Справа № 458/1093/24
3/458/14/2025
08.01.2025 м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Відділення поліції № 2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працює, одружений,
- за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024, 01.11.2024 близько 18.30 год в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоду психічному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, був належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи шляхом телефонограми з урахуванням стислих строків розгляду справи.
У судове засідання потерпіла ОСОБА_2 не з'явилась, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи шляхом телефонограми з урахуванням стислих строків розгляду справи.
Беручи до уваги те, що розгляд справи за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП не передбачає обов'язкової участі особи, яка притягається до відповідальності, та потерпілої, враховуючи, що такі особи були повідомлені про день, час та місце розгляду справи, в судове засіданні не прибули, тому суд проводить розгляд справи без участі цих осіб.
Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024, згідно з яким 01.11.2024 близько 18.30 год в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоду психічному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
- рапорт чергового ЧЧ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Кузьменок О.М. від 01.11.2024, з якого видно, що 01.11.2024 о 18.50 год ОСОБА_2 звернулась із телефонним повідомленням на службу "102" та повідомила про факт вчинення її чоловіком ОСОБА_1 щодо неї домашнього насильства;
- заява та пояснення ОСОБА_2 від 01.11.2024 про вчинення чоловіком ОСОБА_1 щодо неї домашнього насильства;
- форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 01.11.2024;
- характеристика ОСОБА_1 від 19.11.2024, з якої видно, що він характеризується посередньо;
- довідка про склад сім'ї від 19.11.2024, з якої видно що ОСОБА_1 проживає у АДРЕСА_1 разом із дружиною ОСОБА_2 та двома повнолітніми синами;
- копія свідоцтва про укладення шлюбу від 24.02.1996 серії НОМЕР_1 ;
- постанова Турківського районного суду Львівської області від 09.02.2024, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 грн.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував відповідно до встановлених обставин у справі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за №1376 від 06.11.2015 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
У ході розгляду справи суд встановив, що 13.11.2024 до Турківського районного суду Львівської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Суд своєю постановою від 13.11.2024 матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернув до ВП № 2 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення, зокрема, з тих підстав, що уповноваженою особою, яка склала адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не долучено відомості чи документи, які б підтверджували родинні чи інші відносини між порушником та потерпілою (згідно з протоколом потерпіла є дружиною), як осіб на яких поширюється дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству, не долучено довідки про склад сім'ї, характеризуючих даних на особу ОСОБА_1
17.12.2024 до Турківського районного суду Львівської області повторно надійшли ті ж матеріали щодо ОСОБА_1 , однак вже про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП. При цьому, після дооформлення цих матеріалів долучено : характеристику на ОСОБА_1 , довідку про склад сім'ї, копію свідоцтва про укладення шлюбу, копію постанови Турківського районного суду Львівської області від 09.02.2024, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 10 неоподаткованих доходів громадян, що становить 170 грн.
Суд встановив, що після надходження матеріалів до суду вдруге 17.12.2024 після належного оформлення, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 в графі "чим вчинив(ла) правопорушення, передбачене частиною" містить виправлення кульковою ручкою з барвником синього кольору з ч. 1 ст. 173-2 КУпАП на ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, тоді як у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягався, суть правопорушення не відповідає диспозиції ч. 2 ст. 173-2 КУпАП щодо повторності вчинення правопорушення.
Отже, в ході доопрацюванння матеріалів адміністративної справи про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024 в порушення вимог п. 7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за №1376 від 06.11.2015 допущено виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення в частині кваліфікації дій особи, а саме з ч. 1 ст. 173-2 на ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
У розумінні ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відтак, з урахуванням викладеного, суд визнає недопустимим доказом протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024.
Згідно з положеннями КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, зокрема, відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, всебічного, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, відтак підстав для стягнення судового збору відповідно до ст. 40-1 КУпАП немає.
З метою недопущення в подальшому порушень вимог закону, суд вважає за необхідне довести до відома начальника ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Доскоча М.Р. про недотриманння вказаних вище вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за №1376 від 06.11.2015 уповноваженою особою інспектором СРПП ВП № 2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області Кіс Х.Р., яка склала протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024 щодо ОСОБА_1 .
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 251, 279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З метою недопущення в подальшому порушень вимог закону, довести до відома начальника ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Доскоча М.Р. про недотриманння вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за №1376 від 06.11.2015 уповноваженою особою інспектором СРПП ВП № 2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області Кіс Х.Р., яка склала протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374407 від 01.11.2024 щодо ОСОБА_1 .
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено та потерпілою.
Суддя О.І. Кшик