18 листопада 2024 року м. Рівне №460/6297/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С. за участю секретаря судового засідання Осташевська І.А та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Янкевич Л.Д.,
відповідача: представник Нечипорук В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
доНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження, -
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» (далі, - АТ «Рівнегаз») звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі, - НКРЕКП), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.05.2024 № 967 «Про застосування санкцій до АТ «РІВНЕГАЗ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.05.2024 № 147-р «Про усунення порушень АТ «РІВНЕГАЗ».
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 24.03.2024 по 23.04.2024 НКРЕКП проведена планова перевірка дотримання позивачем вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу у 2023 році. Позивач вказує на те, що викладені в п.1 оскаржуваної постанови порушення, які стали підставою для накладення на АТ «Рівнегаз» штрафу, не є порушенням ліцензійних умов, адже ліцензійні умови є специфічними вимогами в тій чи іншій сфері господарювання (у даному випадку розподілу природного газу), які обумовлюють сам процес здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу та надання послуг з розподілу природного газу, як побутовим, так і не побутовим споживачам. Зауважує, що, роблячи висновок про порушення строків надання послуг, направлення звітності чи допущення інших порушень, НКРЕКП не було враховано запровадження карантину, введення на території України воєнного стану, відключення електроенергії на території Рівненської області, а також баланс інтересів споживачів та Ліцензіата. Повідомлено, що зобов'язання щодо оплати послуг наданих оператором газотранспортної системи у 2022-2023 роках на дату проведення планової перевірки НКРЕКП дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу товариством виконано в повному обсязі, а заборгованість минулих періодів перед оператором газотранспортної системи підпадає врегулюванню в іншому порядку. Стверджує, що прийняті відповідачем постанова та розпорядження є протиправними та підлягають скасуванню, а тому просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 01.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче провадження на 14.08.2024.
23.07.2024 відповідач подав до суду відзив на позов, згідно з яким позовні вимоги не визнав. На обґрунтування заперечень зазначив, що за результатами перевірки позивача встановлено ряд порушень останнім вимог законодавства та Ліцензійних умов з розподілу природного газу, у зв'язку з чим 22.05.2024 відповідач прийняв постанову про застосування санкцій №967 та розпорядження про усунення порушень №147-р. Наголосив, що дотримання Ліцензійних умов є основною вимогою для АТ «Рівнегаз» за умови здійснення ним ліцензованої діяльності з постачання природного газу на підставі діючої ліцензії, що і було предметом перевірки. Вважає, що вказані рішення прийняті в межах компетенції та у спосіб, визначений законодавством України з дотриманням балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, а також основних принципів діяльності Регулятора законності, справедливості та недопущення дискримінації. З огляду на наведене, просив у задоволенні позову відмовити.
30.07.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погодився з доводами відповідача та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
14.08.2024 представник відповідача подав до суду заперечення на відповідь на відзив, згідно з якими просив у задоволенні позову відмовити з підстав, визначених у відзиві.
Підготовче засідання 14.08.2024 протокольною ухвалою суду відкладено до 28.08.2024.
В підготовчому засіданні 28.08.2024 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.09.2024.
В судовому засіданні 25.09.2024 судом заслухано вступні слова представників сторін та оголошено перерву до 11.10.2024.
В судовому засіданні 11.10.2024 протокольною ухвалою суду оголошено перерву до 18.10.2024.
18.10.2024 в судовому засіданні судом протокольною ухвалою оголошено перерву до 06.11.2024.
06.11.2024 в судовому засіданні судом протокольною ухвалою оголошено перерву до 18.11.2024.
В судовому засіданні 18.11.2024 судом проголошено вступну та резолютивну частини.
Заслухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши заяви по суті, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши в судовому засіданні докази, якими вони обґрунтовуються, і які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
В період з 23.03.2024 року по 23.04.2024 Національною комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведено планову виїзну перевірку дотримання Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу, за результатами складено акт від 23.04.2024 №179.
22.05.2024 на підставі вказаного акта перевірки, відповідачем прийнято постанову №967 «Про застосування санкцій до АТ «Рівнегаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», якою на позивача накладено штраф у розмірі 740979 грн.
