Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 січня 2025 року Справа№200/7562/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
28 жовтня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 28 жовтня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 27 вересня 2024 року № o/p 203040008509 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн, шляхом його послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах: на 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» з 01 березня 2021 року, на 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01 березня 2022 року на 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01 березня 2023 року, на 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01 березня 2024 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
29 жовтня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача та у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області).
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 08 листопада 2020 року.
Під час призначення пенсії для обчислення її розміру застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, який становить 7 763,17 грн.
Позивач вказував на те, що п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127) установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,11.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168) установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185) установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796.
22 вересня 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач звернувся з заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії, застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн, збільшивши його на коефіцієнти: 1,11 (згідно з Постановою КМУ № 127), 1,14 (згідно з Постановою КМУ № 118), 1,197 (згідно з Постановою КМУ № 168), 1,0796 (згідно з Постановою КМУ № 185).
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Донецькій області.
27 вересня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача від 22 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № о/р 203040008509, яким відмовило у перерахунку.
Вважаючи це рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач доводив, що має право на перерахунок пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року, оскільки звернувся за призначенням пенсії до 31 грудня 2020 року і у спірних правовідносинах не мало місця його переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058.
На переконання позивача, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, становить 7 763,17 грн, пенсійний орган зобов'язаний був застосувати коефіцієнт збільшення, помноживши на нього вказаний показник (7 763,17 грн) у кожному періоді перерахунку (індексації).
Будь-якого іншого способу проведення індексації пенсії норми ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ №№ 127, 118, 168, 185 не містять, зокрема і обмежень щодо проведення індексації пенсії особам, середньомісячний заробіток яких для обчислення пенсії перевищував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку на відповідний рік.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 08 листопада 2020 року.
Відповідач вказував на те, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році, зокрема, ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796.
Пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року: до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Також п. 3 Постанови КМУ № 185 установлено, що в разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли, зокрема, по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3 764,40 грн.
Відповідач вказував на те, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та постанов Кабінету Міністрів України щодо індексації пенсій на відповідній рік індексація пенсій здійснюється таким чином: показник середньої заробітної плати, який застосувався при обчисленні пенсій у 2017 році, (3 764,40 грн), збільшується на коефіцієнти індексації: у 2019 році - 1,17, у 2020 році - 1,11, у 2021 році - 1,11, у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796.
Крім того, Постановами КМУ № 118, № 168 та № 185 для осіб, яким не підвищуються пенсії згідно з Порядком № 124, установлюється щомісячна доплата до пенсії: в 2022 році - 135 грн, в 2023 році - 100 грн, в 2024 році - 100 грн.
Відповідач вказував на те, що при обчисленні пенсії ОСОБА_1 врахований розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн, а тому підстави для застосування коефіцієнтів 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 за 2021-2024 роки до цього показника відсутні.
Відповідач відзначив, що з 01 березня 2021 року ОСОБА_1 не проведено перерахунок індексації, оскільки до пенсій, призначених після 01 січня 2019 року застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, який значно перевищує 5 426,60 грн (показник середньої заробітної застосований заявнику - 7 763,17 грн).
З 01 березня 2022 року позивачеві проведено перерахунок і, враховуючи, що показник середньої заробітної плати в Україні, який застосований при призначенні йому пенсії, перевищує 6 186,32 грн, встановлено доплату в сумі 135 грн, яка враховуватиметься при проведенні наступних перерахунків.
З 01 березня 2023 року позивачеві проведено перерахунок і, враховуючи, що показник середньої заробітної плати в Україні, який застосований при призначенні йому пенсії, перевищує 7 405,03 грн, встановлено доплату в сумі 100 грн, яка враховуватиметься при проведенні наступних перерахунків із збереженням доплати 135 грн.
З 01 березня 2024 року позивачеві проведено перерахунок, показник середньої заробітної плати в Україні, який застосований при призначені йому пенсії збільшено до 7 994,47 грн, встановлено надбавку сумі 100 грн, а також збережено доплати: надбавка на індексацію 01 березня 2022 року в сумі 66,17 грн; надбавка 100 грн на індексацію 01 березня 2023 року в сумі 100 грн.
З огляду на викладене відповідач доводив, що пенсія позивача обчислена з дотриманням вимог Закону № 1058, а тому відсутні підстави для її перерахунку.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 27 травня 1983 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058, що підтверджено матеріалами його пенсійної справи № 203040008509.
Так, 03 грудня 2020 року пенсійний орган прийняв рішення № 203040008509 (дата-час розрахунку: 03 грудня 2020 року 10:07) про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 08 листопада 2020 року.
