Рішення від 10.01.2025 по справі 200/7396/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року Справа№200/7396/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області установити та виплатити позивачу щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 22.04.2024;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати підвищення пенсії позивачу на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.09.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу нарахування та виплату підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.09.2024.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII. Позивач зауважив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі № 200/5093/22 були задоволені його позовні вимоги та зобов'язано відповідача перерахувати йому пенсію на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Разом з тим, позивачу зазначену доплату передбачену постановою Кабінету Міністрів України №713 відповідачем, після виконання вищевказаного судового рішення, нараховано та виплачено не було. Своїм листом від 17.09.2024 №0500-0220-8/92792 відповідач у перерахунку та виплаті доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 відмовив позивачу у зв'язку з тим, що після перерахунку його пенсії, здійсненого на виконання рішення суду, розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн. Поруч з цим, у березні 2022 року Пенсійний фонд України здійснив масовий перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». У березні 2023 року Пенсійний фонд України здійснив масовий перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Позивач зауважив, що відповідач не здійснив нарахування та виплату йому підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». При цьому, відповідач у своєму листі від 17.09.2024 року №0500-0220-8/92792 повідомив, що розмір індексацій обчислено відповідно до чинного законодавства. Позивач закцентував свою увагу на тому, що як зазначено у розрахунку його пенсії станом на 01.09.2024, після виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі № 200/5093/22 йому припинено нарахування та виплату підвищення пенсії відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та підвищення пенсії відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168. Позивач вважає, що відповідач стосовно нього вчинив протиправні дії, які полягають у не виплаті йому щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 713 та у не здійсненні нарахування та виплати підвищення пенсії йому на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, починаючи з 01.09.2024.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року. Відповідач зауважив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року по справі №200/5093/22 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки в липні 2023 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився на більш ніж 2000 гривень. Таким чином, розмір пенсії позивача переглянуто після 01 березня 2018 року, підстави для встановлення надбавки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 відсутні. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 припинено з 01 серпня 2023 року. Стосовно припинення нарахування раніше призначеної індексації пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, відповідач наголосив на тому, що з вищевикладених постанов вбачається, що пенсії індексуються до тих пір доки не відбудеться підвищення грошового забезпечення, при цьому законодавець не уточнює на підставі чого саме здійснюється перерахунок (внесення відповідних змін до законодавчих актів, рішення суду, зміна прожиткового мінімуму від якого залежить розмір пенсійних виплат тощо). Однак виплата індексації пенсії за 2022 та 2023 роки припинена з 01 вересня 2024 року у зв'язку з здійсненням перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23. Індексація за 2022 та 2023 року не нараховується та не виплачується позивачу оскільки в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду відбулося підвищення грошового забезпечення. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.2025 року у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення розгляду справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили судового рішення по справі №400/6254/24 - відмовлено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.2025 року у задоволенні заяви позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновлення цього строку в частині позовних вимог відмовлено та як наслідок визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду у цій частині позовних вимог. Повернуто позивачу його позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу без урахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.09.2023 по 22.04.2024 року та як похідна вимога зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області установити та виплатити позивачу з 01.09.2023 по 22.04.2024 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність кабінету електронного суду у представника позивача адвоката Хомич І.О. та відповідача із відповідною відміткою в графі «доставлено» та графі «дата встановлення статусу» зазначено - 18.11.2024.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як раніше вже було встановлено судом при розгляді справи №200/5093/22 та зазначено у рішенні суду від 10.03.2023, що також не заперечується сторонами по справі, позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України згідно паспорту НОМЕР_1 від 4 червня 1996 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є пенсіонером, якому призначено пенсію за вислугу років згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 6 квітня 2016 року.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач з 14 лютого 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримає пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до протоколу з пенсійної справи 0501009832 (Міноборони) від 14 лютого 2008 року позивачу призначена пенсія з 14 лютого 2008 року (довічно) за вислугу років 22 роки (20 календ) у розмірі 56 відсотків грошового забезпечення. Основний розмір пенсії склав 1 802,41 грн.

Протоколом від 1 березня 2018 року проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»; при цьому при розрахунку розміру пенсії було враховано грошове забезпечення: посадовий оклад 4 230,00 грн, оклад за військове звання 1 270,00 грн, надбавка за вислугу років 2 475,00 грн; основний розмір пенсії (56 відсотків грошового забезпечення) - 4 466,00 грн; розмір підвищення пенсії склав 2 599,83 грн; визначено виплачувати підвищений розмір пенсії у такому порядку: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50 відсотків від підвищення пенсії (1 299,92 грн); з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75 відсотків від підвищення пенсії (1 949,87 грн); з 1 січня 2020 року щомісячно 100 відсотків від підвищення пенсії (2 599,83 грн) - до повної виплати розрахованої суми.