Згідно з вказаною постановою встановлено, що АТ «Рівнегаз» порушило вимоги законодавства та главу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, а саме:
п.1 ч.1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон) у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року, для підігріву води та приготування їжі - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2023 року,
Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), а саме:
п.1 гл.5 розділу IV у частині обов'язку виконувати затверджений Регулятором план розвитку в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні,
абз.8 п.2 гл.2 розділу V у частині визначення Оператором ГРМ за відсутності зауважень до поданих документів або після їх усунення типу приєднання замовника протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауваження) на підставі даних опитувального листа, поданих документів та параметрів місця забезпечення потужності і точки приєднання та у цей самий строк надання йому (у визначений в опитувальному листі спосіб) дозволу на приєднання, проєкту договору на приєднання, проєкту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати,
п.15 гл.2 розділу V у частині забезпечення Оператором ГРМ функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання;
гл.2 Ліцензійних умов, а саме:
пункт 2.2:
пп.16 у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням,
пп.21 у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема Плану розвитку газорозподільної системи на 2023 ? 2032 роки газорозподільного підприємства АТ «Рівнегаз», затвердженого постановою НКРЕКП від 19 грудня 2022 року № 1709 (далі - План розвитку на 2023 - 2032 роки),
пп.23 у частині обов'язку ліцензіата сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються НКРЕКП,
пп.27 у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу,
пп.29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП,
пп.30 у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)),
пп.31 у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідними рішеннями та чинним законодавством, а саме: абзацу другого пункту 1, абзаців другого та третього пункту 3, пункт 4 розпорядження НКРЕКП від 18 липня 2023 року № 193-р «Про усунення порушень АТ «Рівнегаз» (далі - Розпорядження № 193-р);
п. 2.5, а саме:
пп.6 у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами,
пп.8 у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
Також даною постановою застережено АТ «Рівнегаз» щодо недопущення надалі недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов, а саме:
Кодексу ГРМ:
п.1 гл.5 розділу IV у частині обов'язку виконувати затверджений Регулятором план розвитку в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні,
абз.8 п.2 гл.2 розділу V у частині визначення Оператором ГРМ за відсутності зауважень до поданих документів або після їх усунення типу приєднання замовника протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауваження) на підставі даних опитувального листа, поданих документів та параметрів місця забезпечення потужності і точки приєднання та у цей самий строк надання йому (у визначений в опитувальному листі спосіб) дозволу на приєднання, проєкту договору на приєднання, проєкту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати;
п.2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме:
пп.23 у частині обов'язку ліцензіата сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються НКРЕКП,
пп.29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП,
пп.30 у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)).
Крім того, 22.05.2024 НКРЕКП прийнято розпорядження № 147-р «Про усунення порушень АТ «Рівнегаз»», яким позивача зобов'язано усунути порушення пп.2.2 гл.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, а саме:
пп.27 у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу,
пп.29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП,
пп.30 у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)),
пп.31 у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідними рішеннями та чинним законодавством, а саме: абзацу другого пункту 1, абзаців другого та третього пункту 3, пункт 4 розпорядження НКРЕКП від 18 липня 2023 року № 193-р «Про усунення порушень АТ «Рівнегаз» (далі - Розпорядження № 193-р), для чого у строк до 01.07.2024:
надати до НКРЕКП пояснення щодо розбіжностей даних, зазначених в Акті №179, а саме:
щодо стану розрахунків АТ «Рівнегаз», зокрема з ТОВ «Йе енергія» та НАК «Нафтогаз України» за отриманий у 2023 році природний газ, з інформацією, наданою Товариством у формі звітності №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахупків» за січень - грудень 2023 року, та у разі необхідності надати уточнену звітність за цією формою,
щодо первісної та залишкової вартості інших активів (станом на 01.01.2023 та на 31.12.2023) та протяжності газопроводів, які є на балансі (в обслуговуванні), кількості газорегуляторних пунктів та шафових регуляторних пунктів газу станом на 31.12.2023, з інформацією, наданою Товариством у формі звітності №8а-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи» за 2022 - 2023 роки, та у разі необхідності надати уточнену звітність за цією формою,
щодо протяжності розподільних газопроводів, які є на балансі (в обслуговуванні) Товариства, у тому числі високого, середнього та низького тиску з інформацією, наданою Товариством у формі звітності №8а-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи» за 2023 рік, та у разі необхідності надати уточнену звітність за цією формою,
щодо інформації, зазначеної в скоригованій формі звітності №8б-НКРЕК-газ-моніторинг «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» за ІІ і IV квартали 2023 року з інформацією, зазначеною Товариством у скоригованій формі звітності №8г-НКРЕКП-газ-моніторинг «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» за 2023 рік у рядках 6 «Капітальні інвестиції, усього» і 6.4 «інші» розділу 1 «Фінансово-економічні результати діяльності підприємства», та у разі необхідності надати уточнену звітність за цією формою;
сплатити компенсацію одному споживачу за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року №1156, про що повідомити НКРЕКП;
здійснити розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані у 2023 році послуги транспортування, зокрема погасити заборгованість перед ТОВ «Оператор ГТС України»;
усунути порушення вимог абзацу другого пункту 3 Розпорядження №193-p, про що повідомити НКРЕКП та сектор НКРЕКП у Рівненській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.
Пунктом 2 вказаного розпорядження зобов'язано AT «Рівнегаз передати ТОВ «Газорозподільні мережі України» кошти невиконання заходів інвестиційної програми 2023 року (Плану розвитку газорозподільної системи на 2023 - 2032 роки газорозподільного підприємства АТ «Рівнегаз», затвердженого постановою НКРЕКП від 19.12.2022 №1709 (далі -План розвитку на 2023 - 2032 роки)) на загальну суму 13973,5 тис. грн (без ПДВ).
Пунктом 3 розпорядження АТ «Рівнегаз» зобов'язано направити у термін до 31 грудня 2024 року додатково отримані кошти в сумі 150818,4 тис. грн (без ПДВ) за провадження діяльності з розподілу природного газу за 2023 рік на погашення заборгованості (за її наявності) перед ТОВ «Оператор ГТС України», ТОВ ГК «Нафтогаз України», АТ «НАК «Нафтогаз України», АТ «УКРТРАНСГАЗ», а саме: недоотриману тарифну виручку за 2023 рік у сумі 24200,5 тис. грн (без ПДВ): економію за елементами витрат річної тарифної виручки в сумі 153498,1 тис. грн (без ПДВ); економію при 100 % виконання заходів інвестиційної програми 2023 року (Плану розвитку на 2023 - 2032 роки) в сумі 8014,4 тис. грн (без ПДВ); профінансовані заходи інвестиційної програми 2023 року (Плану на 2023 - 2032 роки) до моменту її затвердження на суму розвитку 13506,4 тис. грн (без ПДВ).
