Рішення від 09.01.2025 по справі 380/7813/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Львівсправа № 380/7813/24

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (Позивач/Прокурор) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (Відповідач/Рава-Руська міська рада), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Рава-Руської міської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, та зобов'язати Рава-Руську міську раду (код ЄДРПОУ 04056256) вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 17 травня 2023 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела на території Рава-Руської міської ради Львівської області захід із запобігання та виявлення адміністративних правопорушень під час недотримання або порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. У процесі проведення заходу виявлено, зокрема, хаотичне несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів на околицях с. Потелич в лісопосадці (геопросторові дані - 50.2032189, 23.5345411) на орієнтовній площі 70 м. кв. На час проведення заходу власника відходів не встановлено. Про результати вказаних контрольних заходів посадові особи Державної екологічної інспекції у Львівській області склали звіт від 17 травня 2023 року № 97/03. У зв'язку з викладеним Рава-Руському міському голові на підставі пункту «і» статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» надіслано вимогу щодо приведення у відповідність із законодавством від 19 травня 2023 року № б/н, за змістом якої зобов'язано забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих відходів.

За результатами вивчення інформації про несанкціоновані та неконтрольовані звалища відходів на підконтрольній Державній екологічній інспекції у Львівській області території за 2023 рік з'ясовано, що звалище відходів в межах територіальної юрисдикції Жовківської окружної прокуратури на території Рава-Руської міської ради площею 70 кв. м. не ліквідовано.

З урахуванням наведеного Жовківська окружна прокуратура 27 лютого 2024 року скерувала запит за № 14.53/05-38-812ВИХ-24 на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області про надання належним чином засвідчених копій матеріалів перевірок та інформації про вжиті інспекцією заходи контролю з метою ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ. Відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 15 березня 2024 року № 03-844 Рава-Руська міська рада Львівської області листом від 13 березня 2024 року № 632/03.01-22вих повідомила про те, що станом на 10 березня 2024 року несанкціоноване складування твердих побутових відходів на околицях с. Потелич не ліквідоване і буде ліквідовано найближчим часом. Крім цього, Жовківська окружна прокуратура 27 лютого 2024 року надіслала запит за № 14.53/05-38-814ВИХ-24 на адресу Рава-Руської міської ради про надання інформації та належним чином засвідчених копій матеріалів про вжиті заходи з метою ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, однак відповідь на вказаний запит станом на дату подання позову не надходила.

З огляду на вказане Рава-Руська міська рада в межах своїх повноважень не вжила заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища. Недотримання відповідачем законодавства про відходи призводить не лише до формального порушення вимог закону, а й до подальшого забруднення земель, води та атмосферного повітря, які надалі впливають на стан здоров'я та якість життя населення як країни в цілому, так і певного регіону.

Ураховуючи те, що порушення вимог законодавства у сфері поводження з відходами Рава-Руською міською радою упродовж тривалого часу не усунуті, свій обов'язок із захисту інтересів держави Державна екологічна інспекція у Львівській області виконує неналежним чином, заходи щодо припинення протиправної бездіяльності органу місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами, зокрема, у спосіб звернення до суду інспекцією не вживались, наявні виключні підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із вказаним позовом.

З огляду на вищевикладене адміністративний позов просить задовольнити повністю.

01 травня 2024 року відповідач подав через систему «Електронний суд» додаткові пояснення у справі, в яких повідомляє, що 16 квітня 2024 року сесія Рава-Руської міської ради VIII демократичного скликання прийняла рішення № 2 «Про затвердження Програми ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Рава-Руської міської територіальної громади на 2024 рік». На підставі вказаного рішення було виділено кошти з міського бюджету для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на 2024 рік. Виконавцем Програми визначено Рава-Руську міську раду та комунальне підприємство «Рава-Руське будинкоуправління № 2» при Рава-Руській міській раді. Найближчим часом на підставі вказаного рішення будуть вжиті заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщених на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), про що буде додатково повідомлено позивача та суд.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 16 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

17 травня 2023 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела на території Рава-Руської міської ради Львівської області захід із запобігання та виявлення адміністративних правопорушень під час недотримання або порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, про що складено звіт від 17 травня 2023 року № 97/03.

У процесі проведення заходу виявлено, зокрема, хаотичне несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів на околицях с. Потелич в лісопосадці (геопросторові дані - 50.2032189, 23.5345411) на орієнтовній площі 70 м. кв. На час проведення заходу власника відходів не встановлено.

У зв'язку із викладеним Державна екологічна інспекція у Львівській області надіслала Рава-Руській міській раді вимогу від 19 травня 2023 року б/н «Щодо несанкціонованих відходів», якою зобов'язала Рава-Руську міську раду забезпечити контроль за додержанням природоохоронного законодавства відповідно до делегованих повноважень та ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ на підпорядкованих територіях.

