Справа№464/7406/24
пр.№ 3/464/93/25
07.01.2025 року м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м. Львова Мичка Б.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ліцею "Оріяна" Львівської міської ради, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 -
за ч.1 ст.41 КУпАП, -
На розгляд Сихівського районного суду скеровано протокол про адміністративне правопорушення №3Х/ЛВ/29721/088/П/ПТ від 17.10.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 :
-порушила вимоги частини першої статті 10 ЗУ N?2136, визначено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором;
-порушила вимоги ч.2 ст. 12 ЗУ №2136, у період дії воєнного стану працівникам, незалученим до виконання робіт не на об'єкті критичної інфраструктури, відпустки не надаються у порядку, встановленому законодавством;
- порушила вимоги пункту 1 ч. 1 ст.29 КЗпП в ході проведення позапланового заходу державного нагляду у формі перевірки ліцею "Оріяна" не забезпечено ведення документів, які визначають перелік обов'язків, які зобов'язаний виконувати працівник за укладеним трудовим договором та які б доводилися до відома працівників перед початком виконання робіт;
-порушила вимоги п.2 ч.1 ст.29 КЗпП, в ході проведення позапланового заходу державного нагляду у формі перевірки ліцею "Оріяна" не надано жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про те, що до початку роботи роботодавець в узгоджений із працівником спосіб поінформував працівника ОСОБА_2 про визначене робоче місце, не забезпечено необхідними для роботи засобами;
- порушила вимоги п.3 ч.1 ст.29 КЗпП, в ході проведення позапланового заходу державного нагляду у формі перевірки ліцею "Оріяна" не надано жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про те, що до початку роботи роботодавець в узгоджений із працівником спосіб поінформував працівника ОСОБА_2 про права, обов'язки, умови праці;
- порушила вимоги п.5 ч.1 ст. 29 КЗпП, в ході проведення позапланового заходу державного нагляду у формі перевірки ліцею "Оріяна" не надано жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про те, що до початку роботи роботодавець в узгоджений із працівником спосіб поінформував працівника ОСОБА_2 з правилами внутрішнього трудового розпорядку для працівників ліцею "Оріяна".
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні 02.01.2025 року просила закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення. У судове засідання 07.01.2025 року не з'явилася. У письмових поясненнях для підтвердження того, що роботодавцем вжито всіх можливих заходів для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, надала наступні документи: скріншоти з Viber-групи «Економісти відділу освіти» (аркуш №1); запис від 27.08.2024: «Набрані зміни від 26.08.24. Нагадую про таблицю по зарплаті»; запис від 28.08.2024: «З табличками надсилаємо одразу файли по зарплаті»; запис від 29.08.2024: «Прохання набрати заявки на зарплату до 01.09.2024»; скріншот із програми ЄІСУБ (аркуш №2), що підтверджує створення бухгалтером ліцею заявок на фінансування в той же день під номерами №000023604 та №000023606 (дата створення 29.08.2024). Пояснила, що після подання заявок на фінансування ліцей очікував надходження коштів. Згідно з інформацією ЄІСУБ, освітня субвенція надійшла 03.09.2024 (аркуш №3). Скріншот з електронної пошти (аркуш №4), що підтверджує надсилання бухгалтером відомостей на виплату заробітної плати керівнику ліцею 03.09.2024. У той же день керівник підтвердив імпортування даних до ПриватБанку. Після надходження коштів з ДКСУ на рахунки ПриватБанку заробітна плата була зарахована на карткові рахунки працівників ліцею. У випадку з ОСОБА_3 заробітну плату було виплачено 04.09.2024, що підтверджується відповідними записами в протоколі (аркуш №5). Скріншот із ПриватБанку підтверджує, що після імпортування даних про заробітну плату на рахунку відображалася примітка «очікує коштів», що доводить, що керівник не має впливу на точну дату зарахування коштів. Вищенаведені дії та докази підтверджують, що керівник ліцею «Оріяна» виконав усі можливі заходи для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам. Крім цього, зазначила, що 03.04.2024 р. у Telegram-спільноту працівників ліцею було надіслано Google-таблицю, де педагогічні працівники вносили інформацію про початок своєї відпустки. Для підтвердження того, що ОСОБА_4 самостійно зазначив дату своєї відпустки, додали скріншоти Google-таблиці «Відпустки 2024» (аркуші 6-7). Таблиця була створена 03.04.2024 р., що підтверджується першим скріншотом на аркуші 5 (розділ «Деталі документа»). У таблиці вказано варіанти початку відпустки: 17.06.2024 р. (записи в стовпці В); 24.06.2024 р. (записи в стовпці С). На аркуші 7 скріншот показує, що 10.04.2024 р. ОСОБА_4 вніс інформацію про початок своєї відпустки з 17.06.2024 р. Це свідчить про своєчасне ознайомлення з датою своєї відпустки. Затверджений графік відпусток (наказ №59-К від 27.05.2024 р.) був погоджений головами профспілкових комітетів, розміщений у вчительській для ознайомлення та надісланий у Telegram-спільноту працівників ліцею. Для підтвердження ознайомлення працівників із графіком подаємо копію Акту підтвердження ознайомлення, де всі працівники підтвердили факт ознайомлення із затвердженим графіком. Факт відсутності ОСОБА_5 на робочому місці 17.06.2024 р. підтверджує, що він був ознайомлений із графіком відпусток вчасно та мав відповідну інформацію про початок своєї відпустки.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями ст.252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно ч.1 ст.41 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони права громадян на працю, на оплату праці, на охорону праці та інших прав у трудовій сфері.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю; порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю (ч. 1 і 2 цієї статті); працівники (тільки ч.2 цієї статті).
