Рішення від 08.01.2025 по справі 480/12725/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2025 року Справа № 480/12725/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши у спрощеному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12725/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що є студентом третього курсу навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту Сумського державного університету. На території України перебуває з 25.11.2021, 03.01.2023 отримав нову посвідку на тимчасове проживання терміном дії до 31 грудня 2024 року. За час перебування в Україні не притягувався до жодного виду юридичної відповідальності.

17 листопада 2023 року Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийняте рішення №59011500086384 про скасування посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 ( далі - Порядок №322).

Рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області позивач просить визнати протиправним і скасувати, зазначаючи, що відповідно до підпункту 4 пункту 63 Порядку №322 посвідка скасовується ДМС або територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі, коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. Проте, позивачу не пред'явлено ніяких звинувачень, щодо нього не порушено кримінальних або яких інших справ, в рішенні не конкретизовано, які його дії загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Відповідач надав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що 14.11.2023 до УДМС у Сумській області надійшов лист № 7748 від Управління Служби безпеки України в Сумській області (далі - УСБУ в Сумській області) щодо наявності підстав для скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Туркменістану ОСОБА_2 , у зв'язку з його причетністю до діяльності, що становить загрозу національній безпеці. Зокрема, УСБУ у Сумській області встановлено, що вказаний іноземний громадянин поширює матеріали, що містять глорифікацію осіб, які здійснюють збройну агресію російської федерації проти України, заперечують незалежність та територіальну цілісність України, що підтверджується наданим УСБУ в Сумській області актом огляду інтернет-сторінки від 08.11.2023 громадянина Туркменістану ОСОБА_2 в соціальній мережі «Одноклассники» та скріншоти вказаної сторінки з публікаціями антиукраїнського характеру та контентом.

На підставі вищевикладеного Управлінням здійснено перевірку матеріалів справи щодо документування посвідкою на тимчасове проживання в Україні, в ході якої встановлено, що громадянин Туркменістану ОСОБА_3 прибув до України з метою навчання в Сумському Державному університеті та був документований посвідкою на тимчасове проживання № НОМЕР_1 від 25.11.2019 терміном дії до 11.02.2023. В подальшому, 03.01.2023 Позивачем отримано нову посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_2 у зв'язку з непридатністю попереднього документа до використання.

Стратегією національної безпеки України, затвердженою Указом Президента України № 392/2020 від 14.08.2020, до поточних та прогнозованих загроз національній безпеці та національним інтересам України, з урахуванням зовнішньополітичних та внутрішніх умов віднесено, зокрема, деструктивну пропаганду як ззовні, так і в середині України, яка використовуючи суспільні протиріччя, провокує конфлікти, підриває суспільну єдність.

Стратегією інформаційної безпеки, затвердженої Указом Президента України № 685/2021 від 28.12.2021, визначено наступні поняття:

інформаційна безпека України - складова частина національної безпеки України, стан захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу, інших життєво важливих інтересів людини, суспільства і держави, за якого належним чином забезпечуються конституційні права і свободи людини на збирання, зберігання, використання та поширення інформації, доступ до достовірної та об'єктивної інформації, існує ефективна система захисту і протидії нанесенню шкоди через поширення негативних інформаційних впливів, у тому числі скоординоване поширення недостовірної інформації, деструктивної пропаганди, інших інформаційних операцій, несанкціоноване розповсюдження, використання й порушення цілісності інформації з обмеженим доступом;

інформаційна загроза - потенційно або реально негативні явища, тенденції і чинники інформаційного впливу на людину, суспільство і державу, що застосовуються в інформаційній сфері з метою унеможливлення чи ускладнення реалізації національних інтересів та збереження національних цінностей України і можуть прямо чи опосередковано завдати шкоди інтересам держави, її національній безпеці та обороні.

Таким чином, УСБУ в Сумській області з'ясовано, що громадянин Туркменістану ОСОБА_2 шляхом поширення інформації щодо виправдування збройної агресії Російської Федерації в Україні вчиняє дії, які несуть інформаційну загрозу та відповідно загрозу національній безпеці України. Тому, 17.11.2023 на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку №322 УДМС у Сумській області прийнято рішення № 59011500086384 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Туркменістану ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є студентом навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту Сумського державного університету ( а.с. 12,13, 16-17). На території України перебуває з 25.11.2021, 03.01.2023 отримав нову посвідку на тимчасове проживання терміном дії до 31 грудня 2024 року ( а.с.7).

17 листопада 2023 року Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийняте рішення №59011500086384 про скасування посвідки на тимчасове проживання позивача на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 ( а.с.18).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1, 3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до підпункту 4 пункту 63 Порядку №322 посвідка скасовується ДМС або територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі, коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Відповідно до п. п. 6, 9, 19 ст. 1, п. 5 ст. 3, ч. 1, 2 ст. 12, ч. 4 ст. 18 Закону України “Про національну безпеку України», загрози національній безпеці України - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України. Національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз. Стратегія національної безпеки України - документ, що визначає актуальні загрози національній безпеці України та відповідні цілі, завдання, механізми захисту національних інтересів України та є основою для планування і реалізації державної політики у сфері національної безпеки. Загрози національній безпеці України та відповідні пріоритети державної політики у сферах національної безпеки і оборони визначаються у Стратегії національної безпеки України, Стратегії воєнної безпеки України, Стратегії кібербезпеки України, інших документах з питань національної безпеки і оборони, які схвалюються Радою національної безпеки і оборони України і затверджуються указами Президента України. Сектор безпеки і оборони України складається з чотирьох взаємопов'язаних складових: сили безпеки; сили оборони; оборонно-промисловий комплекс; громадяни та громадські об'єднання, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки. Функції та повноваження складових сектору безпеки і оборони визначаються законодавством України. До складу сектору безпеки і оборони входять: Міністерство оборони України, Збройні Сили України, Державна спеціальна служба транспорту, Міністерство внутрішніх справ України, Національна гвардія України, Національна поліція України, Державна прикордонна служба України, Державна міграційна служба України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Служба безпеки України, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Служба судової охорони, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, Апарат Ради національної безпеки і оборони України, розвідувальні органи України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику. Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує громадську безпеку і порядок, охорону прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидію злочинності, а також надає визначені законом послуги з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Указом Президента України від 14.09.2020 р. № 329/2020 введено в Стратегію національної безпеки України, відповідно до п. 19 якої Спеціальні служби іноземних держав, насамперед Російської Федерації, продовжують розвідувально-підривну діяльність проти України, намагаються підживлювати сепаратистські настрої, використовують організовані злочинні угруповання і корумпованих посадових осіб, прагнуть зміцнити інфраструктуру впливу.

Стратегією інформаційної безпеки, затвердженої Указом Президента України № 685/2021 від 28.12.2021, визначено наступні поняття: інформаційна безпека України - складова частина національної безпеки України, стан захищеності державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу, інших життєво важливих інтересів людини, суспільства і держави, за якого належним чином забезпечуються конституційні права і свободи людини на збирання, зберігання, використання та поширення інформації, доступ до достовірної та об'єктивної інформації, існує ефективна система захисту і протидії нанесенню шкоди через поширення негативних інформаційних впливів, у тому числі скоординоване поширення недостовірної інформації, деструктивної пропаганди, інших інформаційних операцій, несанкціоноване розповсюдження, використання й порушення цілісності інформації з обмеженим доступом; інформаційна загроза - потенційно або реально негативні явища, тенденції і чинники інформаційного впливу на людину, суспільство і державу, що застосовуються в інформаційній сфері з метою унеможливлення чи ускладнення реалізації національних інтересів та збереження національних цінностей України і можуть прямо чи опосередковано завдати шкоди інтересам держави, її національній безпеці та обороні.

Протидія дезінформації та інформаційним операціям, насамперед держави-агресора, спрямованим, серед іншого, на ліквідацію незалежності України, повалення конституційного ладу, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання національної, міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі та ненависті, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, визначено як стратегічна ціль 1, виконання якої є необхідним для досягнення забезпечення інформаційної безпеки України.

Для реалізації мети та завдань Стратегії інформаційної безпеки Служба безпеки України у межах компетенції здійснює:

моніторинг спеціальними методами і способами вітчизняних та іноземних засобів масової інформації та Інтернету з метою виявлення загроз національній безпеці України в інформаційній сфері;

протидію проведенню проти України спеціальних інформаційних операцій, спрямованих на підрив конституційного ладу, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, загострення суспільно-політичної та соціально- економічної ситуації.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який внаслідок продовження триває.

Відповідно до пп. 3, 6, 9 та 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про національну безпеку України" від 21.06.2018 № 2469-VIII (в подальшому - Закон № 2469-VIII), громадська безпека і порядок - захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз; загрози національній безпеці України - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України; національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз; національні інтереси України - життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян.

Відповідно до ч. 2 ст.12 Закону № 2469-VIII, до складу сектору безпеки і оборони входить, зокрема, Служба безпеки України, Державна міграційна служба України.

Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону №2469-VIII, Служба безпеки України є державним органом спеціального призначення з правоохоронними функціями, що забезпечує державну безпеку, здійснюючи з неухильним дотриманням прав і свобод людини і громадянина: 1) протидію розвідувально-підривній діяльності проти України; 2) боротьбу з тероризмом; 3) контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного і науково-технічного потенціалу, кібербезпеки, інформаційної безпеки держави, об'єктів критичної інфраструктури; 4) охорону державної таємниці.

Відповідно до п. 13 ст. 24 Закону № 2229-XII, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана: брати участь у розробці заходів і вирішенні питань, що стосуються в'їзду в Україну та виїзду за кордон, перебування на її території іноземців та осіб без громадянства, прикордонного режиму і митних правил, приймати рішення про заборону в'їзду в Україну іноземцю або особі без громадянства, про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України, про примусове повернення іноземця або особи без громадянства в країну походження або третю країну.

Служба безпеки України, як державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України, наділена компетенцією надавати оцінку наявності в діях відповідних суб'єктів загроз (реальних та/або потенційних) національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України тощо та приймати за результатами такої оцінки відповідне рішення, спрямоване, окрім іншого, на попередження загроз, прямий або опосередкований вплив на фактори запобігання їхньому виникненню, а також локалізацію та усунення загроз.

Як встановлено в ході розгляду справи, до УДМС у Сумській області 14.11.2023 надійшов лист № 7748 від Управління Служби безпеки України в Сумській області (далі - УСБУ в Сумській області) щодо наявності підстав для скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Туркменістану ОСОБА_2 , у зв'язку з його причетністю до діяльності, що становить загрозу національній безпеці.

Зокрема, УСБУ у Сумській області встановлено, що вказаній іноземний громадянин поширює матеріали, що містять глорифікацію осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, заперечують незалежність та територіальну цілісність України, що підтверджується наданим УСБУ в Сумській області актом огляду інтернет-сторінки від 08.11.2023 громадянина Туркменістану ОСОБА_2 в соціальній мережі «Одноклассники» та скріншоти вказаної сторінки з публікаціями антиукраїнського характеру та контентом ( а.с.56-59).

На підставі вказаного листа відповідачем здійснено перевірку матеріалів справи щодо документування позивача посвідкою на тимчасове проживання в Україні, результати якої оформлені висновком про доцільність скасування посвідки на тичасове проживання позивача в Україні ( а.с.59-61), оскільки з'ясовано, що громадянин Туркменістану ОСОБА_2 шляхом поширення інформації щодо виправдування збройної агресії російської федерації в Україні вчиняє дії, які несуть інформаційну загрозу та відповідно загрозу національній безпеці України. Відтак, суд зазначає, що оскільки на території України з 24.02.2022 р. триває військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, то здійснення міграційним органом посиленого контролю у сфері дотримання іноземцями та особами без громадянства міграційного законодавства України є необхідним, виправданим, таким, у якому існує нагальна потреба та, що відповідає легітимній меті його здійснення - ефективного реагування держави на загрози її безпеці, тому спірне рішення відповідача є обгрунтованим, прийнятим в межах компетенції суб'єкта владних повноважень та в порядку, передбаченому п.п.64,65 Порядку №322.

При цьому, доводи позивача про відсутність кримінальних чи інших проваджень щодо нього не заслуговують на увагу, оскільки скасування посвідки на підставі підпункту 4 п.63 Порядку №322 не ставиться в залежність від таких обставин, а доказів, які б спростовували відомості, вказані у листі Управління Служби безпеки України в Сумській області та висновку УДМС У в Сумській області від 17.11.2023 позивачем під час розгляду справи не подано.

З огляду на викладене, суд вважає, що рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області від 17.11.2023 №59011500086384 відповідає вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є правомірним та не підлягає скасуванню, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (код ЄДРПОУ 37846270, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 27, м. Суми, 40000) про визнання протиправним і скасування рішення відмовити відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах