Справа № 420/31828/24
09 січня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у листі від 02.09.2024 року № 24544-23235/Г-02/8-1500/24 ОСОБА_1 у поверненні пенсійних виплат з березня по червень 2024 року;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 , а саме: з березня 2024 року та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше виплачених сум;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути повторно заяву від 29.05.2023 року ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує з 01.07.2024 року пенсію за віком. Позивачка звернулася до відповідача із заявою про повернення їй пенсійних виплат з березня по червень 2024 року, однак листом від 02.09.2024 року № 24544-23235/Г-02/8-1500/24 відповідач безпідставно відмовив у задоволенні вказаної заяви. Позивачка вважає таку відмову протиправною з посилання на ст. 46 ЗУ № 1058-IV, тому звернулася до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 11.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
26.11.2024 року від представника відповідача, ГУ ПФУ в Одеській області, надійшов відзив на позов, згідно з яким позивачу правомірно відмовлено в поверненні пенсійних виплат, оскільки пенсія за віком їй призначена з 01.07.2024 року з урахуванням положень ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV.
10.12.2024 року від позивачки надійшла відповідь на відзив на позов.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Судом встановлено, що згідно з рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 02.07.2024 року у справі № 501/2152/24, встановлено факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дійсно працювала з 14.03.1994 року по 01.09.2000 року у Малому комунальному торгово-виробничому підприємстві «Красная шапочка», яке було перереєстроване в товариство з обмеженою відповідальністю «Красная шапочка» (реєстраційний № 307 від 16.05.1996 року).
02.08.2024 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про призначення їй пенсії за віком, в якій, також, просила повернути їй недоотриману пенсію з 01.03.23024 року на підставі рішення суду у справі № 501/2152/24.
Згідно з рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 12.08.2024 року № 154750010946 позивачці призначено пенсію за віком з 01.07.2024 року.
Також, листом від 02.09.2024 року № 24544-23235/Г-02/8-1500/24 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило ОСОБА_1 про те, що за заявами від 08.05.2023 року , 29.05.2023 року та від 05.04.2024 року рішеннями управлінь від 12.05.2023 року № 154750002406, від 05.06.2023 року № 154750002406, від 11.04.2024 року № 154750002406 позивачці було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. За заявою ОСОБА_1 від 02.08.2024 та наданими документами, з урахуванням рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 02.02.2024 року по справі № 501/2152/24, їй призначена пенсія за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.07.2024 року. Пенсію за віком обчислено як працюючій особі, при страховому стажі 35 років 6 місяців (враховано по 30.06.2024). Оскільки в рішенні суду відсутні зобов'язання Головного управління щодо повторного розгляду однієї із заяв від 08.05.2023 року, від 29.05.2023 року та від 05.04.2024 року , або з дати якої необхідно призначити пенсію за віком, тому пенсію за віком призначено з терміну, визначеному частиною 1 статті 45 Закону, у зв'язку з чим, для повернення пенсійних виплат з березня по червень 2024 року підстави відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) є спеціальним законом, яким визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058, закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частина 1 ст. 26 Закону № 1058 передбачає, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Згідно з п. 4.3 п. 4.7 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Суд зазначає, що заяви позивачки від 08.05.2023 року, від 29.05.2023 року, від 05.04.2024 року та від 02.08.2024 року розглянуті управліннями Пенсійного фонду України та за результатом розгляду вказаних заяв прийняті рішення від 12.05.2023 року № 154750002406, від 05.06.2023 року № 154750002406, від 11.04.2024 року № 154750002406, від 12.08.2024 року № 154750010946.
Вказані рішення позивачкою не оскаржувалися, доказів які б спростовували вказаний факт позивачка не надала, а тому відсутні підстави для задоволення вимоги позивачки про зобов'язання відповідача повторно розглянути її заяву від 29.05.2023 року, оскільки така заява вже розглянута, відповідне рішення прийнято та не оскаржувалося, тобто є чинним.
Пенсія позивачці призначена з 01.07.2024 року на підставі рішення від 12.08.2024 року № 154750010946, яке, також, ОСОБА_1 не оскаржувалося та не є предметом розгляду вказаної справи.
Разом з тим, згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 46 Закону № 1058, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
З огляду на зміст вказаної норми, пенсіонерам за минулий час виплачуються нараховані суми пенсії, однак, як встановив суд та вказав вище, пенсія ОСОБА_1 у період з березня 2024 року по червень 2024 року не нарахована, оскільки не була призначена станом на той час, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивачки щодо повернення пенсійних виплат за вказаний період.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки пенсія їй у період з березня по червень 2024 року не призначалась та не нараховувалась, рішення про призначення пенсії з 01.07.2024 року та попередні рішення про відмову у призначенні пенсії позивачкою не оскаржувалися та є чинними.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257- 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 09.01.2025 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.