справа № 691/1457/24
провадження №3/691/860/24
30 грудня 2024 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П.,
розглянувши об'єднанні в суді адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , головного спеціаліста Відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Городищенської міської ради Черкаської області,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Городищенської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 15.03.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 769/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12.12.2024 року).
Крім того, ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Городищенської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 15.03.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №780/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12 грудня 2024 року).
Постановою від 30.12.2024 року адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження.
ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання не з'явилася. Подала заяву про розгляд справи про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією у її відсутність, вину визнає повністю.
Під час розгляду справи прокурор не заперечила щодо розгляду адміністративних протоколів, з урахуванням поданої заяви, за відсутності правопорушника, зазначивши, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просила останню притягнути до адміністративної відповідальності, з накладенням штрафу, оскільки нею були порушені вимоги законодавства щодо своєчасності подання декларації за 2021, 2022 роки.
Вирішуючи справу цієї категорії, керуюсь Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII "Про запобігання корупції", Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
За частиною 1 статті 172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україн" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що відповідно до розпорядження виконавчого комітету Городищенської міської ради № 25 від 03.05.2007 року "Про прийняття на посаду економіста ОСОБА_1 " прийнято ОСОБА_1 на посаду спеціаліста І категорії економіста міської ради з 03.05.2007 року, як таку, що успішно склала іспит. Присвоєно ОСОБА_1 7 категорію, 15 ранг державного службовця.
Згідно розпорядження виконавчого комітету Городищенської міської ради № 120 від 07.07.2017 року "Про перейменування посад" перейменовано із 26.05.2017 року: посаду спеціаліста - економіста на посаду головного спеціаліста.
У розумінні до підпункту "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.
Відповідно до пунктів 2 - 7 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 - 2022 звітні періоди.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 була призначена на посаду з 03.05.2007, то повинна була подавати електронні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі декларації щорічна за 2021 та 2022 рік є 31.01.2024.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 15.03.2024 в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
Зокрема, 1) протоколом № 769/2024 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якими встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону України "Про запобігання корупції", відповідно вчинення адміністративного правопорушення, за 2021 рік; 2) протоколом № 780/2024 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якими встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону України "Про запобігання корупції", відповідно вчинення адміністративного правопорушення, за 2022 рік, а також іншими матеріалами справи, а саме: рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР Національної поліції України старший лейтенант поліції В. Грибенко; відомостями Реєстру НАЗК щодо ОСОБА_1 ; копіями декларацій за 2021 та 2022 рік; іншими документами суб'єкта декларування; розпорядженнями виконавчого комітету Городищенської міської ради за № 25 від 03.05.2007 року та 07.07.2017 року № 120; рішенням Городищенської міської ради Черкаської області від 07.12.2020 року № 2-2/8; посадовою інструкцією головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Городищенської міської ради Черкаської області; попередженням від 03.05.2007 року Про спеціальні обмеження, встановлені Законами України "Про державну службу" та "Про засади запобігання і протидії корупції, щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби", в їх сукупності.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності й застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення на порушника, відповідно до статті 33 КУпАП, враховую характер вчинених правопорушень, особу порушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Та, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, із застосуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 650,60 грн. Підстав для звільнення від сплати судового збору не вбачається.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення, за правилами статті 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190,00 грн (одна тисяча сто дев'яносто гривень 00 копійок) в прибуток держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
У відповідності до ст. 307, ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається до примусового виконання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення через Городищенський районний суд Черкаської області.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. П. Синиця