної додаткової винагороди порушує право позивача на мирне володіння своїм майном та право на заробітну плату, адже в контексті чинного законодавства та практики Верховного Суду додаткова винагорода військовослужбовця є тотожною заробітній платі.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 21.08.2023 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вказавши таке.

Позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) від 16.05.2023 № 243-ОС «Про особовий склад» призначений на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - гранатометником першого відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) першої прикордонної комендатури швидкого реагування.

На підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022 № 165 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 військової частини НОМЕР_1 , зокрема позивач, вибули до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) на ділянку українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ).

Представнику позивача надана розгорнута відповідь за № 25/5261-23-вих від 19.07.2023 стосовно нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ № 168 від 28.02.2022.

На виконання пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168».

Кабінет Міністрів України як суб'єкт, якому надано повноваження прийняття нормативно-правових актів, безпосередньо зазначив про те, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої цією постановою, мали визначатися керівниками відповідних міністерств та державних органів з 24.02.2022. Саме тому, наказ № 628-АГ, який видано на виконання вимог Постанови № 168, підлягав обов'язковому виконанню всіма підрозділами Державної прикордонної служби України та розповсюджував свою дію на всіх її військовослужбовців з 01.12.2022 до моменту втрати чинності на підставі наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.02.2023 № 88-АГ «Про визнання таким, що втратив чинність наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України».

На теперішній час не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ані пункт 2-1 постанови від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ані пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», ані наказ № 628-АГ, який вже був виданий станом на момент спірних правовідносин з позивачем, що свідчить про те, що вони законні та мають визначену нормативно-правову силу, зокрема, вказаний наказ підлягав обов'язковому врахуванню суб'єктами владних повноважень Державної прикордонної служби України, у тому числі і відповідачем під час прийняття рішення щодо нездійснення виплати позивачу додаткової грошової винагороди до 100000 грн.

Пунктом 1 наказу № 392-АГ визначено, що військовослужбовцям, крім випадків передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення зі списків особового складу органу ДПСУ на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Пунктом 1 наказу № 628-АГ визначено, що військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Таким чином, з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби, позивач у період з жовтня по грудень 2022 року, січень 2023 року отримував в повному обсязі додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень в незалежності від виконання ним бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником. Наявність факту безумовного отримання позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000 гривень не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000 гривень.

Абзацом 2 пункту 1 наказу № 392-АГ встановлено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 наказу № 392-АГ визначено, що заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем: 1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України; 2) бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; 3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; 4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; 5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; 6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; 7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави; 8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Пунктом 4 наказу № 392-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово- бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

02.02.2023 начальник відділу прикордонної служби № 2 відпрацював рапорт на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди за період з 26.09.2022 по 30.09.2022. Відповідно до вимог абзацу 2 пункту 11 наказу № 392-АГ інформація про військовослужбовців має надходити від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону по формі визначеній у додатку 2 до цього наказу. Рапорт за вересень 2022 року складено лише 01 лютого 2023 року, тобто, з порушенням строку визначеного пунктом 11 наказу № 392-АГ.

На адресу відповідача надходили донесення від НОМЕР_3 прикордонного загону від 08.11.2022 № Т/22-4313-22-Вих та від 04.12.2022 № Т/22-4933-22-Вих (період жовтень - листопад 2022 року), в яких зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу № 392-АГ відсутня.

Таким чином зважаючи на те, що за жовтень - листопад 2022 року підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень, не вбачається.

Довідка від 20.01.2023 № 4372 не відповідає вимогам наказу 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 наказу 628-АГ), тому не може бути взята до уваги, як додаткове підтвердження, при прийнятті рішення про виплату збільшеної додаткової винагороди.

За період грудень 2022 року та січень 2023 року (до 20.01.2023) на адресу відповідача донесення із додатком за формою, наведеною у пункті 8 наказу № 628-АГ, від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону не надходили.

Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 19.12.2022 № 229 (гриф) та бойового наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 17.01.2023 № 263 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), зокрема позивач, вибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) 20.01.2023.

Відповідно до наказу Головнокомандувача ЗСУ «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 02.02.2023 № 26 (зі змінами від 14.02.2023 № 35) Чернігівська область з січня 2023 року виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Враховуючи, що за грудень 2022 року та січень 2023 року підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень, не вбачається.

В рапортах № 1474 від 01.11.2022 та № 1883 від 01.12.2022 начальника відділу прикордонної служби № 2 вказані бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зміст даних бойових розпоряджень відповідачу не відомий, оскільки військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 знаходились в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону на ділянці відповідальності останнього.

Відповідач не отримав підтвердження інформації про участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії, тому відповідач вважає, що в його діях відсутня протиправна бездіяльність.

Також відповідачем вказано про пропуск позивачем строку звернення до суду з позовом.

21 серпня 2023 року представником позивача надіслано до суду відповідь на відзив, у якій висловлено незгоду з доводами про пропуск строку звернення до суду, а також наведено позицію, яка співпадає з доводами, викладеними у позовній заяві.

14 вересня 2023 року на виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 від ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) надійшла інформація (лист від 11.09.2023 № 14/2428) про те, що ОСОБА_1 у період з 10.10.2022 по 20.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_5 , у складі ІНФОРМАЦІЯ_5 не перебував, приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ). При цьому вказано, що надати документи, які підтверджують відрядження позивача до військової частини НОМЕР_2 немає можливості, оскільки вони знаходяться за місцем його служби - у військовій частині НОМЕР_1 , яка є їх володільцем.

Списки, передбачені додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», в тому числі стосовно позивача на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) не направлялись, оскільки відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» (володільцем даного листа є Адміністрація Державної прикордонної служби України) визначено, що збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань військовослужбовцям ДПСУ з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у тому числі перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілом.

Рапорти про виплату доплати до додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно з розрахунку на місяць, військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 за жовтень та грудень 2022 року до військової частини НОМЕР_1 не направлялися з огляду на положення розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 № 21-1215-2022.

Підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_5 від 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) у період з 10.10.2022 по 20.01.2023 не надходили.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі № 360/814/23, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024, у задоволенні позову адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 07.11.2024 у справі № 360/814/23 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Скасовано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року, а справу № 360/814/23 направлено на новий судовий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Направляючи справу на новий розгляд, Верховний Суд зазначив, серед іншого, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги рапорти начальника відділу прикордонної служби № 2 від 01.11.2022 та від 01.12.2022 на тій підставі, що вони не містять підтверджуючої інформації. Також суди попередніх інстанцій не взяли до уваги інформацію, викладену у довідці військової частини НОМЕР_2 від 20.01.2023 № 4372, видану лише на підставі бойового наказу Держприкордонслужби України від 16.09.2022 № 165 гриф, не здійснили комплексної оцінки наявних у справі доказів.

Також вказано, що роблячи висновок про недостатність наявних документів для підтвердження фактів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів у спірний період, суди попередніх інстанцій не врахували, що відповідно до пункту 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах (бойових наказів, журналів бойових дій та рапортів командирів), а відповідно до пункту 3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Окрім того, попри той факт, що період з 01.12.2022 по 20.01.2023 стосується предмету спору, суди першої й апеляційної інстанцій не з'ясували обставини складання (нескладання) подібних рапортів про виплату збільшеної додаткової винагороди стосовно позивача за час його перебування у відрядженні в НОМЕР_3 прикордонному загоні протягом грудня 2022 року - січня 2023 року.

Таким чином Верховний Суд дійшов висновку про передчасність висновків як суду першої, так і суду апеляційної інстанцій по суті спору у цій справі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято до свого провадження справу № 360/814/23 та витребувано у відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_2 додаткові докази у справі з урахуванням вищенаведених висновків Верховного Суду.

06.12.2024 від військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення, в яких вказано, що з метою з'ясування обставин у справі відповідачем були зроблені запити до ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 , в яких поставили питання щодо зазначених відомостей у рапортах начальника відділу прикордонної служби підполковника ОСОБА_2 № 1474 від 01.11.2022 та № 1883 від 01.12.2022, бойових розпорядженнях від 22.09.2022 № 1322дск, № 601дск від 30.09.2022, № 668дск від 21.10.2022, № 690дск від 26.10.2022, № 699дск від 28.10.2023.

Відповіддю від 29.11.2024 № 08/ ІНФОРМАЦІЯ_4 не підтвердив виконання позивачем бойових завдань на підставі вказаних бойових розпоряджень. Відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_2 не надійшла.

Відповідач зауважив, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування наказів № 392-АГ та № 628-АГ у контексті визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168 та зазначив, що у спірний період виключно зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби (незважаючи на те, що вони не пройшли державну реєстрацію в Мін'юсті у встановленому порядку) визначали механізм реалізації Постанови № 168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби під час дії воєнного стану, адже наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/39252) набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовувався з 01 лютого 2023 року, тобто не підлягав ретроспективному застосуванню до спірних правовідносин.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосування положення наказів № 392-АГ та № 628-АГ. На думку відповідача, підстав для відступлення від цього правового висновку немає.

Відповідно дії органів охорони державного кордону щодо застосування вказаних наказів є правильними.

До спірних правовідносини застосовуються положення пункту 8 наказу № 628-АГ.

Відповідач у даній справі не має розглядати рапорти та інформацію викладену у останніх, відповідач має перевірити, що інформація, яка надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_2 мала відповідати вимогам додатку 2 до пункту 8 наказу № 628-АГ.

