Справа № 932/53/25
Провадження № 2-о/932/2/25
про передачу справи за підсудністю
02 січня 2025 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Ярощук О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про встановлення факту перебування на утриманні, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту перебування на утриманні.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 02.01.2025 року мене визначено головуючою у справі.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Дослідивши дану заяву та додані до неї документи в порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі вважаю, що заяву подано з порушенням правил підсудності, визначених ч.1 ст.316 ЦПК України, якою встановлено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Заявниця ОСОБА_1 02 вересня 2024 року взята на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 02 вересня 2024 року.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є спеціальним законом щодо статусу вказаних осіб, який підлягає застосуванню.
У постанові від 29 липня 2019 року у справі №409/2636/17 Верховний Суд вказав на те, що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, необхідно також враховувати імперативні положення спеціального Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно зі статтею 5 якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Особи, які залишили або покинули своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та стали на облік як внутрішньо переміщені особи можуть звертатися з позовами до судів за місцем фактичного проживання/перебування. Таким чином, якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці
як ВПО (внутрішньо переміщена особа), то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.
З огляду на викладене довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання заявниці ОСОБА_1 .
Така позиція узгоджується із висновком Верховного Суду викладеній у постанові 14.08.2024 у справі № 607/5535/22, провадження № 61-17499св23.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З наведених обставин позовна заява повинна бути за територіальною юрисдикцією (підсудністю) передана на розгляд Жовтневому районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Керуючись ч. 1 ст. 27, ст. 31 ЦПК України суд -
Справу за ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про встановлення факту перебування на утриманні передати на розгляд до Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - за територіальною підсудністю.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - https://court.gov.ua/fair/sud4803/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Оксана Ярощук