02 січня 2025 року м. Рівне №460/22758/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доМіністерства оборони України
про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинення певних дій.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в п.11 протоколу №140/168 від 05 травня 2023 року в частині визначення розміру одноразової грошової допомоги в розмірі 1/3частини 15000000грн, в сумі 5000000грн, дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану штаб-сержанта ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 15000000грн, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги.
Позов обґрунтовано тим, що рішення комісії про виплату позивачу одноразової грошової допомоги як дружині загиблого військовослужбовця у сумі 5000000грн є протиправним, оскільки така допомога не підлягає розподілу у зв'язку з відсутністю в інших осіб, що мають відповідне право.
Ухвалою суду від 03.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, витребувано у позивача додаткові докази.
Відповідачем 23.10.2023 подано відзив на позовну заяву, згідно з яким відсутні підстави стверджувати про протиправність рішення комісії Міністерства оборони України в частині визначення розміру допомоги позивачу, оскільки згідно з поданими на розгляд документами не можливо встановити смерть батьків загиблого військовослужбовця. Нерозподілена частка одноразової грошової допомоги може бути розподілена у разі надання документів, які підтверджують родинні зв'язки між загиблим та особами, зазначеними у свідоцтвах про смерть. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Позивачем 25.10.2023 подано відповідь на відзив, згідно з якою доводи відзиву є необґрунтованими. Позивачем до Міністерства оборони України було надано сукупність доказів, які вказують на наявність факту родинних відносин між загиблим військовослужбовцем та померлими особами.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується посвідченням члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби серії НОМЕР_1 , виданим 20.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 , та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим 30.07.2022 Сарненським відділом ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (а.а.с.5-6, 8, зворот).
Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_3 від 11.12.2022 №338 (по стройовій частині), штаб-сержанта ОСОБА_2 , стрільця-снайпера 2 мотопіхотного відділення 3 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти мотопіхотного батальйону, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 під час відбиття штурмових дій противника в районі населеного пункту Соледар Донецької області, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 10 грудня 2022 року. Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с.27, зворот).
ОСОБА_2 брав безпосередньо участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 21 вересня до 10 грудня 2022 року що підтверджується також довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 16.01.2023 №320 (а.с.10, зворот).
Згідно з довідкою №7576 про причину смерті, виданою 12.12.2022 Дніпропетровським обласним бюро судово-медичної експертизи, причиною смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є вибухова травма внаслідок військових дій (а.с.11, зворот).
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 19.12.2022 Сарненським відділом ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Соледар Донецької області (а.с.11).
ОСОБА_1 07.02.2023 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю чоловіка ОСОБА_2 (а.с.29).
Зазначену заяву із відповідними документами було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_8 .
За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 та зібраних документів ІНФОРМАЦІЯ_4 складено висновок від 21.02.2023 №12/1/596, згідно з яким право на одержання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 під час дії воєнного стану військовослужбовця ОСОБА_2 має дружина ОСОБА_1 (а.с.25).
Зазначений висновок із відповідними документами (а.а.с.25-44) було надіслано до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, яка 05 травня 2023 року дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану штаб-сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) в розмірі 1/3 частини 15000000грн, в сумі 5000000грн.
Ця обставина підтверджується витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, від 05.05.2023 №140/168 (а.с.9).
Не погоджуючись із розміром призначеної одноразової допомоги, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України"Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно із пунктом першим статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до підпункту першого пункту другого статті 16 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до пункту третього статті 16-2 Закону №2011-XII, розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами першим, восьмим, дев'ятим статті 16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні", №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону №2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1 пункту 2).
Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
На виконання вимог Закону №2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
За приписами пункту 5 Порядку №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця.
Як встановлено судом, згідно з оспорюваним рішенням комісії позивачу було виплачено 5000000грн одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом другим Постанови №168.
