Рішення від 06.01.2025 по справі 320/24085/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 року Київ № 320/24085/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві).

Просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки МВС України від 20.07.2021 № 22/6-3703, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2024 та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки МВС України від 20.07.2021 № 22/6-3703, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2024.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Зазначає, що у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має право на перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2021 № 22/6-3703 на ім'я померлого чоловіка ОСОБА_2 , проте відповідачем безпідставно обмежено в реалізації вказаного права.

Ухвалою від 04.06.2024 судом відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання.

Відповідач проти позову заперечував, надіслав відзив на позовну заяву разом із копіями матеріалів пенсійної справи, відповідно до якого у задоволенні позовних вимог просив відмовити з підстав, зазначених у ньому. Стверджували відсутність правових підстав для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника за довідкою, виданою Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2021 № 22/6-3703.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України та наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію в разі втрати годувальника (чоловіка ОСОБА_2 ) призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як видно із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 11.03.2005, між позивачем та ОСОБА_2 укладено шлюб, про що в Книзі реєстрації шлюбів 11.03.2005 зроблено відповідний актовий запис № 159.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 11.03.2024, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено відповідний актовий запис № 4469.

Згідно з протоколом за пенсійною справою 2603056495 (МВС) від 01.04.2024, членом сім'ї ОСОБА_2 , якому призначена пенсія, значиться дружина ОСОБА_1 , якій з 18.03.2024 призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, довічно у розмірі 12290,00 грн.

Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, ураховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, із урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, складено довідку про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 № 22/6-3703 (далі - довідка № 22/6-3703), відповідно до якої грошове забезпечення за березень 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за прирівняною посадою, яку обіймав ОСОБА_2 , становить 37304,00 грн.

Позивач в особі представника звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві з адвокатським запитом (зареєстрований 02.05.2024) про перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2024 на підставі довідки № 22/6-3703.

За результатом розгляду заяви, ГУ ПФУ в м. Києві листом від 08.05.2024 повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки № 22/6-3703 про розмір грошового забезпечення, оскільки такий перерахунок було здійснено ОСОБА_2 у січні 2024 року на виконання рішення суду від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22, що підтверджено матеріалами архівної пенсійної справи.

Уважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, застосовуючи нормативно-правові акти, чинні на момент їх виникнення, суд виходив із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За нормами частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Згідно з пунктом «б» статті 36 Закону № 2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

За приписами частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Пунктом 2 Постанови № 704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13.02.2008 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою було вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку № 45.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, які здійснюються під час перерахунку пенсії, не змінився.

Зокрема, пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідна довідка від 20.07.2021 № 22/6-3703 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, як було вказано вище, була видана Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України , що не заперечується учасниками справи.

За нормами пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності рішенням суду по справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому із цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

За правилами пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом установлено, що відповідна довідка № 22/6-3703 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 видана Департаментом персоналу МВС України 20.07.2021, який є уповноваженим структурним підрозділом МВС України на видачу довідок про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, що набрало законної сили 02.01.2024 у справі № 640/20022/23, адміністративний позов ОСОБА_2 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2021 № 22/6-3703, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2021 № 22/6-3703, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Із наявних у матеріалах справи доказів, а саме - із копій пенсійної справи встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22, було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019, що підтверджено перерахунком пенсії по пенсійній справі № 2603018534 (МВС). Підсумок пенсії з надбавками, з урахуванням максимального розміру та підвищень, складає 14970,00 грн.

Згідно з розрахунком від 09.01.2024 на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 2603018534 за дорученням № Д 2603018534/17, ОСОБА_2 з квітня 2019 року по січень 2024 року нараховано суму доплати в розмірі 126081,41 грн.

Доказів того, що указана сума на виконання рішення суду від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22 не була виплачена за життя ОСОБА_2 , матеріали справи не містять.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 11.03.2024, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з протоколом за пенсійною справою 2603056495 (МВС) від 01.04.2024, членом сім'ї ОСОБА_2 , якому призначена пенсія, значиться дружина ОСОБА_1 , якій з 18.03.2024 призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, довічно у розмірі 12290,00 грн.

Як зазначалось вище, позивач в особі представника звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві з адвокатським запитом (зареєстрований 02.05.2024) про перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2024 на підставі довідки від 20.07.2021 № 22/6-3703.

За результатом розгляду заяви, ГУ ПФУ в м. Києві листом від 08.05.2024 повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки № 22/6-3703 про розмір грошового забезпечення, оскільки такий перерахунок було здійснено ОСОБА_2 у січні 2024 року на виконання рішення суду від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22, що підтверджено матеріалами архівної пенсійної справи.

Разом із тим, представник позивача у позовній заяві посилається на інші підстави, що слугували відмовою у перерахунку позивачу пенсії в разі втрати годувальника, а саме - на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Такі твердження не знайшли свого підтвердження.

Дослідивши зміст листа відповідача від 08.05.2024, судом установлено відсутність зазначених підстав для відмови в перерахунку пенсії, як неприйняття Кабінетом Міністрів України (Урядом) рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Натомість, підстави, з яких ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії за довідкою від 20.07.2021 № 22/6-3703, суд уважає обґрунтованими та такими, що відповідають фактичним обставинам справи та поданим доказам, з підстав, зазначених вище.

Таким чином, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22, у січні 2024 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019, що підтверджено перерахунком пенсії по пенсійній справі № 2603018534 (МВС) до його смерті та, відповідно, до призначення позивачу пенсії в разі втрати годувальника, яка була призначена ОСОБА_1 лише з 18.03.2024, тобто після виконання відповідачем рішення КОАС від 30.11.2023 у справі № 640/20022/22, порушення прав позивача оскаржуваними діями судом не встановлено.

За наведеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.