За результатами вивчення інформації про несанкціоновані та неконтрольовані звалища відходів на підконтрольній Державній екологічній інспекції у Львівській області території за 2023 рік з'ясовано, що звалище відходів в межах територіальної юрисдикції Жовківської окружної прокуратури на території Рава-Руської міської ради площею 70 кв. м. не ліквідовано.

З урахуванням наведеного Жовківська окружна прокуратура 27 лютого 2024 року скерувала запит за № 14.53/05-38-812ВИХ-24 на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області про надання належним чином засвідчених копій матеріалів перевірок та інформації про вжиті інспекцією заходи контролю з метою ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ.

Відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 15 березня 2024 року № 03-844 «Про надання інформації» Рава-Руська міська рада Львівської області листом від 13 березня 2024 року № 632/03.01-22вих повідомила, що станом на 10 березня 2024 року несанкціоноване складування твердих побутових відходів на околицях с. Потелич буде ліквідовано найближчим часом.

Крім цього, Жовківська окружна прокуратура 27 лютого 2024 року надіслала запит за № 14.53/05-38-814ВИХ-24 на адресу Рава-Руської міської ради про надання інформації та належним чином засвідчених копій матеріалів про вжиті заходи з метою ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ.

Відповідь на вказаний запит у матеріалах справи відсутня.

Позивач, уважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів стосовно ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності правових підстав для зобов'язання відповідача вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411).

Щодо підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави у межах спірних правовідносин суд зазначає таке.

За змістом статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

У Законі України 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» закріплено вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у некримінальних провадженнях.

Відповідно до частини третьої статті 23 цього Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Системне тлумачення вказаних норм дозволяє дійти висновку, що стаття 53 КАС України вимагає вказувати в адміністративному позові, скарзі чи іншому процесуальному документі докази на підтвердження підстав заявлених позовних вимог із зазначенням, у чому саме полягає порушення інтересів держави, обставини, що зумовили необхідність їх захисту прокурором, а також орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У справі, що розглядається, прокурор у позовній заяві зазначив, що у спірних правовідносинах порушення інтересів держави полягає в тому, що розташування на земельній ділянці громади несанкціонованих сміттєзвалищ призведе до подальшого забруднення земель, що впливає на здоров'я та якість життя жителів громади. Водночас метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Також у позовній заяві прокурор, покликаючись на Положення про Державну екологічну інспекцію України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, вказав, що органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах, є Державна екологічна інспекція у Львівській області. Своєю чергою, листом Жовківської окружної прокуратури від 27 лютого 2024 року за № 14.53/05-38-812вих-24 звернуто увагу Державної екологічної інспекції у Львівській області на факт порушення відповідачем законодавства у сфері навколишнього природного середовища, зазначеного у цій позовній заяві. Державна екологічна інспекція у Львівській області листом від 15 березня 2024 року за № 03-844 повідомила прокурора про те, що станом на 10 березня 2024 року Рава-Руською міською радою не ліквідовано несанкціоноване складування твердих побутових відходів площею 70 кв. м. на околицях с. Потелич, яке було виявлене інспекторами Державної екологічної інспекції 17 травня 2023 року. Однак у вказаному листі не зазначено причин незвернення до суду із позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання його вчинити певні дії.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що під час звернення з цим позовом до суду прокурор на виконання вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та статті 53 КАС України обґрунтував наявність у нього підстав для представництва інтересів держави, вказав, у чому саме полягає порушення інтересів держави, та визначив органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до вимог статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Згідно зі статтями 91, 96 Земельного кодексу України, статтею 35 Закону України від 09 червня 2003 року № 962-IV «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані під час здійснення господарської діяльності дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням, забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.

Вирішення питань щодо організації управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення відповідно до пункту шостого частини першої статті 30 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», віднесено до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних та міських рад.

Згідно з частинами першою, другою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Статтею 15 Закону України від 05 червня 1991 року № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту «е» статті 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення на своїй території.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинний на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Частиною другою статті 9 вказаного Закону передбачено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Пунктом «и» частини першої статті 21 Закону України «Про відходи» передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

20 червня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про управління відходами», який набув чинності 09 липня 2023 року.

Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України «Про управління відходами» визначено, що відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.

Управління відходами - це комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів (пункт 38 частини першої статті 1 Закону України «Про управління відходами»).

Статтею 12 Закону України «Про управління відходами» визначено порядок виявлення та облік відходів, власник яких не встановлений.

Так, власник або користувач земельної ділянки, на якій виявлено відходи, власник яких не встановлений, невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту виявлення таких відходів, інформує про це орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади.

Орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади із залученням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, територіального органу Національної поліції України встановлює утворювача або власника виявлених відходів на основі: 1) інформації, наданої власником або користувачем земельної ділянки, на якій виявлено відходи; 2) інформації, наданої громадянами, підприємствами, установами та організаціями, медіа; 3) аудіо- та відеозаписів, наданих громадянами, підприємствами, установами, організаціями; 4) інших джерел, визначених законом.

Якщо власник відходів не встановлений, передача відходів до суб'єкта господарювання у сфері управління відходами та усунення негативних наслідків, спричинених відходами, здійснюється за рахунок державного або місцевого бюджету.

Збирання, перевезення та/або оброблення відходів, власник яких не встановлений організовують: 1) виявлених за межами населених пунктів - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації; 2) виявлених у межах населених пунктів - органи місцевого самоврядування. Збирання, перевезення та/або оброблення таких відходів здійснюють суб'єкти господарювання у сфері управління відходами.

Згідно з частиною першою статті 26 Закону України «Про управління відходами» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: 1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами; 2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами; 3) затвердження місцевих планів управління відходами; 4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об'єктів оброблення відходів; 5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

Відповідно до пункту сьомого частини другої статті 26 вказаного Закону до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 1 Закону України «Про управління відходами» видалення відходів - це операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії.

Порядок виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений, визначається Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 12 Закону України «Про управління відходами»).

Відповідно до вимог пунктів 5 - 8 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року № 1217, заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - комісія).

Комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів.

У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти.

За результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.

На підставі акта комісії місцеві державні адміністрації або органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо подальшого поводження з відходами та в разі необхідності порушують справу про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи, та відшкодування заподіяної шкоди.

Отже, відповідно до наведених вище норм чинного законодавства на відповідача покладений обов'язок щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на своїй території.

Суд встановив, що 17 травня 2023 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела на території Рава-Руської міської ради Львівської області захід із запобігання та виявлення адміністративних правопорушень під час недотримання або порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, про що складено звіт від 17 травня 2023 року № 97/03.

У процесі проведення заходу виявлено, зокрема, хаотичне несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів на околицях с. Потелич в лісопосадці (геопросторові дані - 50.2032189, 23.5345411) на орієнтовній площі 70 м. кв. На час проведення заходу власника відходів не встановлено.

У зв'язку із викладеним Державна екологічна інспекція у Львівській області надіслала Рава-Руській міській раді вимогу від 19 травня 2023 року б/н «Щодо несанкціонованих відходів», якою зобов'язала Рава-Руську міську раду забезпечити контроль за додержанням природоохоронного законодавства відповідно до делегованих повноважень та ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ на підпорядкованих територіях.

Відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 15 березня 2024 року № 03-844 «Про надання інформації» Рава-Руська міська рада Львівської області листом від 13 березня 2024 року № 632/03.01-22вих повідомила про те, що станом на 10 березня 2024 року несанкціоноване складування твердих побутових відходів на околицях с. Потелич буде ліквідовано найближчим часом.

Станом на момент розгляду цієї справи докази вжиття відповідачем заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411) в матеріалах справи відсутні.

У наданих суду додаткових поясненнях у справі відповідач повідомив, що 16 квітня 2024 року сесія Рава-Руської міської ради VIII демократичного скликання прийняла рішення № 2 «Про затвердження Програми ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Рава-Руської міської територіальної громади на 2024 рік». На підставі вказаного рішення було виділено кошти з міського бюджету для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на 2024 рік. Виконавцем Програми визначено Рава-Руську міську раду та комунальне підприємство «Рава-Руське будинкоуправління № 2» при Рава-Руській міській раді. Найближчим часом на підставі вказаного рішення будуть вжиті заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщених на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), про що буде додатково повідомлено позивача та суд.

Утім, жодних повідомлень від відповідача про вжиті заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщених на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), та доказів на їх підтвердження на адресу суду не надходило.

Суд відзначає, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень має місце у тому разі, коли існує законодавчо встановлений обов'язок суб'єкта владних повноважень вчинити конкретні дії, але він не виконаний.

З огляду на викладене суд доходить висновку про те, що не вживши дій щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого відповідний обов'язок покладений законом, учинив протиправну бездіяльність, наслідком якої, із урахуванням пункту 4 частини другої статті 245 КАС України, є необхідність зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

За цих обставин заявлені позовні вимоги належить задовольнити повністю, а саме визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів стосовно ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411), та зобов'язати відповідача вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411).

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки у цій справі позивачем є суб'єкт владних повноважень, позов якого задоволено, проте який судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Керівника Жовківської окружної прокуратури (вул. Св. Трійці, 10, м. Жовква, Львівська 80300) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79008) до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (вул. Я. Мудрого, 3, м. Рава-Руська, Львівська область, 80316) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області щодо невжиття заходів стосовно ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411).

Зобов'язати Рава-Руську міську раду Львівського району Львівської області вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища об'ємом 70 кв. м., розміщеного на околицях с. Потелич (географічні координати - 50.2032189, 23.5345411).

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 09 січня 2025 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна