Справа № 500/6202/24
08 січня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (далі - Позивач), починаючи з 04 листопада 2014 року проходив військову службу по контракту у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується посвідченням офіцера серії НОМЕР_2 , посвідченням офіцера серії НОМЕР_3 .
05.10.2015 року ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 .
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №4843 від 25.05.2023 року захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
За результатами повторного огляду медико-соціальною експертною комісією 27.06.2023 Позивачу продовжено встановлену у 2015 році ІІІ групу інвалідності на підставі захворювання, пов'язаних із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №247382 від 05.07.2023 та посвідченням серії НОМЕР_5 .
08.07.2024 року проведено медичний огляд ВЛК клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги ВМКЦ Західного регіону. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання: Міжхребцевий остеохондроз поперекового відділу хребта, дефект дужки L5-S1 після операцій, Хронічний вертеброгенний попереково-крижовий радикуліт з ураженням п'ятого поперекового, першого крижового корінців зліва в стадії нестійкої ремісії з помірним порушенням функцій ноги, хронічний гастродуоденіт, ремісія, без порушення функції травлення, гастроезовагеальна рефлюксна хвороба, дистальний езофагіт, простий короткозорий астигматизм ступеня 0,5Д на праве око та короткозорість ступеня 0,5Д на ліве око при гостроті зору 1,0 на кожне око, зміцнілий шкірний рубець передньої стінки живота після герніопластики (27.05.2023) - Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Закрита черепно-мозкова травма (2015), струс головного мозку без порушення функції центральної нервової системи - Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини, що підтверджується Довідкою №5636 від 08.07.2024 року .
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині №257 від 13.09.2024 військовослужбовця військової служби за контрактом майор ОСОБА_1 , начальник інформаційно-аналітичної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , відповідно до п.п. “б»за станом здоров'я - за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) п.3 ч.5 ст.26 ЗУ “Про військовий обов'язок і військову службу», звільними з військової служби у запас та вважати таким, що 13 вересня 2024 року справи і посаду у військовій частині НОМЕР_1 здав і вибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 для постановки на військовий облік. 13 вересня 2024 року виключити з особового складу військової частини НОМЕР_1 , зняти з усіх видів забезпечення.
Так, у наказі командира військової частини НОМЕР_1 №№257 від 13.09.2024 частково визначено розміри та види грошового забезпечення, що підлягають виплаті позивачу у зв'язку із виключенням зі списків особового складу, проте, ані станом на дату видання зазначеного наказу, ані станом на день звернення до суду з позовною заявою грошові кошти визначені у наказі не виплачено.
Позивач неодноразово усно та письмово, із рапортом, звертався до Відповідача щодо проведення нарахування та виплати вказаних виплат, однак Відповідачем відповіді не надано. Подання копій таких рапортів неможливо, оскільки вони подавалися у одному екземплярі до відповідача.
Вважаючи, таку бездіяльність відповідача щодо непроведення вищевказаних виплат протиправною, у зв'язку з чим порушені права та інтереси, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 21.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Ухвалою суду від 21.10.2024 роз'єднано позовні вимоги у справі №500/6202/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, виділивши в самостійне провадження.
У провадженні адміністративної справи №500/6202/24 залишено позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2020 року по 13.09.2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному році;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2024 року по 13.09.2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2024 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 :
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошової компенсації вартості за неотримане речове майно за період проходження військової служби з 04.11.2014 року по 13.09.2024 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошову компенсації вартості за неотримане речове майно за період проходження військової служби з 04.11.2014 року по 13.09.2024 року;
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , матеріальної допомоги за 2024 рік для вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , матеріальну допомогу за 2024 рік для вирішення соціально-побутових питань;
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , індексації грошового забезпечення за період з 04.11.2014 року по 28.02.2018 року із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - січень 2008 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , індексацію грошового забезпечення за період з 04.11.2014 року по 28.02.2018 року із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 13.09.2024 року із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 13.09.2024 року із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 , нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації за весь час затримки виплати за період з 01.01.2020 по день фактичної виплати індексації
виділено в окреме самостійне провадження та передати справу №500/6202/24 до відділу організаційно-правового забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду для виконання вимог, передбачених пунктом 7 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом ДСА України №814 від 20.08.2019.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 25.10.2024. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
Правова позиція Відповідача щодо позовних вимог про нарахування та виплати суми грошового забезпечення із використанням величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік за статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України» (за періоди з 01.01.2020 по 31.12.2020 з 01.01.2021 по 31.12.2021 з 01.01.2022 по 31.12.2022 з 01.01.2023 по 31.12.2023 з 01.01.2024 по 13.09.2024 з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, визначення єдиної системи їх соціального та правового захисту встановлює Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - “Закон №2011-ХІІ»).