8 вересня 2022 року позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 1 квітня 2019 року.

14 вересня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку № ФС 97403/09/01/912 про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 5 березня 2019 року, за посадою начальника технічно-експлуатаційної частини вертолітної ланки (МІ-8) вертолітної ескадрильї, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії становить: 16 902,70 грн, в тому числі: посадовий оклад 4 230,00 грн; оклад за військовим званням (капітан) - 1 270,00 грн; надбавка вислугу років (45%) - 2 475,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (78%) - 6 220,50 грн; надбавка за кваліфікацію (7%) - 296,10 грн; премія (57%) - 2 411,10 грн. У примітці вказано, що довідка складена із врахуванням рішення Верховного суду за результатами розгляду справи № 160/8324/19.

У той же день, 14 вересня 2022 року, (вих. № 09/01/912) зазначена довідка була направлена ІНФОРМАЦІЯ_2 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Листом від 17 вересня 2022 року (вих. № 09/01/922) ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу про направлення оновленої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вих. 09/01/912 від 14 вересня 2022 року); до листа додано копію довідки № ФС 97403/09/01/912 від 14 вересня 2022 року.

10 листопада 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки від 14 вересня 2022 року № ФС 97403 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 без обмеження максимального розміру пенсії.

У відповідь на звернення позивача відповідач листом (вих. №16596-14544/Б-02/8-0500/22) від 10 листопада 2022 року повідомив позивачу, що згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії, які призначені за цим Законом, відбувається у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно постанов Кабінету Міністрів України від Пенсійного фонду України не надходило. Враховуючи зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.

Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії від 28 лютого 2023 року, грошове забезпечення, яке враховується для розрахунку розміру призначеної позивачу пенсії, складається з: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки із урахуванням 100 відсотків суми підвищення, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного позову із позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5093/22 від 10.03.2023 було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки № ФС-97403/09/01/912 від 14 вересня 2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 14 вересня 2022 року № ФС-97403/09/01/912, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням складових грошового забезпечення, наведених у довідці, - з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року із врахуванням 100 відсотків підвищення пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року виходячи із 100% сум підвищення пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року, - з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/5093/22 від 14.06.2023 постановлено, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 200/5093/22 - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 200/5093/22 - залишити без змін.

Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5093/22 набрало законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду 14 червня 2023 року.

Як встановлено судом, не заперечується сторонами по справі та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (відзивом на адміністративний позов, листом відповіддю відповідача від 17.09.2024 року, перерахунком пенсії за пенсійною справою №0501009832 - Міноборони за 01.03.2024 року, на виконання рішення суду від 10.03.2023 року по справі №200/5093/22, яке набрало законної сили 14.06.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було проведено перерахунок пенсії позивачу в липні 2023 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №ФС-97403/09/01/912 від 14.09.2022.

Відповідачем було надано відповідь від 17.09.2024 на адвокатський запит представника позивача, в якій зазначив наступне, що: - «Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 гр. ОСОБА_1 підвищено основний розмір пенсії на 14%. Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) з 01.03.2023 гр. ОСОБА_1 підвищено основний розмір пенсії на 19,7%. Відповідно до п.10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) з 01.03.2024 гр. ОСОБА_1 підвищено основний розмір пенсії на 7,96 %. Отже, розмір індексацій обчислено відповідно до чинного законодавства. Іншим чинним законодавством не передбачено. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 гр. ОСОБА_1 встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 по справі № 200/5093/22, яке набрало законної сили 14.06.2023, проведено перерахунок грошового забезпечення на підставі довідки від 14.09.2022 № ФС-97403/09/01/912, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , в липні 2023 року. Враховуючи, що розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.04.2019 переглядався та різниця між розмірами становила 2000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 припинено з 01.08.2023 року.».

Отже враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що відповідачем від 01.08.2023 пенсія за вислугу років ОСОБА_1 нараховується без врахування раніше встановленої доплати у розмірі 2000,00 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року, після проведеного перерахунку його пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5093/22.