Вважаючи зазначені постанову №967 та розпорядження №147-р від 22.05.20204 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначені Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі, - Закон №1540-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з частиною 1 ст.3 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом державного контролю та застосування заходів впливу (пункт 4 частини 2 ст. 3 Закону №1540-VIII ).
Статтею 14 Закону №1540-VIII встановлено, що основною формою роботи Регулятора як колегіального органу є засідання. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
Регулятор на своїх засіданнях, зокрема, розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.
Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою. Рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до пунктів 1, 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Статтею 19 Закону №1540-VIII встановлено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату або територіальних органів Регулятора.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (ч. 3 ст. 22 Закону №1540-VIII).
Відповідно до ч.4 ст.22 Закону №1540-VIII регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII до правопорушень на ринку природного газу віднесено, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Згідно з п.5 ч.4 ст.59 цього Закону, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на час виникнення спірних правовідносин - від 51 000 грн до 850 000 грн. - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Аналіз наведених вище правових норм надає суду підстави для висновку, що метою здійснення діяльності НКРЕКП є досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки. У свою чергу, державний контроль Регулятором здійснюється зокрема шляхом проведення відповідних перевірок, за результатом яких складаються акти.
Зміст оскаржуваної постанови НКРЕКП від 22.05.2024 № 967 свідчить, що на підставі акта перевірки на позивача накладено штраф у розмірі 740979 грн. за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу.
Разом з тим, суд не погоджується з доводами відповідача про правомірність застосування до позивача штрафу у розмірі 740979 грн. за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виходячи з такого.
Пунктом 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 за №201 визначено, що господарська діяльність з розподілу природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (КВЕД 35.22).
Статтею 17 Закону України «Про природні монополії» (далі, - Закон №1682-ІІІ) передбачено, що національні комісії регулювання діяльності суб'єктів природних монополій накладають штрафи на суб'єктів природних монополій (яким у даному випадку є позивач) за порушення в розмірах, визначених, зокрема, Законом «При ринок природного газу» № 329-VIII у випадках: невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В свою чергу, частина 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», який є спеціальним законом по відношенню до сторін у даному спорі, містить перелік правопорушень на ринку природного газу, серед яких: 1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; 2) несанкціонований відбір природного газу; 3) використання природного газу споживачами в обсягах, що перевищують підтверджені в установленому порядку постачальниками; 4) неподання або несвоєчасне надання звітності, передбаченої цим Законом, а також подання недостовірної інформації у такій звітності; 4-1) порушення обов'язку з відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги розподілу природного газу, та порушення обов'язку з перерахування на рахунки із спеціальним режимом використання коштів за розподіл природного газу, зарахованих на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відповідно до частини третьої статті 40 цього Закону; 5) використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; 6) необґрунтована відмова в доступі до газотранспортної або газорозподільної системи, газосховища або установки LNG або у приєднанні до газотранспортної або газорозподільної системи; 7) несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури; 8) самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання; 9) відмова у доступі уповноважених працівників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи, постачальника до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу, якщо обов'язок надання такого доступу встановлюється законодавством; 10) невиконання законних постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку природного газу, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів; 11) неподання або несвоєчасне подання оператору газотранспортної системи, оператору газорозподільної системи, оператору газосховища, оператору установки LNG та суб'єктам владних повноважень на ринку природного газу інформації, передбаченої законодавством, або надання завідомо неправдивої інформації; 12) створення перешкод у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів постачання природного газу та вжиття заходів до повного або часткового припинення постачання природного газу споживачам; 13) порушення технічних регламентів, норм, правил; 14) необґрунтована відмова у складенні та підписанні актів приймання-передачі природного газу; 15) невиконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу щодо встановлення вузлів обліку природного газу та/або припинення розподілу природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку.
Тобто, Закон України «Про ринок природного газу», серед іншого, абсолютно виокремлює таке порушення, як порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Закон України «Про ринок природного газу» у статті 1 визначає поняття розподілу природного газу як господарську діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Суд зазначає, що у п.4 ст.1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі - Закон №222-VIII) надано визначення «ліцензійні умови», як нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, іншого уповноваженого законом органу державної влади, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог, обов'язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.
При цьому, відповідно до ч.9 ст.9 Закону № 222-VIII вимоги ліцензійних умов до суб'єкта господарювання мають бути обумовлені особливостями провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, а згідно частини десятої цієї ж статті чітко вказується на те, що до ліцензійних умов не можуть бути включені вимоги: 1) щодо додержання законодавства України у відповідній сфері або окремих законів у цілому; 2) законодавства, обов'язкові до виконання всіма суб'єктами господарювання.
Тобто, ліцензійні умови це специфічні вимоги в тій чи іншій сфері господарювання.
Аналогічного висновку дійшов Верховний суд у постанові від 11.03.2021 у справі №640/20494/19.
