ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
22 квітня 2010 року 14:07 № 2а-11677/09/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Суддя Добрянська Я.І.,
Секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
до відповідача Київської міської ради ТВР України
про стягнення заборгованості в розмірі 18 007,95 грн.
За участю представників сторін
позивач (прокуратура): не прибув
позивач (УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва): Польовчук О.В.(довіреність від 11.01.10р. №94/07)
відповідач: не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.04.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з позовом до Київської міської ради ТВР України про стягнення заборгованості у розмірі 18 007 грн. 95 коп., з яких: 16 663 грн.- прострочена заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 1 157, 44 грн. -фінансові санкції, та 206, 63 грн. -пеня.
В обґрунтування позову представник позивача зазначав, що у Київської міської ради ТВР України існує заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка виникла в результаті порушення відповідачем вимоги ст.ст. 14, 15, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Київська міська рада ТВР України є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. №400/97-ВР та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Київська міська рада ТВР України має заборгованість перед Пенсійним фондом України, яка виникла в зв'язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (далі Закон № 1058-IV), страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 вказаного Закону, є календарний місяць.
Як визначає п. 6 ст. 20 цього Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону №1058-IV, страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно п. 1 та п. 2 ст. 106 цього Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058-IV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пенсі за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 18.09.2008 р. №1221 на суму 507,08 грн. штрафу та 109,17 грн. -пені, від 08.10.2008р. №1338 на суму 287,55грн. -штрафу та 53,19 грн. - пені, від 15.11.2008р. №1558 на суму 362,81грн. -штрафу та 44,27 грн. -пені.
Як встановлює п. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, то зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до п. 8 Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
Враховуючи той факт, що заборгованість перед Пенсійним фондом України виникла, в зв'язку з несплатою Київською міською радою ТВР України внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Управлінням виписана та вручена вимога про сплату боргу від : 01.09.2009 року №3031/85 на суму 18 007 грн. 95 коп. у тому числі недоїмка із внесків -167643 грн. 88 коп. фінансові санкції -1 157 грн. 44 коп., пеня -206 грн. 63 коп.
Вказані вимоги та рішення були отримані відповідачем, про що свідчать підписи уповноважених осіб.
Судом досліджені наявні в матеріалах справи розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, що подані відповідачем до пенсійного органу.
Відповідач, станом на 22.04.2010 року, має заборгованість по Пенсійному фонду у розмірі 26 017 грн. 70 коп. (в т. ч. недоїмка -24 653 грн. 63 коп., фінансові санкції -1 157 грн., пеня - 206 грн. 63 коп), що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва від 27.04.2010 року №613/03.
Відповідачем сума заборгованості не була сплачена.
Тому враховуючи ч.1 ст. 60 КАС України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернувся до суду із позовними вимогами про стягнення коштів з відповідача у розмірі 18 007 грн. 95 коп.
Відповідно до ч.1 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру»встановлює, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Кім того, відповідно до положень ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Тому, враховуючи заявлену суму позовних вимог, суд приходить до висновку, що заборгованість складає 18 007 грн. 95 коп. Таким чином, узгоджена сума простроченої заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить -18 007 грн. 95 коп.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити у розмірі заявленої суми позовних вимог, оскільки у позивача наявні докази існування у відповідача боргу по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення коштів з Київської міської ради ТВР України в рахунок погашення боргу .
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Київської міської ради ТВР України суму заборгованості у розмірі 18 007,95 грн. (вісімнадцять тисяч сім) грн. 95 коп. з них простроченої заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування -16 663 грн. 88 коп., фінансової санкції -1 157 грн. 44 коп., пені -206 грн. 63 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя Я.І.Добрянська
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -28.04.2010 року