Судом встановлено, відповідно до наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №0501009832 - Міноборони, позивачу: з 01.03.2022 року було проіндексовано його пенсію та підвищено основний розмір пенсії на 14% у розмірі - 625,24 грн.; з 01.03.2023 року було проіндексовано основний розмір пенсії на 19,7% у розмірі - 1002,97 грн.; відповідно до копії перерахунку пенсії станом на 01.03.2024 року позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація базового ОСНП 2022 - 1325,17 грн.; індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн.; індексація базового ОСНП 2024 - 978,34 грн.

Також судом було встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3769/23 від 24.08.2023 року позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінет Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2023 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 серпня 2023 року - повернуто заявнику.

Отже, з урахуванням вищенаведеного рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3769/23 від 24.08.2023 року набрало законної сили 20.10.2023 року відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду.

Судом встановлено, що також не заперечується відповідачем, відповідно до зазначеного ним у його відзиві на позовну заяву, а саме: - «[…]. Однак виплата індексації пенсії за 2022 та 2023 роки припинена з 01 вересня 2024 року у зв'язку з здійсненням перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23. Індексація за 2022 та 2023 року не нараховується та не виплачується Позивачу оскільки в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду відбулося підвищення грошового забезпечення. […].».

У рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23 від 26.02.2024 року було зазначено зокрема наступне, 22.11.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення суду у справі № 200/3769/23 було видано нову довідку № ФС-97403/09/01/3549 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року для перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року.

Згідно із вказаною довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року за посадою - начальник ТЕЧ вертолітної ланки (МІ-8) вертолітної ескадрильї, становив:

- посадовий оклад - 6440,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (капітан) - 1930,00 грн;

- надбавка за вислугу років (45%) - 2475,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5183,75 грн;

- надбавка за кваліфікацію (7%) - 296,10 грн;

- премія (163%) - 6894,90 грн;

- усього - 23219,75 грн.

Довідка складена на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.08.2023 року у справі № 200/3769/23 із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01.01.2023 року, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.

Листом від 22.11.2023 року № 09/01/3549 довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549 було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу відповідача.

Про вказані обставини представника позивача було повідомлено листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.11.2023 року № 09/01/3548, до якого була додана копія спірної довідки.

У подальшому, листом від 08.12.2023 року № 0500-0203-8/106664, який був наданий у відповідь на звернення представника позивача, відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549 про розмір грошового забезпечення.

У даному листі відповідач, з-поміж іншого, зазначив, що на теперішній час Кабінетом Міністрів України не приймалося постанов щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії, інших умов для проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Таким чином, відповідач фактично відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23 від 26.02.2024 року вирішено, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549, починаючи з 01.02.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549, починаючи з 01.02.2023 року.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року у справі № 200/7653/23 - залишено без змін.

Отже з урахуванням вищенаведеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23 від 26.02.2024 року набрало законної сили 29.07.2024 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

Судом встановлено, що також підтверджується наявними в матеріалах справи копіями перерахунку пенсії за пенсійною справою №0501009832 з 01.09.2024 року та протоколом за цією ж пенсійною справою від 25.11.2024 року, що позивачу індексація за 2022 та 2023 роки не нараховується та не виплачується, що також не заперечується відповідачем по справі враховуючи зазначене ним у його відзиві на позовну заяву: - «Однак виплата індексації пенсії за 2022 та 2023 роки припинена з 01 вересня 2024 року у зв'язку з здійсненням перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23. Індексація за 2022 та 2023 року не нараховується та не виплачується Позивачу оскільки в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду відбулося підвищення грошового забезпечення.».

Суд, розглянувши матеріали позовної заяви та надані сторонами докази стосовно позовних вимог позивача, а також з урахуванням ухвали суду щодо повернення позовних вимог в частині пропущеного строку звернення, дійшов до висновку, що спірним питанням в даній справі є скасування доплати раніше встановленої та передбаченої відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року, після виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5093/22, а саме перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки позивача станом на 01.04.2019 року - з 22.04.2024 року у розмірі 2000,00 грн., а також припинення нарахування та виплати підвищення пенсії позивачу на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 після проведеного перерахунку відповідачем пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549 починаючи з 01.02.2023 року, на виконання рішення суду по справі №200/7653/23 з 01.09.2024 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно із положеннями ст. 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду відповідачем позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 із урахуванням довідки №ФС-97403/09/01/912 від 14.09.2022 року. При цьому, раніше встановлену доплату у сумі 2000,00 грн., яка була призначена з 01.07.2021, позивачеві припинено виплачувати з 01 серпня 2023 року.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:

«44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.»

Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, а також наявні докази в матеріалах справи суд вважає, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в раніше встановленому йому розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 02.03.2023 по справі № 600/870/22.

