Рішення від 04.12.2024 по справі 202/6210/24

Справа № 202/6210/24

Провадження № 2/202/3721/2024

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Марченко Н.Ю. за участю секретаря судового засідання Шульги А.О., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Бровкіної М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - виконавчий комітет Дніпровської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2024 року позивач звернулася з позовом, в якому зазначила, що вона є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.07.2018, та має право на пільги, встановлені законодавством України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125 її зі складом сім'ї 5 осіб було взято на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у виконавчому комітеті Маріупольської міської ради Донецької області, у порядку, встановленому підпунктом 8 пункту 13, підпунктом 4 пункту 44 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (зі змінами), як учасницю бойових дій (антитерористичної операції) та внутрішньо переміщену особу включено до списку осіб з правом першочергового отримання жилої площі.

Підтвердженням цього є письмова відповідь Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради від 24.08.2023 № 26-1586.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації та тимчасовою окупацією всієї території Маріупольського району Донецької області, у тому числі м. Маріуполя, вона та її родина виїхали до міста Дніпра Дніпропетровської області, де її поставили на облік в Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради як внутрішньо переміщену особу (довідка № 1239-5002560774 від 06.02.2023).

06.10.2023 вона звернулася до Дніпровської міської ради з письмовою заявою про взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з правом першочергового отримання жилої площі та з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку в Маріупольській міській раді відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125.

Листом Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 26.10.2023 № 3/16-8100 їй було відмовлено в урахуванні попереднього часу перебування на квартирному обліку в Маріупольській міській раді відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125.

Таке рішення Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради обґрунтував тим, що після 24.02.2022 доступ до документів Маріупольської міської ради, в тому числі і до облікових справ осіб, які потребують поліпшення житлових умов, відсутній через тимчасову окупацію м. Маріуполя, як і можливість фактичної передачі до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради її облікової справи як особи, яка потребує поліпшення житлових умов з числа учасників бойових дій (антитерористичної операції) з правом першочергового отримання жилої площі.

Позивач вважає, що дії Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради суперечать вимогам абзацу 3 пункту 30 Правил, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (зі змінами), яким визначено, що за внутрішньо переміщеними особами, визначеними у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, зберігається попередній час перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

За цих підстав позивач просить визнати протиправними дії Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради щодо відмови їй, ОСОБА_2 , в урахуванні попереднього часу перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді (відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125) під час прийняття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з правом першочергового отримання жилої площі, а також зобов'язати Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради урахувати попередній час перебування її на квартирному обліку у Маріупольській міській раді (відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125) під час прийняття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з правом першочергового отримання жилої площі.

Частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» в порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття із такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов'язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання у належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків тощо. Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі як відповідача суб'єкта владних повноважень.

У даному випадку предметом позову ОСОБА_3 є захист житлових прав при взятті на облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Отже цей позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Крім того, частиною 17 статті 28 ЦПК України визначено, що позови про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (в тому числі про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру можуть пред'являтися також за місцем проживання чи перебування позивача.

Враховуючи, що позивач звернулася до суду з цим позовом з приводу захисту її житлових прав та інтересів у зв'язку з тимчасовою окупацією території України (м. Маріуполя) і позивач як внутрішньо переміщена особа зареєстрована в Індустріальному районі міста Дніпра, дана справа підсудна Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська.

Ухвалою суду від 06 червня 2024 року у даній справі було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Під час підготовчого провадження відповідачем - Департаментом житлового господарства Дніпровської міської ради був поданий відзив на позов, в якому відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що облік громадян, які потребують поліпшення жиглових умов, регулюється Постановою Ради Міністрів Української РСР і української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984р. № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР».

Відповідно до п. 24 Правил на кожного громадянина (сім?ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій страві дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення. Облікові справи зберігаються за місцем квартирного обліку громадян, а після надання їм жилих приміщень - у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, який видав ордер на вселення.

Згідно з пп. 3 п. 31 Правил облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, у випадках зміни фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи, зазначеної у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, шляхом переїзду до іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Маріупольського району за винятком с. Заїченко, с. Пікузи з 05.03.2022 визначена тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Отже, Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради не має можливості отримати облікову справу позивачу від Маріупольської міської ради, що є необхідною умовою для прийняття позивачки з родиною у м. Дніпрі на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, як учасниці бойових дій.

Відтак відповідач вважає, що підстав для прийняття позивачки з родиною у м. Дніпрі на облік зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку немає.

Тому просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 03 вересня 2024 року залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - виконавчий комітет Дніпровської міської ради.

Ухвалою суду від 23 вересня 2024 року підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач свій позов підтримала та наполягала на його задоволенні.

Представник відповідача Бровкіна М.І. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - виконавчого комітету Дніпровської міської ради в судове засідання не з?явився, про розгляд справи був повідомлений.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного:

Судом установлено, що позивач ОСОБА_4 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 06.02.2023 № 1239-5002560774 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 07.08.2018 № 4618/05/1202018 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач у період з 01.11.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-199 «Про прийняття на облік громадян та зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, внесення змін до облікових справ» позивача разом зі складом родини 3 особи, зараховано на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщену особу з числа учасників бойових дій, та включено до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень, як учасника бойових дій. Номер у першочерговому списку - 2997, у загальній черзі - 7292.

06.10.2023 позивач звернулася до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради з заявою про взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку в Маріупольській міській раді.

Листом Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 26.10.2023 № 3/16-8100 позивачу було відмовлено, що підстави для зарахування попереднього часу перебування на квартирному обліку відсутні.

Відмова зарахувати позивачу попередній час перебування на квартирному обліку мотивована неможливістю передання згідно з листом Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради облікової справи позивача через окупацію російською федерацією території Маріупольського району Донецької області, у тому числі м. Маріуполя, та відсутністю доступу до документів, зокрема облікових справ осіб, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті Маріупольської міської ради.

Не погодившись із відмовою у зарахуванні попереднього часу перебування на квартирному обліку, позивач звернулася до суду з цим позовом.

При вирішенні спору між сторонами суд виходить із того, що статтею 47 Конституції України кожному гарантовано право на житло. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 15 Житлового кодексу України виконавчі комітети районних, міських, районних у містах рад у межах і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, на території району, міста, району в місті здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39).

Статтею 36 Житлового кодексу України визначено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Відповідно до законодавства України у випадках і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання.

Згідно зі статтею 38 ЖК України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється цим Кодексом та законодавством України.

Статтею 39 ЖК України визначено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються Кабінетом Міністрів України і Українською республіканською радою професійних спілок (ст. 60 ЖК України).

Постановою Ради Міністрів Української РСР і української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 № 470 затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень.

Згідно з пунктом 8 квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради.

Відповідно до Основ житлового законодавства громадяни можуть бути взяті на облік і не за місцем їх проживання.

Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, Донецької та Луганської областей, областей, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, розташованих на лінії розмежування, або житло яких зруйноване чи стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, згідно з переліком адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми

"єПідтримка", затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204. При цьому члени сім'ї особи з інвалідністю або учасника бойових дій, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, беруться на квартирний облік разом з нею (ним).

Зокрема згідно з пунктом 13 Правил на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.

Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених абзацами першим та четвертим пункту 1 статті 10, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (підпункт 8 пункту 13 Правил).

Пунктом 15 Правил визначено, що громадяни, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний

облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Відповідно до пункту 18 Правил заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об'єднанню (організації) за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

До заяви додаються: довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім'ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207; довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради).

Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи.

Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, крім заяви про взяття на квартирний облік, подають такі документи: копію довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або копію довідки про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формами згідно з додатками 1 і 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, - у разі відсутності у посвідченні учасника бойових дій посилання на пункти 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких установлено статус, та крім осіб, статус учасника бойових дій яким встановлено відповідно до пункту 21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; копію посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до

постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", що підтверджує статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України; копії документів, які підтверджують родинний зв'язок членів сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій; копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на кожного члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, або учасника бойових дій; копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (видану згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509).