Відповідач вказав, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

За період грудень 2022 року та січень 2023 року (до 20.01.2023) на адресу відповідача донесення із додатком за формою наведеною у пункті 8 наказу № 628-АГ від начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили.

З урахуванням положень пункту 8 наказу № 628-АГ стає зрозумілим, що у військової частини немає підстав для нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168 лише на підставі довідки, виданої іншою частиною, оскільки пунктом 8 наказу № 628-АГ встановлений алгоритм дій органів охорони державного кордону (військових частини) щодо порядку підтвердження безпосередньої участі.

Алгоритм дій органів Держприкордонслужби полягає в:

- установленні факту безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій та періоду їх участі у здійсненні зазначених заходів (бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій; рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно-підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах), для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі);

- поданні начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу документів, що підтверджують факт та період безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій;

- виданні органом Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить службу відповідного наказу та виплата спірної винагороди.

Також вказано, що військова частина НОМЕР_1 не розглядає рапорти начальника підрозділу та не приймає рішення щодо нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168. Для здійснення виплати на адресу військової частини має надійти довідка, визначена додатком 2 до наказу № 392-АГ та наказу № 628-АГ. Тільки в такому випадку можлива виплата.

ІНФОРМАЦІЯ_2 , направляючи рапорти, спочатку перевірив викладену інформацію, оскільки начальник НОМЕР_3 прикордонного загону - керівник ділянки відповідальності повно та всебічно володіє обстановкою на ділянці відповідальності свого загону та повідомив відповідачу, що підстав для виплати додаткової винагороди немає.

По поверненню з оперативного підпорядкування журнал службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК був зданий на зберігання. Саме тому, обов'язок належним чином повідомити (у разі прийняття безпосередньої участі у бойових діях або заходах) покладений на ІНФОРМАЦІЯ_6 (орган, до якого відряджені військовослужбовці).

Відповідач не володіє іншою інформацію, окрім інформації, викладеної в листі начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 та доданих рапортах до відома.

Керівник ділянки відповідальності, який володіє повно та всебічно даними та обстановкою в межах ділянки відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 (Чернігівська область) не підтверджує, що на вказаній ділянці (Городнянська ОТГ), позивач приймав безпосередню участь у відповідних заходах.

Щодо довідки від 20.01.2022 (у поясненнях відповідачем допущено технічну помилку, дата довідки 20.01.2023) № 4372 відповідач додатково зазначив таке.

Довідка від 20.01.2023 № 4372 не відповідає вимогам наказу № 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 наказу № 628-АГ), тому не може бути взята до уваги як додаткове підтвердження при прийнятті рішення про виплату збільшеної додаткової винагороди.

В свою чергу, в наданій довідці міститься лише посилання на наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф, відповідно до якого військовослужбовці 2 відділу прикордонної служби вибули/прибули до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний наказ є організаційно-розпорядчим документом і стосується порядку вибуття/прибуття військовослужбовців у визначене цим наказом місце. Наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф прийнятий на підставі наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 15 вересня 2022 року № 6650 з метою забезпечення заходів заміни (ротації) підрозділів в районах активних бойових дій в межах угрупувань військ (сил), в якому зазначено про необхідність організувати та забезпечити передачу (приймання) в оперативне підпорядкування з 27.09.2022 по 30.09.2022 командувачу оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » 2 та 3 відділів прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (виконують завдання на ділянках 94 та НОМЕР_5 прикордонного загонів Західного регіонального управління) з підпорядкуванням коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону, для дій на ділянці відповідальності НОМЕР_3 прикордонного загону (в межах Чернігівської області).

Наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф не стосується лише підрозділів НОМЕР_4 прикордонного загону.

В той же час, наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень), журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки, списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань, бойових донесень, рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.

З урахуванням викладеного, довідка від 20 січня 2023 року № 4372 не є належним та допустимим доказом підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах.

Відповідач звертає увагу, що віднесення Чернігівської області до району ведення бойових дій за період жовтень-грудень 2022 року не надає права на отримання додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн щомісячно, оскільки доказів, що в районі бойових дій (Городнянська ОТГ Чернігівського району) впродовж певного часу велись бойові дії, не надано. Всі вогневі ураження або бойові дії мають фіксуватися в розділі ІІ Журналу службово-бойових дій.

Відповідно до наказу Головнокомандувача ЗСУ «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 02 лютого 2023 року № 26 (зі змінами від 14 лютого 2023 року № 35) Чернігівська область з січня 2023 року виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Таким чином, позивач у період з січня 2023 року проходив службу поза межами районів ведення бойових дій, що свідчить про недотримання обов'язкової умови, передбаченої постановою № 168 - перебування в районах ведення бойових дій.

На думку військової частини НОМЕР_1 , лише Головнокомандувач ЗСУ наділений правом визначати райони ведення бойових дій.

Відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 363 до облікових даних Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК вносяться бойові розпорядження, з 26 вересня 2022 року, зокрема внесені бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 (розділ 1 Журналу службово-бойових дій) за період з вересня 2022 року по січень 2023 року.

До розділу 2 Журналу службово-бойових дій за період з вересня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні дані обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городнянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Сам по собі облік бойових розпоряджень в розділі 1 Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК не створює обов'язку для відповідача по нарахуванню збільшеної додаткової винагороди, оскільки первісною умовою ведення Журналу службово-бойових дій є саме фіксація бойових дій або вогневого ураження.

Таким чином, не достатньо лише факту обліку в Журналі службово-бойових дій бойових розпоряджень, необхідний взаємозв'язок між виконаними бойовими завданнями позивачем на підставі бойових розпоряджень, з подальшим фіксуванням в розділі ІІ Журналу службово-бойових дій та як наслідок подання рапорту командиром підрозділу. Тільки в такому взаємозв'язку позивач набуде права на отримання збільшеної додаткової винагороди, передбаченою постановою № 168 та наказами № 392-АГ, № 628-АГ.

Як було зазначено вище, нарахуванню та виплаті спірної допомоги передує отримання інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених наказами № 392-АГ та № 628-АГ, яка подається начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у наказах № 392-АГ та № 628-АГ.

Відповідач не отримав підтвердження інформації про участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому в його діях відсутня протиправна бездіяльність.

Військовій частині НОМЕР_1 не відомо, які завдання/накази виконували військовослужбовці 2 відділу прикордонної служби, зокрема позивач, оскільки останні знаходились в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону.

Військова частина НОМЕР_1 лише виконувала обов'язок щодо нарахування та виплати грошового забезпечення відрядженим військовослужбовцям. Жодні нарахування/виплати (протягом періоду з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року) додаткової винагороди у збільшеному розмірі іншим прикордонникам, які в той самий період, що й позивач, були у складі військової частини НОМЕР_2 й несли військову службу на тій самій території (ділянці), що й позивач військовою частиною НОМЕР_1 не здійснювались. Виплати проводились лише військовослужбовцям на виконання рішень суду.

Бойові розпорядження за період жовтень-грудень 2022 року, січень 2023 року стосовно військовослужбовців відділу прикордонної служби № 2 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 не видавались.

На підставі вказаного відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Також на виконання ухвали суду від 25.11.2024, від військової частини НОМЕР_2 11.12.2024 надійшли додаткові пояснення, в яких вказано, що позивач відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф у складі 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) направлений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (скасоване) та від 25 жовтня 2022 року № 1697/гриф позивач у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з бойовим наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 грудня 2022 року № 229/гриф та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17 січня 2023 року № 263/гриф позивач у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) завершив виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (втратило чинність), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (втратило чинність), від 25 жовтня 2022 року № 1697/гриф та від 17 січня 2023 року № 263/гриф не можуть бути надані суду, оскільки мають обмежений гриф доступу.

Бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф (витяг щодо позивача) не може бути наданий суду, оскільки його володільцем є Адміністрація Державної прикордонної служби України.

Бойові накази (розпорядження) ІНФОРМАЦІЯ_2 видавалися стосовно 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (в цілому, без зазначення прізвищ військовослужбовців) та стосувалися прийняття під охорону та оборону певної ділянки державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_5 .

На підставі таких бойових наказів (розпоряджень) у 2 відділі прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) видавались власні бойові розпорядження (за підпорядкованістю). Такі бойові розпорядження до військової частини НОМЕР_2 не надавалися.

З документів, наданих керівництвом 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 до військової частини НОМЕР_2 , умови (обставини), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ та від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн, щодо позивача відсутні.

Інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу № 628), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000,00 грн, на адресу військової частини НОМЕР_2 з 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно позивача не надходили.

Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01.10.2022 по 20.01.2023 на адресу військової частини НОМЕР_2 з 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно позивача не надходили.

Журнал бойових дій, книга оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу (документи, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем) обліковувалися та велися безпосередньо у 2 відділі прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) не надавалися. Такі документи знаходяться у володінні та власності військової частини НОМЕР_1 .

Оскільки вищезазначені документи знаходяться у власності військової частини НОМЕР_1 та до військової частини НОМЕР_2 не надавалися, надати інформацію про те, які завдання (накази, розпорядження) виконував позивач, дні його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки та оборони, перебуваючи в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) протягом спірного періоду (вересень 2022 року - січень 2023 року) із зазначенням місця перебування позивача у військової частини НОМЕР_2 немає можливості.

Також військовою частиною НОМЕР_2 вказано, що оскільки позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_2 у період з 28.09.2022 по 20.01.2023, начальником військової частини НОМЕР_2 видано довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії від 20.01.2023 № 4372.

Разом з тим, оскільки підтверджуючі документи до військової частини НОМЕР_2 не були надані, в довідці така інформація відсутня. Тобто, така довідка інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань.

Довідка від 20.01.2023 № 4372 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168.

Зі змісту наведеної довідки вбачається, що вона була видана на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф, за яким позивача направлено у службове відрядження (в оперативне підпорядкування) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ).

Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень), журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки, списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань, бойових донесень, рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.

Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.

Рапорти від прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 (військової частини НОМЕР_7 ) стосовно військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виплати 30000,00 грн за період жовтень-грудень 2022 року (за жовтень 2022 року від 01 листопада 2022 року № 1478, за листопад 2022 року від 01 грудня 2022 року № 1885, за грудень 2022 року від 22 грудня 2022 року № 2196) направлені до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) супровідним листом від 02 листопада 2022 року № 22/4227-22-Вих (за жовтень), супровідним листом від 04 грудень 2022 року № 22/4933-22-Вих (за листопад), супровідним листом від 26 грудня 2022 року № 22/5480-22-Вих (за грудень).

Рапорти від прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 (військової частини НОМЕР_7 ) стосовно військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виплати 30000,00 грн за вересень 2022 року та січень 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили.

Рапорти про виплату доплати до додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн пропорційно з розрахунку на місяць військовослужбовцям 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 за жовтень 2022 року та грудень 2022 року до військової частини НОМЕР_1 не направлялися, оскільки відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 тисяч гривень (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України (у т.ч. військові містечка, пункти постійної дислокації (пункти управління) органів (підрозділів), місця базування (стоянки) корабельно-катерного складу, стоянки літаків (вертольотів), місця тривалого несення служби, пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України, інші місця й об'єкти, де особовий склад Державної прикордонної служби України виконує, визначені законодавством України завдання), а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах (контрольно-пропускних пунктах, спостережних пунктах, тощо), збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.

Підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) у період з 28.09.2022 по 20.01.2023 не надходили.

Рапорти від прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 стосовно військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виплати 70000,00 грн за вересень 2022 року та січень 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили.

Відповідно до вимог наказу № 392-АГ Адміністрації Державної прикордонної служби України супровідним листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22вих «Про надання інформації» до відповідача направлено копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 70000,00 грн за листопад 2022 року. В цьому листі зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 наказу № 392-АГ у ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутня. Така інформація направлена для вжиття заходів в межах компетенції.

З документів, наданих керівництвом 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 до військової частини НОМЕР_2 , умови (обставини), які визначені у наказах № 392-АГ та № 628-АГ для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 гривень щодо позивача відсутні.

Інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 наказу № 392-АГ (підпунктами 1-7 пункту 2 наказу № 628-АГ), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000,00 грн, на адресу військової частини НОМЕР_2 з 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили.

Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01.10.2022 по 20.01.2023 на адресу військової частини НОМЕР_2 з 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно позивача не надходили.

Інших заяв по суті справи сторонами до суду не надавалось.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.05.2023 № 243-ОС сержанта ОСОБА_1 (П-048094) призначено на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - гранатометником першого відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) першої прикордонної комендатури швидкого реагування, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії - гранатометника першого відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби № 2, згідно з підпунктом 5 пункту 93 Положення (на рівнозначну посаду - у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів).

З матеріалів справи та з наданих сторонами пояснень у заявах по суті справи вбачається, що наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 (гриф), позивача було направлено в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) на ділянку українсько - білоруського кордону в межах Чернігівської області, де позивач перебував з 01.10.2022 по 20.01.2023.

Оскільки вказана обставина визнається сторонами, а у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини або добровільності її визнання сторонами, то відповідно до частини першої статті 78 КАС України вказана обставина не підлягає доказуванню.

Згідно з рапортом, зареєстрованим 01.11.2022 за вх. № 1477, начальник ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_3 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01.10.2022 до 31.10.2022, зокрема, сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком 18) за 31 день, який листом від 01.11.2022 № 1478 адресований начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.11.2022 № 3632-ОС «Про виплату додаткової винагороди» та додатку до нього наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.10.2022 до 31.10.2022 включно, зокрема, військовослужбовцю, молодшому сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком НОМЕР_9 ) за 31 день у сумі 30000,00 грн.

Згідно з рапортом, зареєстрованим 01.11.2022 за вх. № 1474, начальник відділу прикордонної служби № 2 Вальчук В., відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за період з 01.10.2022 до 31.10.2022, зокрема, ОСОБА_1 (номер за порядком 17) за 31 день, який листом від 01.11.2022 № 1475 адресований начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 . Підстава: бойове розпорядження Коменданта ПКШР 24 наказ № 601-(гриф) від 30.09.2022, наказ № 668-ДСК від 21.10.2022, наказ № 690-ДСК від 26.10.2022, наказ № 699-ДСК від 28.10.2022, журнал бойових дій № 53 ДСК ст. 7-14, 52-62.

Листом від 08.11.2022 № 22/4313-22-Вих начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 направив на адресу відповідача, зокрема, рапорт від 01.11.2022 № 1474 на 69 арк.

Згідно з рапортом, зареєстрованим 01.12.2022 за вх. № 1884, начальник ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_3 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01.11.2022 до 30.11.2022. Зокрема, за порядковим номером 18 зазначено ОСОБА_1 , який гідний винагороди за 30 днів за період з 01.11.2022 до 30.11.2022.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.12.2022 № 4112-ОС «Про виплату додаткової винагороди» та додатку до нього наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 включно, зокрема, військовослужбовцю молодшому сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком НОМЕР_10 ) за 30 днів у сумі 30000,00 грн.

Відповідно до витягу з рапорту, зареєстрованого 01.12.2022 за вх. № 1883, начальник ІНФОРМАЦІЯ_11 В., відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 , про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за період з 01.11.2022 по 30.11.2022, зокрема, сержанту ОСОБА_1 за 30 днів, який листом від 01.12.2022 № 1885 адресований начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 . Підстава: бойове розпорядження Коменданта ПКШР 24 наказ № 601- ДСК від 30.09.2022, наказ № 668- ДСК від 21.10.2022, наказ № 690- ДСК від 26.10.2022, наказ № 699- ДСК від 28.10.2022, журнал бойових дій № 53 ДСК ст. 13-20, 62-67.

Листом № 22/4933-22-Вих від 04.12.2022 начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 направив на адресу відповідача, зокрема, рапорт від 01.11.2022 № 1885 на 69 арк.

Згідно з витягом з рапорту, зареєстрованим 22.12.2022 за вх. № 2195, начальник відділу прикордонної служби № 2 ОСОБА_3 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01.12.2022 по 31.12.2022. За порядковим номером 18 зазначено ОСОБА_1 , який гідний винагороди за 31 день за період з 01.12.2022 по 31.12.2022.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2022 № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» та додатку до нього наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.12.2022 до 31.12.2022 включно, зокрема, військовослужбовцю, молодшому сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком НОМЕР_11 ) за 31 день в сумі 30000,00 грн.

Згідно з витягом з рапорту, зареєстрованого 01.01.2023 за вх. № 6, начальник відділу прикордонної служби № 2 Вальчук В., відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за період з 01.12.2022 по 31.12.2022, зокрема, сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер 19) за 31 день. Підстава: бойове розпорядження Коменданта ПКШР 24 наказ № 601-ДСК від 30.09.2022, наказ № 668-ДСК від 21.10.2022, наказ № 690- ДСК від 26.10.2022, наказ № 699- ДСК від 28.10.2022, бойове розпорядження Коменданта ПКШР 24 наказ № 814-ДСК від 30.11.2022, бойове розпорядження коменданта ПК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » № 13-ДСК від 05.12.2022, журнал бойових дій № 53 ДСК ст. 13-20, 62-67.

Доказів направлення вказаного рапорту до військової частини НОМЕР_1 суду не надано.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України № 1 від 02.01.2023 визначено райони введення воєнних (бойових) дій з 01 до 31 грудня 2022 року: Чернігівську, Сумську, Харківську, Луганську, Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську Миколаївську, Одеську області та акваторії Чорного та Азовського морів в межах територіальних вод.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України № 26 від 02.02.2023 визначено райони введення воєнних (бойових) дій з 01 до 31 січня 2023 року, зокрема, Донецька, Луганська та Харківська області. Чернігівська область до районів введення воєнних (бойових) дій у січні 2023 року не віднесена.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.02.2023 № 56-ОС «Про виплату додаткової винагороди» та додатку до нього наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.01.2023 до 31.01.2023 включно, зокрема, військовослужбовцю молодшому сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком НОМЕР_12 ) за 31 день в сумі 30000,00 грн.

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 64-ОС від 08.02.2023 «Про виплату додаткової винагороди» та додатку до нього наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 70000,00 грн за період з 01.01.2023 до 31.01.2023 включно, зокрема, військовослужбовцю сержанту ОСОБА_1 (номер за порядком НОМЕР_13 ) за 6 днів (26-31.01.2023) у сумі 13548,39 грн. Підстава: БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » від 25.01.23 № 344 (гриф), БР командира 54 ОМБр від 26.01.23 № 73 (гриф), БР начальника 3 прикз від 26.01.23 № БР188(гриф), журнал СБД впс № 2 від 12.01.23 № 38 (гриф), журнал СБД 3 ПРИКЗ від 31.12.22 № 133 (гриф), рапорт від 01.02.23 № ВХ1733Р.

Відповідно до інформації, зазначеної в архівних відомостях та картках на грошове забезпечення за 2022 - 2023 роки позивачу за період з жовтня 2022 року по січень 2023 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн у кожному місяці. Додаткову винагороду, збільшену до 100000 грн виплачено лише за січень 2023 року пропорційно часу участі позивача у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (6 діб - 26-31.01.2023) у розмірі 13548,39 грн, у відповідності до вищезазначеного наказу. За інші спірні періоди додаткова винагорода збільшена до 100000 грн не виплачувалась.

Також згідно з довідкою № 4372 від 20.01.2023, виданою командиром військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області, у період з 01.10.2022 по 20.01.2023. У якості підстави для видачі довідки зазначено бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф від 16 вересня 2022 року.

Адвокатом Галкіним В.Л. у липні 2023 року подано заяву до відповідача з проханням про виплату додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022, за його безпосередню участь у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 01.10.2022 по 20.01.2023.

Листом від 19.07.2023 за № 25/5261-23-вих відповідач повідомив, що в період з 01.10.2022 по 20.01.2023 у відповідності до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022 № 165 (гриф) ОСОБА_1 , перебував в оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області. Документів, що підтверджують час безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів до ІНФОРМАЦІЯ_3 для прийняття рішення та видачі наказу на виплату додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 тисяч гривень за період (вказаний в заяві) перебування в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону не надходило.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги позивача та доводи відповідача, суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався та є чинним на теперішній час.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Частиною першою статті 6 Закону № 661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону № 661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.

Отже, за вище наведеного правового регулювання, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року і на час розгляду цієї адміністративної справи здійснює передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-ХІІ) визначено, що:

- військове формування - це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій;

- район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи (частина перша статті 12 Закону № 1932-XII).

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови № 168 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146, яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий).

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).

Згідно з пунктом 2-1 Постанови № 168 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793, яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та пункту 2-1 постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 392-АГ) (підлягав застосуванню з 01 серпня 2022 року до 01 грудня 2022 року).

Відповідно до пункту 1 Наказу № 392-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Додаткова винагорода збільшується до 100000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 Наказу № 392-АГ визначено, що заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційновахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Пунктом 5 Наказу № 392-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Згідно з пунктом 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Пунктом 12 Наказу № 392-АГ встановлено, що виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

На заміну Наказу № 392-АГ Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 628-АГ) (підлягав застосуванню з 01 грудня 2022 року).

Відповідно до пункту 1 Наказу № 628-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Додаткова винагорода збільшується до 100000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 Наказу № 628-АГ передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, в тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу технічної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових (спеціальних) завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншої технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морських та річкових акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Згідно з пунктом 3 Наказу № 628-АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені, та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Відповідно до пункту 5 Наказу № 628-АГ виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів Голови Держприкордонслужби, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня.

Пунктом 7 Наказу № 628-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.

Згідно з пунктом 8 Наказу № 628-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 сформував висновок, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою № 168, у спірний період підлягають Накази № 392-АГ і № 628-АГ.

У постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 Верховний Суд дещо розширив висновки щодо застосовності цих актів при визначенні порядку і умов виплати спірної додаткової винагороди.

Так, у справі № 200/216/23 Верховний Суд зазначив, що належна реалізація приписів пункту 1 Постанови № 168 спонукала Уряд до делегування відповідним органам і їхнім керівникам унормувати умови і підстави виплати певним категоріям військовослужбовців додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн.

Адміністрація Держприкордонслужби України, з огляду на приписи пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», а також пункту 2-1 Постанови № 168 зіткнулася з обставинами, які вимагали ухвалити рішення, яке б витікало із завдань та повноважень цього органу та відповідало меті встановлення на час дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу (згідно з пунктом 1 Постанови № 168).

Цим рішенням (у широкому розумінні) стали вказані накази від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ, у яких виписані ті умови і порядок, які були спрямовані сприяти практичній реалізації приписів пункту 1 Постанови № 168, аби, з одного боку, ті військовослужбовці, які залучені до виконання бойових завдань/заходів, отримали додаткову винагороду, що теж є однією з умов бойової і мобілізаційної готовності Держприкордонслужби, а з іншого - забезпечити ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

З огляду на наведене, Верховний Суд у справі № 200/216/23 дійшов висновку, що регламентація умов і порядку виплати додаткової винагороди (про необхідність якої зазначено в пункті 2-1 Постанови № 168) зі сторони Адміністрації Держприкордонслужби України шляхом видання наказів від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ не може інтерпретуватися як спосіб позбавлення чи обмеження права військовослужбовців Держприкордонслужби на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн.

Отже суд зазначає, що зі змісту вищевказаних нормативно-правових актів вбачається, що умовами виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць є: період дії воєнного стану; безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.

Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.

Постановою № 168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Перелік таких документів визначений у пунктах 4, 5 Наказу № 392-АГ та пунктах 3, 7 Наказу № 628-АГ, а саме: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій, рапорт (донесення) про участь військовослужбовця у бойових діях; у виконанні бойових (спеціальних) завдань; довідка про безпосередню участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цих Наказів.

Довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4372 підтверджено, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року по 20 січня 2023 року. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф.

Твердження відповідача, що вказана довідка не відповідає формі, наведеній у додатках 1 до Наказу № 392-АГ і Наказу № 628-АГ, судом відхиляються, оскільки, на думку суду, недотримання форми довідки жодним чином не нівелює відображену у ній інформацію про участь позивача у відповідних діях та заходах.

Більш того, на запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_6 у листі від 11.09.2023 № 14/2428-23 підтвердив інформацію, вказану у довідці від 20 січня 2023 року № 4372 щодо участі позивача у бойових діях або забезпеченні відповідних заходів.

Також судом установлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом жовтня-грудня 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби № 2 Володимира Вальчука від 01 листопада і від 01 грудня 2022 року, які листами військової частини НОМЕР_2 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих і від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих відповідно були скеровані відповідачу, витягом з рапорту від 01 січня 2023 року № 6.

Щодо тверджень відповідача про невідповідність довідки від 20 січня 2023 року № 4372 вимогам Наказу № 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 Наказу № 628-АГ), а також відсутність повного пакету підтверджуючих документів, визначеного пунктом 4 Наказу № 392-АГ і пунктом 3 Наказу № 628-АГ, то суд також відхиляє їх як безпідставні з огляду на те, що згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 Наказу № 628-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 07 листопада 2024 року у справі № 360/814/23.

За таких обставин суд дійшов висновку, що інформацією, яка сукупно наявна у рапортах про виплату позивачу додаткової винагороди за жовтень-грудень 2022 року та довідці військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4372, у повній мірі підтверджено безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області протягом цього періоду.

Відповідачем не надано жодних доказів, що вказана у вище описаній довідці від 20 січня 2023 року № 4372 та рапортах, складених начальником відділу прикордонної служби № 2 за жовтень-грудень 2022 року, інформація про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів, є недостовірною.

Надані відповідачем листи НОМЕР_6 прикордонного загону та НОМЕР_3 прикордонного загону про неможливість підтвердження факту виконання, зокрема, позивачем бойових розпоряджень не спростовують встановлених судом обставин, тому не впливають на висновки суду.

Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом із заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року позивач перебував в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 на території Чернігівської області.

Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до частини першої статті 78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 28.06.2024 у справі № 360/435/23, наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.

Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року № 72/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року №96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року.

Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, деякі територіальні громади Чернігівської області, в тому числі Чернігівський район: Городнянська міська територіальна громада, є територіальними громадами, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій), в тому числі Чернігівський район: Городнянська міська територіальна громада.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року.

Суд зауважує, що з положень статті 1 Закону № 1932-ХІІ вбачається, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, судом установлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01 листопада 2022 року № 282, від 02 грудня 2022 року № 311 і від 02 січня 2023 року № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.

Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, а саме за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та за 31 добу грудня 2022 року. Відповідно позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В постанові Верховного Суду від 28.06.2024 у справі № 360/435/23 зазначено, що «…суд першої інстанції обґрунтовано вказував на те, що оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області по 31 грудня 2022 року (включно) була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, то позивач має право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань.».

Суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про неможливість виплати позивачу додаткової винагороди за спірні періоди через ненадання начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах відповідно до Наказів № 392-АГ і № 628-АГ, оскільки недотримання органами Держприкордонслужби вказаних актів в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або відповідних заходах не може мати негативні наслідки для військовослужбовця та впливати на його право на отримання додаткової винагороди, визначеної постановою № 168.

Що стосується вимог позивача щодо нарахування та виплати йому збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди за період з 01 по 20 січня 2023 року, то в задоволенні цієї частини вимог слід відмовити, оскільки в указаному періоді територія Чернігівської області за наказом Головнокомандувача Збройних Сил України не була віднесена до території ведення воєнних (бойових) дій. Відповідно судом установлена відсутність такої умови для виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди за січень 2023 року, як безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових дій) у період здійснення зазначених заходів. До того ж, відсутні докази, з яких можна було б дійти висновку про необхідність виплати позивачу за цей період збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відсутні.

Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає, що ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 у даній справі заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з цим позовом задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено такий строк.

Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповного нарахування та виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та за 31 добу грудня 2022 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та за 31 добу грудня 2022 року.

Отже, виходячи з системного аналізу заявлених вимог, вищенаведеного законодавства та обставин справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_14 місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та за 31 добу грудня 2022 року.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та за 31 добу грудня 2022 року, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 14.01.2025.

Суддя О.М. Качанок