Ч. 1 ст. 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Ч. 4 ст. 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, яка набрала чинності 01.03.2018 (далі - “Постанова №704»).
Зазначеною постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
П. 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Однак, дана норма у своїй первинній редакції застосованою не була та діяла до 24.02.2018 року, оскільки п. 6 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - “Постанова №103»), яка набрала чинності 24.02.2018, до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 постанови №704 викладено у новій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, на момент набрання чинності постановою №704 (01.03.2018) п. 4 зазначеної постанови викладеній у такій редакції “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Проте з 29.01.2020 п. 6 Постанови №103 (яким п. 4 постанови №704 викладено у новій редакції, про що зазначено вище) втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови №103.
На підставі викладеного, позивач вважає, що починаючи з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18, основні та додаткові види грошового забезпечення повинні визначатися з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
З такими доводами позивача військова частина НОМЕР_1 не погоджується виходячи з наступного.
Насамперед варто зауважити, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправною та скасовано п. 6 Постанови №103. Натомість, вказане судове рішення не містить жодних даних про протиправність п. 3 змін, які вносяться до постанов Кабінету Міністрів України Постановою №103.
Також варто звернути увагу на те, що відповідно до ч. 9 ст. 264 КАС України, суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
Тобто, законодавець визнає, що єдиним рішенням, прийнятим за результатами розгляду справи щодо оскарження нормативно-правового акту, є рішення про визнання нормативно-правового акту нечинним повністю або в окремій частині.
На підставі викладеного, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 19.12.2024 продовжено процесуальний строк розгляду справи до 20.01.2025 року.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Також позивач разом із позовною заявою подав клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Суд розглянув подане клопотання та прийшов до висновку, що причини пропуску строку звернення до суду є поважними та вважає поновити строк звернення до суду з даною позовною заявою.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , починаючи з 04 листопада 2014 року проходив військову службу по контракту у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується посвідченням офіцера серії НОМЕР_2 посвідченням офіцера серії НОМЕР_3 .
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, Позивач дійсно в період з 18 червня 2014 року по 31 серпня 2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції (Донецькій та Луганській областях).
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, Позивач дійсно в період з 12 лютого 2015 року по 17 липня 2015 року, з 06 серпня 2015 року по 10 листопада 2015 року та з 04 грудня 2015 року по 29 лютого 2016 року брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції.
05.10.2015 року ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 .
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №4843 від 25.05.2023 року захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
За результатами повторного огляду медико-соціальною експертною комісією 27.06.2023 Позивачу продовжено встановлену у 2015 році ІІІ групу інвалідності на підставі захворювання, пов'язаних із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №247382 від 05.07.2023 та посвідченням серії НОМЕР_5 .
08.07.2024 року проведено медичний огляд ВЛК клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги ВМКЦ Західного регіону. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання: Міжхребцевий остеохондроз поперекового відділу хребта, дефект дужки L5-S1 після операцій, Хронічний вертеброгенний попереково-крижовий радикуліт з ураженням п'ятого поперекового, першого крижового корінців зліва в стадії нестійкої ремісії з помірним порушенням функцій ноги, хронічний гастродуоденіт, ремісія, без порушення функції травлення, гастроезовагеальна рефлюксна хвороба, дистальний езофагіт, простий короткозорий астигматизм ступеня 0,5Д на праве око та короткозорість ступеня 0,5Д на ліве око при гостроті зору 1,0 на кожне око, зміцнілий шкірний рубець передньої стінки живота після герніопластики (27.05.2023) - Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Закрита черепно-мозкова травма (2015), струс головного мозку без порушення функції центральної нервової системи - Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини, що підтверджується Довідкою №5636 від 08.07.2024 року.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині №257 від 13.09.2024 військовослужбовця військової служби за контрактом майор ОСОБА_1 , начальник інформаційно-аналітичної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , відповідно до п.п. “б» за станом здоров'я - за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) п.3 ч.5 ст.26 ЗУ “Про військовий обов'язок і військову службу», звільнили з військової служби у запас та вважати таким, що 13 вересня 2024 року справи і посаду у військовій частині НОМЕР_1 здав і вибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 для постановки на військовий облік. 13 вересня 2024 року виключити з особового складу військової частини НОМЕР_1 , зняти з усіх видів забезпечення.
Станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу Відповідач не провів з Позивачем розрахунків щодо:
- нарахування та виплати грошового забезпечення позивачу з 01.01.2020 р. - 13.09.2024 р. із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи за відповідним законом України про державний бюджет України станом на 01.01.2020 р., на 01.01.2021 р. на 01.01.2022 р., на 01.01.2023 р., на 01.01.2024 р.;
- грошової компенсації вартості за неотримане речове майно на підставі Постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно за період проходження військової служби з 04.11.2014 року по 13.09.2024 року;
- матеріальної допомоги за 2024 рік для вирішення соціально-побутових питань;
- виплати індексації грошового забезпечення за період з 04.11.2014 року по 31.12.2022 року.
Зазначені дані підтверджуються Довідкою № 899 від 27.09.2024 та Довідкою №898 від 27.09.2024.
Так, у наказі командира військової частини НОМЕР_1 №№257 від 13.09.2024 частково визначено розміри та види грошового забезпечення, що підлягають виплаті позивачу у зв'язку із виключенням зі списків особового складу, проте, ані станом на дату видання зазначеного наказу, ані станом на день звернення до суду з позовною заявою грошові кошти визначені у наказі не виплачено.
Позивач неодноразово усно та письмово, із рапортом, звертався до Відповідача щодо проведення нарахування та виплати вказаних виплат, однак Відповідачем відповіді не надано. Подання копій таких рапортів неможливо, оскільки вони подавалися у одному екземплярі до відповідача.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення вищевказаних виплат, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закону №2011-ХІІ) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
За приписами частини першої статті 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Згідно із приміткою 1 Додатку 1 до Постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Згідно з Постановою №704, в редакції Постанови №103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким було внесено зміни до пункту 4 Постанови №704.
Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пункту 6 Постанови №103 та змін до пункту 4 Постанови №704, не змінився.
Наведена позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19.
Отже, з 30.01.2020 - з наступного дня з дати набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Разом з цим, слід зазначити, що з 30.01.2020 знов почало діяти правило двох розрахункових величин обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме:
1) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
2) 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте, згідно з п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Аналогічні правові висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019р. по справі №240/4946/18, постанові Верховного Суду від 18.02.2021р. у справ №200/3775/20-а, постанові Верховного Суду від 11.02.2021р. у справі №200/3757/20-а.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 - 2102 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2021 - 2270 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2022 - 2481 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023 - 2684 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі - 2920 грн.
Отже, щороку протягом спірного періоду прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року, збільшувався.
Таким чином, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача нарахувати та виплати грошове забезпечення позивачу за період проходження військової служби у відповідача із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи за відповідним законом України про державний бюджет України станом на 01.01.2020 р., на 01.01.2021 р., на 01.01.2022 р., на 01.01.2023 р., на 01.01.2024 р.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2020 року по 13.09.2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному році.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2024 року по 13.09.2024 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2024 р. за статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 09 січня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_7 );
відповідач:
- Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6 ).
Головуючий суддя Подлісна І.М.