Згідно з пунктом 20 Правил громадяни беруться на квартирний облік за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у міста, селищної, сільської Ради народних депутатів.

У рішенні виконавчого комітету місцевої Ради вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу) (пункт 21 Правил).

Громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету (пункт 22 Правил).

Відповідно до пунктів 23-24 Правил громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень.

З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

На кожного громадянина (сім'ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення.

Облікові справи зберігаються за місцем квартирного обліку громадян, а після надання їм жилих приміщень - у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, який видав ордер на вселення.

В абзаці 3 пункту 30 Правил визначено, що за внутрішньо переміщеними особами, визначеними у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, а також у зазначених в абзацах першому і другому цього пункту випадках за громадянами зберігається попередній час перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

При цьому згідно з пунктом 31 Правил облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, у випадках: 1) ліквідації обліку за місцем роботи; 2) переїзду з одного району міста до іншого; 3) зміни фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи, зазначеної у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, шляхом переїзду до іншої адміністративно - територіальної одиниці.

Отже, вищевказаними Правилами визначений порядок взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а також ведення їх облікових справ, в тому числі умови зарахування попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

При цьому визначено, що взяття на квартирний облік за місцем проживання здійснюється за рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у міста, селищної, сільської ради, в якому зазначається дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень.

Згідно з Положенням про Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради 21.12.2016 № 33/17 (у редакції рішення міської ради від 21.06.2023 № 54/38), Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради є виконавчим органом Дніпровської міської ради; підзвітний і підконтрольний, зокрема, виконавчому комітету міської ради; відповідно до покладених на нього завдань здійснює підготовку проєктів рішень міської ради та її виконавчого комітету з питань, які належать до повноважень департаменту (п. 3.1.26), підготовку проєктів рішень виконавчого комітету міської ради про облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та про розподіл житлового фонду, що перебуває у комунальній власності Дніпровської міської територіальної громади, громадянам, які перебувають на квартирному обліку та потребують поліпшення житлових умов (п. 3.1.34.2); ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем реєстрації (п. 3.1.34.10).

Отже, можна зробити висновок, що зарахування попередного часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, належить саме до повноважень виконавчого комітету міської ради.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У своєму позові позивач просить визнати протиправними дії Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради щодо відмови в урахуванні під час прийняття на її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з правом першочергового отримання жилої площі, попереднього часу перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді, зобов?язавши Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради урахувати попередній час перебування її на квартирному обліку у Маріупольській міській раді відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125.

Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до положень частин 1, 3 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Позивачем і відповідачем можуть бути, зокрема, фізичні і юридичні особи, а також держава (ч. 2 ст. 48 ЦПК України).

Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб?єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб?єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач залучається до справи у зв?язку з позовною вимогою, яка пред'являється до нього.

Найчастіше під неналежними відповідачами розуміють таких відповідачів, щодо яких судом під час розгляду справи встановлено, що вони не є зобов'язаними за вимогою особами.

Для правильного вирішення питання щодо визнання відповідача неналежним недостатньо встановити відсутність у нього обов?язку відповідати за даним позовом. Установлення цієї умови - підстава для ухвалення судового рішення про відмову в позові. Щоб визнати відповідача неналежним, крім названої умови, суд повинен мати дані про те, що обов?язок відповідати за позовом покладено на іншу особу. Про неналежного відповідача можна говорити тільки в тому випадку, коли суд може вказати особу, що повинна виконати вимогу позивача, - належного відповідача.

Таким чином, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред'явленим позовом за наявності даних про те, що обов?язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві.

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово наголошувала, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Згідно з висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 11 вересня 2019 року у справі № 200/8461/15-ц, від 20 січня 2021 року у справі № 203/2/19, від 03 травня 2022 року у справі № 711/3591/21, якщо позивач не заявляє клопотання про залучення інших співвідповідачів у справах, в яких наявна обов'язкова співучасть, тобто коли неможливо вирішити питання про обов'язки відповідача, одночасно не вирішивши питання про обов'язки особи, не залученої до участі у справі в якості співвідповідача, суд відмовляє у задоволенні позову.

