Рішення від 08.01.2025 по справі 493/1906/24

Справа № 493/1906/24

Провадження № 2/493/176/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2025 року м. Балта Одеської області

Балтський районний суд Одеської області в складі

ГОЛОВУЮЧОГО-СУДДІ ТІТОВОЇ Т.П.

ЗА УЧАСТЮ СЕКРЕТАРЯ СИРОТА О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балті цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

15.11.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування.

Ухвалами від 20.11.2024 року провадження по даній цивільній справі відкрито, постановлено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом до суду сторін та задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів.

Ухвалою Балтського районного суду від 11.12.2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що її дядько ОСОБА_3 , є рідним братом її матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_3 належали:

-згідно свідоцтва про право особистої власності від 20.09.1996 року, виданого Балтською міською радою Одеської області на підставі рішення виконкому Балтської міської ради від 09.08.1996 року за № 159 13/16 частин житлового будинку (літ. А) загальною площею 49, 1 кв.м., житловою площею 28,6 кв.м., з прибудовою (літ. а), літньою кухнею (літ. Б), розташовані на земельній ділянці площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 ;

-згідно рішення Балтського районного суду Одеської області від 18.05.2010 року по справі № 2-748/2010, житловий будинок (літ. А), загальною площею 27,9 кв.м., житловою площею 15,9 кв.м., з вбиральнею (літ. Д), розташовані в АДРЕСА_1 ;

- згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 063368, земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0867 га, кадастровий номер 5120610100:02:003:0094, розташована по АДРЕСА_1 .

08.09.2010 року ОСОБА_3 заповів в рівних частинах все своє майно позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , про що свідчить заповіт, посвідчений 08 вересня 2010 року приватним нотаріусом Балтського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвою І.П., реєстр № 3156.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її дядько ОСОБА_3 .

Після його смерті, позивач як спадкоємець за заповітом та за правом представлення за законом другої черги його спадщину прийняла, так як подала до приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвої І.П. заяву про прийняття спадщини. Нотаріусом було заведено спадкову справу № 374/2023 до майна її дядька.

Однак, після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини приватний нотаріус Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєва І.П. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на цілу частку спадкового майна спадкодавця ОСОБА_3 в зв'язку з тим, що на момент його смерті разом з ним був зареєстрований за однією адресою в будинку по АДРЕСА_1 його племінник (рідний брат позивача) ОСОБА_2 , який не подав заяву про відмову від прийняття спадщини свого дядька до спливу шести місяців з дня його смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановлено статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Брат позивача ОСОБА_2 спадщину свого дядька ОСОБА_3 не приймав, так як, хоча і був зареєстрований за однією адресою в будинку по АДРЕСА_1 з ним разом на день його смерті, однак разом з дядьком на день його смерті не проживав, що підтверджується довідкою № 1420 від 12.11.2024 року з Балтської міської ради Одеської області про те, що на день смерті ОСОБА_3 проживав один.

Виходячи з вищевикладеного, позивач просить визнати за нею як за спадкоємцем за заповітом та за правом представлення за законом другої черги її дядька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на вищезазначене майно, яке належало йому не момент смерті.

Інших спадкоємців, в тому числі які мають право на обов'язкову частку в спадщині, які б претендували на спадщину її дядька ОСОБА_3 , немає.

У судове засідання 08.01.2025 року позивач та його представник не з'явилися, однак від представника надійшла заява на адресу суду про розгляд справи у їхню відсутність, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надавши до суду клопотання, в якому просить суд, справу розглянути у його відсутності та повністю задовольнити позов ОСОБА_1 про визнання за нею, як за спадкоємцем за заповітом та за правом представлення за законом другої черги її дядька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Суд, дослідивши докази, наявні в матеріалах цивільної справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 23.08.2023 року Балтським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

ОСОБА_3 є рідним братом ОСОБА_6 - матері позивача ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження ОСОБА_3 , виданого 17.07.1963 року серії НОМЕР_2 та ОСОБА_7 , виданого 25.06.1957 року серії НОМЕР_3 , в яких зазначено батьки на російській мові: «отец: ОСОБА_8 », «мать: ОСОБА_9 ».

З копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , виданого 13.05.1972 року серії НОМЕР_4 , вбачається, що її батьками є на російській мові: «отец: ОСОБА_10 , мать: ОСОБА_11 ».

З копії свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого Балтською міською радою народних депутатів Одеської області від 09.08.1996 року за № 159 вбачається, що ОСОБА_3 належали 13/16 частин житлового будинку (літ. А) загальною площею 49, 1 кв.м., житловою площею 28,6 кв.м., з прибудовою (літ. а), літньою кухнею (літ. Б), розташовані на земельній ділянці площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 .

З копії рішення Балтського районного суду Одеської області від 18.05.2010 року по справі № 2-748/2010 вбачається, що за ОСОБА_3 визнано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, на земельній ділянці площею 905 кв.м в АДРЕСА_1 , який раніше належав ОСОБА_12 (його матері), померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 . З наданого позивачем технічного паспорту на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_2 виготовленого 28.05.2024 року ФОП ОСОБА_13 вбачається, що житловий будинок (літ. А) загальною площею 27,9 кв.м., житловою площею 15,9 кв.м., з вбиральнею (літ. Д) 12 кв.м.

З копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 063368, виданого на підставі рішення Балтської міської ради Балтського району Одеської області 26.06.2012 року №404/VI вбачається, що власником земельної ділянки площею 0,0867 га, кадастровий номер 5120610100:02:003:0094, розташованої за адресою АДРЕСА_1 являється ОСОБА_3 .

Також з копії Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, вбачається, що ОСОБА_3 був власником земельної ділянки згідно державного акту серії ЯМ № 063368 від 18.10.2012р., кадастровий номер 5120610100:02:003:0094, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

08.09.2010 року ОСОБА_3 заповів в рівних частинах все своє майно де б воно не було і з чого воно не складалось, і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що за законом матиме право, позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , що вбачається з копії заповіту, посвідченого 08 вересня 2010 року приватним нотаріусом Балтського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвою І.П., реєстр № 3156.

ОСОБА_5 є рідним братом ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження ОСОБА_5 , виданого 28.01.1970 року серії НОМЕР_5 та ОСОБА_1 , виданого 13.05.1972 року серії НОМЕР_4 , в яких зазначено батьки на російській мові: «отец: ОСОБА_10 », «мать»: « ОСОБА_11 ».

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер, що вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого 13.12.2023 року Балтським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Тобто, після смерті дядька ОСОБА_3 , позивач як спадкоємець за заповітом та за правом представлення за законом другої черги його спадщину прийняла, так як подала до приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвоій І.П. заяву про прийняття спадщини. Нотаріусом було заведено спадкову справу № 374/2023 до майна її дядька, що вбачається в матеріалах справи.

Однак, після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини приватний нотаріус Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєва І.П. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на цілу частку спадкового майна спадкодавця ОСОБА_3 в зв'язку з тим, що на момент його смерті разом з ним був зареєстрований за однією адресою в будинку по АДРЕСА_1 його племінник (рідний брат позивача) ОСОБА_2 , який не подав заяву про відмову від прийняття спадщини свого дядька до спливу шести місяців з дня його смерті.

З довідки від 12.11.2024 року № 1420, виданою Балтською міською радою Одеської області, вбачається, що на день смерті, ОСОБА_3 проживав один.

ОСОБА_2 є рідним братом ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження ОСОБА_2 , виданого 03.09.1986 року серії НОМЕР_7 та ОСОБА_1 , виданого 13.05.1972 року серії НОМЕР_4 , в яких зазначено батьки на російській мові: «отец: ОСОБА_10 », «мать»: « ОСОБА_11 ».

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 6 статті 81 ЦПК України встановлено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до положень ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Згідно з ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Таким чином, позивач прийняла спадщину, так як подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідач ОСОБА_2 , хоч і був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем, однак на час відкриття спадщини разом із ним не проживав, що підтверджується довідкою Балтської міської ради від 12.11.2024 року №1420 та його заявою, поданою до суду про задоволення вимог позивача. Позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно дядька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , враховуючи зазначені докази в їх сукупності, відсутність заперечень іншого спадкоємця щодо визнання права власності за позивачем на зазначене спадкове майно належне спадкодавцеві, тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 76, 81, 89, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1221, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за позивачем ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за заповітом та за правом представлення за законом другої черги її дядька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на:

13/16 частин житлового будинку (літ. А) загальною площею 49, 1 кв.м., житловою площею 28,6 кв.м., з прибудовою (літ. а), літньою кухнею (літ. Б), розташовані на земельній ділянці площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 ;

житловий будинок (літ. А), загальною площею 27,9 кв.м., житловою площею 15,9 кв.м., з вбиральнею (літ. Д), розташовані в АДРЕСА_1 ;

земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0867 га, кадастровий номер 5120610100:02:003:0094, розташована по АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 08 січня 2025 року.

СУДДЯ
Попередній документ
124314265
Наступний документ
124314268
Інформація про рішення:
№ рішення: 124314267
№ справи: 493/1906/24
Дата рішення: 08.01.2025
Дата публікації: 13.01.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Балтський районний суд Одеської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (08.01.2025)
Дата надходження: 15.11.2024
Предмет позову: визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування
Розклад засідань:
11.12.2024 09:00 Балтський районний суд Одеської області
08.01.2025 10:30 Балтський районний суд Одеської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ТІТОВА ТЕТЯНА ПАВЛІВНА
суддя-доповідач:
ТІТОВА ТЕТЯНА ПАВЛІВНА
відповідач:
Кольцов Андрій Антонович
позивач:
Кольцова Раїса Антонівна
представник позивача:
Адвокат Печарський Вадим Дмитрович