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
Щодо порушення вимог частини першої статті 10 ЗУ N? 2136
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення від 17.10.2024р. “В ході перевірки встановлено, що заробітна плата працівникам Ліцею «Оріяна» ЛМР виплачується з недотриманням умов, що визначені трудовим договором, а з порушення строків виплати тобто заробітна плата виплачується два рази в місяць, однак через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів заробітну плату працівникам за першу половину серпня 2024 року (аванс) виплачено 7.08.2024 згідно платіжних інструкцій N?08H0094GPT від 17.08.2024 та N?08H0094GPS від 17.08.2024, що підтверджується банківськими відмітками (заробітну плату працівнику за другу половину серпня 2024 року виплачено 04.09.2024 згідно платіжної інструкції N?094009NXRJ від 04.09.2024 та 05.09.2024 згідно платіжної інструкції N?095009PVDD від 05.09.2024, що підтверджується банківськими відмітками»).
Як вбачається із письмових пояснень та доказів долучених до них відповідно до п.4.2.1. Колективного договору ліцею “Оріяна» на 2021-2025рр., сторона власника зобов'язується здійснювати виплату заробітної плати працівникам в робочі дні два рази на місяць: аванс до 20 числа, остаточну зарплату до 8 числа наступного місяця. Ліцей “Оріяна» є закладом комунальної власності, кошти на виплату заробітної плати не є власними коштами закладу освіти, а надходять як освітня субвенція з державного бюджету. Ліцей “Оріяна» є розпорядником бюджетних коштів третього рівня. Виплата заробітної плати проводиться з освітньої субвенції шляхом трансферу місцевим бюджетам відповідно Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6. Згідно п.16 Порядку, казначейство двічі на місяць до 10 і 25 числа перераховує субвенцію на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в органах Казначейства. З місцевого бюджету субвенція поступає на рахунки Управління освіти яке в свою чергу перераховує її на рахунки Відділу освіти відкриті в державному казначействі. Фінансування заробітної плати здійснюється відділом освіти згідно поданих заявок, які подаються до відділу освіти двічі на місяць. Ліцей є розпорядником бюджетних асигнувань третього рівня, тому не має закумульованих на власному рахунку коштів щоб у випадку звільнення працівника провести з ним повний розрахунок.
Отже, дотримання встановлених законом термінів виплати заробітної плати залежить від надходжень на поточний рахунок грошових коштів із відділу освіти, однак ліцей чи його директор жодного впливу на відділ освіти щодо дати надходження коштів не мають, тобто з боку посадової особи в даному випадку відсутній жодний умисел на порушення вимог чинного законодавства.
Щодо порушення вимог частини другої статті 12 ЗУ N? 2136
Відповідно до абз.3 п. 2 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам Керівним, педагогічним, науковим і науково-педагогічним працівникам закладів освіти та навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, щорічна основна відпустка повної тривалості, визначеної в додатку до цього Порядку, у перший та наступні роки надається у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
Як вбачається із письмових пояснень та долучених до них доказів згідно вказівки Управління освіти м.Львова, педагогічним працівникам ліцею надано можливість йти у відпустку двома періодами, з 17.06. та 25.06 враховуючи тривалість відпустки та тривалість канікулярного періоду. В телеграм спільноті працівників ліцею була створена google-таблиця куди педагогічні працівники вносили інформацію про дату початку своєї відпустки, даний графік затверджено наказом №59 -К від 27.05.2021р. погоджено головами профспілкових комітетів та розміщено в учительській для ознайомлення працівниками, а також надіслано в телеграм спільноту працівників ліцею де кожен працівник ознайомився з графіком відпустки. Факт відсутності ОСОБА_2 17.06.2024 р. на робочому місці свідчить про те, що ОСОБА_6 був ознайомлений вчасно з графіком своєї відпустки вчасно.
Отже, із вищенаведеного вбачається, що ОСОБА_2 належним чином був повідомлений про початок та тривалість відпустки.
Щодо порушень вимог пунктів 1-3, 5 частини першої статті 29 К3пП
Відповідно до вимог ст.29 КЗпП України на роботодавця покладено обов'язок до початку роботи повідомити працівника про перелік обов'язків, які зобов'язаний виконувати працівник за укладеним трудовим договором, визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами, права та обов'язки, умови праці, правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Встановлене органом фінансового контролю порушення стосовно ОСОБА_2 (наказ N? 59-К від 27.05.2021 про продовження строкового трудового договору з 01.07.2021 по 30.06.2024 строком на три роки вчителем фізичної культури) та відповідальність посадової особи за ч.1 ст.41 К3пП не має місця відносно ОСОБА_1 як посадової особи, оскільки ОСОБА_1 призначена директором ліцею “Оріяна» 22.12.2022р. наказом Управління освіти від 22.12.2022 року.
Із письмових пояснень та доказів долучених до них вбачається, що при продовженні дії строкового трудового договору трудові відносини не переривалися, а носили триваючий характер. Впродовж 30 років в ОСОБА_2 не змінювалися ні посада ні умови праці, тому у роботодавця не виникало обов'язку інформувати ОСОБА_2 з умовами праці відповідно до ст. 29 КЗпП України. Окрім того, як вбачається із письмових пояснень ОСОБА_1 діючі Правила внутрішнього трудового розпорядку прийняті зборами трудового колективу 30.08.2023р. повторно розглянуті на засіданні педагогічної ради 30.08.2024р. Протокол №5 та доведені до відома педагогічних працівників під розписку.
За змістом п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності складу адміністративного правопорушення. Аналізуючи надані та досліджені докази, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУАП.
Керуючись ст.ст. п.1 ч.1 ст.247, 283, 284 КУпАП, суддя,-
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня винесення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Б.Р. Мичка