При цьому, як вбачається з пункту 2.1. Ліцензійних умов, господарська діяльність з розподілу природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу.
Отже, зазначена норма є загальною, передбачає загальний, тобто не виключний перелік законодавчих актів, якими Оператори ГРМ керуються у своїй діяльності.
Пункт 2.1 Ліцензійних умов не містить вичерпного переліку вимог до провадження господарської діяльності, за порушення якого Законом України «Про ринок природного газу» передбачена відповідальність Оператора ГРМ.
Чинне законодавство, зокрема, положення Закону України «Про ринок природного газу», встановлюють відповідальність суб'єктів ринку природного газу за порушення саме певних «організаційних вимог у провадженні господарської діяльності».
Вичерпний перелік цих вимог встановлено у пункті 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови), де визначено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог:
1) провадити ліцензовану діяльність лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП);
2) мати в наявності затверджену організаційну структуру суб'єкта господарювання відповідно до переліку робіт та затверджені положення про відповідні структурні підрозділи та посадові інструкції працівників згідно з розподілом обов'язків, повноважень та відповідальності осіб штатного розпису;
3) мати в організаційній структурі суб'єкта господарювання підрозділи та/або спеціалістів, які забезпечують виконання адміністративно-керівних, виробничо-технічних, планово-договірних, виробничих, юридичних функцій та функцій з контролю якості, промислової безпеки та охорони праці, ведення та збереження національних стандартів, будівельних норм та нормативно-правових актів у сфері нафтогазового комплексу та виконавчої документації;
4) зберігати протягом дії ліцензії документи, копії яких подавалися до НКРЕКП відповідно до вимог законодавства України;
5) повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (крім документів до заяви щодо встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу), у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об'єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом 30 днів після закінчення календарного року.
У разі зміни переліку документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії, ліцензіат повинен:
- при доповнені переліку новими документами подати до НКРЕКП документи, якими доповнено перелік, протягом строку, встановленого нормативно-правовим актом, яким затверджено відповідні зміни;
- при зміні форми відомостей, що додаються до заяви про отримання ліцензії і складаються здобувачем ліцензії, подати до НКРЕКП відомості, форму яких змінено, за новою формою протягом строку, встановленого нормативно-правовим актом, яким затверджено відповідні зміни;
- складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку;
- подавати НКРЕКП копії фінансової звітності у встановленому законодавством порядку.
Річна фінансова звітність ліцензіата, яка відповідно до законодавства підлягає обов'язковій перевірці аудитором, вимоги до якого встановлені Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», має бути розміщена на веб-сайті ліцензіата у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;
- у разі планового або позапланового припинення (у зв'язку з неможливістю використання матеріально-технічної бази) провадження ліцензованої діяльності загалом або за певним місцем провадження ліцензованої діяльності ліцензіат зобов'язаний повідомити сторону, з якою укладено договір щодо розподілу природного газу, у встановлений договором строк про дату і причини припинення ліцензованої діяльності із визначенням приблизної дати відновлення її провадження;
- забезпечити (за відсутності передбачених законодавством підстав для відмови в проведенні перевірки) допуск членів комісії з перевірки до її здійснення та забезпечити присутність керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП перевірки дотримання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу;
- з урахуванням статті 39 Закону України «Про ринок природного газу» у разі здійснення одночасно декількох видів господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягають ліцензуванню, вести окремий облік за кожним видом діяльності та затверджувати правила розподілу активів і зобов'язань, доходів та витрат між різними видами господарської діяльності;
- забезпечити функціонування кол-центру для обслуговування споживачів, який оснащено єдиним багатоканальним номером телефону для стаціонарних та мобільних телефонів та єдиною електронною скринькою для прийому електронних повідомлень до кол-центру;
- забезпечити функціонування та підтримувати на належному рівні персональний вебсайт у мережі Інтернет;
- забезпечити належну організацію та функціонування особистого кабінету споживача в мережі Інтернет;
- дотримуватися вимог чинного Кодексу газорозподільних систем, а також виконувати умови укладених із споживачами договорів розподілу природного газу відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП;
- надавати послуги розподілу природного газу за тарифами, що встановлені НКРЕКП;
- використовувати кошти, отримані за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачені структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
- створити на підприємстві комісії з експертизи засобів вимірювальної техніки та з розгляду актів про порушення та забезпечити їх роботу в порядку та відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем;
- організувати та забезпечити вільний доступ до свого структурного підрозділу, що здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції, з можливістю отримання вхідного номера на момент подання вхідної кореспонденції. Реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції має здійснюватися ліцензіатом в окремому журналі;
- на письмову вимогу постачальника надати йому в десятиденний термін договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання його споживачам, підключеним до газорозподільної системи ліцензіата;
- мати у власності чи користуванні будівлі та/або приміщення, в яких організовано прийом та обслуговування споживачів;
- розробляти та щороку до 31 липня подавати на затвердження до НКРЕКП та виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років;
- розробити і запровадити програму відповідності згідно із статтею 39 Закону України «Про ринок природного газу»;
- сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються НКРЕКП;
- щорічно подавати до НКРЕКП звіт про виконання програми відповідності;
- забезпечувати конфіденційність інформації, одержаної під час здійснення ліцензованої діяльності, а також розміщувати на своєму вебсайті у недискримінаційний спосіб інформацію, яка стимулюватиме розвиток ринку природного газу;
- мати укладений з оператором газотранспортної системи договір транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП;
- здійснювати розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу;
- у строки, передбачені Порядком ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548, звернутися із письмовою заявою до НКРЕКП щодо проведення перевірки додержання ним ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо: ліцензіат має намір передати цілісний майновий комплекс іншому суб'єкту господарювання (якщо статутними документами не передбачено, що до суб'єкта господарювання, якому передається цілісний майновий комплекс, переходять усі права і обов'язки попереднього ліцензіата); ліцензіат, що здійснює господарську діяльність на цілісному майновому комплексі, має намір анулювати ліцензію;
- дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;
- надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));
- виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
- забезпечити необхідні умови доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будівель та приміщень, у яких здійснюється прийом та обслуговування споживачів та/або отримуються звернення або скарги від споживачів, відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів;
- вносити відомості про споживачів природного газу, приєднаних до мереж ліцензіата, до інформаційної бази даних споживання природного газу у випадках та обсязі, встановлених Положенням про інформаційну базу даних споживання природного газу, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Частиною 2 ст.38 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 37 цього Закону, оператор газорозподільної системи зобов'язаний:
1) розробляти, щороку до 31 липня подавати на затвердження Регулятору, розміщувати на своєму веб-сайті та виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років;
2) вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи;
3) розробити і впроваджувати програму відповідності згідно із статтею 39 цього Закону;
4) вживати заходів для підвищення раціонального використання енергоресурсів та охорони довкілля під час здійснення своєї господарської діяльності;
5) надавати інформацію, обов'язковість надання якої встановлена законодавством;
6) забезпечувати конфіденційність інформації, одержаної під час здійснення господарської діяльності, а також розміщувати на своєму веб-сайті у недискримінаційний спосіб інформацію, яка стимулюватиме розвиток ринку природного газу;
7) вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газорозподільної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.
Основні функції Оператора ГРМ визначені ч.3 гл.2 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, а саме:
1) забезпечення розподілу (переміщення) природного газу від місць його надходження в ГРМ з ГТС та з інших джерел (від ГДП та ВБГ, підключених до ГРМ, та від суміжних ГРМ) до споживачів природного газу з урахуванням його якісних і фізико-хімічних характеристик та потреб цих споживачів;
2) забезпечення оперативно-диспетчерського управління ГРМ та планово-профілактичних і аварійно-відновлювальних робіт на об'єктах ГРМ з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки;
3) забезпечення максимальної економічності, оптимальних режимів та надійності роботи ГРМ, розробка оптимальних технологічних режимів роботи ГРМ для безперебійного та безаварійного газопостачання споживачів;
4) забезпечення організації та реєстрації взаємовідносин (адміністрування) суб'єктів ринку природного газу, які підключені до/через ГРМ та співпрацюють з ним, при забезпеченні розподілу (передачі) природного газу ГРМ;
5) виконання договірних зобов'язань при розподілі (споживанні, передачі) природного газу ГРМ;
6) своєчасне інформування суб'єктів ринку природного газу про відхилення технологічних режимів роботи ГРМ, що можуть вплинути на режим газоспоживання (обмеження обсягів тощо), та вжиття заходів щодо їх ліквідації;
7) забезпечення контролю якості фізико-хімічних характеристик та показників природного газу, який передається до/з ГРМ;
8) забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ;
9) забезпечення приєднання об'єктів замовників до ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності або користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, за їх зверненням та за умови дотримання вимог цього Кодексу;
10) забезпечення балансування між об'ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГТС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об'ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ);
11) формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об'єктах суб'єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді;
12) співпраця з операторами суміжних систем з метою надійного та ефективного функціонування ГРМ;
13) дослідження потреб споживачів (замовників), у тому числі різних галузей економіки, в природному газі для здійснення підготовки планів розвитку та розбудови ГРМ.
Таким чином, суд констатує, що навіть у разі наявності певних порушень законодавства на ринку природного газу чи вимог Кодексу ГРМ, вказане не свідчить та не є порушенням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, адже ліцензійні умови є специфічними вимогами в тій чи іншій сфері господарювання (у даному випадку розподілу природного газу), які обумовлюють сам процес здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу та надання послуг з розподілу природного газу, як побутовим, так і не побутовим споживачам.
З огляду не вищевикладене, суд вважає, що перевіркою не встановлено запровадження АТ «Рівнегаз» таких організаційних заходів, прийняття таких внутрішніх нормативно-правових актів чи регламентів, які б не відповідали чи суперечили положенням та вимогам Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, чи відсутності таких, які регламентують виконання визначених законом, вищенаведених основних функцій Оператора ГРМ, адже норма п. 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу є загальною нормою, яка передбачає загальний, тобто не виключний перелік законодавчих актів, якими Оператори ГРМ керуються у своїй діяльності.
Щодо тверджень відповідача про заборгованість АТ «Рівнегаз» перед оператором газотранспортної системи та порушення позивачем пп.27 п.2.2 гл.2 Ліцензійних умов, суд зазначає таке.