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 обчислена наступним чином:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
дата народження, стать - ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік;
середньомісячний заробіток - 13 022,0200;
дата звернення, вік, ознака роботи - 02 грудня 2020 року, 60 років 00 місяців 25 днів, працює;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 42 роки 00 місяців 25 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 25 років 02 місяці 25 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 10 місяців 00 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42000;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((504/100*12)*1) - 0,42000;
08 листопада 2020 року - 30 листопада 2020 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (13022,02*0,42000) - 5 469,25 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 119,84 грн;
загальний розмір пенсії - 5 589,09 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 жовтня 2020 року;
розмір пенсії з надбавками - 5 589,09 грн;
[…].
Розрахунок заробітку ОСОБА_1 для обчислення пенсії при її призначенні проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 42 роки 00 місяців 25 днів, 504 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 04 місяці 00 днів;
дата вводу заробітку - 02 грудня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7 763,17 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 жовтня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 жовтня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 396,68848;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 325,41745;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 244;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 50;
кількість місяців, виключених додатково, (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 194;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,62577;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 194,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,67741;
середньомісячний заробіток для обчислення - 13 022,02000.
Отже, при призначенні ОСОБА_1 пенсії з 08 листопада 2020 року для обчислення її розміру врахований середньомісячний заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три попередні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки, який становить 7 763,17 грн.
В подальшому пенсійний орган прийняв рішення № 203040008509 (дата-час розрахунку: 18 грудня 2020 року 10:12) про перерахунок пенсії, згідно з яким пенсія позивача була перерахована, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 13 020,00000;
дата народження, стать - ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік;
дата перерахунку, вік та ознака роботи - 18 грудня 2020 року, 60 років 01 місяців 11 днів, працює;
вид перерахунку - уточнення показників середньої ЗП по НГ (міс.) (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 42 роки 00 місяців 25 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 25 років 02 місяці 25 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 10 місяців 00 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42000;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((504/100*12)*1) - 0,42000;
01 січня 2021 року - 06 листопада 2025 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (13 020,00*0,42000) - 5 468,40 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 119,84 грн;
загальний розмір пенсії - 5 588,24 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 жовтня 2020 року;
розмір пенсії з надбавками - 5 588,24 грн;
[…].
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії при її перерахунку проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 42 роки 00 місяців 25 днів, 504 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 04 місяці 00 днів, 244 місяці;
дата вводу заробітку - 02 грудня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7 763,17 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 жовтня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 жовтня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 396,63895;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 325,36792;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 244;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 50;
кількість місяців, виключених додатково, (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 194;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,62557;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 194,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,67715;
середньомісячний заробіток для обчислення - 13 020,00000.
Перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2021 року на підставі Постанови КМУ № 127 не призводив до її підвищення, підстав для встановлення будь-яких доплат не було, як наслідок, відповідне рішення пенсійним органом не приймалося.
Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 203040008509 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 03:26), пенсійний орган провів перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 118.
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 перерахована, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 13 026,75000;
дата народження, стать - ІНФОРМАЦІЯ_3 , 61 рік 03 місяці 24 дні, працює;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 42 роки 00 місяців 25 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 25 років 02 місяці 25 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 10 місяців 00 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42000;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((504/100*12)*1) - 0,42000;
01 березня 2022 року - 06 листопада 2025 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (13 026,75*0,42000) - 5 471,24 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 119,84 грн;
загальний розмір пенсії - 5 591,08 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 5 826,08 грн;
[…].
На виконання Постанови КМУ № 168 пенсійний орган провів перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії № 203040008509 (дата-час розрахунку: 26 лютого 2023 року 01:47).
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 обчислена, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 13 026,75000;
дата народження, стать - ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2023 року, 62 роки 03 місяці 24 дні, працює;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 43 роки 06 місяців 25 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 25 років 02 місяці 25 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 04 місяці 00 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,43500;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((522/100*12)*1) - 0,43500;
01 березня 2023 року - 06 листопада 2025 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (13 026,75*0,43500) - 5 666,64 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 136,96 грн;
загальний розмір пенсії - 5 803,60 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 грудня 2022 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 6 138,60 грн;
[…].
На виконання Постанови КМУ № 185 пенсійний орган провів перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії № 203040008509 (дата-час розрахунку: 24 квітня 2024 року 14:06).
