Справа № 159/8164/24
Провадження № 2-а/159/35/25
45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,
e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/
13 січня 2025 рокум.Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Лесика В.О.,
з участю секретаря судового засідання Посполітак Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
09.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування заявленого позову вказав, що постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 25.11.2024 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 17000 гривень.
Вважає дану постанову незаконною і такою що підлягає скасуванню з таким підстав.
Так, в постанові вказано що 13.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено, що він, під час дії особливого періоду, не уточнив свої облікові дані на виконання вимог ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до примітки ст.210 КУпАП, положення ст. ст. 210, 210-1 не застосовується у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних держателями, в яких є державні органи.
В кінці серпня 2023 року він отримав повістку про проходження ВЛК та відразу з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 і пройшов ВЛК.
На початку вересня 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся із заявою про відстрочку від призову на військову службу, у зв'язку із здійсненням догляду за матір'ю, яка має першу групу інвалідності.
27.09.2023, коли він повторно звернувся до відповідача, то отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, в якому вірно вказано його дата народження та дата, коли він був взятий на військовий облік - 12.03.2003.
З врахуванням наведеного вважає, що у відповідача були наявні всі дані про нього, а у разі відсутності деяких з них, він міг отримати з інших реєстрів (зокрема про народження дитини, про шлюб і т.п.).
Крім того, він має зареєстроване місце проживання, а тому відомості про нього наявні в Єдиному державному демографічному реєстрі. Оскільки він одружений, то відомості про нього також є в Єдиному реєстрі актів цивільного стану.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою від 11.12.2024 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу надано строк для подання відзиву.
Відповідачем відзиву на позов не подано.
Позивач звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог.
В судовому засіданні встановлені наступні фактичні обставини по справі.
Позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є військовозобов'язаним та має тимчасове посвідчення військовозобов'язаного і перебуває на військовому обліку з 12.03.2003. Є одруженим та має на утриманні малолітню дитину.
Постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 25.12.2024 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, так як він станом на 13.11.2024 не оновив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг, електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або в ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 по 16.07.2024 на виконання вимог абзацу шостого частини 3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Відповідно до абз. 2 ч. 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з абз. 4 пункту 1 частини II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-ІХ: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти)та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
З постанови вбачається, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаних, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 по 16.07.2024 на підставі абз. 6 ч.3 ст. 26 закону України «Про мобілізаційну підтримку та мобілізацію», де зазначено «Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження».
З пояснень позивача, що містяться в позовній заяві слідує, що він 27.09.2023 з'явився в ІНФОРМАЦІЯ_3 та йому видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, в якому вказані його анкетні дані та відомості про взяття на військовий облік - 12 березня 2003 року.
Позивач вважає, що у відповідача були наявні всі дані про нього, у разі відсутності - відповідач міг їх отримати з інших реєстрів.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, у новій редакції викладено ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Тобто, зазначені дані необхідно було оновити до 16 липня 2024 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Суд виходить з того, що уточнення військових облікових даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність.
Згідно ст. 235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Суд приходить до висновку що ТВО начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно винесено оскаржувану постанову про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Процедура розгляду справи про адміністративне правопорушення була дотримана в тій мірі, коли не виникає жодного розумного сумніву в висновках про винуватість позивача у вчиненні адміністративного правопорушення.
Твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
У відповідності до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ч. 1ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати слід залишити за позивачем.
Відповідно до ст. 243 КАС України, датою ухвалення рішення, ухваленого у відсутності учасників справи є дата складання повного рішення.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 72-77, 139, 241, 242, 246, 255, 271, 286 КАС України,
В задоволення позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення складено та підписано 13.01.2025.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Головуючий:В. О. Лесик