Як свідчать матеріали справи, заборгованість АТ «Рівнегаз» перед ТОВ «Оператор ГТС України» виникла у зв'язку із перевищенням фактичної вартості послуг з розподілу природного газу над тарифною виручкою, передбаченою тарифом на розподіл природного газу, встановленим НКРЕКП.
За змістом ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021 №1639-IX (далі - Закон №1639-IX) заборгованість (грошові зобов'язання) суб'єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону включає, зокрема:
- заборгованість постачальників природного газу, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 01 січня 2020 року, не сплачена станом на розрахункову дату;
- заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, не сплачена станом на розрахункову дату;
- заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами з транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 01 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону №1639-IX для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) суб'єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Так, сторони у даній справі не заперечують те, що АТ «Рівнегаз» включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.
Оскільки, зазначена в акті перевірки заборгованість виникла не з вини АТ «Рівнегаз», а також у зв'язку із тим, що вона підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1639-IX, суд вважає, що оскаржувана постанова НКРЕКП від 22.05.2024 №967 в частині зазначення порушення АТ «Рівнегаз» пп.27 п.2.2 гл.2 Ліцензійних умов та пп.16 п.2.2 гл.2 Ліцензійних умов, є протиправною. Крім того, суд враховує, що в акті перевірки №179 в розділі щодо розрахунків з ТОВ «Оператор ГТС України» за послуги з врегулювання небалансів вказано, що АТ «Рівнегаз» впродовж 2023 року не отримувало від ТОВ «Оператор ГТС України» послуг з врегулювання небалансів, а проводилось лише врегулювання заборгованості за минулі періоди.
Основною причиною невиконання Плану розвитку за 2023 рік в грошовому еквіваленті відносно джерел фінансування амортизаційні відрахування полягає в суттєвому зниженні закупівельної ціни на матеріали, зокрема поліетиленові труби, сталеві труби, поліетиленові фітинги, сталеві крани та засувки, ШГРП, ГРУ та ВППС ( підпункту 21 у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема Плану розвитку на 2023 - 2032 роки).
Причиною невиконання Плану розвитку за 2023 рік в грошовому еквіваленті - відносно джерел фінансування амортизаційні відрахування полягає в суттєвому зниженні закупівельної ціни на матеріали, зокрема поліетиленові труби, сталеві труби, поліетиленові фітинги, сталеві крани та засувки, ШГРП, ГРУ та ВППС; у розрізі джерела фінансування витрати на заміну індивідуальних лічильників зменшення вартості робіт та матеріалів; - у розрізі джерела фінансування витрати на обмінний фонд лічильників та витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу (заміна, обмінний фонд) є зменшення вартості побутових лічильників; - у розрізі джерела прибуток на виробничі інвестиції та за рахунок економії коштів попередніх періодів є зниження закупівельної ціни на матеріали відносно затвердженої Планом розвитку, зокрема на регулятори тиску газу, сталеві труби, сталеві крани, ШГРП, анодні заземлювачі та ВППС. Крім того, Товариство з різних причин, в тому числі фінансових, не придбало 10 од. автотранспортної техніки, 42 од. ІТ техніки та комплект малої механізації до стоп-системи Ravetti. Відтак, у даному випадку від незалежних від товариства причин та зменшенням у грошовому еквіваленті виконання Плану розвитку на 2023 рік не може вважатись порушенням ліцензійних умов.
В свою чергу, як встановлено судом, відхилення фактичних витрат по відношенню до встановлених структурою тарифу (пп.16 п.2.2 гл.2 Ліцензійних умов) на послуги розподілу природного газу, згідно з постановою НКРЕКП від 22.12.2021 за № 2765 пов'язане з наступним:
- по матеріальних витратах економія по статті «вартість газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу та власні потреби» склала 101719,24 тис. грн. Економія витрат по статті «вартість газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу та власні потреби» відбулося в зв'язку із фактичним скороченням витрат природного газу на дані потреби, які в звітному періоді становили 4,3 млн. м3, при тому, що в тарифі було включено 21,7 млн. куб. м.
Перевищення фактичних витрат по статті «вартість матеріалів (паливо, електроенергія, витрати на ремонт, інші)» склало - 29168,89 тис. грн. Зростання даних витрат відбулося в першу чергу за рахунок здорожчання ПММ на 1,8 млн. грн (ріст 8%), витрат на електроенергію на 943 тис. грн (28%) та витрат на сировину і матеріали на 2,8 млн. грн. (ріст 20%). Детальну розшифровку витрат по статті «вартість матеріалів» було надано під час перевірки.
- по витратах на оплату праці фактичні витрати склали 229 5 млн. грн, що на 21,7 млн грн менше від встановленого тарифом, або на 8,6 %. Економія утворилася тому, що у зв'язку з дією військового стану не в повній мірі виплачувалася додаткова оплата праці для працівників.
- по амортизаційних відрахуваннях фактичні витрати склали 37932,83 тис. грн, що на 15739,53 тис. грн перевищує тарифні значення.
- по інших витратах фактичні витрати склали 130097,26 тис грн, що на 21507,94 тис. грн перевищує тарифні значення скориговані на фактичний обсяг. При цьому, витрати на ЄСВ склали 45797,09 тис. грн, економія при цьому становить 9455,33 тис. грн, що відповідає рівню економії по витратах на оплату праці.
Інші витрати, без врахування витрат на заміну і встановлення лічильників та їх повірку, становлять 66941,04 тис грн, що на 36868,57 тис. грн більше, ніж передбачено затвердженою структурою тарифу. Зростання витрат по даній статті зумовлене збільшенням витрат на розроблення та підтримку програмного забезпечення, витрат на зв'язок та інтернет, витрати на оренду, а також через здорожчання на роботи і послуги інших сторонніх організацій, у зв'язку з інфляційними процесами. Детальну розшифровку витрат по статті «Інші витрати» було надано під час перевірки, що спростовують порушення позивачем Ліцензійних умов.
Щодо порушення Ліцензіатом пп.6 п.2.2 щодо забезпечення укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, про що зазначено в розпорядженні від 18.07.2023 № 193-р, суд враховує ту обставину, що станом на 31.12.2023 залишилися не підписаними зі сторони споживачів акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із споживачами у кількості 7631 одиниць. В категорії споживачів «Приватний сектор» станом на 31.12.2023 не укладено 6808 актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін за наступними причинами, а саме: - 4 306 споживачів відключено від газопостачання; - 2 502 споживачів тимчасово не проживає.
Водночас, як свідчать матеріали справи та повідомлено в ході судового розгляду, АТ «Рівнегаз» постійно вживаються всі можливі заходи та проводиться роз'яснювальна робота щодо необхідності укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Крім того, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 №301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» центральні органи виконавчої влади, державні підприємства, органи місцевого самоврядування, на балансі яких перебували багатоквартирні будинки, розпочали процедури списання цих будинків з свого балансу без передачі іншому балансоутримувачу, управителю, ОСББ. Нормами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не визначено механізму передачі на баланс та визначення ознак права власності за управителем чи ОСББ інженерних комунікацій, в тому числі ввідних та внутрішньобудинкових газопроводів, що приводить до відмов у підписанні актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Для вирішення питання щодо 100% укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з управителями багатоповерхових будинків у 2019-2023 роках проведені зустрічі з представниками ОСББ та іншими управителями - з одного боку та з Управлінням ЖКГ міської ради, міською радою та мером - з іншого боку. Але 100% порозуміння з управителями/власниками багатоповерхових будинків ще не знайдено, що ставить під загрозу належну експлуатацію газових мереж згідно з чинним законодавством, у тому числі ПБСГ.
Листом від 01.12.2023 №33002.1.1-Сл-12786-1223 АТ «Рівнегаз» звернулося до НКРЕКП та просило Комісію продовжити до 01.07.2024 термін укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі зі споживачами. В акті перевірки №179 (стор.86) НКРЕКП підтверджує факт звернення АТ «Рівнегаз» з проханням відтермінувати виконання розпорядження № 193-р в цій частині, однак рішень, щоб враховували б дане клопотання НКРЕКП не приймалось.
З огляду на наведе, АТ «Рівнегаз» в даному випадку ніяким чином не порушило прав та інтересів споживачів, а укладення актів розмежування можливе виключно після усунення обставини, які спричинили такі дії, та не залежало від волі позивача.
Щодо невиконання АТ «Рівнегаз» п.1 ч.1 ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон) у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року, для підігріву води та приготування їжі - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2023 року, необхідно зазначити наступне.
АТ «Рівнегаз» надавалось пояснення, що на кінець звітного періоду лише у 1622 споживачів відсутні індивідуальні лічильники газу і в яких відповідно тимчасово припинено розподіл природного газу та які переведені на граничні норми споживання.
Станом на 01.01.2023 кількість споживачів, у яких газ використовується комплексно, у т.ч. для опалення становила 188 862, з них у 188 472 споживачів або 99,80 % встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі становила 21 083, з них у 20 757 споживачів або 98,50 % встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується тільки для приготування їжі становила 57 833, з них у 41 294 споживачів встановлені побутові лічильники газу та 15 482 споживачі під будинковими лічильниками або 98,2 %.
Станом на 31.12.2023 кількість споживачів, у яких газ використовується комплексно, у т.ч. для опалення становила 190630, з них у 190333 споживачів або 99,80 % встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі становила 21096, з них у 20777 споживачів або 98,50 % встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується тільки для приготування їжі становила 58005, з них у 41546 споживачів встановлені побутові лічильники газу та 15453 споживачі під будинковими лічильниками або 98,3 %, однак дані пояснення при визначенні суми штрафу не були взяті до уваги.
Щодо порушення п.15 гл.2 розділу V Кодексу ГРМ, у частині забезпечення Оператором ГРМ функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання, суд виходить з такого.
24.10.2021 Закон України «Про ринок природного газу» доповнено статтею 19-1 «Приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи».
Відповідно до п.13 вказаної статті, Оператори газорозподільних систем забезпечують функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання.
Мінімальні вимоги до інформаційного наповнення електронних сервісів надання послуги з приєднання визначаються у Кодексі газорозподільних систем.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2190 від 17.11.2021 внесені зміни до Кодексу ГРМ, шляхом доповнення Глави 2 розділу V новим пунктом 15, відповідно до якого Оператори газорозподільних систем забезпечують функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання та встановлено мінімальні вимоги до інформаційного наповнення електронних сервісів.
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.12.2021 № 2765 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Рівнегаз»» встановлено тариф на послуги розподілу природного газу з 01 січня 2022 року для АТ "Рівнегаз" в розмірі 1,54 грн. за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ).
При цьому, структурою даного тарифу не було передбачено видатки на розроблення нового програмного забезпечення.
З грудня 2021 року по 31.12.2023 тариф на послуги розподілу природного газу для АТ «Рівнегаз» не переглядався і залишався незмінним.
Представник позивача у судовому засіданні повідомив, що АТ «Рівнегаз» проводив попередні домовленості з потенційними розробниками сервісу, були розроблені попередні проектні рішення та створені деякі напрацювання, однак з початком повномасштабного вторгнення, зниженням рівня надходжень та виникненням непередбачуваних видатків на роботу підприємства в умовах війни, підприємство спрямовувало наявні ресурси на виконання першочергових завдань та функцій Оператора ГРМ, зокрема, затверджених НКРЕКП. У зв'язку з цим, роботи з розробки нового сервісу вимушено тимчасово були призупинені, а відновлення робіт планувалось по закінченню війни або у випадку визначення джерела фінансування даних видатків.
Разом з тим, замовник, який подавав заяву на приєднання з необхідним пакетом документів, отримував всю необхідну інформацію та документи онлайн, через електронну пошту контакт-центру contact@rv.104.ua або в Особистому кабінеті споживача на сайті 104.ua у розділі «Зворотний зв'язок» https://ok.104.ua/ua/feedback#tab=msg
Суд враховує, що ні Закон України «Про ринок природного газу», ні Кодекс ГРМ не передбачав перехідного періоду (часу) для розробки програмного забезпечення.
22.12.2021 Постановою НКРЕКП №2748 відповідно до Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу з 01.01.2022 затверджено новий тариф на послуги розподілу природного газу (далі -Методика) на 2022 рік.
Водночас, як у редакції Методики від 30.09.2021, так і у редакції від 22.09.2023 не передбачено витрат на розробку, експлуатацію та утримання сервісів надання послуги з приєднання.
Відповідно, до структури тарифу на розподіл природного газу на 2023 рік такі витрати не включені. Поряд з цим, обов'язок встановлення економічно-обґрунтованого тарифу, який би включав витрати на розробку програмного забезпечення покладений саме на НКРЕКП.
Вказані прогалини у прийнятих НКРЕКП нормативно-правових актах, методиках та інших регуляторних документах - не усунуті до сьогодні, що також позбавляє товариство можливості запровадити необхідні електронні сервіси, а отже вина у діях АТ «Рівнегаз», та відповідно порушення ліцензійних умов - відсутні.
Таким чином, АТ «Рівнегаз» виконало обов'язок щодо приєднання споживачів природного газу у відповідності до порядку, який затверджений на підприємстві та з об'єктивних причин не мало можливості запровадити відповідні електронні сервіси.
Щодо доводів відповідача про невиконання позивачем розпорядження від 18.07.2023 №193-р в частині усунення порушень підпункту 8 у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника, суд враховує таке.
Постановою Кабінету Міністрів №412 від 05.04.2022 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану», було встановлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.
Лише Постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 №440 для жителів неокупованих територій і у населених пунктах, де не ведуться бойові дії було відновлено проведення періодичної повірки лічильників (забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду).
Згідно з поясненнями АТ «Рівнегаз» у 2023 році не допускав порушення саме ліцензійних умов провадження діяльності з розподілу природного газу та не дивлячись на запровадження воєнного стану забезпечувало дотримання всіх прав споживачів у повній мірі. Будь-яких доказів протилежного відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом не здобуто.
Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що НКРЕКП приймаючи постанову від 22.05.2024 № 967 «Про застосування санкцій до АТ «Рівнегаз» діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, встановлені чинним законодавством. Вказана постанова не відповідає критеріям правомірності визначеним ч.2 ст.2 КАС України, необґрунтована, протиправна, а отже підлягає скасуванню.
Оскільки судом визнано протиправною та скасовано постанову від 22.05.2024 № 967, то вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження від 22.05.2024 № 147-р «Про усунення порушень AT «Рівнегаз», яка є похідною від неї, також підлягає до задоволення.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно з вимогами Розпорядження № 147-р від 22.05.2024 АТ «Рівнегаз» зобов'язано усунути порушення п.2.2 гл.2 Ліцензійних умов. Разом з тим, з 01.01.2024 для АТ «Рівнегаз» зупинено дію ліцензії Оператора ГРМ, про що зазначено в самому розпорядженні №147-р, а отже товариство не здійснює будь-якої господарської діяльності з розподілу природного газу, тобто ліцензійної діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України та ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім цього, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
За рішенням від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, у відповідності до ст.139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про застосування санкцій до АТ "Рівнегаз" №967 від 22.05.2024 та розпорядження "Про усунення порушень АТ "Рівнегаз" від 22.05.2024 №147-р.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг судовий збір у розмірі 11314 (одинадцять тисяч триста чотирнадцять) гривень 15 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (вул. Івана Вишенського, 4,м. Рівне,Рівненська обл.,33027, ЄДРПОУ/РНОКПП 03366701)
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, 19,м. Київ,03057, ЄДРПОУ/РНОКПП 39369133)
Повний текст рішення складений 31 грудня 2024 року
Суддя Н.С. Гудима