При цьому у відзиві відповідач зазначає про те, що підстави для виплати ОСОБА_1 допомоги у повній сумі - 15000000грн, відсутні, оскільки не можливо встановити факт смерті батьків загиблого ОСОБА_2 у зв'язку із розбіжностями у прізвищах, зазначених у свідоцтвах про смерть, із прізвищем військовослужбовця.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого 03.02.1970 Кричильською сільською радою Сарненського району Ровенської області, батьками ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Кричильськ Сарненського району Ровенської області, є: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 (а.с.10).
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 01.11.2019 Виконавчим комітетом Новодніпровської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, ОСОБА_4 , що народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 у с.Кричильськ Сарненського району Рівненської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.12).
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим 28.03.1997 Кричильською сільською радою Сарненського району Рівненської області, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_12 у віці 59 років (а.с.12, зворот).
Згідно з довідкою Кричильського старостинського округу Сарненської міської ради Рівненської області від 10.05.2023 №13/03-651, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_13 в с.Кричильськ Сарненського району Рівенської області в сім'ї гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , та гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_15 (а.с.13, зворот).
Згідно з довідкою Кричильського старостинського округу Сарненської міської ради Рівненської області від 10.05.2023 №13/03-652, дійсно на території старостинського округу ОСОБА_4 та ОСОБА_4 рахувалася однією і тією самою особою (а.с.14).
Отже, дослідивши наведені докази у сукупності, суд дійшов висновку про те, що зазначені у свідоцтвах про смерть серії НОМЕР_6 від 01.11.2019 та серії НОМЕР_7 від 28.03.1997 особи, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , є батьками загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .
Відповідно до доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД №12/1/597, складеної ІНФОРМАЦІЯ_4 21.02.2023, має право на отримання одноразової грошової допомоги щодо загиблого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.26).
При цьому, у доповіді від 21.02.2023 №12/1/597, щодо батьків загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , у примітці містяться записи "помер" та "померла".
Також у доповіді від 21.02.2023 №12/1/597 міститься інформація про відмову від отримання одноразової грошової допомоги за загиблим ОСОБА_2 . ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_17 .
У матеріалах справи є нотаріально засвідчені заяви від 11.01.2023 ОСОБА_7 та ОСОБА_5 про відмову від виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю батька ОСОБА_2 згідно з п.2 Постанови №168 (а.а.с.42, зворот - 43).
Враховуючи встановлені обставини та проаналізувавши наведені норми, суд переконався, що позивач ОСОБА_1 є єдиною особою, якій належить право виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови №168, а відтак виплата 1/3 частини належної допомоги, як це відбулося у спірних правовідносинах, є протиправною.
Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення, відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує про те, що нерозподілена частка одноразової грошової допомоги може бути розподілена у разі надання документів, які підтверджують родинні зв'язки між загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 та особами, зазначеними у відповідних свідоцтвах про смерть. При цьому, посилається на норми цивільного законодавства, що регулюють внесення змін до актових записів цивільного стану.
У зв'язку з цим суд звертає увагу на те, що позивачем було вичерпано усі можливі засоби захисту в порядку цивільного судочинства, що підтверджується листом Сарненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області від 05.05.2023 №563/714-33.17-03-17 (а.а.с.14, зворот-15) та рішеннями судів у справі №572/2516/23 - ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 25.07.2023 та постановою Рівненського апеляційного суду від 21.09.2023 (а.а.с.50-55).
Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на наведене, на переконання суду, належним способом відновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача у спірних правовідносинах буде не лише визнання протиправним рішення в оспорюваній частині, а й зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 15000000грн, з урахуванням виплаченої суми.
У силу вимог частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
З огляду на викладене, позов суд задовольняє повністю.
Підстави для застосування положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в п.11 протоколу від 05 травня 2023 року №140/168, в частині визначення дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану штаб-сержанта ОСОБА_2 розміру одноразової грошової допомоги - 1/3 частини 15000000грн, в сумі 5000000грн.
Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", в розмірі 15000000грн, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_8 ).
Відповідач: Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, буд.6, м.Київ, 03168; ідентифікаційний код юридичної особи 00034022).
Рішення складено 02 січня 2025 року.
Суддя О.М. Дудар