Справа № 587/22/25
13 січня 2025 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Вортоломей І. Г., за участю прокурора Ліфіренка Р. Г., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки: Сумської області, м. Суми, зареєстрованої та проживаючої: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 05 листопада 2018 року Сумським відділом №2 Управління ДМС у Сумській області, працюючої спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району Сумської області, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу №004/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 01 січня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала декларацію за 2022 рік 05 квітня 2024 о 00 год. 10 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу №005/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 01 січня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року. Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала декларацію за 2023 рік 05 квітня 2024 о 01 год. 04 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що не подала декларації вчасно через те, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має двох малолітніх дітей, які в зимовий період часто хворіли, через військовий стан в країні, де в умовах постійних повітряних тривог у м. Суми, перебувала у тривожному стані, мала переживання за себе та дітей, що в подальшому призвело до відсутності часу для подання декларації. Всі інші декларації за період перебування в декретних відпустках до 2022 року були подані вчасно. Жодного умислу на приховання чи несвоєчасне подання інформації до НАЗК не мала. Несвоєчасне подання декларації не спричинило негативних наслідків для охоронюваних інтересів держави, тому просила суворо не карати та закрити провадження у справі за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Зазначив, що ОСОБА_1 не надано підтверджень наявності поважних причин, через які неможливо було подати декларацію вчасно.
Провадження по розгляду вищезазначених протоколів про адміністративні правопорушення постановою Сумського районного суду Сумської області від 03 січня 2025 року об'єднано в одне провадження та присвоєно єдиний номер справи №587/22//25, провадження №3/587/18/25
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Розглянувши протоколи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктами правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Розпорядженням сільського голови Садівської сільської ради Сумського району Сумської області №60-к від 07 жовтня 2016 року «Про прийняття на посаду спеціаліста 1 категорії ОСОБА_2 » прийнято ОСОБА_2 з 10 жовтня 2016 року на посаду спеціаліста 1 категорії Садівської сільської ради з посадовим окладом згідно зі штатним розписом як таку, що визнана переможцем конкурсу на цю посаду, та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах сьомої категорії посад, встановлених ст. 14 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (а.с. 11).
05 жовтня 2018 року ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_3 , після реєстрації шлюбу прізвище « ОСОБА_4 » змінила на « ОСОБА_5 », що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 (а.с. 12).
Розпорядженням сільського голови Садівської сільської ради Сумського району Сумської області №02-к від 12 січня 2022 року «Про переведення працівників» спеціаліста 1 категорії відділу житлово-комунального господарства містобудування та архітектури ОСОБА_1 переведено на посаду спеціаліста 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій (а.с. 13-14).
Розпорядженням сільського голови Садівської сільської ради Сумського району Сумської області №43/1-в від 09 червня 2022 року «Про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 » надано ОСОБА_1 , спеціалісту 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських території, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 13 червня 2022 року по 23 березня 2025 року (а.с. 15).
Згідно з підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону,є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобіганню корупції».
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено кампанію декларування в Україні.
З 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У період з 12 жовтня 2023 року до 31 січня 2024 року в Україні тривав період декларування. Упродовж цього часу суб'єкти декларування повинні подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік та декларації про звільнення за 2022, 2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 року включно).
Отже, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» датою подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022 рік є 05 квітня 2024 року 00 год. 10 хв. (а.с. 36-37).
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 грудня 2024 року надано послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 , за період з 01 січня 2023 року по 05 квітня 2024 року, з якої встановлено, що остання вперше протягом зазначеного періоду здійснила вхід до системи лише 04 квітня 2024 року та наступного дня подала декларацію за 2022 рік (а.с. 33-35).
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2022 рік ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24 (а.с. 38).
ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати Декларацію за 2022 рік в будь-який із місяців, що передували лютому 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, не пізніше 31 березня 2024 року.
Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» датою подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2023 рік є 05 квітня 2024 року 01 год. 04 хв. (а.с. 82-83).
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 грудня 2024 року надано послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 01 січня 2023 року по 05 квітня 2024 року, з якої встановлено, що остання вперше протягом зазначеного періоду здійснила вхід до системи лише 04 квітня 2024 року о 22 год. 58 хв. та наступного дня, а саме 05 квітня 2024 року о 01 год. 04 хв. подала декларацію за 2023 рік (а.с. 79-81).
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24 (а.с. 84).
ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати Декларацію за 2023 рік в будь-який із місяців, що передували квітню 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та цивільного захисту відділу розвитку сільських територій Садівської сільської ради Сумського району, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначила причини несвоєчасного подання декларацій, які вважала поважними, а саме перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також у зв'язку з війною та постійними тривогами перебування у стресовому стані через безпеку своїх дітей.
Згідно з попередженням про обмеження, пов'язані із прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, з яким 10 жовтня 2016 року під підпис ознайомлена ОСОБА_1 та яке додано до матеріалів справи, їй доведено ряд норм Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі ст. 45, яка передбачає обов'язок своєчасного подання декларацій суб'єктами декларування. Зі строками подання декларацій ОСОБА_1 також була ознайомлена, про що свідчить своєчасне подання нею декларацій за попередні роки. Слідкувати за змінами в антикорупційному законодавстві теж є обов'язком суб'єкта декларування.
Відповідно до наказу Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23 липня 2021 року № 449/21 декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, чи перебуває особа у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи виконує функціональні обов'язки.
Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вказаною статтею виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
За таких обставин вказані ОСОБА_1 причини несвоєчасної подачі декларації є не поважними.
Тому судом не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 як суб'єкту декларування подати декларації за 2022 рік та 2023 рік.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю щире каяття ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
У зв'язку з тим, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, враховуючи особу правопорушниці, обставини, що пом'якшують покарання, матеріали адміністративної справи, враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, відповідно до якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що буде необхідним і достатнім для визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись, ст. ст. 34, 35, 36, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та з урахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач платежу: ГУК Сум.обл/Сумський р/21081100 Код отримувача: 37970404 Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат) Рахунок отримувача: UA228999980313080106000018355 Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за такими реквізитами: Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106 Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду у справі (№ справи).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
На підставі ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати накладеного штрафу впродовж 15 днів з моменту отримання постанови, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя І. Г. Вортоломей