З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, який припинив нарахування та виплату позивачу раніше вже встановленої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 року по справі №200/5093/22 та в подальшому відмовив у поновленні цієї доплати на відповідні звернення представника позивача, чим позбавив його на належний йому відповідний розмір пенсійних виплат.

В свою чергу слід зауважити, що з 01.09.2024 року, позивачу був проведений новий перерахунок його пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7653/23 від 26.02.2024 року, яким було зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.11.2023 року № ФС-97403/09/01/3549, починаючи з 01.02.2023 року.

Щодо позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати підвищення пенсії позивачу на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.09.2024 та як похідна вимога зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу нарахування та виплату підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.09.2024, суд зазначає наступне.

Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Надаючи оцінку положенням законодавства щодо підстав перерахунку пенсії особам визначеним у Законі № 2262-ХІІ, Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 року по справі №440/6017/21 дійшов висновку, що пенсіонер має право сам отримувати довідки про його грошове забезпечення та надавати їх для перерахунку пенсії, у тому числі за попередні періоди, коли виникало право на отримання довідки для перерахунку пенсії.

Посилаючись на правові висновки Верховного Суду позивачу за рішенням суду враховуючи положення постанови КМУ №704 була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року для здійснення перерахунку з 01.02.2023 року, тобто за попередній період.

Рішенням суду зобов'язано ГУ ПФУ здійснити позивачу перерахунок розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснений у зв'язку зі зміною його грошового забезпечення на 01.01.2023 року, що тягне за собою перерахунок пенсії та відповідно вирішення питання індексації пенсії, яка була здійснена при відсутності підвищення грошового забезпечення позивача на той відповідний період, оскільки відповідно до ст.64 Закону № 2262-ХІІ, яка регламентує питання індексації пенсії (в редакції Закону №2040-ІХ від 15.02.2022 застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Таким чином, обов'язковою умовою нарахування індексації пенсії у відповідному році є відсутність перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону, тобто у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення у період: попередній календарний рік та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, з 01.03.2022 року індексація пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, нараховується з 01 березня кожного року у порядку визначеному КМУ.

Проте така індексація за приписами ст.64 Закону № 2262-ХІІ проводиться у лише у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом № 2262-ХІІ, у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону.

Отже якщо пенсія не перераховувалась виходячи з нового грошового забезпечення за період вказаний у ст.64 Закону № 2262-ХІІ, пенсіонеру станом на 1 березня відповідно року нараховується індексація.

Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі постанова КМУ№118).

Пунктом 2 постанови КМУ №118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21 і 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Станом на 01.03.2022 позивачу не перераховувалась пенсія у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, що стало підставою для нарахування індексації пенсії за 2022 рік.

Крім того, 24.02.2023 року КМУ прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Пунктами 1-3 постанови в Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

З 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21,36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Між тим, за правовими висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 02.08.2022 року по справі №440/6017/21, а також інших постановах за подібними правовідносинами, довідки про перерахунок пенсії повинні виготовлятися за заявою пенсіонера без обмеження строків, після скасування п.6 постанови КМУ №103 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 року.

Тобто за висновками Верховного Суду пенсіонери мали право на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення за попередні роки.

Враховуючи застосування постанови КМУ №704 для обчислення грошового забезпечення не з розрахунку 1762 грн. (в редакції постанови КМУ №103), а після скасування п.6 постанови КМУ №103, з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт, за заявами пенсіонерів або рішеннями судів за позовами пенсіонерів такі довідки виготовлялись починаючи станом на 29.01.2020 року, а також станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 роки в залежності від бажання пенсіонера.

Вказані обставини потягли за собою ситуацію, коли пенсіонерам нараховувалась індексація за відповідний рік, після чого пенсіонер вимагав здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за той же період, за якій вже нарахована індексація пенсії.

У випадку по даній справі №200/7396/24 позивачу ОСОБА_1 також за рішенням суду за його позовом була виготовлена довідка про його грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року та за рішенням суду на підставі вказаної довідки перерахована пенсія за попередній період.

Проте така ситуація не свідчить про те, що пенсіонер набуває право на збереження індексації пенсії, яку перераховують за наданою ним довідкою про грошове забезпечення за рік, в якому нараховувалась індексація, оскільки це не відповідає положенням ст.64 Закону № 2262-ХІІ та поняттю індексації.