Згідно з цим рішенням пенсія ОСОБА_1 обчислена, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 13 414,88000;
дата народження, стать - ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2024 року, 63 роки 03 місяці 24 дні, працює;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 43 роки 06 місяців 25 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 25 років 02 місяці 25 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 04 місяці 00 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,43500;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((522/100*12)*1) - 0,43500;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (13 414,88*0,43500) - 5 835,47 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 136,96 грн;
загальний розмір пенсії - 5 972,43 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 66,17 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
розмір пенсії з надбавками - 6 238,60 грн;
[…].
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача при її перерахунку проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 43 роки 06 місяців 25 днів, 522 місяців;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 року 10 місяців 00 днів, 262 місяці;
дата вводу заробітку - 02 грудня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3 764,40 грн;
коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) - 2, 1237025912;
збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 994,47 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 жовтня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 жовтня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 396,63895;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 320,50253;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 244;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 53;
кількість місяців, виключених додатково, (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 191;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,62557;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 191,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,67802;
середньомісячний заробіток для обчислення - 13 414,88000.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
22 вересня 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив призначити пенсію (вид пенсії: допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами).
До цієї заяви позивач подав заяву від 22 вересня 2024 року довільної форми, в якій на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 127, № 118, № 168 і № 185 просив здійснити перерахунок його пенсії, застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн, збільшений на коефіцієнти: 1,11 (відповідно до Постанови КМУ № 127) з 01 березня 2021 року; 1,14 (відповідно до Постанови КМУ № 118) з 01 березня 2022 року; 1,197 (відповідно до Постанови КМУ № 168) з 01 березня 2023 року; 1,0796 (відповідно до Постанови КМУ № 185) з 01 березня 2024 року.
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Донецькій області.
27 вересня 2024 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 вересня 2024 року № 12700 про перерахунок пенсії - допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами відповідно до Закону № 1058, ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № о/р НОМЕР_3 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
Цим рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за його заявою від 22 вересня 2024 року.
Обґрунтовуючи відмову в перерахунку, ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що за результатами розгляду матеріалів електронної пенсійної справи та наданих до заяви документів встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, в якій враховано індексацію 01 березня 2024 року, тобто зі збільшеним коефіцієнтом 1,0796 в розмірі 7 994,47 грн. Оскільки індексація з 01 березня 2024 року більша ніж розмір середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки, що становив 7 763,17 грн, підстави для перерахунку відсутні.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у п о р я д к у, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
[…]
Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі - Порядок № 4-4).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Порядком визначено:
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.
В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).
П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Як було вказано вище, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у п о р я д к у, визначеному Кабінетом Міністрів України.
П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.
П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:
по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);
[…].
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Абз. 2 п. 5 Порядку № 124 визначено, що к о ж е н н а с т у п н и й перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 124 пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 показник середньої заробітної плати визначається станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3 764,40 грн.
(3 149,45 грн + 3 661,41 грн + 4 482,35 грн) : 3 = 3 764,40 грн, де 3 149,45 грн - середня заробітна плата за 2014 рік, 3 661,41 грн - середня заробітна плата за 2015 рік, 4 482,35 грн - середня заробітна плата за 2016 рік.
В 2019 році показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, що передбачено п. 2 Постанови КМУ № 124.
Як наслідок, в 2019 році показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсій становив 4 404,35 грн (3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн).
Таким чином, механізм індексації пенсій, визначений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядком № 124, зводиться до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на відповідний коефіцієнт.
При цьому для цілей індексації показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обчислюється відповідно до п. 5 Порядку № 124.
01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).
П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Таким чином, в 2020 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 4 888,83 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4 888,83 грн).
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).
П. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Таким чином, в 2021 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5 426,60 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5 426,60 грн).
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).
П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у 2022 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6 186,32 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6 186,32 грн).
П. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) установлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).
П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, в 2023 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).
П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).
П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, в 2024 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796 і становив 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7 994,47 грн).
Спірні правовідносини між позивачем та пенсійним органом виникли щодо правомірності рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 27 вересня 2024 року № о/р НОМЕР_3 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », яким позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії за його заявою від 22 вересня 2024 року, а саме у проведенні перерахунку на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 127, № 118, № 168 і № 185 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти: 1,11 з 01 березня 2021 року; 1,14 з 01 березня 2022 року; 1,197 з 01 березня 2023 року; 1,0796 з 01 березня 2024 року.
Щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанов КМУ № 127, № 118, № 168 і № 185 суд зазначає наступне.
Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Норма, наведена в абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не містить жодних виключень, і це дозволяє дійти висновку про те, що для забезпечення індексації перерахунку підлягають всі раніше призначені пенсії.
Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
В свою чергу розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Суд встановив, що пенсія за віком відповідно до Закону № 1058 призначена ОСОБА_1 з 08 листопада 2020 року.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 127, з 01 березня 2022 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118, з 01 березня 2023 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168, а також на перерахунок пенсії з 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185.
Однак, такий перерахунок не призводить до підвищення його пенсії з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року.
Так, з 01 березня 2021 року при перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 127 для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5 426,60 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5 426,60 грн).
З 01 березня 2022 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 118 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6 186,32 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6 186,32 грн).
З 01 березня 2023 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).
З 01 березня 2024 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796 і становив 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7 994,47 грн).
Проте пенсія ОСОБА_1 була призначена з 08 листопада 2020 року і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (за 2017-2019 роки), який становив 7 763,17 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,11 (в 2021 році), на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році), на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році).
В 2024 році показний середньої заробітної плати визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнти, в тому числі на коефіцієнт 1,11 (в 2021 році), на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році), на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році) та на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році), (7 994,47 грн), перевищив показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, застосований при призначенні пенсії позивачеві (7 763,17 грн).
Як наслідок, з 01 березня 2024 року при перерахунку пенсії позивачеві був збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, який застосований при призначені пенсії, до 7 994,47 грн.
Варто зауважити, що, приймаючи Постанови КМУ №№ 118, 168 і 185 Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не підвищаться.
У зв'язку з цим для досягнення мети індексації п. 4 Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124; п. 6 Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, а пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124.
Оскільки пенсія ОСОБА_1 не підвищилась внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов КМУ №№ 118, 168 та 185, з 01 березня 2022 року йому встановлена доплата до пенсії в розмірі 135,00 грн, з 01 березня 2023 року - в розмірі 100,00 грн, а з 01 березня 2024 року - в розмірі 100,00 грн, що підтверджено рішеннями про перерахунок пенсії № 203040008509 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 03:26), № 203040008509 (дата-час розрахунку: 26 лютого 2023 року 01:47), № 203040008509 (дата-час розрахунку: 24 квітня 2024 року 14:06).
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що пенсійний орган повів перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ №№ 127, 118, 168 і 185, не допустивши при цьому протиправної поведінки та не порушивши право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Як наслідок, ГУ ПФУ в Донецькій області правомірно відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за його заявою від 22 вересня 2024 року, прийнявши рішення від 27 вересня 2024 року № о/р НОМЕР_3 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
З приводу твердження позивача про те, що норми Порядку № 124 суперечать положенням ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати норми Закону, суду зазначає наступне.
Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини, а відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Порядок № 124 затверджений постановою Кабінету Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень. Цей Порядок ні в цілому, ні в окремій його частині не був визнаний незаконним та нечинним.
Як наслідок, норми Порядку № 124 були обов'язковими для пенсійного органу та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не є тотожним «середній заробітній платі (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії», яка є складовою формули, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистки. Таким порядком є Порядок № 4-4, п. 1.2 якого визначено, що показник заробітної плати (доходу) за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Суд зауважує, що як ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, так і п. 5 Порядку № 124 передбачають, що в рамках індексації збільшенню підлягає «показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», а не показник «середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».
Тобто Верховна Рада України в Законі № 1058 (ч. 2 ст. 42 і ч. 2 ст. 40), а Уряд в Порядку № 124 та постановах про індексацію, зокрема в Постановах КМУ №№ 168 і 185, послідовно розмежовують середню заробітну плату для цілей призначення пенсії, (яка обчислюється за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії), і показник середньої заробітної плати для цілей індексації пенсії, (який обчислюється наростаючим підсумком з 01 жовтня 2017 року шляхом множення на коефіцієнт збільшення).
Також суд звертає увагу на норму абз. 3 п. 5 Порядку № 124, яка прямо передбачає існування ситуації, коли в результаті перерахунку пенсії на виконання ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 і Порядку № 124 розмір пенсії не збільшиться, у зв'язку з цим встановлює порядок дій пенсійного органу для таких випадків. Загальне правило, яке закріплено в абз. 3 п. 5 Порядку № 124, послідовно втілюється в нормах постанов про індексацію (в контексті спірних правовідносин йдеться про п. 4 Постанови КМУ № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168 і пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185).
Варто відзначити, що ні Закон № 1058, ні Закон № 1282 безпосередньо не визначають порядок індексації пенсій. Такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.
Запроваджений Урядом механізм перерахунку пенсії для цілей індексації (п. 5 Порядку № 124) передбачає, що:
- в 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку;
- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
- пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 Порядку № 124, абз. абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Те, що в п. 5 Порядку №124 Кабінет Міністрів України визначив, що для цілей індексації в 2019 році на відповідний коефіцієнт збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, не може вважатися виходом Уряду за межі наданих йому повноважень.
З огляду на чинне правове регулювання в правовідносинах щодо пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії:
1) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, який застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема при її призначенні;
2) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, який застосовується для цілей індексації пенсій, (який визначається відповідно до п. 5 Порядку № 124).
Суд відхиляє аргументи позивача щодо дискримінації певних пенсіонерів в залежності від року виходу на пенсію.
В контексті спірних правовідносин визначальним є не рік виходу на пенсію, а те, чи перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як складову формули визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії конкретної особи.
В результаті перерахунку пенсії для цілей індексації підвищується розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є меншою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році.
Водночас розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є більшою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, не підвищується в результаті перерахунку пенсії для цілей індексації.
Для цілей індексації таким особам розмір пенсії щороку підвищується за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України шляхом встановлення відповідної доплати, (зокрема, з 01 березня 2022 року - 135,00 грн, з 01 березня 2023 року - 100,00 грн, з 01 березня 2024 року - 100,00 грн).
З приводу посилання позивача на висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений в п. 56 постанови від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, про те, що в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи, суд зауважує, що цей висновок був сформульований за інших фактичних обставин, ніж ті, що виникли у справі, яка розглядається.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22 березня 2023 року у справі № 154/3029/14-ц вказала на те, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.
З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду в кожній конкретній справі.
Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово наголошувала, що для цілей застосування приписів процесуальних законів щодо подібності правовідносин важливо встановити критерії її визначення. Слово «подібний» в українській мові має такі значення: такий, який має спільні риси з ким-, чим-небудь, схожий на когось, щось; такий самий; такий, як той (про якого йде мова). Тому термін «подібні правовідносини» може означати як правовідносини, що мають лише певні спільні риси з іншими, так і правовідносини, що є тотожними з ними, тобто такими самими, як інші.
З приводу твердження позивача про протиправне позбавлення його права власності на індексацію, яке виникло внаслідок легітимних очікувань застосування Закону № 1058 у певний спосіб, суд зазначає наступне.
Очікування, про які вказує позивач, не можуть вважатися легітимними допоки не буде доведено їх виникнення відповідно до закону або практики правозастосування, що склалася.
З моменту призначення позивачу пенсії Законами № 1058 і № 1282 було визначено, що порядок індексації пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, а Порядок № 124, в тому числі його п. 5, був чинним і підлягав застосуванню. Як наслідок, для позивача мало бути передбачуваним, що при перерахунку пенсії для цілей індексації застосовуватиметься, з-поміж іншого, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 27 вересня 2024 року № о/р НОМЕР_3 «Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 » не підлягають задоволенню.
Цей висновок суду ґрунтується на тому, що відповідач довів правомірність цього рішення і його відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн, шляхом його послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах: на 1,11 відповідно до Постанови КМУ № 127 з 01 березня 2021 року, на 1,14 відповідно до Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року, на 1,197 відповідно до Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року, на 1,0796 відповідно до Постанови КМУ № 185 з 01 березня 2024 року.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що ці вимоги за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту, однак як було зазначено вище, пенсійний орган не допускав порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
З приводу посилання сторін на судові рішення судів першої і апеляційної інстанції суд зазначає, що в силу положень ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Між тим, КАС не містить правових норм, які б зобов'язували суд враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанції.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін.
Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
Предметом спору у справі є рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 27 вересня 2024 року № о/р НОМЕР_3 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
До суд з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 28 жовтня 2024 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.
В контексті спірних правовідносин початок перебігу строку звернення до суду пов'язаний не з датою виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а з датою, коли він дізнався/повинен був дізнатися прийняття ГУ ПФУ в Донецькій області рішення від 27 вересня 2024 року, яке він вважав таким, що порушує його права.
Відтак, відсутні правові та фактичні підстави для застосування наслідків порушення строку звернення до адміністративного суду, визначених КАС, в тому числі для залишення позову без розгляду, (як про це просить відповідач в заяві від 06 листопада 2024 року).
Розподіл судових витрат.
Ухвалою від 29 жовтня 2024 року суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору; задовольнив його клопотання про відстрочення сплати судового збору та відстрочив йому сплату судового збору за подання цього позову в сумі 968,96 грн - до ухвалення судового рішення у цій справі.
Судовий збір позивачем не сплачений.
За цих обставин, виходячи з того, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з позивача на користь держави судового збору в сумі 968,96 грн.
Підстави для покладання витрат зі сплати судового збору на відповідача відсутні в силу приписів ст. 139 КАС.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
5. Повне судове рішення складено 09 січня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко