Рішення від 02.01.2025 по справі 260/11247/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2025 року м. Ужгород№ 260/11247/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлено вступну та резолютивну частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 07 січня 2025 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частина НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , яким просить суд (із врахуванням заяви про зміну предмету позову від 22.01.2024 року):

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 стосовно не виплати належного ОСОБА_1 грошового забезпечення, а саме: додаткового виду грошового забезпечення у сумі 136 021,49 грн, щомісячної премії за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі: 6848,00 грн;

- стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 не виплачену суму грошового забезпечення у загальному розмірі 142869,49 грн, з яких: додаткової винагороди - 136 021,49 грн, щомісячної премії за особистий внесок у загальні результати служби у розмір - 6848,00 грн;

- стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 суму середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у загальному розмірі103 856,89 грн;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 видати Довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в тому числі в періоди з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р. та з 28.11.2022 р. по 31.12.2022 р.

Позовна заява мотивована тим, що з 02.03.2022 р. позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . У період з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р. позивач перебував в с. Черневе Шалигинської селищної громади Шосткинського району Сумської області. Відповідно до пп. 2.8 п. 2 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за №1668/39004 на території Шалигинської селищної територіальної громади почалися бойові дії з 20.05.2022 р.

Представник позивача зазначає, що позивач повинен був бути включеним до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн, адже він забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з Довідкою військово-лікарської комісії №9862 від 28.11.2022 р., що видана Національним військово-медичним клінічним центром «Головний військовий клінічний госпіталь» позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби.

У Довідці №542/2 від 28.11.2022 р., зазначено, що позивачу протипоказане фізичне та статичне навантаження, виконання службових обов'язків в нічний час, робота на висоті, робота в спеціальних спорудах (підвальних приміщеннях), робота у містах з підвищеним шумом, переохолодження.

Позивач вказує на те, що отримував і виконував бойові розпорядження (накази) відповідача в період з 29.11.2022 р. по 31.12.2022 р. на різних спостережних постах поблизу АДРЕСА_1 , які знаходяться на території Шалигинської селищної територіальної громади у Шосткинському районі Сумської області, що може підтверджуватися знімками з екрану по розподіленню посадовими особами відповідача військовослужбовців.

Згідно з Переліком №309 на цій території почалися бойові дії з 20.05.2022 р., відтак згідно до п. 1 Постанови №168 (в редакції від 18.10.2022 р. - на момент перебування позивача на території Шалигинської селищної громади з 29.11.2022 р. по 31.12.2022 р.) позивач повинен був бути включеним до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн, адже зазначеним пунктом установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

У зв'язку з тим, що ні за період з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р., ні за період з 29.11.2022 р. по 31.12.2022 р. позивачу відповідачами не було виплачено додаткову винагороду, передбачену Постановою №168 у повному обсязі, звернувся з даним позовом до суду.

Представником Військової частини НОМЕР_2 до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнає та вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено.

У відзиві представник зазначає, що військова частина НОМЕР_1 (Відповідач-1) є структурним підрозділом військової частини НОМЕР_2 (Відповідач-2) та не має власного розрахункового рахунку Державній казначейській службі України.

Згідно штатно-посадового розпису в складі Відповідача-1 функціонує фінансово-економічна служба, що у відповідності до покладених на неї функціональних обов'язків здійснює в тому числі нарахування грошового забезпечення, премій, надбавок та додаткової винагороди у відповідності до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за №745/32197 та постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 р. №168.

Відповідач-2 є розпорядником бюджетних коштів, має власний рахунок у Державній казначейській службі України, але на його фінансово-економічну службу покладено обов'язок виключної консолідації нарахувань, здійснених його структурними підрозділами (в т.ч. Відповідача-1) та зарахування коштів на банківські рахунки військовослужбовців з розрахункового рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України. Перевірку та контроль правильності нарахувань та виплат ФЕС Відповідача-2 не здійснює та немає відповідних на то повноважень. Всі адміністративно-розпорядчі правочини щодо нарахування, виплати та позбавлення певних видів виплат в частині підлеглого особового складу покладено на Відповідача-1, відтак підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання стягнути з військової частини НОМЕР_2 не виплачених сум грошового забезпечення не вбачається.

Представником Військової частини НОМЕР_1 до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає та зокрема зазначає, що твердження позивача про його участь в бойових діях є неправдивим, оскільки позивач не вказує, в чому така конкретна участь полягала, і в яких зіткненнях (вогневих контактах) він особисто в конкретні дати в конкретному місці був задіяний. Одне лише перебування особи в певному місці не породжує у особи автоматично права на ті чи інші блага чи преференції, визначені нормативно-правовими актами.

Натомість позивач долучив до позову довідки ВЛК, відповідно до яких він визнаний обмежено придатним до військової служби. У зв'язку із цим позивач, з урахуванням стану здоров'я, був залучений до виконання функцій діловода групи логістики військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується копією витягу з наказу Відповідача-1 від 02.10.2023 №285 (міститься в матеріалах справи), а це, в свою чергу, ніяк не пов'язано із виконанням бойових завдань і тим більше участі в будь-яких бойових діях.

Що ж до так званих «знімків з екрану», долучених до позову, то вони не є офіційним документом, є штучно створеними, чого змістом позову по суті не заперечується, містить інформацію, яке не має відношення до предмету доказування і взагалі не відповідає дійсності.

Представник відповідача вважає, що позивач не довів належними, допустимими, достовірними і достатніми доказами свого права на одержання сум грошового забезпечення, наведених в позовній заяві, відтак підстав для задоволення позовних вимог відсутні.

Згідно зі ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 02 березня 2022 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 солдата запасу ОСОБА_1 кулеметника 1 відділення 23 взводу 4 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 вважати таким що 02.03.2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

Відповідно до наданої відповідачем довідки-розрахунку позивача за період з березня 2022 року по вересень 2023 року позивач отримував винагороду відповідно до постанови КМУ №168: додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн. у спірний період з вересня 2022 року по грудень 2022 року.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному нарахуванні та виплаті йому додаткової винагороди відповідно до Постанови №168, у розрахунку 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з вересня 2022 року по грудень 2022 року, у зв'язку з чим звернувся із цим позовом до суду.

На виконання Указу Президента України від 24.02.2024 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та Указу Президента України від 24.02.2024 №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв Постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова № 168), абзацом 2 пункту 1-1 якої (в редакції що діяла у спірний період) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). (абзац 1 пункту 1-2 Постанови № 168)

Абзацом 3 пункту 2-1 Постанови №168 установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають: особливості виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пунктах 1-1 і 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту.

Особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану у Порядку №260 врегульовані розділом XXXIV.

Відповідно до пункту 2 розділу XXXIV Порядку № 260 на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах, окрім іншого:

- 100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам), та виконують бойові (спеціальні) завдання (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):

- під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;

- із здійснення польотів в повітряному просторі областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;

- з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії, підрозділу (засобу) протиповітряної оборони;

- на території противника (у тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);

- з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника;

- з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;

- кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів (медичних підрозділів підсилення);

- з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням згідно з бойовими розпорядженнями.

Як обумовлено пунктом 4 розділу XXXIV Порядку №260, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

У позовній заяві позивач стверджував, що отримував і виконував бойові розпорядження (накази) відповідача в період з 29.11.2022 р. по 31.12.2022 р. на різних спостережних постах поблизу с. Черневе, смт. Шалигине, с. Ходине, які знаходяться на території Шалигинської селищної територіальної громади у Шосткинському районі, Сумської області, відтак він перебував у зоні ризику та належно виконував поставлені перед ним завдання, а тому має право на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Суд звертає увагу, що додаткова винагорода у розмірі 100000 грн виплачується лише за виконання бойових завдань перелік, яких визначений у Порядку №260.

Саме перебування позивача в с. Черневе Шалигинської селищної громади Шосткинського району Сумської області, яке відповідно до пп. 2.8 п. 2 розділу І Переліку відновиться до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за №1668/39004 не дає право на виплату оскаржуваної винагороди.

Водночас завдання, які виконував позивач не входять до вказаного переліку, а сам лише факт знаходження у зоні ведення бойових дій та належне виконання обов'язків не дає права на отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн.

Також, право позивача на виплату додаткової винагороди не підтверджено матеріалами справи.

Для встановлення всіх обставин справи, судом було винесено ухвалу про витребування від Військової частини НОМЕР_1 та від Військової частини НОМЕР_2 :

- довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в тому числі в періоди з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р. та з 28.11.2022 р. по 31.12.2022 р.;

- витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 (Витяги з наказів «По особовому складу» та «По стройовій частині» військової частини НОМЕР_1 );

- підтвердження участі ОСОБА_1 у бойових діях із зазначенням відповідних періодів: довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, витяги (копії) бойових донесень, витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витяги (копії) з вахтових журналів, копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв; витяги з наказів про прибуття чи вибуття до (з) районів виконання бойових завдань, документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань, або інших документів, передбачених у п. 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. №203;

- інформацію стосовно перебування ОСОБА_1 на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії загалом, та в періоди з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р. та з 28.11.2022 р. по 31.12.2022 р. зокрема.

У відповідь на Ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду Військова частина НОМЕР_1 листом №433 від 12.02.2024 року повідомила, що солдат ОСОБА_1 перебував на території Сумської області у період з вересня 2022 року по квітень 2023 року, однак участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України не брав, у зв'язку з хронічними захворюваннями та постійним стаціонарним та амбулаторним лікуванням, а також публічною відмовою від виконання поставлених на нього задач.

Крім того, зазначене також підтверджується і рапортом самого позивача від 02.10.2022 року (а.с.23), відповідно до якого останній звернувся до командира Військова частина НОМЕР_1 із проханням направити його на медичне обстеження до військово-лікарської комісії, у зв'язку з тим, що на час мобілізації позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби, стаття 39Б, що підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02 березня 2022 року №6/34 (а.с. 69).

Позивач у рапорті зазначив, що йому встановлені діагнози - гіпертонічна хвороба ІІ ст., 3 ст. ризик високий, стенокардія, ішемічна хвороба серця, кардіосклероз атеросклеротичний, дисциркуляторна енцефалопатія, церебральна мікроангіопатія, симетрична вегетативно-сенсорна полінейропатія. Також зазначив, що його стан здоров'я погіршився, часто виникають кризи з високим тиском 165/100 - 190/120 та тахікардією 95-125, при фізичних навантаженнях настає швидка втомлюваність, збивається дихання, виникають болі в області серця і паморочиться голова, постійне відчуття оніміння пальців та рук, а при фізичній праці руками в них настають болісні судоми, має поганий зір: праве око - 0,06; ліве око - 0,09 (в окулярах бачить мішень, але не бачить прицілу, без окулярів бачить приціл, але не бачить мішені, при недостатньому освітленні не бачить нічого, як наслідок вказаних діагнозів, в нього наявні слабкість та задуха, оніміння та судоми у руках, що призводить до фізичної неспроможності переносити на собі військову амуніцію, спорядження, зброю, а тим паче бігати з нею та влучно стріляти.

03 жовтня 2022 року Військовою частиною НОМЕР_1 було видано направлення №2378 на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 (а.с. 24)

04 жовтня 2022 року згідно наказу командира Військова частина НОМЕР_1 №200 ОСОБА_1 вибув 04.10.2022 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження ВЛК з метою визначення придатності до військової служби. (а.с.80)

16 жовтня 2022 року Військовою частиною НОМЕР_1 було видано ще одне направлення №2495 на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 (а.с. 20)

16 жовтня 2022 року згідно наказу командира Військова частина НОМЕР_1 №212 ОСОБА_1 вибув для проходження ВЛК з метою визначення придатності до військової служби. (а.с.79)

Відповідно до довідки Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» від 11.28.2022 року №542/2 військовослужбовець Збройних сил України солдат ОСОБА_1 , проходив медичний огляд ВЛК в умовах клініки амбулаторної допомоги Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» Міністерства оборони України.

28.11.2022 рішенням ГВЛК №9862 за станом військовослужбовець визнаний обмежено придатним до військової служби. Діагностовані захворювання серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, нервової системи, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, що підпадає під дію статей 64-б, 39-б, 40-в, 41-б, 23-6, 52-г, 51-г, 13-в, 49-в гр. І розкладу хвороб наказу МО України №402 від 2008 року (п. 20.3.г).

Хворому протипоказане: фізичне та статичне навантаження, виконання службових обов'язків в нічний час, робота на висоті, робота в спеціальних спорудах (підвальних приміщеннях), робота у містах з підвищеним шумом, переохолодження.

Зазначене додатково підтверджує те, що позивач не міг бути залучений до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення таких заходів, у зв'язку із погіршенням стану здоров'я у спірний період.

Суд констатує, що визначення факту безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях повинно бути відповідним чином оформлено належними документами: рапортами командира підрозділу, журналом бойових дій, бойовим наказом (бойовим розпорядженням).

Ніким іншим, окрім командування відповідної військової частини, питання безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, підтверджено бути не може. Інших доказів, які б підтверджували безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за Постановою Кабінету Міністрів України №168, матеріали справи не містять.

За встановлених судом обставин вбачається, що позивач, перебуваючи в районі зосередження в/ч НОМЕР_1 не приймав участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку, що позивач не мав права на отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. на місяць у спірні періоди з 18.09.2022 р. по 06.10.2022 р. та з 28.11.2022 р. по 31.12.2022, та матеріали справи не містять доказів, що це спростовують, а тому позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог ст.139 КАС України, не вирішується.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П.Микуляк