Тобто незалучення до участі у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов?язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб?єктний склад.

Суд вважає, що оскільки взяття на квартирний облік за місцем проживання здійснюється за рішенням виконавчого комітету відповідної ради, в якому зазначається дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень, і в даному випадку саме виконавчим комітетом Дніпровської міської ради було прийнято 19.09.2023 рішення про прийняття позивача зі складом родини на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщену особу з числа учасників бойових дій, та включено до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень, як учасника бойових дій, водночас не зараховано попередній час перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді, а Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради, у свою чергу, є лише виконавчим органом міської ради, підзвітним і підконтрольним виконавчому комітету міської ради, та відповідно до покладених на нього завдань здійснює підготовку проєктів рішень міської ради та її виконавчого комітету з питань, які належать до його повноважень, у тому числі підготовку проєктів рішень виконавчого комітету міської ради про облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, веде їх облік, то належним відповідачем у спірних правовідносинах має бути саме виконавчий комітет Дніпровської міської ради.

Отже цей спір стосується повноважень виконавчого комітету Дніпровської міської ради.

Однак позивач протягом усього часу розгляду справи наполягала на зобов?язанні саме Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради зарахувати попередній час її перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді. Клопотань про залучення виконавчого комітету Дніпровської міської ради до участі у справі як співвідповідача не заявляла, у зв'язку з чим останній позбавлений можливості здійснювати свої права та обов'язки у спосіб, визначений для відповідача статтями 43, 49 ЦПК України.

Крім того, суд також звертає увагу, що відповідно до частин 1, 5, 6 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У даному випадку позивач, звернувшись до виконавчого комітету Дніпровської міської ради з заявою про взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій, з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку в Маріупольській міській раді, не надала належних доказів перебування її на такому обліку.

Зокрема безпосередньо рішення Маріупольської міської ради від 17.04.2019 № 125 про взяття на квартирний облік позивачем не було надано.

Суд вважає, що листи Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради від 24.08.2023 та 28.09.2023 не можуть бути підставою для зарахування позивачу попереднього часу перебування на квартирному обліку, оскільки обставини, які мають підтверджувати певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом пункту 31 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень, збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, у випадках зміни фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи шляхом переїзду до іншої адміністративно-територіальної одиниці, здійснюється на підставі облікової справи, яка передається до виконавчого комітету відповідної ради за місцем перебування такої особи.

Водночас облікова справа позивача не була передана виконавчим комітетом Маріупольської міської ради до виконавчого комітету Дніпровської міської ради у зв'язку з військовим вторгненням російської федерації та окупацією міста Маріуполя, внаслідок чого відсутній доступ до документів, у тому числі облікових справ громадян, які перебували на квартирному обліку.

Слід відзначити, що виконавчим комітетом Маріупольської міської ради взагалі не було подано до виконавчого комітету Дніпровської міської ради будь-яких даних щодо перебування позивача на квартирному обліку.

Всі листи, копії яких долучені позивачем до матеріалів справи, стосуються переписки між нею і Департаментом по роботі з активами Маріупольської міської ради, у зв'язку зі зверненням позивача до контакт-центру.

Разом із тим суд звертає увагу, що факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, можуть бути встановлені в судовому порядку.

Тож у разі втрати документів, які підтверджують попередній час перебування позивача на квартирному обліку у виконавчому комітеті Маріупольської міської ради, та неможливість їх відновлення, позивач вправі звернутися до суду з позовом про встановлення факту її перебування на квартирному обліку, залучивши до участі у справі належний склад учасників.

Отже, суд вважає, що відповідач - Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підстави вважати дії Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради щодо не зарахування ОСОБА_3 попереднього часу перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді протиправними і відповідно для зобов'язання Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради зарахувати позивачу попередній час перебування на квартирному обліку у Маріупольській міській раді відсутні.

Враховуючи вищенаведене, в задоволенні позову ОСОБА_3 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - виконавчий комітет Дніпровської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Наталія Марченко