Аналізуючи положення законодавства про індексацію грошових доходів населення Верховний Суд в постанові від 20.06.2024 року у справі № 420/23990/23 (предметом розгляду якої було правомірність ГУ ПФУ обмеження збільшення пенсії (індексації) граничним розміром 1500 грн, що передбачено абзацом 2 пункту 10 постанови КМУ №168, Суд зазначив, що правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII, а індексації розміру пенсій положення статті 64 Закону № 2262-XII.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII, відповідно до його преамбули, визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII, індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Обов'язковий характер індексації визначається також статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року (далі Закон № 2017-III).

У вказаній статті зазначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Частиною другою статті 19 Закону №2017-ІІІ також встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Колегія суддів, аналізуючи зазначені вище положення, доходить висновку, що індексація доходів це одна з державних гарантій, метою якої є підтримання достатнього життєвого рівня громадян та їх купівельної спроможності в умовах зростання цін.

Індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, що не мають разового характеру, зокрема, пенсії, а тому, є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії, що призначена, зокрема військовослужбовцям.

Крім іншого, Верховний Суд зазначив, що реалізація КМУ покладених на нього повноважень в частині обмеження верхньої межі індексації спрямовано на утримання зростання нерівності між розмірами пенсійних виплат різних категорій пенсіонерів з метою збалансування наявного фінансового ресурсу держави та досягнення справедливого балансу між захистом інтересів якомога більшої кількості громадян, особливо тих, чиї пенсії є дуже низькими.

Таким чином, у разі не підвищення доходу громадянина (зарплати, пенсії, стипендії тощо) держава відшкодовує знецінення грошових доходів громадян у вигляді індексації цих доходів.

Не підлягають індексації доходи громадян, яким таки доходи підвищуються, тобто купівельна спроможність таких громадян в умовах зростання цін, компенсується саме за рахунок підвищення заробітних плат, пенсій, стипендій тощо.

Отже індексація доходів це одна з державних гарантій, метою якої є підтримання достатнього життєвого рівня громадян та їх купівельної спроможності в умовах зростання цін.

Така державна гарантія діє у разі відсутності підвищення доходів населення (підвищення заробітної плати, пенсії інших встановлених законом виплат).

Відповідно стаття 64 Закону № 2262-ХІІ чітко визначає, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що на підставі рішення суду позивачу перерахована пенсія за попередній рік за довідкою станом на 01.01.2023 року, в якій визначені розміри грошового забезпечення, яке підвищилось у результаті збільшення розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року.

Враховуючи викладене, при перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2022 року за новою довідкою та підвищення розміру пенсії, він в силу приписів ст.64 Закону №2262-ХІІ втрачає право на нарахування та виплату йому індексації пенсії, яка йому була нарахована за відсутністю такої довідки для перерахунку пенсії станом на 01.03.2022 року, 01.03.2023 року, коли така індексація нараховувалась. Відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг у даному випадку відбувається за рахунок підвищення доходу пенсії.

Таким чином, дії відповідача щодо виключення з пенсії позивача при її перерахунку за довідкою з новим підвищеним грошового забезпечення індексації за 2022 рік, 2023 рік є правомірними.

Таким чином позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Слід також наголосити на тому, що Верховним Судом розглянута зразкова справа №400/6254/24, в якій зазначено, що ключовим питанням у справі є питання чи є перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, таким перерахунком пенсії з підвищенням, який в силу приписів абзацу третього пункту 1 Постанови 713 та Постанов № 118 та № 168, є підставою для припинення виплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації.

Верховний Суд рішенням від 16.12.2024 року у справі №400/6254/24 відмовив позивачу у задоволенні позову про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні 2 тис грн по постанові КМУ №713, індексації за 2022 та 2023 роки у зв'язку з перерахунком пенсії позивача за оновленими довідками про розмір його грошового забезпечення.

Верховний Суд у п.52,53 рішення зазначив, що у зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин 1,2 ст.63 Закону України №2262-ХІІ, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713.

Також Верховний Суд дійшов висновку, що виплата індексації, передбаченої Постановами КМУ за 2022, 2023 роки, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 22.04.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 року по справі №200/5093/22, та як похідна вимога зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу з 22.04.2024 по 31.08.2024 року (включно) щомісячну доплату до пенсії передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 21.10.2024, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1938,00 грн. судового збору.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог позивача, суд дійшов до висновку, що з урахуванням пропорційності позивачу повернути судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 646,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) з 22.04.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 року по справі №200/5093/22.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) з 22.04.2024 по 31.08.2024 року (включно) щомісячну доплату до пенсії передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3 ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 646 (шістсот сорок шість) гривень 00 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 січня 2025 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець